وبلاگ 24


باشگاه زیست پژوهان

نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی

پست ' نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی

 

  « سنگ، گیاه یا ماهی دیگر، سبب آشفتگی های متفاوت در خطوط میدان الکتریکی می شود و در نتیجه، گیرنده های الکتریکی موجود در خط جانبی را تحریک می کند.» همان صفحه، توضیح زیر شکل: «مارماهی در اطراف خود میدان الکتریکی تولید می کند و از روی انحراف خطوط این میدان، به وجود اشیای زنده و غیر زنده در محیط پی می برد.»با توجه به مطالب فوق، وجود هر جسم زنده یا غیر زنده در اطراف مارماهی، موجب آشفتگی در خطوط میدان می شود. این آشفتگی، به تحریک گیرنده های الکتریکی خط جانبی منجر می شود و در نتیجهء این تحریک، ماهی به وجود جسم پی می برد.نکتهء مهم در متن کتاب درسی، عبارت «آشفتگی های متفاوت» است. در واقع، متن کتاب به این نکته اشاره دارد که نوع آشفتگی حاصل از یک جسم عایق، مثل سنگ، با آشفتگی حاصل از یک جسم هادی، مانند ماهی دیگر، متفاوت است. به این ترتیب، مارماهی هر دوی آنها را در اطراف خود تشخیص می دهد و همچنین، قادر به تشخیص متفاوت بودن ماهیت آنها از یکدیگر است.برخی از دانش آموزان و داوطلبان عزیز، تنها بر اساس تشخیص خود از شکل کتاب درسی، چنین نتیجه می گیرند که فقط اشیاء عایق، خطوط میدان را آشفته می کنند و اشیاء هادی، مانند ماهی دیگر، چنین نمی کنند و در نتیجه، گمان می کنند که مارماهی قادر به تشخیص وجود اشیاء هادی در اطراف خود نیست! در حالی که هر دو جملهء نقل شده از کتاب درسی، نشان می دهند که چنین برداشتی نادرست است. البته شکل کتاب درسی به گونه ای است که موجب این اشتباه می شود؛ ولی توجه به عبارت «آشفتگی های متفاوت» در متن کتاب، ابهام موجود را از بین می برد.تنها نکتهء صحیح، که از شکل کتاب درسی در مورد مقایسهء اشیاء عایق و هادی بر می آید، این است که یک جسم عایق مانند سنگ، خطوط میدان را از خود عبور نمی دهد؛ ولی ماهی دیگر به عنوان جسم هادی، این خطوط را از خود عبور می دهد و در مقایسه با جسم عایق، میزان آشفتگی خطوط میدان کمتر است.برچسب ها : نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی - خطوط ,میدان ,کتاب ,ماهی ,الکتریکی ,آشفتگی ,خطوط میدان ,ماهی دیگر، ,کتاب درسی، ,میدان الکتریکی ,کتاب درسی
نکات شکل تولید میدان الکتریکی توسط مارماهی
چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟

پست ' چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟

درخشش چشمان گربه به علت وجود بافت tapetum lucidum  در پشت شبکیه است . خود این بافت شامل 15 لایه سلولی درخشنده است . این درخشندگی مربوط به ترکیبات گوانین موجود در این سلول هاست .

نور بسیار ضعیفی کافی است که گربه بتواند بر روی دیوار راه برود ویا حتی بدود .برای درک بهتر این قضیه فرض کنید فوتون های نوری که از لابه لای سلول های شبکیه رد می شوند و جذب سلول های گیرنده نوری نمی شوند ، به این لایه برخورد کنند . این لایه مثل یک آینه عمل می کند و فوتون های نوری را منع !!! می کند . فوتون های منع !!! شده جذب سلول های گیرنده می شوند .

پس تا اینجا نتیجه گرفتیم که سلول ها ی گیرنده شبکیه گربه نه تنها فوتون هایی را که مستقیماً برخورد می کنند جذب میکند بلکه فوتون های منع !!! شده را نیز جذب می کند . پس کارآیی این چشم در نورهای بسیار ضعیف خیلی بالاست . 

از طرفی چشمان گربه کارآیی دیگری هم دارد .اینکه در نور ضعیف مردمک آنقدر باز می شود که قطر مردمک با قطر عنبیه برابر می شود . در این موقع است که ما می توانیم درخشندگی شبکیه گربه را ببینیم.برچسب ها : چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟ - گربه ,فوتون ,سلول ,شبکیه ,گیرنده ,شوند ,چشمان گربه ,شبکیه گربه
چرا چشمان گربه در شب ها می درخشد ؟
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری

پست ' مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی                                     

مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی

ستاد توسعه زیست فناوری با همکاری آموزش و پرورش  ، سومین دوره جشنواره دانش آموزی زیست فناوری را در بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار می­نماید.

در سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری ، مسابقات در دو بخش "ترویج و فرهنگ سازی"  و    "نو آوری و خلاقیت" برگزار می شود .

 در بخش ترویج و فرهنگ سازی ، شرکت کنندگان می توانند از بین ۱۱ موضوع زیر آثار خود را در رشته های   !!! کوتاه ، نقاشی ، عکاسی ، کاریکاتور ، پوستر ، ع !!! میکروسکوپی ، داستان کوتاه ، بازی و نرم افزار و ماکت سازی، حداکثر تا  تاریخ ۳۰ مهر ماه سال ۹۵ از طریق سایت ارسال نمایند. 

 

موضوعات و عناوین رشته ­های مسابقات

 

   ردیف

                         موضوعات مسابقات

   ردیف

                   موضوعات مسابقات

       ۱

 کمک میکروب­ها به انسان

     ۷

 نقش موجودات ذره ­بینی(یا زنده) در سلامت و درمان بیماری­های انسان

       ۲

 تاثیر موجودات زنده بر کاهش آلودگی هوا و منابع  آب

     ۸

 تامین غذای سالم و کافی برای انسان‌ها‌

       ۳

 مقابله باخش !!! الی با کمک موجودات ذره بینی

     ۹

 نقش موجودات ذره بینی در تولید موادغذایی

       ۴

 زیست ­فناوری در باغچه

    ۱۰

 زیست­ فناوری در دنیای زیر آب

       ۵

 dna  در جرم­ شناسی

    ۱۱

 سوخت­ های زیستی: انرژی برای آینده

       ۶

  زیست‌ فناوری و تولید ثروت

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
رشته های مسابقات
 
 

   ردیف

                                 رشته

              متوسطه اول

          متوسطه دوم

      ۱

   ع !!! میکروسکوپی

 •           ✔
 •       ✔

      ۲

    نقاشی

 •           ✔
 •       ✔

      ۳

    کاریکاتور

 •           ✔
 •       ✔

      ۴

     عکاسی

 •           ✔
 •       ✔

      ۵

      !!! کوتاه

 •           ✔
 •       ✔

      ۶

    داستان کوتاه

 •           ✔
 •       ✔

      ۷

      پوستر

 

 •       ✔

      ۸

                        بازی و نرم­افزار

 

 •       ✔

      ۹

                         ماکت سازی

 •         ✔
 •       ✔
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توضیحات :
 
 • ع !!! میکروسکوپی :

 

هر شرکت­ کننده می­تواند حداکثر ۳ قطعه ع !!! میکروسکوپی با دوربین موبایل یا دوربین عکاسی گرفته و  با فرمت jpg در نسخه pdf به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

لازم به ذکر است تنها ع !!! ­هایی که توسط میکروسکوپ نوری گرفته شده­اند و دارای وضوح و کیفیت مناسبی باشند، داوری خواهند شد.

 

 • نقاشی :

 

 با ۲ تکنیک مداد رنگی و آبرنگ ، در قطع و طراحی و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • کاریکاتور :

 

 با ۲ تکنیک مداد رنگی و آبرنگ و در قطع و   طراحی و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • عکاسی :

 

هر شرکت­کننده می­تواند حداکثر ۵ قطعه ع !!! با موضوعات مسابقات جشنواره با فرمت jpg و با عرض حداقل ۳۰ سانتی متر با دقت ۳۰۰dpi به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • !!! کوتاه :

 

!!! ­ های داستانی ، مستند و پویا­نمایی تولید شده مرتبط با موضوعات جشنواره با حداکثر زمان ۱۰دقیقه به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • داستان کوتاه :

 

آثار خود را حداقل بین   ۱۰۰۰تا حداکثر ۳۰۰۰ کلمه تایپ و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • پوستر :

 

هر شرکت­ کننده مجاز است حداکثر ۳ اثر با موضوعات جشنواره و ابعاد اصلی ۷۰×۵۰ سانتی­متر، دقت dpi۳۰۰ و فرمت jpg به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • بازی و نرم افزار :

 

 • بازی: شرکت­ کنندگان در این بخش باید فایل­های نصب بازی به همراه خلاصه ­ای یک صفحه­ ای از بازی­ نامه را  به صورت فشرده ( zip یا rar )  در سایت بارگزاری نمایند . ( لازم به ذکر است در صورتی که بازی ارسال شده برای اجرا ، نیازمند نرم­ افزار خاصی است حتما در نسخه­ های ارسالی ،  نمونه قابل نصب از آن نرم­ افزار وجود داشته باشد.)

 

 • نرم افزار : در این بخش شرکت­ کنندگان می­ توانند، حداکثر ۳ نرم­ افزار یا یک نرم افزار  چند رسانه­ ای را ارائه نمایند. ( منظور از نرم­ افزار، کلیه نرم­ افزارهای کاربردی در قالب آموزشی، فرهنگی و هنری است که در زمینه موضوعات جشنواره تولید می­شود.)

 

 • ماکت سازی :

 

 طراحی و ساخت ماکت با موضوعات مسابقات و محورهای جشنواره ، حداکثر در ابعاد ۴۰*۴۰*۴۰ سانتی­متر و با استفاده از فوم ، کاغذ، ف !!! ، چوب، پلاستیک یا موارد ترکیبی انجام گیرد و چند ع !!!  از زوایای مختلف از آن گرفته  و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نمایند

 

 

اطلاعات اثر :

 

 • هر اثر باید دارای شناسنامه شامل : نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره کد ملی، تاریخ تولد، رشته و محل تحصیل ، نام معلم راهنما ، بخش مسابقه ، نوع اثر  ، پست الکترونیک و شماره تلفن (ترجیحا همراه)  باشد.

 

 • توجه :

 

 • - شرکت در این بخش بصورت رایگان می باشد .

 • - دانش آموزان می توانند بصورت فردی یا گروهی در یک یا چند رشته شرکت نمایند .
 • - تا پایان جشنواره در حفظ و نگهداری اصل آثار کوشا باشید .

 

         جهت ثبت نام اینجا کلیک نمایید      برچسب ها : مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری -       ,سایت ,جشنواره ,فشرده , zip ,بارگزاری ,فشرده  zip ,صورت فشرده ,سایت بارگزاری ,زیست فناوری ,فرهنگ سازی ,سایت بارگزاری نماید ,سایت بارگزاری نما
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری
سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران

پست ' سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران
 

 

ستاد توسعه زیست فناوری با همکاری وزارت آموزش و پرورش ، سومین دوره جشنواره دانش آموزی زیست‌ فناوری را برگزار می‌ کند.

 به گزارش دبیرخانه جشنواره ، سومین دوره این رویداد، با اهدف زیر برگزار می گردد :

 

 • ۱- ایجاد انگیزه بین دانش ­آموزان و معلمان برای شناخت و توجه به زیست ­فناوری
 • ۲- معرفی مدل­ های موفق ترویجی دانش‌ آموزی
 • ۳- زمینه‌ سازی توسعه آن در سطح کشور
 • ۴- معرفی پژوهش­ سراها به عنوان مراکز مورد حمایت ستاد برای شکل‌ گیری فعالیت­ های پژوهشی دانش‌ آموزی با توجه به تاکید بر رویکرد پژوهش محوری در ترویج زیست­ فناوری
 • ۵ - ایجاد ارتباط بین نهادهای دانش آموزی و نهادهای پژوهشی و صنعتی در حوزه زیست فناوری
 •  

جشنواره شامل بخش های متعددی به شرح زیر می باشد :

 

- ب !!! ایی مسابقه در دو بخش " ترویج و فرهنگ‌ سازی" و " نوآوری و خلاقیت " 

- برگزاری نشست ها و سخنرانی های علمی

- ب !!! ایی نمایشگاه

- برگزاری کارگاه‌ های علمی و هنری ویژه دانش آموزان و دبیران

- فن بازار

- بازدید از مراکز علمی و صنعتی بیوتکنولوژی ایران

- بازی های مهیج علمی

 

همچنین در بخش مسابقات جشنواره سوم ، کلیه دانش‌ آموزان علاقه مند دختر و پسر مقاطع اول و دوم متوسطه سراسر کشور می‌ توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.irbsf.ir جهت  ثبت نام حداکثر تا ۳۰ مهر ۱۳۹۵ آثار خود را در دو بخش " ترویج و فرهنگ سازی " و " نوآوری و خلاقیت " ارسال نمایند . بدیهی است پس از انجام داوری ، برگزیدگان برای حضور در جشنواره دعوت خواهند شد .

 لازم به ذکر است مهلت ارسال آثار تا 15 آبان تمدید شده است.

مسابقات بخش ترویج و فرهنگ سازی در ۹ رشته زیر برگزار خواهد شد :

 

 • ۱- ع !!! میکروسکوپی
 • ۲-  نقاشی
 • ۳- کاریکاتور
 • ۴- عکاسی
 • ۵- !!! کوتاه
 • ۶- داستان کوتاه
 • ۷- پوستر
 • ۸- بازی و نرم افزار
 • ۹- ماکت سازی
 •  

مسابقات بخش نوآوری و خلاقیت در ۲ رشته " ابداعات و اختراعات " و " طرح و مقاله پژوهشی " برگزار خواهد شد .

آثار و دستاوردهای دانش آموزان توسط اساتید و متخصصین منتخب ستاد توسعه زیست‌ فناوری داوری می شود و برگزیدگان علاوه بر دریافت جوایز نفیس و لوح برتر، تندیس ستاد توسعه زیست فناوریِ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را دریافت خواهند کرد .

همچنین از مراکز آموزشی و پژوهش‌سراهای فعال و برتر در جشنواره نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

گفتنی است سومین جشنواره دانش آموزی زیست‌ فناروی در روزهای چهارشنبه ، پنج‌شنبه و !!! مورخ ۳ و ۴ و ۵ آذرماه ۱۳۹۵ در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،  به نشانی: تهران، خیابان حجاب، برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت !!! ب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی جشنواره ، به نشانی ww.irbsf.com مراجعه و یا با شماره تلفن ۸۱۲۰۲۳۰۳ -۰۲۱ ( دبیرخانه جشنواره ) تماس حاصل نمایند.

 

ثبت نام مسابقات نوآوری و خلاقیت

ثبت نام مسابقات ترویج و فرهنگ سازی

تورهای مهیج ویژه دانش آموزان

بازی و مسابقات علمی (بازی بازها)

کارگاه های علمی ویژه دبیران

بازدید علمی ویژه دبیران

برنامه های ویژه گروه های دانش آموزان و دبیران شهرستانیبرچسب ها : سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران - جشنواره ,علمی ,دانش ,سازی ,فناوری ,مسابقات ,دانش آموزان ,ستاد توسعه ,فرهنگ سازی ,دانش آموزی ,ویژه دبیران ,دانش آموزی زیست‌
سومین جشنواره دانش‌آموزی زیست‌فناوری ایران
نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی

پست ' نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی
- فرآیند دست ورزی ژنتیک (دستکاری در ژن ها ) ، !!! ی ژنتیک نامیده می شود.

2- اولین جانداری که دست ورزی ژنتیکی شده است باکتری e.coli است که ژن سازنده ی rrnaی قورباغه ی پنجه دارآفرقایی به آن انتقال یافته است.( کوهن و بایر – 1973). این باکتری ها rnaی ریبوزومی قورباغه را
ساختند.

3- ژن بخشی از dna است که از روی آن rna یا پروتئین ساخته می شود.

4- هدف !!! ی ژنتیک تولید ژن یا فراورده های آن به مقدار انبوه است.

5- طرح کلی !!! ی ژنتیک دارای مراحلی به ترتیب زیر است:

1- برش دادن و جدا !!! ژن مورد نظر از میان ژن های دیگر( مثلا ژن انسولین درکروموزوم انسانی)

2- ایجاد dnaی نوترکیب به این معنی که این ژن مورد نظر به یک وکتور(حامل) که آن هم برش داده شده است متصل شود.

3- کلون !!! به این معنی که این وکتور را وارد سلول میزبان(باکتری ) کنند و سپس به باکتری اجازه دهند تا تکثیر شود.

4- غربال !!! به این معنی که پس از تکثیر باکتری ها ، سلول های باکتری که ژن موردنظر ما را ندارند به کمک آنتی بیوتیک ها حذف کنیم.

5- است !!! اج ژن که در این مرحله دوباره برش دادن ژن ها انجام می گیرد و سپس در طی فرآیند الکتروفورز ژن مورد نظر را از بقیه ژن ها جدا می کنند.

برچسب ها : نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی - باکتری ,ژنتیک ,معنی ,مورد , !!! ی , !!! ی ژنتیک
نکات فصل دوم پیش !!! ی – تکنولوژی زیستی
مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی

پست ' مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی
مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی

ستاد توسعه زیست فناوری با همکاری آموزش و پرورش سومین دوره جشنواره دانش آموزی زیست فناوری را در بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار می­نمایند.

در سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری مسابقات در دو بخش " ترویج و فرهنگ سازی "  و"نوآوری  و خلاقیت " برگزار می شود .

در بخش نوآوری و خلاقیت شرکت کنندگان میتوانند از بین ۱۱ محور زیر آثار خود را در بخش های "ابداعات و اختراعات دانش آموزی" و " طرح و مقاله پژوهشی" تا پایان ۳۰ مهرماه  سال ۹۵ از طریق سایت ارسال نمایند.

 

محورهای جشنواره

 

 

  ردیف

                        محورهای جشنواره

   ردیف

                      محورهای جشنواره

     ۱

  زیست­ فناوری و تامین امنیت غذایی

      ۷

       زیست‌ فناوری و کشاورزی

     ۲

    زیست­ فناوری و سلامت

      ۸

  زیست فناوری و اقتصاد زیست مبنا

     ۳

      زیست ­فناوری و انرژی

      ۹

   علوم زیست الهام

     ۴

  زیست­ فناوری و محیط زیست سالم

     ۱۰

   زیست فناوری دریایی

     ۵

   زیست ­فناوری صنعتی

     ۱۱

  زیست‌فناوری و کاربردهای امنیتی/ پلیسی

     ۶

    کاربرد نانو در زیست‌ فناوری

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
بخش نوآوری و خلاقیت

 

  ردیف

                                                    رشته

      متوسطه اول

      متوسطه دوم

     ۱

                                   ابداعات و اختراعات دانش ­آموزی

 •   ✔
 •  ✔

     ۲

                                         طرح­ های پژوهشی

 •   ✔
 •  ✔
 
 
 
 
 
 
 
توضیحات:
 
 • ۱- ابداعات و اختراعات دانش آموزی:

 

گزارشی از اختراع در قطع و حداکثر ۲۰ صفحه در نسخهpdf به صورت فشرده (zip یا rar )  در سایت بارگزاری گردد .

 

 • ۲- طرح­ و مقاله های  پژوهشی :

 

 • مستندات طرح در قطع ، حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ صفحه در نسخه pdf به صورت فشرده (zip یا rar )در سایت بارگزاری گردد .

  طرح­ ها می­توانند آزمایشگاهی، مطالعاتی و ... باشند و با همکاری نهادها و ارگان­ های دیگر انجام شوند .

   (نویسنده در انتخاب فونت و سایز آزاد می­باشد.)

 

 • اطلاعات اثر :

 

 • هر اثر باید دارای شناسنامه شامل : نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره کد ملی، تاریخ تولد، رشته و محل تحصیل،نام معلم راهنما ،بخش مسابقه ، نوع اثر  ، پست الکترونیک و شماره تلفن (ترجیحا همراه)  باشد.

 

 • توجه :

 

 • شرکت در این بخش بصورت رایگان می باشد .

 • دانش آموزان می توانند بصورت فردی یا گروهی در یک یا چند رشته شرکت نمایند .

 

                                                  جهت ثبت نام اینجا کلیک نمایید                                   برچسب ها : مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی - فناوری ,زیست ,دانش ,     ,جشنواره ,آموزی ,زیست فناوری ,دانش آموزی ,سومین جشنواره ,اختراعات دانش ,محورهای جشنواره
مسابقات نوآوری و خلاقیت در سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری

پست ' مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی                                     

مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی

ستاد توسعه زیست فناوری با همکاری آموزش و پرورش  ، سومین دوره جشنواره دانش آموزی زیست فناوری را در بین دانش آموزان سراسر کشور برگزار می­نماید.

در سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری ، مسابقات در دو بخش "ترویج و فرهنگ سازی"  و    "نو آوری و خلاقیت" برگزار می شود .

 در بخش ترویج و فرهنگ سازی ، شرکت کنندگان می توانند از بین ۱۱ موضوع زیر آثار خود را در رشته های   !!! کوتاه ، نقاشی ، عکاسی ، کاریکاتور ، پوستر ، ع !!! میکروسکوپی ، داستان کوتاه ، بازی و نرم افزار و ماکت سازی، حداکثر تا  تاریخ ۳۰ مهر ماه سال ۹۵ از طریق سایت ارسال نمایند. 

 

موضوعات و عناوین رشته ­های مسابقات

 

   ردیف

                         موضوعات مسابقات

   ردیف

                   موضوعات مسابقات

       ۱

 کمک میکروب­ها به انسان

     ۷

 نقش موجودات ذره ­بینی(یا زنده) در سلامت و درمان بیماری­های انسان

       ۲

 تاثیر موجودات زنده بر کاهش آلودگی هوا و منابع  آب

     ۸

 تامین غذای سالم و کافی برای انسان‌ها‌

       ۳

 مقابله باخش !!! الی با کمک موجودات ذره بینی

     ۹

 نقش موجودات ذره بینی در تولید موادغذایی

       ۴

 زیست ­فناوری در باغچه

    ۱۰

 زیست­ فناوری در دنیای زیر آب

       ۵

 dna  در جرم­ شناسی

    ۱۱

 سوخت­ های زیستی: انرژی برای آینده

       ۶

  زیست‌ فناوری و تولید ثروت

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
رشته های مسابقات
 
 

   ردیف

                                 رشته

              متوسطه اول

          متوسطه دوم

      ۱

                        ع !!! میکروسکوپی

 •           ✔
 •       ✔

      ۲

                                 نقاشی

 •           ✔
 •       ✔

      ۳

                              کاریکاتور

 •           ✔
 •       ✔

      ۴

                               عکاسی

 •           ✔
 •       ✔

      ۵

                             !!! کوتاه

 •           ✔
 •       ✔

      ۶

                           داستان کوتاه

 •           ✔
 •       ✔

      ۷

                              پوستر

 

 •       ✔

      ۸

                        بازی و نرم­افزار

 

 •       ✔

      ۹

                         ماکت سازی

 •         ✔
 •       ✔
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توضیحات :
 
 • ع !!! میکروسکوپی :

 

هر شرکت­ کننده می­تواند حداکثر ۳ قطعه ع !!! میکروسکوپی با دوربین موبایل یا دوربین عکاسی گرفته و  با فرمت jpg در نسخه pdf به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

لازم به ذکر است تنها ع !!! ­هایی که توسط میکروسکوپ نوری گرفته شده­اند و دارای وضوح و کیفیت مناسبی باشند، داوری خواهند شد.

 

 • نقاشی :

 

 با ۲ تکنیک مداد رنگی و آبرنگ ، در قطع و طراحی و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • کاریکاتور :

 

 با ۲ تکنیک مداد رنگی و آبرنگ و در قطع و   طراحی و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • عکاسی :

 

هر شرکت­کننده می­تواند حداکثر ۵ قطعه ع !!! با موضوعات مسابقات جشنواره با فرمت jpg و با عرض حداقل ۳۰ سانتی متر با دقت ۳۰۰dpi به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • !!! کوتاه :

 

!!! ­ های داستانی ، مستند و پویا­نمایی تولید شده مرتبط با موضوعات جشنواره با حداکثر زمان ۱۰دقیقه به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری گردد .

 

 • داستان کوتاه :

 

آثار خود را حداقل بین   ۱۰۰۰تا حداکثر ۳۰۰۰ کلمه تایپ و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • پوستر :

 

هر شرکت­ کننده مجاز است حداکثر ۳ اثر با موضوعات جشنواره و ابعاد اصلی ۷۰×۵۰ سانتی­متر، دقت dpi۳۰۰ و فرمت jpg به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نماید .

 

 • بازی و نرم افزار :

 

 • بازی: شرکت­ کنندگان در این بخش باید فایل­های نصب بازی به همراه خلاصه ­ای یک صفحه­ ای از بازی­ نامه را  به صورت فشرده ( zip یا rar )  در سایت بارگزاری نمایند . ( لازم به ذکر است در صورتی که بازی ارسال شده برای اجرا ، نیازمند نرم­ افزار خاصی است حتما در نسخه­ های ارسالی ،  نمونه قابل نصب از آن نرم­ افزار وجود داشته باشد.)

 

 • نرم افزار : در این بخش شرکت­ کنندگان می­ توانند، حداکثر ۳ نرم­ افزار یا یک نرم افزار  چند رسانه­ ای را ارائه نمایند. ( منظور از نرم­ افزار، کلیه نرم­ افزارهای کاربردی در قالب آموزشی، فرهنگی و هنری است که در زمینه موضوعات جشنواره تولید می­شود.)

 

 • ماکت سازی :

 

 طراحی و ساخت ماکت با موضوعات مسابقات و محورهای جشنواره ، حداکثر در ابعاد ۴۰*۴۰*۴۰ سانتی­متر و با استفاده از فوم ، کاغذ، ف !!! ، چوب، پلاستیک یا موارد ترکیبی انجام گیرد و چند ع !!!  از زوایای مختلف از آن گرفته  و به صورت فشرده ( zip یا rar ) در سایت بارگزاری نمایند

 

 

اطلاعات اثر :

 

 • هر اثر باید دارای شناسنامه شامل : نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره کد ملی، تاریخ تولد، رشته و محل تحصیل ، نام معلم راهنما ، بخش مسابقه ، نوع اثر  ، پست الکترونیک و شماره تلفن (ترجیحا همراه)  باشد.

 

 • توجه :

 

 • - شرکت در این بخش بصورت رایگان می باشد .

 • - دانش آموزان می توانند بصورت فردی یا گروهی در یک یا چند رشته شرکت نمایند .
 • - تا پایان جشنواره در حفظ و نگهداری اصل آثار کوشا باشید .

 

         جهت ثبت نام اینجا کلیک نمایید      برچسب ها : مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری -       ,سایت ,جشنواره ,فشرده , zip ,بارگزاری ,صورت فشرده ,فشرده  zip ,سایت بارگزاری ,زیست فناوری ,فرهنگ سازی ,سایت بارگزاری نماید ,سایت بارگزاری نما
مسابقات ترویج و فرهنگ سازی در سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی کشوری
آشنایی با پروانه مونارک

پست ' آشنایی با پروانه مونارک ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آشنایی با پروانه مونارک ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آشنایی با پروانه مونارک
پروانه بزرگ مونارک، دارای رنگ های زیبایی است که به راحتی از روی خطوط نارنجی و مشکی و نقاط سفید تشخیص داده می شود.این جانداران در شمال مرکز و جنوب امریک و همینطور استرالیا و بعضی جزایر اقیانوس آرام، هند و غرب اروپا زندگی می کنند.طول بال های مونارک قهوه ای بالغ به حدود 13 سانتیمتر می رسد در حالی که به صورت میانگین 10 سانتیتر است.  این پروانه دارای رنگ نارنجی با رگ های سیاه و حاشیه های سیاه رنگ با دانه های سفید رنگ می باشد.ماده ها دارای رگ های سیاه رنگ ضخیم تری می باشند.
[​img]
شکل ظاهری پروانه مونارک
رنگ های درخشان مونارک به شکارچیان می گوید: من را نخورید من سمی هستم.مونارک سم خود را از گیاه استبرق می گیرد که تنها منبع غذایی آن ها در مرحله کرمی شکل است. حیواناتی که مونارک را میخورند معمولا نمی میرند اما احساس بیماری کافی است که آن ها در آینده از این پروانه دوری کنند.
شگفت انگیزترین ویژگی مونارک مهاجرت بزرگ و طولانی هر ساله آن ها از شمال کشور امریکا است. هر سال با شروع فصل پاییز و نزدیک شدن سرما میلیون ها پروانه مونارک، جایگاه های خود را در کانادا و ایالات متحده ترک کرده و به سمت جنوب پرواز می کنند و این کار را ادامه می دهند تا به کالیفرنیا یا مرکز مکزیک برسند مسیر بیش از 3200 کیلومتر.پروانه دوباره این مسیر را برمی گردند. این مهاجرت سالانه طی 5 نسل صورت می گیرد.
[​img]
مسیر مهاجرت پروانه های مونارک
سئوال اساسی که برای دانشمندان پیش می آید اینست که این پروانه ها چگونه در این مسیر طولانی راه خود را پیدا می کنند؟
دانشمندان فعالیت نورون‌های شاخک و چشم شاه‌پروانه‌ها را مستقیما ثبت کنند و متوجه شدند که راهنمای جهت‌ی !!! پروانه های مونارک به تمامی به خورشید بستگی دارد- به جای خورشید در افق و اینکه چه زمانی از روز است. به گفته پروفسور شلیزرمن "این به پروانه‌ها امکان می‌دهد با قطب‌نمای خورشیدی خود در تمام روز به سمت جنوب پرواز کنند."
پس از شناسایی مکانیسم جهت‌ی !!! شاه‌پروانه‌ها، پروفسور شلیزرمن این سیستم را بر اساس همان دو مکانیسم شبیه‌سازی کرد؛ "یکی نورون‌های 'ساعت' در شاخک پروانه و دیگری نورون‌های  جهت‌یاب در چشم پروانه که موقعیت خورشید را در آسمان رصد می‌کنند." پروفسور شلیزرمن می‌گوید: این مدل شبیه‌ساز دو علامت را دریافت و آنها را با هم تطبیق می‌دهد تا به سیستم بگوید برای باقی ماندن در مسیر درست به چه تغییر جهتی نیاز است.برچسب ها : آشنایی با پروانه مونارک - پروانه ,مونارک ,مسیر ,خورشید ,پروفسور ,شلیزرمن ,پروفسور شلیزرمن ,جنوب پرواز ,پروانه مونارک
آشنایی با پروانه مونارک
ساختا !!! ر مانند در رونویسی

پست ' ساختا !!! ر مانند در رونویسی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ساختا !!! ر مانند در رونویسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ساختا !!! ر مانند در رونویسی
[​img]

در حین رونویسی ژن ها rna ریبوزومی ساختار های پر مانندی ظاهر می شوند.این ساختارهای پر مانند از تعدادی ژن های مربوط به rrna و قسمت های بین آن ها که رونویسی نمی شود تشکیل شده است.هر ژن دارای یک محل شروع  یک محل پایان رونویسی است که به طور همزمان به وسیله تعداد زیادی rna پلی مراز یک رونویسی می شود. رشته های rna کوچک تر به محل شروع نزدیک تر هستند. هرچه rna پلی مراز به پیش می رود اندازه rna بزرگتر می شود.

نمونه سئوال امتحان نهایی:برچسب ها : ساختا !!! ر مانند در رونویسی - رونویسی
ساختا !!! ر مانند در رونویسی
در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟

پست ' در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟
در روند کامل رونویسی دو بار پیوندهای هیدروژنی ش !!! ته شده و دو بار تشکیل می شوند:

۱- ش !!! ته شدن پیوند هیدروژنی:

الف) وقتی برای شروع رونویسی دو رشته ی dnaی  یک ژن از هم جدا می شوند.

  ب) در پایان و طول رونویسی وقتی rna تازه ساخت باید از dna  الگویش جدا شود.

 ۲- تشکیل پیوند هیدروژنی:

الف) در طول رونویسی وقتی ریبونوکلئوتیدهایrna با دئو !!! ی ریبونوکلئوتیدهای dna رشته‌ی الگو پیوند می دهند.

ب) در پایان رونویسی وقتی دو رشته‌ی dna دوباره با هم پیوند تشکیل می دهندبرچسب ها : در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟ - رونویسی ,پیوند ,هیدروژنی ,تشکیل ,پیوند هیدروژنی
در طول رونویسی پیوند هیدروژنی چند بار ش !!! نه شده و چند بار تشکیل می شود؟
معرفی trna

پست ' معرفی trna ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معرفی trna ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معرفی trna

 

مولکول trna مسئول انتقال آمینواسید به محل ریبوزوم است.

این مولکول نیز رونوشتی از ژن است اما ترجمه نمی شود.

این مولکول به طور متوسط در ساختمان خود 76 نوکلئوتید دارد.

اندازه ی کوچک این مولکول به آن اجازه می دهد به آسانی وارد ریبوزوم شود.

دارای 3 ساختار است:

ساختار اول :

 محصول مستقیم رونویسی است و هنوز دچار تغییرشیمیایی و پیچ خوردگی نشده است

ساختار دوم:برچسب ها : معرفی trna - مولکول ,ساختار
معرفی trna
سینوس ها

پست ' سینوس ها ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سینوس ها ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سینوس ها
 

picture of the human sinuses

ما در هر طرف صورت خود، چهار سینوس داریم؛ سینوس پیشانی، سینوس فکی یا گونه‌ای، سینوس پروانه‌ای و سینوس پرویزنی. سطح داخلی این سینوس‌ها توسط مخاط پوشیده شده است.

 

 سینوس‌هایی که در استخوان گونه و زیر کاسه چشم قرار دارند و سینوس‌های پرویزنی که بین بینی و کاسه چشم واقع شده‌اند، از بدو تولد هستند و به تدریج رشد می‌کنند و تا سن 18 سالگی به اندازه بزرگسالی می‌رسند.

سینوس‌های پیشانی معمولا تا 5 تا 10 سالگی وجود ندارند.

وقتی نفس می‌کشیم، هوا با وارد شدن به سینوس‌ها تصفیه، گرم و مرطوب می‌شود.

وجود سینوس‌ها سبب کمتر شدن وزن استخوان‌های جمجمه می‌شود.

 

هر کدام از این سینوس‌ها توسط سوراخی به حفره بینی راه دارند که از طریق این سوراخ، هوا وارد سینوس می گردد و ترشحات سینوس به حفره بینی تخلیه می‌شود.برچسب ها : سینوس ها - سینوس ,سینوس‌ها ,می‌شود ,بینی ,حفره بینی ,سینوس‌ها توسط
سینوس ها
وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه

پست ' وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه
وضعیت حنجره :
 هنگام بلع : بسته - بالا
ابتدای سرفه : بسته - بالا
در طول سرفه : باز - پایین
ابتدای عطسه : بسته - بالا
در طول عطسه : باز - پایین

اپی گلوت :
هنگام بلع : پایین
ابتدای سرفه : پایین
در طول سرفه : بالا
ابتدای عطسه : پایین
در طول عطسه : بالا

زبان کوچک :
هنگام بلع : بالا
در طول سرفه : بالا
در طول عطسه : پایینبرچسب ها : وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه - عطسه ,سرفه ,بالادر ,هنگام ,بسته ,بسته بالادر
وضعیت حنجره، اپی گلوت و زبان کوچک در هنگام بلع ،سرفه و عطسه
کاریکلماتور زیستی

پست ' کاریکلماتور زیستی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کاریکلماتور زیستی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کاریکلماتور زیستی
۱-  پنجره با باد باز می شود روزنه برگ با آب.
۲-  لیزوزوم سلول را به خودکشی تهدید کرد.
۳-  روزی dna تصمیم گرفت برای پیامرسانی به جای rna از موبایل استفاده کند.شنید: مشترک گرامی. ریبوزوم مورد نظر شما در دسترس نمی باشد.
۴-   هشت هیستون نوکلئوزوم هر جه زور زدند نتوانستد دو دور زنجیر dna اطراف بازوی خود را !!! کنند.

 ۵-روزی تمام منافذ هسته سلول بسته شدند dna از بیکاری دق کرد  و  rna  ها هم مشت به

    منافذ بسته می کوبیدند. 
 ۶-  به میتوکندریهای داخل سلول اخطار دادند به دلیل ایجاد آلودگی دی ا !!! یدکربنی خود باید
      سوختشان را عوض کنند و به جای گلوکز از سوخت اتمی استفاده کنند. 


برچسب ها : کاریکلماتور زیستی - کنند ,سلول
کاریکلماتور زیستی
ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان

پست ' ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان

طول دوره میتوز  تعداد کروموزومها - کروماتیدها - مولکولهای dna و نوار های پلی نوکلئو تیدی  در  هسته سلولهای انسانی چه تغیراتی می کند ؟

 

 

مرحله

تعداد کروموزوم

تعداد کروماتید هر کروموزوم

تعداد dna

تعداد نوار پلی نوکلئوتیدی

اینتر فاز

معادل46 کروموزوم کروماتین دارد

یک کروماتیدی

46 مولکول

92 نوار پلی نوکلئو تیدی

اوا !!! اینتر فاز

معادل46 کروموزوم کروماتین دارد

دو کروماتیدی

92 مولکول

184 نوار پلی نوکلئو تیدی

پروفاز میتوز

46 کروموزوم

دو کروماتیدی

92 مولکول

184 نوار پلی نوکلئو تیدی

متافاز میتوز

46 کروموزوم

دو کروماتیدی

92 مولکول

184 نوار پلی نوکلئو تیدی

اواسط آنافاز میتوز

92 کروموزوم

یک کروماتیدی

92 مولکول

184 نوار پلی نوکلئو تیدی

تلوفاز میتوز

46 کروموزم در هر هسته

یک کروماتیدی

46 مولکول

92 نوار پلی نوکلئوتیدی

پس از سیتوکینز

46 کرموزوم در هر هسته

یک کروماتیدی

46 مولکول

92 نواز پلی نوکلئو تیدی

 برچسب ها : ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان - نوار ,کروماتیدی ,مولکول ,کروموزوم ,نوکلئو ,تیدی ,نوکلئو تیدی ,کروماتین دارد ,کروموزوم کروماتین ,معادل46 کروموزوم ,کروموزوم تعداد ,معادل46 کرومو
ج !!! اطلاعات کروموزومی چرخه سلولی میتوز سلول انسان
اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه

پست ' اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه
 

آزمارش کامل گلبولهای خون

cbc

complete blood cell  count

تعداد گلبولهای قرمز خون

rbc

red blood cell

تعداد گلبولهای سفید خون

wbc

white blood cell

هموگلوبین خون

hb

hemoglobin

هماتوکریت خون

hct

hemato crite

سرعت رسوب خون

esr

estimate blood  sedimentation rate

اندازه گیری قند خون

fbs

fasting blood sugar

آزمایش کامل ادرار

ua

urinary analysis

آزمایش کشت ادرار

uc

urinary culture

مالاریای ویوا !!!

pv

plasmodium vivax

مالاریای فالسیپارم

pf

plasmodium falseparam

مالاریای مالاریه

pm

plasmodium malaria

آزمایش کامل مدفوع

se

stool exam

سرعت رسوب گلبولهای قرمز

esr

erythrocyte  seclinextation rate

پروتئین فاز حاد

crp

c.reactive protein

زمان انعقاد

ct

clotting time

زمان سیلان

bt

bleeding time

 برچسب ها : اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه - گلبولهای ,blood ,plasmodium ,مالاریای ,آزمایش ,کامل ,آزمایش کامل ,سرعت رسوب ,blood cell ,گلبولهای قرمز ,تعداد گلبولهای
اصطلاحات خون شناسی در آزمایشگاه
دل روشنـی دارم ای عشـق ...

پست ' دل روشنـی دارم ای عشـق ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دل روشنـی دارم ای عشـق ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

دل روشنـی دارم ای عشـق ...
دل روشنـی دارم ای عشـق ، صدایـم کن  از هـر کجـا مـی توانـی  .

صدا کن مرا از صدف های  سرشار باران ، صدا کن مرا از گلوگاه سبز شکفتن  .

 

صدایم کن از خلوت خاطرات  پرستو .....

مرا می شناسی تو ای عشق ! من از آشنایان  احساس آبم و همسایه ام مهربانی است .

 

و  طوفان یک گل ، مرا زیر و رو کـرد....برچسب ها : دل روشنـی دارم ای عشـق ... - روشنـی دارم
دل روشنـی دارم ای عشـق ...
تولید میدان الکتریکی در ماهیان:

پست ' تولید میدان الکتریکی در ماهیان: ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تولید میدان الکتریکی در ماهیان: ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تولید میدان الکتریکی در ماهیان:

بطور کلی 10 خانواده از ماهیان که متعلق به 6 راسته هستند، دارای اندام های الکتریکی هستند. خانواده هایی که الکتریسیته قوی تولید می کنند شامل 4 خانواده هستند.
سپر ماهیان الکتریکیtorpedinidae
گربه ماهیان الکتریکی malapteruridae
مار ماهیان الکتریکی  electrophoridae
خانواده uranoscopidae
سپر ماهیان الکتریکی بزرگ قادر به تولید شوک 220 ولت وگربه ماهیان الکتریکی قادر به تولید شوک 350 ولت هستند. در مار ماهی الکتریکی شوک های بیش از 650 ولت هم مشاهده شده است اما غالبا شوک های 350 ولت ایجاد می کنند. ماهیانی که الکتریسیته ضعیف تولید می کنند عمدتا در آبهای شیرین مناطق گرمسیری یافت می شوند.
همه ماهیان الکتریکی، کفزی یا نیمه کفزی ونسبتا تنبل هستند. شب ها فعالیت می کنند ویا در آب های تیره با شفافیت کم به سر می برند. پوستی ضخیم دارندک که به عنوان یک عایق عمل می کند. چشم در بسیاری از آنها تحلیل رفته است و بعضی از آن ها کورند. مخچه آن ها بزرگ از سایر ماهیان است.
اندام ماهی الکتریکی از سلول های خاصی تشکیل شده است که به آن ها الکتروسیت می گویند. الکتروسیت ها در اغلب ماهیان الکتریکی از سلول های عضلانی ودر بعضی از ماهیان الکتریکی از سلول های عصبی منشع گرفته اند. الکتروسیت ها نازک وصفحه ای شکل هستند وبه صورت دسته ای یا توده ای مرتب شده اند واز یک طرف آن ها رشته های عصبی زیادی وارد می شود. توده های سلول های الکتریکی( الکتروسیت) توسط مواد ژلاتینی احاطه شده اند واندام های الکتریکی غنی از عروق خونی، اعصاب وبافت پیوندی هستند.
اندام الکتریکی ماهیان مختلف، در قسمت های مختلفی از بدن قرار دارد. مثلا سپر ماهیان الکتریکی در هر طرف صفحه بدن دارای یک اندام الکتریکی کلیه ای شکل بزرگ در مجاورت ناحیه سر وآبشش ها هستند. ماهیانی که اندام های الکتریکی قوی دارند از آن برای بی حس !!! ط !!! ویا ایجاد بی میلی در شکارچیان خود استفاده می کنند.
اما ماهیانی که قدرت الکتریکی ضعیفی دارند به کمک آن می توانند محل اشیای نزدیک را مشخص کنند خصوصا اینکه برخی از این ماهیان در آب های کدر زندگی می کنند وبرخی هم فعالیت شبانه دارند وبنا بر این قدرت دید چشم های آن ها محدود است. در اطراف بدن این ماهیان میدانی الکتریکی ایجاد می شود. قرار گرفتن اشیای مجاور در این میدان سبب قطع شدن خطوط میدان الکتریکی شده واین ح !!! از طریق اندام های حسی خاص دریافت می گردد.برچسب ها : تولید میدان الکتریکی در ماهیان: - الکتریکی ,ماهیان ,اندام ,تولید ,الکتروسیت ,سلول ,ماهیان الکتریکی ,میدان الکتریکی ,ماهی الکتریکی ,اندام الکتریکی
تولید میدان الکتریکی در ماهیان:
پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول)

پست ' پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول)

فصل اول

 

فعالیت 1-1  صفحه 5

می توان رو !!! مه ها را خمیر کرد تا مواد محلول موجود در رو !!! مه از سلو !!! که در آب نامحلول است جدا شود. سپس با استفاده از مواد رنگ زدا رنگ آن را از بین برد و نهایتاً سلو !!! را بصورت خالص جدا کنیم.در مرحله آ !!! به کمک آنزیم سلولاز می توان سلو !!! را هیدرولیز کرده و از گلوکز حاصل استفاده نمائیم.

فعالیت 2-1صفحه 9

1. خیر، گلوکز مونو !!! ارید است و انحلال پذیری آن نسبت به !!! ارز که دی !!! ارید است بیشتر است.

2. تا حدودی در آب حل می شود اما به زمان یا حرارت نیاز دارد چون ساختار پیچیده ای دارد.

قابلیت انحلال در آب:                      پلی !!! ارید <      دی !!! ارید <      مونو !!! ارید

3. در آب حل نمی شوند. (آب گریز بودن ویژگی مشترک همه لیپیدهاست) در اثر این ویژگی می توانند در نقاط مختلف بدن و حتی درون سلول ها ذخیره شوند و انرژی زیادی ذخیره کنند.

.

 برچسب ها : پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول) - سلو !!!
پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال دوم (4 فصل اول)
پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول)

پست ' پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول)

پاسخ فعالیت های فصل اول

 فعالیت 1-1 صفحه ی 15

1- سلول های خاطره ای که در نخستین بار ابتلا به یک بیماری تولید می شوند در برخوردهای بعدی با عامل بیماری زا ی همان بیماری با سرعت عامل بیماری زا را شناسایی می کنند و پاسخ ایمنی در برابر آن را افزایش می دهند وبه این ترتیب از ابتلای مجدد به همان بیماری جلوگیری می کنند .

2- پلاسموسیت ها پادتن ترشح می کنند که ترکیباتی پروتئینی هستند وپس از ساخته شدن بر روی شبکه ی آندوپلاسمی زبر از طریق وزیکول هایگلژی به سمت غشاء منتقل شده و از آنجا به خارج از پلاسموسیت ترشح می شوند.

3- آپ !!! س یک اندام لنفی است . به هنگام عفونت آپ !!! س لنفوسیت های موجود درآن فعال شده وتکثیر می شوند بنابراین تعداد گلبول های سفید افزایش می یابد.

برای دریافت ادامه پاسخ ها روی عبارت ادامه مطلب کلیک نماییدبرچسب ها : پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول) - بیماری ,شوند ,همان بیماری ,عامل بیماری
پاسخ فعالیتهای کتاب زیست شناسی سال سوم (6 فصل اول)
کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه

پست ' کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه

کلمه ایمرسیون یعنی غوطه‌ور شدن. روغن ایمرسیون روغنی است که قبلاً از گیاه سدر گرفته می‌شد اما امروزه انواع صنعتی آن با کاربری بهتر ساخته شده است. این روغن در هنگام استفاده از لنز شیئی x100 در میکروسکوپ‌های نوری برای اصلاح ش !!! ت نور و ایجاد وضوح بیشتر روی لام ریخته می‌شود و چون لنز 100 میکروسکوپ با این روغن تماس می‌یابد به آن ایمرسیون گویند.

نوری که از منبع نور میکروسکوپ نوری آمده و از نمونه عبور کرده است به سمت عدسی هدایت می‌شود. هنگام استفاده از عدسی چشمی 100x در صورتی که از روغن استفاده نکنیم هوا با ضریب ش !!! ت بالایش باعث پراکنده شدن پرتوها می‌شود و به علت فاصله‌ی کانونی کوتاه عدسی، نور چندانی به آن نمی‌رسد. از آن‌جا که ضریب ش !!! ت روغن ایمرسیون برابر با عدسی 100 است، قرار دادن یک قطره روغن روی نمونه باعث جلوگیری از ش !!! ت و پراش نور می‌شود و مانند  عدسی محدب عمل می‌کند در نتیجه پرتوهای نور را همگرا می‌کند و تصویری واضح از نمونه ارائه می‌دهد. همچنین استفاده از این روغن باعث می‌شود که عدسی چشمی 100x از نمونه فاصله گرفته و از آسیب رسیدن به نمونه و عدسی جلوگیری می‌شود.برچسب ها : کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه - روغن ,عدسی ,می‌شود ,ایمرسیون ,نمونه ,استفاده ,روغن ایمرسیون ,ضریب ش !!! ت ,چشمی 100x ,عدسی چشمی ,هنگام استفاده
کاربرد روغن ایمرسیون در آزمایشگاه
نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 )

پست ' نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 ) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 ) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 )
شکل های فصل 4

3-4 :

الف) ترتیب اجزای تشکیل دهنده دستگاه گوارش (لوله گوارش ) در این سه جانور باید مطابق شکل به خاطر س !!! شود که  به ترتیب داریم :

کرم خاکی : دهان – حلق – مری – چینه دان – سنگدان – روده – م !!! ج

ملخ: دهان – مری – چینه دان – سنگدان – معده – روده – م !!! ج

گنجشک : دهان – مری – چینه دان – معده – سنگدان – روده – کلواک می باشد .

 

 در پرندگان غذا پس از چینه دان وارد اولین قسمت معده می شود در دیواره این قسمت از معده غدد ترشحی زیادی وجود داردکه شیره معده را می سازند . شیره معده با غذا ها آمیخته شده و هضم آنها را آغاز میکند . بعد از آن غذا وارد دومین بخش معده به نام سنگدان می شود . در داخل سنگدان اغلب دانه های ماسه وجود دارد که پرنده به هنگام دانه برچیدن آنها را بلعیده است . انقباض دیواره سنگدان به کمک این دانه ها سبب آسیاب شدن غذا ها می شود .

 

ج) کلواک : محفظه ای است در انتهای روده پرندگان ، خزندگان و دوزیستان که مدفوع ، ادرار و گامت ها وارد آن میشوند .

 

د) کیسه های معده در ملخ : انشعابات کیسه مانند ته بسته شبیه انگشتی های دستکش هستند که به درون معده باز می شوند و باعث افزایش سطح گوارشی ( سطح هضم و جذب ) می شوند .

 

ه) در سطح پشتی روده کرم خاکی یک برجستگی وجود دارد که این برجستگی سطح تماس روده را با غذا افزایش می دهند.

5-4 : الف) چین خوردگی ها ، پرزها و ریز پرزها باعث افزایش جذب در روده می شوند که پرز عبارت است از : برآمدگی های انگشت مانند کوچک در سطح داخلی روده که دارای یک لایه سلول می باشند که در واقع همان لایه پوششی جدار داخلی خود روده است .

 

ریز پرز : برجستگی های کوچکی که برروی سطح هر سلول پوششی تشکیل دهنده پرز وجود دارند و فقط با میکروسکوپ الکترونی دیده می شوند.

 

-         در واقع ریزپرزها برجستگی های غشاء پلاسمایی سلولهای تشکیل دهنده پرز هستند .

 

-         وجود ریزپرزها ، پرزها و چین خوردگی ها سبب شده است که سطح داخلی روده بیش از یک میلیون بار بزرگتر از لوله صافی با همان ابعاد باشد .

 

ب): خونی که از سیاهرگهای روده خارج می شود (خون دارای مواد جذب شده از روده ) بر خلاف سایر جاههای بدن به جای اینکه مستقیماً وارد قلب شود ابتدا وارد کبد میشود و پس از عبور از کبد وارد قلب می شود .

 

6-4: در این شکل فرمول دندانی انسان در دو نیم آرواره بالا و پایین نشان داده شده است همانطور که در شکل می بینیم هر نیم آرواره بترتیب دارای فرمول دندانی زیر است : 1- دو دندان پیش 2- یک دندان نیش 3- دو دندان آسیای کوچک 4-سه دندان آسیای بزرگ در نتیجه هر نیم آرواره دارای 8 دندان می باشد و ما چون دو آرواره داریم هر آرواره را می توان به دو نیم آرواره تقسیم کرد پس هر فرد در واقع 4 نیم آرواره دارد و در نتیجه 32 دندان دارد

 

7-4 : در هنگام بلع ابتدا اپی گلوت به بالا خم می شود و سپس به پایین خم می شود و حنجره ابتدا به طرف بالا متمایل می شود و سپس به طرف پایین بر می گردد .

 

8-4 : الف) معده از نظر شکل ظاهری شامل سه بخش است:

1- طاق یا بخش نزدیک به کاردیا

2- کف که بخش نزدیک به پیلور است و 3- تنه که بخش م !!! ن طاق و کف می باشد .

ب) غدد معده ای ممکن است به شکل لوله ای ساده یا لوله ای منشعب باشد . غده های معده از سه نوع سلول ترشحی ساخته شده اند – سلولهای موکوزی که موسین ترشح می کنند و در سراسر سطح داخلی معده وجود دارند .

- سلولهی اصلی (یاپپتیک ) که آنزیم ترشح می کنند .

- سلولهای حاشیه ای که اسید و فاکتوز داخلی معده را ترشح می کنند .

ج)- غده ها بر حسب نوع سلولهای ترشحی که دارند ممکن است فقط یک ماده ( مثل موکوز ) یا بیشتر ترشح کنند .

9-4: مجرای کبدی با مجرای صفراوی با هم یک مجرای مشترک می سازند که این مجرا در انتها با مجرای پانکراس یکی می شود و ترشحات خود را به درون دوازدهه می ریزند .

 

10- 9-: در این شکل ابتدا مسیر ورودی غذا با رنگ سبز (فلش های سبز رنگ ) شروع می شود و سپس این فلش های سبز به فلش های قرمز متصل می شوند و فلش های قرمز به آبی و فلش های آبی به فلش هایسیاه ختم می شوند و فلش های سیاه هم وارد روده می شوند .برچسب ها : نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 ) - معده ,روده ,شوند ,آرواره ,وجود ,سنگدان ,تشکیل دهنده ,فرمول دندانی ,دندان آسیای ,داخلی معده ,وجود دارند
نکات شکلهای زیست و آز 1 (فصل 4 )
بعضی آدم ها مثل ...

پست ' بعضی آدم ها مثل ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بعضی آدم ها مثل ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بعضی آدم ها مثل ...
* بعضی آدم ها  مثل هسته پر از اطلاعات هستند...

* بعضی آدم ها دیواره های تراوا دارند و برخی هم نه ...


* بعضی آدم ها مثل قرنیه هستند ... پاک و شفاف...

* بعضی آدم ها مثل هیستامین ... باعث ایجاد آلرژی می شوند...


* بعضی آدم ها مثل واکوئل می مانند ... مهربانی و عشق را در قلبشان ذخیره می کنند ...

*بعضی آدم ها مثل ریبوزم می مانند ... بر خلاف ظاهر کوچکشان... نقش های بزرگ دارند...


* بعضی آدم ها مثل لیززوم می مانند ... باعث تجزیه ی کینه ها و ازبین رفتن دشمنی ها و کدورت ها می شوند...

* بعضی آدم ها مثل میتو کندری می مانند... قدرت و توانایی کارهای بزرگ را به آنان که خود را باور ندارند می دهند...
برچسب ها : بعضی آدم ها مثل ... - بعضی ,بعضی
بعضی آدم ها مثل ...
واژه نامه طنز دستگاه گوارش

پست ' واژه نامه طنز دستگاه گوارش ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست واژه نامه طنز دستگاه گوارش ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

واژه نامه طنز دستگاه گوارش

دهان: لذت بخش ترین قسمت دستگاه گوارش... تنها جایی که می فهمیم چه می خوریم...
با 32 سرکوب گر به نام دندان ...  6غده ی بزاق خالی کن ... یک زبان هم آن وسط با پرزهای چشایی اش مدام گزارش کیفیت می دهد...

حلق: چهارراهی که سه راه آن بسته است و لقمه غذایی موقع بلع در کمال !!! فقط باید از مری بگذرد..

زبان کوچک: کیسه ای آویزان در سقف حلق که نمیگذارد موقع بلع غذا از دماغمان بیرون بیاید.

اپیگلوت: زایده ای که نمی گذارد لااقل موقع بلع غذا حرف زیادی بزنیم...
باطل کننده شناسنامه اگر خوب کار نکند ... علت مرگ را خفگی می نویسند..

مری : لوله ای با حرکات کرمی شکل ... که قول شرف داده لقمه را به معده برساند...

دریچه کاردیا: ماهیچه حلقوی صاف اول معده.... که تا چشمش به غذا می افتد شل می شود.... همچنین مدام توی سر کیموس معدی می زند که بالا نزند..

معده: ماشین غذاشویی ... مقبره ی موقت جانوران ... مدام به هم می زند بدون اینکه حال به هم بزند... ترش ترین جای دستگاه گوارش ...

دریچه پیلور : مرز بین معده و روده کوچک ... تخلیه گاه معده...

روده ی کوچک: دارنده مدال در حرکات موزون .... مسیر 6 متری با گردنه های زیاد و نشتی زیاد نسبت به مواد ریز مولکول به خون .... به قد و کارش می نازد.... بیشتر وقتش به مرتب !!! و شانه !!! پرزهای سطح داخلی اش می گذرد....

آپ !!! س: زایده ی اضافی در ابتدای روده بزرگ آنهم متصل به جایی که کور است.... بهانه ای برای مردن... اگر بترکد ....

روده ی بزرگ: مسیر 120 سانتیمتری ... خشک کن .... محل زیست باکتریهای همزیست.... ویتامین زا و گاززا ... متخصص در ایجاد صداها و بوهای پیف زا .... حاوی گازهای اشتعال زا از جمله متان ...
گفته می شود این شعر در وصف روده بزرگ هم کاربرد دارد
در اندرون من خسته دل ندانم چیست / که من خموشم و آن در فغان و درغوغاست

راست روده : نقش آ !!! در دستگاه گوارش ... پایان خوش... البته اگر خوب عمل کند...برچسب ها : واژه نامه طنز دستگاه گوارش - روده ,معده ,گوارش ,دستگاه ,مدام ,کوچک ,دستگاه گوارش ,روده بزرگ
واژه نامه طنز دستگاه گوارش
نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی

پست ' نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی
مارهای افعی، پایتون و بوآ سوراخ‌هایی روی صورت خود دارند که عضو حفره‌ای نامیده می‌شود. این سوراخ‌ها دارای غشایی هستند که می‌تواند پرتوهای فروسرخ گسیل‌شده از بدن‌های گرم را تا شعاع یک متری شناسایی کند. چه در روز و چه در شب، این عضو حفره‌ای به مار امکان می‌دهد تا درست مانند دوربین‌های فروسرخ، تصویری از شکار یا شکارچی خود ببیند و به این ترتیب می‌توان گفت مارها داری یک حس اضافه منحصر به فرد هستند.

[​img]
برچسب ها : نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی
نحوه عملکرد گیرنده فروسرخ درمارزنگی
عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد...

پست ' عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد...

عشق هر روز به تکرار تو بر می خیزد 

اشک هر صبح به دیدار تو بر می خیزد

ای مسافر به گلاب نگهم خواهم شست 
گرد و خاکی که ز رخسار تو بر می خیزد

مگر ای دشت عطش نوش گناهی داری 
کاسمان نیز به انکار تو بر می خیزد

تو به پا خیز و بخواه از دل من بر خیزد 
حتم دارم که به اصرار تو بر می خیزد

شعر می خوانم و یک دشت غم و آهن و آه 
از گلوی تر نیزار تو بر می خیزد

مگر آن دست چه بخشید به آغوش فرات 
که از ان بوی علمدار تو بر می خیزد

پاس می دارمت ای باغ که هر روز بهار
به تماشای سپیدار تو بر می خیزد

ای که یک قافله خورشید به خون آغشته 
بامداد از لب دیوار تو بر می خیزد

کیستم من که به تکرار غمت بنشینم 
عشق هر روز به تکرار تو بر می خیزد

سعید بیابانکیبرچسب ها : عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد... - خیزد ,تکرار
عشق هر روز به تکرار تو برمی خیزد...
انواع بیماریهای چشم

پست ' انواع بیماریهای چشم ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست انواع بیماریهای چشم ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

انواع بیماریهای چشم

علاوه بر عیوب ان !!! اری چشم شامل( نزدیک بینی،دوربینی و آستیگماتیسم،پیرچشمی) انواع دیگری از بیماری های چشمی وجود دارد که عبارتند از :

گلوکوم (آب سیاه)

آب مروارید(کاتاراکت)

انحراف چشم (استر !!! سم یا لوچی)

 تنبلی چشم (amblyopia)   

ن !!! نایی و کم بینایی ناشی از دیابت

پیر چشمی

شب کوری

مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر(cvs( computer vision syndrome

گل مژه

افتادگی پلک

تراخم

کور رنگی

خشکی چشم

آلرژی  های چشمی

سوزش چشم بعد از شنا در است !!!

جسم خارجی در چشم

برای !!! ب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های چشمی فوق به ادامه مطلب مراجعه کنید...

 برچسب ها : انواع بیماریهای چشم - چشمی
انواع بیماریهای چشم
خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها

پست ' خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها
هورمون ها نوعی پیام رسان شیمیایی هستند که از سلول های خاصی در بدن ترشح شده وعملکرد یک یا تعدادی از سلول ها را تغییر می دهند.تنظیم هورمون ها به دو صورت انحام می پذیرد :

 

الف ) خود تنظیمی منفی : اکثر هورمون ها با این مکانیسم تنظیم می شوند.افزایش ترشح یک هورمون سبب کاهش ترشح آن می شود و بالع !!! .مثلا وقتی مقدار قند گلوکز در خون بالا می رود ترشح هورمون انسولین از لوزالمعده افزایش می یابد به دنبال آن گلوکز وارد سلولها شده و قند خون پایین می آید سپس با کاهش گلوکز خون مقدار هورمون گلوکاگون افزایش می یابد و به دنبال آن ترشح انسولین کاهش می یابد و مقدار قند خون دوباره با تجزیه گلیکوژن کبد افزایش می یابد.

ب) خود تنظیمی مثبت : اگر افزایش مقدار ترشح یک هورمون سبب افزایش ترشح آن شود مکانیسم از نوع خود تنظیمی مثبت است .مثلا وقتی زمان زایمان نزدیک می شود با حرکت جنین به سمت رحم وتحریک گیرنده های حساس به فشار در سروی !!! رحم مقدار ترشح هورمون زایمان یا ا !!! ی توسین افزایش می یابد و این روند افزایش ترشح هورمون آنقدر زیاد می شود که سر انجام بر اثر انقباضات شدید رحمی جنین از رحم خارج می شود.برچسب ها : خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها - ترشح ,هورمون ,افزایش ,یابد ,مثبت ,گلوکز ,ترشح هورمون ,افزایش ترشح ,تنظیمی مثبت ,مثلا وقتی
خودتنظیمی منفی و مثبت در ترشح هورمون ها
پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم

پست ' پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم

پاسخ فعالیت های فصل سوم

 

فعالیت 1-3 صفحه 58

 

1- نوک انگشتان

 

2- وجود گیرنده های لمسی بیشتر . بعضی از قسمت های پوست گیرنده بیشتری دارند . برای مثال در لب ها و نوک انگشتان تعداد گیرنده های لمسی بیشتر بوده و این گیرنده ها نزدیکتر به هم قرار دارند . بنابراین در این نقاط تشخیص دو نقطه بسیار نزدیک به هم آسان تر است . اما در پشت بدن گیرنده ها چند میلیمتر از هم فاصله دارند و ممکن است دو نقطه تماس یک نقطه احساس شود

 


برچسب ها : پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم - گیرنده ,نقطه ,دارند ,فعالیت ,لمسی بیشتر ,پاسخ فعالیت
پاسخ فعالیت های فصل 3 و 4 زیست سوم
ترانسفورماسیون در باکتری

پست ' ترانسفورماسیون در باکتری ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ترانسفورماسیون در باکتری ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ترانسفورماسیون در باکتری

ترانسفورماسیون نوعی تغییر ژنتیکی دائمی است که در طی آن ویژگی های سلول های مرده یک سویه به سلول های زنده منتقل می شود.دانشمندان این طور فرض !!! د که یک نوع ماده شیمیایی از باکتری مرده به سلول زنده منتقل شده و سبب ترانسفورماسیون شده است که ایم ماده شیمیایی همان dna است. در ترانسفورماسیون نیازی به پیلی نیست.

20140915124036586_8.jpgبرچسب ها : ترانسفورماسیون در باکتری - ترانسفورماسیون ,سلول ,ماده شیمیایی ,زنده منتقل
ترانسفورماسیون در باکتری
(ترین) های زیست شناسی (بخش 1)

پست ' (ترین) های زیست شناسی (بخش 1) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست (ترین) های زیست شناسی (بخش 1) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

(ترین) های زیست شناسی (بخش 1)
ساده‌ترین جاندار پرسلولی: کلنی

ساده‌ترین نوع تولید مثل: تقسیم دو تایی باکتری

ساده‌ترین نوع زایش: ولوو !!!

ساده‌ترین بافت بدن: پوششی

سخت‌ترین بافت بدن: استخوان

وزین‌ترین بافت بدن: ماهیچه‌ای

مهم‌ترین مناطق مریستمی گیاهان علفی و جوان: مریستم‌های رأسی

از مهم‌ترین کارهای شبکه‌ی آندوپلاسمی صاف: ساختن اسیدهای چرب،  استروئیدها و فسفولیپیدها

جایگاه بیش‌ترین ماده‌ی ژنتیک سلول‌های یوکاریوتی: هسته

کوچک‌ترین و ساده‌ترین ریبوزوم‌ها: ریبوزوم‌های پروکاریوت‌ها، میتوکندری و کلروپلاست

بیش‌ترین فضای بین سلولی در گیاهان: سلول‌های  پارانشیمی

کم‌ترین فضای بین سلولی در گیاهان: سلول‌های  مریستمیبرچسب ها : (ترین) های زیست شناسی (بخش 1) - ساده‌ترین ,گیاهان ,بافت ,گیاهان سلول‌های 
(ترین) های زیست شناسی (بخش 1)
مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر)

پست ' مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر)
 

الف- در خلال پتانسیل عمل، منفذهای سدیم موجود در غشاء نورون باز می‌شود و همراه با ورود یون‌های سدیم به آ !!! ون، جریان مثبتی ایجاد می‌شود.

ب- پس از ایجاد پتانسیل عمل در نقطه‌ای از آ !!! ون، منفذهای سدیم در آن نقطه بسته شده و در نقطهٔ بعدی آ !!! ون باز می‌شود. با بسته شدن منفذهای سدیم، منفذهای پتاسیم باز شده و همراه با جریان یون‌های پتاسیم به بیرون آ !!! ون، جریان مثبتی به‌وجود می‌آید

 • مراحل پتانسیل عمل به صورت خلاصه

۱- از کار افتادن پمپ سدیم/ پتاسیم= از کار افتادن انتقال فعال و هیدرولیز atp= ابتدای نمودار پتانسیل عمل (هنوز حدود ۶۵-)

۲- بازشدن کانال‌های دریجه دار سدیمی = ورود سدیم به سلول در جهت شیب غلظت = انشار تسهیل شده =مثبت شدن بار سطح داخل غشاء نسبت به خارج آن = بخش بالا رو نمودار پتانسیل عمل (از ۶۵- به سوی ۴۰+)

۳- بازشدن کانال‌های دریچه دار پتاسیومی = !!! وج پتاسیم از سلول در جهت شیب غلظت= انتشار تسهیل شده = منفی شدن دوباره سطح داخل غشاء نسبت به خارج آن = بخش پایین رو نمودار پتانسیل عمل (از ۴۰+ به سوی ۶۵-)

تذکر: در این ح !!! با این که بار الکتریکی سطح داخل غشاءنسبت به خارج آن باز هم منفی است (و از این نظر مثل پتانسیل آرامش است) ولی جای یون‌ها عوض شده (یعنی در داخل اکثریت سدیم و خارج پتاسیم قرار گرفته است)... و این قابل قبول نیست!!

۴- فعال شدن دوباره و البته کمی بیشتر از قبل پمپ سدیم/ پتاسیم (هیدرولیز atp) = !!! وج سدیم از سلول و بازگشت پتاسیم به داخل به ح !!! قبل از پتانسیل عمل

 برچسب ها : مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر) - پتانسیل ,سدیم ,پتاسیم ,داخل ,منفذهای ,نمودار ,نمودار پتانسیل ,بازشدن کانال‌های ,غشاء نسبت ,داخل غشاء ,سدیم پتاسیم ,آ !!! ون، جریان مثبتی
مراحل پتانسیل عمل و آرامش ( با تصویر)
تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول

پست ' تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول
فرق بین لان و منافذ موجود در دیواره سلول گیاهان چیست؟

چرا این جمله غلط است : پلاسمودسم ماده زنده ای است که درون لان را پر میکند

لان قسمت‌هایی از دیواره است که در آن ضخامت دیواره کم‌تر شده است در حالی که منفذ قسمتی است که در آن اصلاً دیواره وجود ندارد و پلاسمودسم می‌تواند جریان پیدا کند. به شکل زیر دقت کنید:
برچسب ها : تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول - دیواره ,دیواره سلول ,منافذ موجود
تفاوت لان و منافذ موجود در دیواره سلول
دیواره سلولی

پست ' دیواره سلولی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دیواره سلولی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

دیواره سلولی

تاریخچه دیواره سلولی

مالپیگی وجود انواع مختلفی از دیواره اسکلتی را مطرح ساخت. مالپیگی و گری اولین زیست شناسانی هستند که به اهمیت دیواره‌های سلولی در ساخت و کار سلولهای زنده توجه کرده‌اند. مولدن هاور در سال 1812 با ساییدن قطعاتی از اندامهای گیاهی موفق به جدا !!! سلولها و بدست آوردن سلولهای گیاهی شد و نشان داد که هر سلول دارای دیواره‌ای مستقل است نه آن که همانند پندارهای گذشته سلولها به صورت حفره‌ای کنده شده در یک توده همگن زمینه‌ای باشد. به این ترتیب دیواره به عنوان یکی از اجزای ساختمانی سلول منظور شد که عمل اصلی آن جدا !!! درون سلول از محیط خارج و ایجاد شکل خاص هر سلول است.

 

 

بقیه در ادامه مطلب ...برچسب ها : دیواره سلولی - دیواره ,سلول ,سلولی ,دیواره سلولی
دیواره سلولی
نکاتی از پروتئین های غشاء

پست ' نکاتی از پروتئین های غشاء ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکاتی از پروتئین های غشاء ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکاتی از پروتئین های غشاء
نکات انواع پروتئین های غشاء

 

 

 

 

انواع پروتئین های غشاء

 

 

 

 

پروتئین سطحی (پذیرنده)

 

 

 

باعث اتصال فیزیکی دو سلول می شوند.
به عنوان آنتی ژن های سلول عمل می کنند.
 

 

 

 

پروتئین های سراسری

 

پروتئین های سراسری گیرنده گیرنده های اعصاب و هورمون ها هستند مانند گیرنده هورمون های پروتئینی و انتقال دهنده های عصبی.
 

 

 

پروتئین های کانالی

 

 

تخصصی عمل می کنند.
بعضی از آن ها همیشه باز هستند مانند کانال های آبی.
بعضی از آن ها دریچه دارند مانند کانال های دریچه دار سدیمی و پتاسیمی.
در انتشار تسهیل شده نقش دارند مانند کانال های دریچه دار سدیمی و پتاسیمی.
پروتئین های ناقل در انتقال فعال نقش دارند مانند پمپ سدیم- پتاسیم.

 

* محل های ساخت همه پروتئین های یک سلول یوکاریوتی

 

 

همه پروتئین های یک سلول یوکاریوتی

 

 

 

پروتئین های ترشحی، غشاء، واکوئل و لیزوزوم توسط ریبوزوم های روی شبکه آندوپلاسمی زبر سیتوپلاسم ساخته می شوند.
پروتئین های هسته، پرا !!! ی زوم و اسکلت سلولی توسط ریبوزوم های آزاد در سیتوسل ساخته می شوند.
قسمتی از پروتئین های میتوکندری و کلروپلاست توسط ریبوزوم های آزاد در سیتوسل ساخته می شوند.
قسمتی از پروتئین های میتوکندری و کلروپلاست به وسیله ریبوزوم های خودشان ساخته می شود.


برچسب ها : نکاتی از پروتئین های غشاء - پروتئین ,ریبوزوم ,شوند ,سلول ,ساخته ,دارند ,توسط ریبوزوم ,مانند کانال ,دارند مانند ,شوند قسمتی ,سیتوسل ساخته ,دارند مانند کانال
نکاتی از پروتئین های غشاء
چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟

پست ' چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟
ایدز از طریق !!! ات منتقل نمی‏ شود حتی در مناطقی که شیوع ایدز بالاست و پشه هم زیاد است مثل مناطق آفریقایی باز هم ثابت نشده که گزش !!! ه راهی برای انتقال ویروس hiv باشد. چندین دلیل وجود دارد که !!! ات انتقال‌دهنده ایدز نیستند.

در ادامه مطلب دلایل را دنبال کنید ...برچسب ها : چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟ - !!! ات ,ایدز ,منتقل نمی‏ , !!! ات منتقل
چرا ویروس hivطریق !!! ات منتقل نمی‏ شود؟
مشاهده سلول های روپوست پیاز

پست ' مشاهده سلول های روپوست پیاز ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مشاهده سلول های روپوست پیاز ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مشاهده سلول های روپوست پیاز
معمولا در اولین جلسه آزمایشگاه اولین برش مربوط به روپوست برگ های پیاز است که حتی بدون رنگ آمیزی هم به خوبی دیده میشوند. ( به شکل سلول ها و هسته درون سلول توجه کتید)

 

 اینم سلول های متفاوت روپوست کاهو با سلول های نگهبان روزنه آن

------برچسب ها : مشاهده سلول های روپوست پیاز - سلول ,روپوست
مشاهده سلول های روپوست پیاز
کاربردهای تار عنکبوت

پست ' کاربردهای تار عنکبوت ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کاربردهای تار عنکبوت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کاربردهای تار عنکبوت

تار عنکبوت از پروتئین رشته ای فیبروئین ساخته شده است . این پروتئین از آمینو اسید های آلانین و گلیسین ، سرشار است . بیشتر رشته های پلی پپتیدی سازنده ی این پروتئین ، به صورت صفحات بتا آرایش یافته اند . این صفحات در زمینه ای از رشته های آمینو اسید به صورت صفحات آلفا جای گرفته اند . ما !!! یچ های آلفا با بی نظمی زیادی به هم پیچیده اند و همین بی نظمی باعث خاصیت کش سانی تار می شود .

 

 برچسب ها : کاربردهای تار عنکبوت - صفحات ,رشته ,پروتئین ,صورت صفحات ,آمینو اسید
کاربردهای تار عنکبوت
انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود

پست ' انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود

image credit: rainer foelix, in his book “biology of spiders”; dr. p.n. witt.

تار عنکبوت شکلهای متفاوتی دارد . معروفترین آنها ، شبکه ای است که توسط عنکبوت معمولی تنیده می شود . این شبکه ، که برای ما آشناست ، از رشته های شعاعی محکم و خشکی که از یک بخش مرکزی - همانند میله های شعاعی چرخ - منشعب اند ، ساخته شده است .به این رشته های شعاعی ، رشته های دیگری از تارهای چسبنده که به شکل ما !!! یچ (حلقه های هم مرکز) هستند متصلند .عنکبوت به هنگام حرکت روی تار خود ، فقط از روی تارهای شعاعی خشک می گذرد .....برچسب ها : انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود - شعاعی ,رشته ,عنکبوت
انواع تار عنکبوت و علت نچسبیدن عنکبوت به تار خود
غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph

پست ' غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph
سوال: چرا آنزیمها با تغیییرات دما و ph غیر فعال می شوند؟

 

پاسخ: به علت تغییر در ساختار فضایی ملکول پروتئین

توضیح: عموما عملکرد پروتئینها رابطه ی تنگاتنگی با نوع ساختار فضایی ملکول آنها دارد. و آنچه که شکل ساختار فضایی آنها را تعیین می کند، یکی توالی آمینو اسیدی خود آن پروتئین و دیگری شرایط فیزیکی و شیمیایی محیطی است که پروتئین در آن محیط قرار می گیرد.

نوع آمینواسیدهای تشکیل دهنده ی یک رشته پلی پپتید تعیین کننده ی میانکنشهای بین !!! نی واحدهای آن پلی پپتید و یا چند رشته پلی پپتید در یک پروتئین می باشد. که اگر این ترتیب حتی اگر در یک آمینو اسید هم تغییر کند می تواند باعث تغییر در شکل ساختار فضایی آن پروتئین بشود. مثال معروف آن تغییر شکل ملکول هموگلوبین در اثر جانشینی آمینواسید والین بجای گلوتامیک اسید در این پروتئین باعث داسی شکل شدن گلبولهای قرمز و بروز کم خونی داسی شکل می گردد.

اما شرایط فیزکی و شیمیایی محیط از قبیل ph ، دما و غلظت نمکهای محیط و .... می توانند در تعیین شکل نهایی پروتئین تأثیرگذار باشند طوری که هر پروتئین ساختار ملکولی طبیعی خود را در یک ph و دمای خاصی می تواند داشته باشد و تغییر در این شرایط محیطی با قطع پیوندهای ضعیف درون رشته ای که باعث ایجاد اشکال فضایی مختلف در پروتئین شده، شکل فضایی پروتئین را تغییر می دهد(denaturation) و با تغییر شکل پروتئین دیگر نقش مربوط به خود را در سلول ایفا نخواهد کرد. در بسیاری موارد با برطرف شدن شرایط فیزیکی و یا شیمیایی که باعث دناتوره شدن پلی پپتید شده ، پلی پپتید می تواند به شکل اولیه ی خود در آید.(renaturation)برچسب ها : غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph - پروتئین ,تغییر ,فضایی ,پپتید ,ساختار ,باعث ,ساختار فضایی ,شرایط فیزیکی ,فضایی ملکول ,ساختار فضایی ملکول
غیرفعال شدن آنزیم ها با تغیییرات دما و ph
نکته هایی در مورد تریکودینا

پست ' نکته هایی در مورد تریکودینا ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکته هایی در مورد تریکودینا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکته هایی در مورد تریکودینا
نکته: تریکودینا موجودی یوکاریوت] از فرمانروآغازیان، شاخه مژک داران [ است.

نکته: تریکودینا و پارامسی هر دو در شاخه ی مژک ­داران هستند] کتاب پیش !!! ی[

            تریکودیناحدود 200 سالپیش کشف شد.

 نکته: تریکودینا مثل سایر مژکداران هتروتروف است و کلروپلاست ندارد]کتاب پیش !!! ی[.

 نکته: ماده غذایی تریکودینا، باکتریها(پروکاریوت­ها)هستند.

 نکته: رابطه­ی غذایی تریکودیناوباکتری صیادی است]کتاب پیش !!! ی[.

 نکته: فوایدمژکهابرای تریکودینا:

         1-کمک به حرکت جاندار

         2-هدایت باکتریهابه سمت دهان سلولی

  نکته: تریکودینابه جهت داشتن خارهای اتصال دهنده، مژکهاودهان سلولی بسیارتخصص یافته است.

  نکته: نقش خارهای اتصال دهنده کمک به چسبیدن به محیط اطراف وسطح ماهیها است.

  نکته: بعضی سلول های انسانی مانند، سلول های پوششی لوله های تنفسی]از بینی تا نایژک های انتهایی-کتاب دوم ص72[  و لوله تخمک بر یا فالوپ ]کتاب سوم[همانند تریکودینا دارای مژک هستند.

   نکته: هسته در تریکودینا هلالی شکل[نعل اسبی شکل]است.

   نکته: هسته حاوی dnaخطی است.dna]دارای پروتئین های هیستون میباشد، رشته ی پلی نوکلئوزومی دارد و dna آن دارای چندین نقطه ی همانندسازی، چندین دوراهی همانندسازی است[.

    نکته: وظایف غشای پلاسمایی:

             1-مرز بیرونی و درونی سلول

             2 -کمک به سلول جهت جذب مواد مورد نیاز خود را از محیط اطراف

             3-ایجاد مکان هایی در داخل سلول، جهت انجام واکنش های زیستی شیمیایی

             4- نفوذپذیری انتخ !!!برچسب ها : نکته هایی در مورد تریکودینا - نکته ,تریکودینا , نکته ,کتاب ,سلول ,دارای ,محیط اطراف ,خارهای اتصال ,نکته تریکودینا
نکته هایی در مورد تریکودینا
میوه های قرمز خواص بیشتری دارند

پست ' میوه های قرمز خواص بیشتری دارند ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست میوه های قرمز خواص بیشتری دارند ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

میوه های قرمز خواص بیشتری دارند

موضوع: میوه های قرمز خواص بیشتری دارند

میوه های قرمز خواص بیشتری نسبت به دیگر میوه ها دارند . تا جایی که خوردن میوه های قرمز پنج وعده در روز توصیه می شود . به تازگی دانشمندان می گویند : انواع میوه های قرمز نه تنها آنتی ا !!! یدان لازم را به بدن می رسانند بلکه عفونت های مجاری ادرار و !!! هابات را هم از بین می برندو همچنین خطر ابتلا به سرطان را هم کاهش می دهند . برای مثال هندوانه جزء یکی از میوه هاست که دارای فیبر و ویتامین های a . c و پتاسیم است و هر چه رنگ میوه های قرمز تیره تر باشد مواد معدنی و ویتامین های سودمند بیشتری در آن نهفته است . هندوانه یک میوه ی بسیار مفید است و حتی پوست و تخم آن هم خوردنی و پر از خاصیت می باشد .برچسب ها : میوه های قرمز خواص بیشتری دارند - میوه ,قرمز ,بیشتری ,دارند ,خواص ,قرمز خواص ,خواص بیشتری ,بیشتری دارند ,خواص بیشتری دارند
میوه های قرمز خواص بیشتری دارند
سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏

پست ' سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏
 

پاسخ:

رابطه ی این دو ع !!! یکدیگر است هرچه حدتفکیک کمتر باشد قدرت تفکیک میکروسکوپ بیشتر خواهد بود زیرا حدتفکیک نزدیکترین فاصله بین دو جسم است به طوری که هریک هنوز بصورت مجزا قابل مشاهده باشند . حد تفکیک برای چشم انسان 2/. میلیمتر برای میکروسکوپ نوری 2/. میکرومتر و برای الکترونی 2/. نانومتر است.برچسب ها : سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏ - تفکیک ,قدرت تفکیک
سوال: قدرت تفکیک و حد تفکیک چه تفاوتی با هم دارند؟‏
غلاف میلین

پست ' غلاف میلین ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست غلاف میلین ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

غلاف میلین
  

غلاف میلین یک لایه لیپوپروتئینی است که بر روی بسیاری از دندریت های بلند و آ !!! ون ها، تشکیل می‌شود و نورون را سفید رنگ جلوه می دهد نقش مهادین پوشش میلین، ایجاد نارسانایی بیشتر بر روی سطح تار عصبی‌ها است که این امر باعث افزایش سرعت هدایت پیام‌های الکتریکی در درازای تار می‌شود. میلین افزون بر افزایش سرعت ترارسانی پیام‌های عصبی در طول رشته‌های عصبی، وظیفه نگهداری از سلول‌های عصبی را نیز به عهده دارد.همه درازای تار از میلین پوشیده نشده‌است. بخش‌هایی که پوشش میلین وجود ندارد گره رانویه نامیده می‌شوند. در رشته‌های میلین‌دار پیام عصبی بسیار تندتر ترارسانی می‌شود.از دیدگاه میلینه بودن، نورون ها بر ۲ گونه هستند:نورون های بدون میلین: سرعت پایینی در ترارسانی پیام‌های عصبی دارند، و بخش خا !!! تری مغز و نخاع را می‌سازند.

نورون های میلین دار: سرعت ترارسانی در نورون های میلین‌دار بیش از ۱۰۰ برابر نورورن های بی میلین است. این نورون ها بخش سفید مغز و نخاع را می‌سازند.

سلول‌های سازنده میلین

 

میلین توسط سلول‌های الیگودندروسیت (در سیستم عصبی مرکزی) و سلول‌های شوان (در سیستم عصبی محیطی به دور تارهای عصبی ساخته می‌شود. این سلول‌ها لایه‌های پیچ د !!! یچی از میلین را پیرامون تارهای عصبی می‌سازند.
سلول‌های شوان و اولیگودندروسیت‌ها دو تفاوت مهم با هم دارند: یک سلول شوان فقط یک بخش از میلین یک رشته عصبی را درست می‌کند، در حالی که یک اولیگودندروسیت، ممکن است ۴۰، ۵۰ بخش را میلین دار کند. رشته‌های بدون میلین هم، در سیستم عصبی محیطی به وسیله سلول‌های شوان پوشیده شده‌اند. ولی در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) رشته‌های بدون میلین توسط اولیگودندروسیت احاطه نمی‌شود.
همچنین سلول های میلین توسط سلول های پشتیبان که آ !!! ون ها ودندریت ها را احاطه کرده اند بوجود می آید

بیماری‌های وابسته به میلین

از بین رفتن پوشش میلین موجب نارسایی در هدایت پیام‌های عصبی و بنابراین بروز بیماری‌های عصبی همچون اسکلروز چندگانه یا همان ام. اس می‌شود. دانشمندان سال‌ها است برای یافتن شیوه‌ای که با آن بتوان بدن را به بازسازی دوباره میلین واداشت، پژوهش می‌کنند.برچسب ها : غلاف میلین - میلین ,عصبی ,سلول‌های ,نورون ,می‌شود ,سیستم ,سیستم عصبی ,میلین توسط ,سلول‌های شوان ,پیام‌های عصبی ,بدون میلین
غلاف میلین
باز هم مهری دیگر از راه رسید!

پست ' باز هم مهری دیگر از راه رسید! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست باز هم مهری دیگر از راه رسید! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

باز هم مهری دیگر از راه رسید!

 

  باز هم مهری دیگر از راه می رسد و این بار هم باد و باران و پاییز خواهند بود که بر اریکه قدرت سوارند و به خورشید تابان دیگر اجازه نمی دهند بسوزاند و زیبایی طبیعت را به نوعی دیگر رقم خواهند زد و در تولد طبیعتی دیگر ، زندگانی جدیدی بر روی موجودات جهان گشوده می شود و هر کدام از این تغییر و تحولات روزگار برگی نو بر زندگانی انسان می افزاید و دل مشغولی و برنامه خاص خود را طلب می نماید .
مهر ماه جدای از غروب های زیبایش روزهایی به یاد ماندنی نیز به دنبال دارد و آنچه در این میان بیشتر بر خاطر خواهد ماند و خاطره خواهدشد مدرسه و روزهای آغازین مهر است .
آنان که اولین روز حضور در مدرسه و کلاس را درک خواهند نمود شاید شاداب ترین افراد مهر باشند و این مهر اگر توام با مهر معلم باشد هرگز غبار فراموشی نخواهند گرفت .برچسب ها : باز هم مهری دیگر از راه رسید! - خواهند ,مهری دیگر
باز هم مهری دیگر از راه رسید!
پیام های چارلی

پست ' پیام های چارلی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پیام های چارلی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پیام های چارلی
دنیا آنقدر وسیع است که برای همه مخلوقات جا هست. به جای آن که جای !!! ی را بگیرید، تلاش کنید جای واقعی خودتان را بی !!! د.

 

من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که مصمم به داشتن چنین ایده هایی باشیم.

                                                                   چارلی چاپلینبرچسب ها : پیام های چارلی
پیام های چارلی
یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟

پست ' یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟
 به مولکول هایی که بسیار بزرگ باشند، درشت مولکول گفته می شود. مولکول های زیستی از نوع درشت مولکول هستند. این مولکول ها از اتصال تعداد زیادی واحد های کم و بیش ی !!! ان به نام مونومر تشکیل شده اند. بنابر این به آن ها پلیمر گفته می شود.

درشت مولکول های زیستی عبارتند از: کربوهیدرات ها (قندها) ، پروتئین ها ، اسید های نوکلئیک ، چربی ها (لیپید ها)  - گروه آ !!! نسبت به سه گروه قبلی زیاد درشت نیستند  و پلیمر به حساب نمی آیند.البته به جز کوتین، سویرین و مومبرچسب ها : یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟ - مولکول ,درشت ,درشت مولکول
یک سوال معمول : آیا چربی ها پلیمر هستند؟
سخنرانی یک کنکوری

پست ' سخنرانی یک کنکوری ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سخنرانی یک کنکوری ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سخنرانی یک کنکوری

فکر می کنی اگر از یک دانش آموزپشت کنکوری بخواهید 5دقیقه براتون صحبت کنه اون چی می گه؟؟....

برای ساخت یک پروتیین مخصوص نیاز به آمینو اسید های مخصوصی داری مانند متیونین که درآغاز زنجیره واج،تکواژ،واژه وگروهها همگی با هم تشکیل جملات را می دهند که همان طور که در مبحث استوکیومتری درباره ی آن بحث شد از تشکیل این مواد مقداری انرژی آزاد می شود که آغازگر واکنشی زنجیری است که در فیزیک اتمی انشتین و رادرفورد و خواجه حافظ !!! میگویند هرچه ف !!! ی در جذول بالاتر باشد تمایل به ا !!! ایش آن بیشتر است وبا ا !!! ایش هرnadh یک چرخه دیگر آغاز و فعل را اگر ماضی بود بروزن فُعِلَ می نویسیم بعد از گرفتن مشتق دوم ریشه های آن راپیدا وپس از تعیین آللهای مشترک به ازای تعداد ذارات آلفا وبتا آزاد شده نوع کانیها را تشخیص داده و....!!برچسب ها : سخنرانی یک کنکوری
سخنرانی یک کنکوری
طول عمر جانوران

پست ' طول عمر جانوران ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست طول عمر جانوران ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

طول عمر جانوران
نظر دانشمندان در مورد طول عمر حیوانات متفاوت است، حیوانات با توجه به شرایط و محیطی که در آن زندگی می کنند طول عمرهای متفاوتی دارند.

 

لاک پشت : 152 سال 

فیل آسیایی : 78 سال 

طوطـی : 73 سال 

کلاغ : بیش از 100 سال 

!!! س : 50 سال 

زنبور عسل : 1 سال 

پشه : 6 ماه 

مگس : 4 ماه 

پروانه : 3 ماه 

روباه

و اسب : 50 سال

 

در میان جانوران، کلاغ پرنده ای مرموز و باهوش به حساب می آید،برخی بر این باورند که کلاغ ها عمری جاویدان دارند!اما کلاغ ها نیز مانند دیگر جانداران طول عمر مشخصی دارند.میانگین عمر این پرنده مرموز 200 سال تخمین زده شده است.درمیان پرندگان کلاغ بیشترین طول عمر را دارا است.برچسب ها : طول عمر جانوران - سال  ,کلاغ ,ماه  ,دارند
طول عمر جانوران
سلول های فاقد میتوز و میوز

پست ' سلول های فاقد میتوز و میوز ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سلول های فاقد میتوز و میوز ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سلول های فاقد میتوز و میوز
سلول هایی که میتوز ندارند.
-1 اریتروسیت(گلبول قرمز)
-2 نورون
-3 گامت ماده(سلول دو هسته ای،تخمزا، تخمک)
-4 سلول بالغ آوند آبکشی
-5 تمامی پروکاریوت ها
-6 تمامی سلول های مرده مثل تراکئیدها ،عناصر آوندی،سلول های مغز ساقه ی درختان
-7 گامت نر (آنتروزوئیدو اسپرم)


سلول هایی که تقسیم میوز ندارند.
-1 پروکاریوت ها
-2 قارچ های شاخه ی دئوترومیست-(پنی سیلیوم،آسپرژیلوس،قارچ لای انگشتان پا)
-3 گیاهان تریپلوئید
-4 آمیب
-5 اوگلنا
-6 تاژکداران چرخان
-7 اغلب تاژکداران جانور مانند.برچسب ها : سلول های فاقد میتوز و میوز - سلول ,سلول هایی
سلول های فاقد میتوز و میوز
پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت

پست ' پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت
 

همه می توانند پولدار شوند ولی همه نمی توانند "بخشنده"شوند

پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت

همه می توانند درس بخوانند اما همه "فهمیده " نمی شوند.

باسوادی یک مهارته اما فهمیدگی یک فضیلت

همه یاد می گیرند زندگی کنند اما همه نمی توانند زیبا زندگی کنند

زندگی یک عادته اما زیبا زندگی !!! یک فضیلت


زندگیتان زیبا...برچسب ها : پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت - توانند ,زندگی ,فضیلت ,زیبا ,مهارته ,شوند ,زیبا زندگی ,زندگی کنند
پولداری یک مهارته و بخشندگی یک فضیلت
درس زندگی با زبان سلول

پست ' درس زندگی با زبان سلول ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درس زندگی با زبان سلول ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درس زندگی با زبان سلول

گاه گاهی باخودم فکر میکنم که چه زیبا و دقیق اعضای درونی بدنم ساخته شده و شکل گرفته استٰ،گاهی وقت ها به درون سلول هایم می روم ومی بینم حتی در سلول هایم نیز خدا را می شود دید...می بینم حتی آن کوچکترین ذره ی بدنم نیزاگر کار نکند،مختل شدن کار دیگر اجزاء حتمی است.

بیشتر وقت ها به اینکه خدا اینقدرمرا دقیق وباحوصله آفریده به خودم می بالم وکمی که درکارش دقیق تر می شوم میبینم که با نشان دادن کار آن سلول های کوچک به من می آموزد که چگونه باشم وچگونه رفتار کنم.

به من می گوید:به درون آدم ها توجه کنم نه به ظاهرشان،چون بعضی انسان ها مانند شبکه آندوپلاسمی زبرهستند البته فقط از دور،نزدیک که می شوند می فهمیم زبر نشان دادنشان بخاطروجود ریبوزم هایشان است که اگر نبودند شبکه آندوپلاسمی زبر دیگر مهم نبود واگر دو تایشان نبودند،سلول های وجودمان نمی توانستند اولین قدم ها را بردارند...

وقتی غشاء آن پرا !!! ی زوم های کوچک را می بینم، می فهمم حتی اگر خیلی کوچک هم که باشم،می توانم بهترین ومهمترین نقش را داشته باشم و بدی هایی که ازشان باخبرم را در درونم مخفی کنم تا به دیگران آسیبی نرسد...

بله انگار خدا به من می گوید:مثل میتوکندری روزی اگر پراز چین وچروک بودم و روزگاران زیادی را پشت سر گذاشته بودم،قلبی صاف داشته باشم،قلبی،مانند آینه ...

شمارا نمی دانم اما از جسم گلژی هم یاد گرفتم،اگرهر !!! ی باهرح !!! ی به سمتم آمد،نگذارم با آن حال پیشتر برود وبعد از اینکه حالش را خوب سرو سامان دادم رهایش کنم...

یاد گرفتم مثل پلاسمودسم به همه کمک کنم وکار همه را راه بیاندازم وهمه ار طریق من راحت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند...

یاد گرفتم مثل لان ها دلخوشی برای پلاسمودسم هایی که با آن ها زندگی می کنم باشم،تا بدانند تا وقتی هستم می توانند به دیوار ها برخورد نکنند...

یاد گرفتم مثل هسته مهم باشم،پراز ابهت وبا وقار تمام،پراز خیر رسانی ...

یادگرفتم مثل دستگاه غشاء درونی محبت را بسازم،خوبی هایی که بهم شده است در ذهنم ذخیره کنم واز عشقم به روح دیگران ترشح ...

یادگرفتم مانند جگر سم های بعضی از حرف های نیش دار را سم ز !!! کنم ...

خدا کامیلو گلژی را هم رحمت کنند چون با کشف جسم گلژی او هم یاد گرفتم از همکاری با شبکه آندو پلاسمی می شود خیلی کار ها کرد،فقط کافیست یک همراه خوب داشته باشی ...

از پدیده ی اسمز یاد گرفتم وقتی پراز شادی و خوشحالی ام آن را با دیگران هم تقسیم کنم:تا نه خودم از خوشحالی منفجر شوم و نه روح دیگران پژمرده شود ...

ودر آ !!! :

دلم میخواهد واکوئلی بزرگ شوم که همیشه پراز عشق باشم و با این عشقم به زور هم که شده دیگران را نیز س !!! ا نگه دارم ...برچسب ها : درس زندگی با زبان سلول - دیگران ,گرفتم ,سلول ,پراز ,گلژی ,داشته ,شبکه آندوپلاسمی ,سلول هایم
درس زندگی با زبان سلول
روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست

پست ' روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست
تسلط بر زیست

 

1- در روز حدود ۱ تا ۱:۳۰ از وقت خود را به درس زیست اختصاص دهید.

۲- ابتدا کتاب را یک بار به صورت رو !!! مه‌وار بخوانید تا دچار فراموشی زیست نشوید.

۳- هر روز برای مطالعه‌ی زیست فقط یک عنوان را مطالعه کنید.

۴- در روز بعد ابتدا مطالب روز قبل را مرور کنید و سپس عنوان روز جدید را بخوانید.

۵- هر عنوان را با دقت مطالعه کنید و خط به خط بخوانید و حفظ کنید.


فراموشی زیست

6- نکات مهم را در کتاب درسی وارد کنید یا در یک دفتر مجزا خلاصه‌نویسی کنید.

۷- تست‌های مربوط به عنوان خوانده‌‌شده را نگاه کنید و نکات یاد گرفته‌شده را یادداشت کنید.

۸- هنگام مطالعه‌ هر مطلبی را که می‌خوانید به صورت تیتروار و با بیان خود خلاصه کنید. منظور این است که عین جمله را با خود تکرار نکنید.

۹- در زمان‌های مرده مثلاً آ !!! شب، مطالب را مرتب تکرار کنید. مطالعه‌ی فراوان باعث می‌شود تا نکات ریز را دریافت کرده و ارتباط نکات را با فصل‌های قبل بهتر یاد بگیرید.

۱۰- برای درس زیست همیشه تست فراوان حل کنید.برچسب ها : روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست - زیست ,نکات ,بخوانید ,مطالعه کنید ,فراموشی زیست
روش های تسلط و فراموش ن !!! زیست
ویژگی های بیشتر در مورد هیدر

پست ' ویژگی های بیشتر در مورد هیدر ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ویژگی های بیشتر در مورد هیدر ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ویژگی های بیشتر در مورد هیدر
 

1 - گوارش شیمیایی توسط آنزیم ها در کیسه گوارشی صورت می گیرد

 2  - انقباضات بدن هیدر می تواند گوارش مکانیکی را نیز در کیسه باعث شود.

3 - سلول های جدار درونی کیسه سه نوع سلول دارند :

 a - سلول های پوششی تاژکدار بزرگ :

 به آنها سلول های تغذیه ای می گویند (و عمده سلول ها را تشکیل می دهند) که دارای واکوئل گوارشی اند و فاگوسیتوز کننده هستند.

 b - سلول های غده ای :

       ترشح کننده آنزیم های گوارشی اند.

 c - سلول های بین !!! نی (تمایز نیافته ):

         در مواقع !!! وم به سلول های دیگر تبدیل می شوند.

 

 4- سلول های تاژکدار ( فاگوسیتوز کننده )  گوارش دهنده ذرات غذایی اند که ذرات گوارش یافته از این سلول ها به سایر سلول ها انتشار می یابند

5 - سلول های تاژکدار لایه داخلی دیواره بدن هیدر دو تاژکی اند

6 - در لایه خارجی دیواره سلول های زهری (خاردار)  وجود دارند که ط !!! را شکار می کنند

ولی با توجه با این که ط !!! شکار شده ، به کمک بازوها به درون کیسه گوارشی وارد می شود احتمالا تغذیه این سلول ها وابسته به ذرات گوارش یافته در واکوئل های سلول های تغذیه ای گوارشی باشد.

برگرفته از http://bio3. !!! /برچسب ها : ویژگی های بیشتر در مورد هیدر - سلول ,گوارشی ,گوارش ,کیسه ,ذرات ,کننده ,گوارش یافته ,ذرات گوارش ,فاگوسیتوز کننده ,کیسه گوارشی ,ذرات گوارش یافته
ویژگی های بیشتر در مورد هیدر
همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده!

پست ' همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده!

 

 

دستگاه گوارش

1- !!! ه اتی  گیاهخوار هستند.

2-  صفحات آرواره ای در اطراف دهان خود دارند برای ب !!! گیاهان

3- دستگاه گوارش شامل دهان- مری- چینه دان- سنگدان- معده- روده- م !!! ج

4-   کیسه های معدی روی چینه دان و سنگدان و معده را گرفته اند و آنزیم تولید می کنند

 بقیه در ادامه مطلببرچسب ها : همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده! - دستگاه گوارش
همه ویژگی های ملخ که در کتاب های درسی آمده!
چند نمونه از متداولترین دورگه ها

پست ' چند نمونه از متداولترین دورگه ها ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چند نمونه از متداولترین دورگه ها ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چند نمونه از متداولترین دورگه ها
1.سگ گرگی: تداخل نژادی سگ و گرگ و دورگه شدن آنها نسبتا به طور آزاد و عادی وجود دارد.

2. liger/tigon اگر پدر ببر و مادر شیر باشد ، دورگه tigon و اگر پدر شیر و مادر ببر باشد ،liger نامیده می شود. لایگرها بزرگترین گربه سانان جهان هستند و تایگون ها اغلب از پدر و مادرشان کوتاهترند. نرها در این گروه عقیم و ماده ها توانایی زاد و ولد دارند.

3.zebroid سه حیوان در این گروه قرار می گیرند:

zorse زورس: نتیجه ی پدر و مادری اسب و گور !!!

zony:دورگه ی گور !!! و پونی (نژادی از اسب با جثه ی کوچکتر )

zonkey زانکی :دورگه ای از الاغ و گور !!!

4. !!! a کاما. : هیبرید بین شتر و لاما ؛گوش های کوتاه و دم بلند شتر را دارد ولی بدون کوهان و سم شکاف خورده ی لاما را دارد.

5.leopon لیپن :دورگه ای از پدر پلنگ و مادر شیر که سرش شییه شیر و بقیه بدن شبیه پلنگ است.برچسب ها : چند نمونه از متداولترین دورگه ها - دورگه ,گور !!! ,مادر
چند نمونه از متداولترین دورگه ها
کاریکلماتور زیستی

پست ' کاریکلماتور زیستی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کاریکلماتور زیستی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کاریکلماتور زیستی
1-پنجره با باد باز می شود روزنه برگ با آب. 
۲-لیزوزوم سلول را به خودکشی تهدید کرد.
۳-روزی dna تصمیم گرفت برای پیام رسانی به جای rna از موبایل استفاده کند.شنید: مشترک گرامی. ریبوزوم مورد نظر شما در دسترس نمی باشد.
۴-هشت هیستون نوکلئوزوم هر جه زور زدند نتوانستد دو دور زنجیر dna اطراف بازوی خود را !!! کنند.
۵-روزی تمام منافذ هسته سلول بسته شدند dna از بیکاری دق کرد  و  rna  ها هم مشت به منافذ بسته می کوبیدند. 
۶-به میتوکندریهای داخل سلول اخطار دادند به دلیل ایجاد آلودگی دی ا !!! یدکربنی خود باید سوختشان را عوض کنند و به جای گلوکز از سوخت اتمی استفاده کنند .
۷-گلبول قرمز ار بی آهنی رنگش پرید.
۸- لنفوسیت t از دیدن ویروس ایدز  ترکید .
۹- میتوکندری از فرط انرژی از جا پرید.
۱۰-پلاکت برای اینکه جلوی خونریزی را بگیرد. یقه اش را درید.
۱۱-هسته به خاطر نگهداری اسید نوکلئوییک ترشید.
۱۲-دستگاه گلژی برنامه های شبکه آندوپلاسمی زبر را خوب پخش می کند.
۱۳-آپ !!! س عصای سفید روده ی کور شد.
۱۴-روده ی باریک هیچوقت جلوی روده ی بزرگ کم نمی آورد .
۱۵-روده بزرگ برای اینکه روده ی کوچک را بترساند بازو گرفت .
۱۶-رودۀ بزرگ با آبگیری بیش از حد . حالگیری کرد.
۱۷-اپیگلوت با اعتصاب خود صاحبش را خفه کرد.برچسب ها : کاریکلماتور زیستی - روده ,سلول ,برای اینکه
کاریکلماتور زیستی
بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­!

پست ' بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­!
 با کدام سلام محقّر به پیشگاه تو بیایم؟ از کدام کوچۀ کوچک به زیارت‌نامۀ کرامت تو قدم بگذارم؟ کدام را میپسندی که به پای آیه­ های نجابتت بریزم: دل عاشق را؟ دیدگان منتظر را؟ یا دستان برآمده به ستایش را؟

 

بی­ پایان­ ترین عظمت­ های هستی، تو را بی­ پایان خوانده­ اند. نشانی نوازش­خانۀ تو را آنها به ما داده‌اند. وگرنه ما کجا و نوشیدن جام معرفت تو؟ ما کجا و درک حضور هر لحظه و هر کجای تو؟!


امّا با این همه، بگذار بگویم؛ بانوی کرامت آل محمّد(ص)! بگذار بگویم که هر فاطمیّه، ضریحت را به نیابت زیارت قبلۀ مخفی یاس ها، با
اشک­ هایم شست‌وشو می‌دهم. بگذار بگویم که ضریح تو را به نام بانوی غریب دمشق جرعه جرعه سر می­ کشم و تمام تشنگی‌های کربلایی­ ام گُر می­ گیرند.

 آه! بانوی کرامتها­ و نجابتها­! دست­های بی ­پناهم را به موازات بیت ­النّورت به عروج فراخوان. فانوس رنگ و رو رفتۀ دلم را با آتش شعله ­ناک عشق روشن کن و گلواژۀ شفاعت را بر حنجرۀ این چکاوکِ خسته از فریاد، جان ­نواز، بباران!

السلام علیک یا فاطمه معصومه(ع)برچسب ها : بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­! - بانوی ,بگذار ,کدام ,بانوی کرامت‎ها­ ,بگذار بگویم
بانوی کرامت‎ها­ و نجابت‎ها­!
مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید

پست ' مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید

 

 

 

بارها اتفاق می‌افتد که برای درست !!! چای آب کتری را پس از جوش آمدن خاموش کنید و پس از مدتی فراموش خواهید کرد که از آن استفاده کنید و مجدد مجبور به جوشاندن آن هستید.
باید این هشدار را جدی بگیرید که برای دفعه بعد از انجام این کار دست بردارید، چرا که آب مجددجوشیده شده تبدیل به مواد خطرناکی می‌شود که سلامتی را تهدید می‌کند باید گفت که با این کار ترکیبات خطرناکی در آب جوش انباشته می‌گردد، به جای آنکه از این مواد پا !!! ازی !!! د از این دست ترکیبات می‌توان به آرسنیک،‌نیترات و فلورید اشاره کرد.


متن کامل در ادامه مطلببرچسب ها : مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید
مراقب سم کشنده در کتری و سماور باشید
تست کوررنگی

پست ' تست کوررنگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تست کوررنگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تست کوررنگی
کور رنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم x مغلوب است که در مردان بیشتر دیده شده و تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث می‌رسد.در این اختلال کروموزومی سلول‌های م !!! وطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند دچار اختلال هستند و به همین دلیل بیمار رنگ‌ها را درست تشخیص نمی‌دهد.برچسب ها : تست کوررنگی
تست کوررنگی
نقش درمانگری برگ گیاهان

پست ' نقش درمانگری برگ گیاهان ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نقش درمانگری برگ گیاهان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نقش درمانگری برگ گیاهان

مصرف برگ برخی از گیاهان و درختان نه تنها به پوست لطافت می بخشد بلکه از پوست در برابر بیماری های شدید محافظت می کند.


مصرف برگ برخی از گیاهان و درختان نه تنها به پوست لطافت می بخشد بلکه از پوست در برابر بیماری های شدید محافظت می کند. در این مطلب به نقل از سایت «msn» به چند برگ مفید برای پوست اشاره شده است.برچسب ها : نقش درمانگری برگ گیاهان - پوست ,گیاهان ,شدید محافظت ,برابر بیماری ,بخشد بلکه ,پوست لطافت
نقش درمانگری برگ گیاهان
چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟

پست ' چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟

آشیل قهرمان اسطوره ای و روئین تن یونانی است. طبق رسوم یونانی ها وکلآ بعضی از ادیان کمی پس از تولد کودکان، بدن آنها را در آب مقدس فرومی برند. آب مقدس آبی است که تا آ !!! عمر از کودک محافظت می کندو جان او را از بلا دور نگه می دارد.__ آشیل به دنیا آمد .قدیس پاشنه ی پاهای او را گرفت و اورا در آب مقدس فرو برد همه جای بدن به آب آغشته شد بجز پاشنه ی هر دو پا از آن پس او از هیچ تیغ و شمشیری آسیب نمی دید به جز پاشنه ی پاها !

زردپی آشیل بزرگترین و قوی ترین تاندون بدن انسان است. طول این تاندون در حدود 15 سانتی متر است و ادامه تاندونی عضله سه سر پشت ساق محسوب می گردد. تاندون آشیل باید زاویه حدود 30 درجه به استخوان پاشنه پا اتصال می یابد. خونرسانی آن از انتهای عضلانی آن و نیز از عروقی که از استخوان پاشنه به آن وارد می شوند تامین می گردد. 6-2 سانتی متری انتهای تحتانی آن عروق خونی ندارد و از قسمت محیطی و به طریقه انتشار تغذیه می شود و همین بخش بدون عروق است که در تمرینهای مداوم و فشارهای مختلف به سبب کمبود خونرسانی می تواند دچار آسیب دیدگی و پارگی شود. برچسب ها : چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟ - پاشنه ,آشیل ,تاندون ,مقدس ,استخوان پاشنه
چرا نام بزرگترین زردپی بدن را آشیل گذاشته اند؟
روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی

پست ' روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی
در مطلب زیر با روش های مطالعه‌ی رتبه‌های برتری که درس زیست نقطه قوت آن‌ها بوده و توانستند در کنکور نیز از این درس نتیجه مطلوب !!! ب کنند، گفتگو کرده ایم.

نکته‌ی جالبی که از جمع‌بندی نکات ذکر شده توسط همه افراد می‌توان بیان کرد، اینست که

*همه به اهمیت کتاب درسی در درس زیست اشاره ویژه داشته اند.

*مطالعه‌ی هر روزه درس زیست در برنامه‌ی مطالعاتی تمامی رتبه های برتر دیده می‌شود.

*ترکیبی خواندن مبحث‌های کتاب درسی (دوم ، سوم و پیش)

روش های مطالعه برترین های کنکور در ادامه مطلب ...برچسب ها : روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی - زیست ,کتاب درسی
روش‌های مطالعه‌ی رتبه‌های برتر کنکور در درس زیست شناسی
مورچه عسل

پست ' مورچه عسل ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مورچه عسل ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مورچه عسل

کانون فرهنگی آموزش قلم چی

این مورچه عجیب عسل تولید می کند  مورچه عسل یا مورچه دیگ عسل  به انگلیسی : honeypot ant  در صحراهای خشک و بی آب و علف وجود دارند و برای دیگر مورچه ها و برخی از حیوانات صحرایی و حتی انسان منبع تغذیه محسوب می شوند.

بدین ترتیب که پس از بارش باران و رشد گیاهان، مورچه های عسل در صحرا مقدار زیادی از شهد گل ها را می نوشند به گونه ای که در برخی مواقع حجم شکم آنها به اندازه یک دانه انگور نیز می رسد.مورچه های عسل در بسیاری از مواقع به دلیل ذخیره سازی غذا برای دیگران می میرند چراکه سنگینی میزان عسل موجود در داخل شکم آنها بیش از هشت برابر وزن خود این مورچه ها است.برچسب ها : مورچه عسل - مورچه
مورچه عسل
تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93

پست ' تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93 ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93 ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93
ص 34 : در منحنی تغییر پتانسیل غشا زمان ها به 1،2،3،4،5،6 تبدیل شده است .

ص 63 : در شکل قرینه به قرنیه تبدیل شده است .

ص 67 : در شکل کلمه اتریکول و !!! ول برداشته شده است .

ص 70 : لب بویایی به پیاز بویایی

ص 91 : شکل اپیگلوت قسمت خا !!! تری رنگ وسط است

ص 133 : سمت چپ در سیتوکینز دوتا از سانتریول هاحذف شد .

ص 136: در شکل کروموزوم تیره حرف d به d

ص 144 : قسمت ج شکل : جدانشدن کروماتید ها درست است .

ص 148 : در شکل کروموزوم تیره ( پایین ترین )حرف d به d

ص 157 : زیر عنوان فرضیه های مندل : چهار فرضیه به 3 فرضیه

ص 162 : شکل های سمت راست : زیر شکل ها به ترتیب از راست : yrبه جای yr و yrبه جای yr

ص 160: از بالا ی صفحه تا عنوان قوانین مندل حذف است

ص 160 : از پایین خط 4 : کلمه جفت حذف است .برچسب ها : تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93 - کروموزوم تیره
تغییرات کتاب زیست شناسی و ازمایشگاه 2 چاپ 94 نسبت به سال 93
خواص تخمه هندوانه

پست ' خواص تخمه هندوانه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خواص تخمه هندوانه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خواص تخمه هندوانه
 

خواص هندوانه خواص تخم هندوانه خواص آب هندوانه

 

 

تخمه هندوانه غنی از ویتامین ها مانند تیامین، نیاسین، فولات و مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، منگنز، آهن، روی، فسفر و مس است. بدن به اسیدهای آمینه نیاز دارد اما اسید آمینه ای مانند آرژنین و لایزین که بدن نمی تواند به طور طبیعی آن را تولید کند، باید از منابع غذایی تأمین شود. دانه های هندوانه حاوی برخی از این اسیدهای آمینه است مانند تریپتوفان و گلوتامیک اسید.

متن کامل در ادامه مطلببرچسب ها : خواص تخمه هندوانه - آمینه ,هندوانه ,اسیدهای آمینه ,تخمه هندوانه
خواص تخمه هندوانه
روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ

پست ' روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ
 

 

 

 

با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ ع !!! یگیرید
آیا تا به حال به این فکر افتادید تا با تلفن همراه خود از اسلاید های میکروسکوپ ع !!! و !!! بگیرید،ما در اینجا به شما روش گرفتن ع !!! و !!! با موبایل را آموزش می دهیم
با استفاده از این روش شما به آسانی می توانید ع !!! ها و !!! های گرفته شده از میکروسکوپ را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک گذارده و یا از آنها در تشخیص کمک بگیرید.

مراحل کار در ادامه مطلببرچسب ها : روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ - میکروسکوپ , !!! ,اسلاید ,تلفن ,تلفن همراه ,اسلاید میکروسکوپ
روش گرفتن ع !!! با تلفن همراه از اسلاید میکروسکوپ
تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95

پست ' تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95 ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95 ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95

کنکور 94 با همه ی سختی هایش به پایان رسید و حالا داوطلبان سال سومی باید خود را برای کنکور 95 آماده کنند.روال کنکور های اخیر نشان می دهد که هر ساله سوالات سخت تر می شوند و هیچ روال منظمی هم در طراحی تست ها وجود ندارد یعنی تست ها کاملا غیرقابل پیش بینی اند (یکی از این موارد غیر قابل پیش بینی طرح 3 سوال مستقیم از فصل 4 پیش !!! ی بود). در این جا قصد داریم تا تحلیلی منطقی از زیست کنکور 94 به شما ارایه دهیم تا بتوانید خود را برای کنکور 95 آماده کنید.

در ادامه مطلب مارا همراهی کنید ...

 برچسب ها : تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95 - کنکور ,برای کنکور ,زیست کنکور
تحلیل زیست کنکور 94 و آمادگی برای کنکور 95
چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟

پست ' چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟

فعالیت 4-7

1-  غشای دیالیز کننده چه ساختاری می تواند داشته باشد ؟ شکلی از برش عرضی آن را رسم کنید و شرح دهید چرا پروتئین های درشت و گلیول های خون نمی توانند از آن عبور کنند .

پلی مری است که در سطح خود منافذ بسیار ریز دارد که پروتئین ها و گلبول ها به خاطر درشتی نمی توانند از آن عبور کنند .

2- محلول دیالیز دارای موادی به صورت محلول است که غلظت آنها برابر با غلظت همین مواد در خون است . اهمیت این امر در چیست؟ چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟

تا مواد مفید و ضروری بدن دفع نشوند و از بدن خارج نشوند . این محلول باید دائماً در حال گردش باشد و اگر در حال گردش نباشد  با گذشت زمان غلظت مواد زایدی که ازخون خارج می شوند در مایع دیالیز زیاد شده و دیگر مواد زاید به محلول منتشر نمی شوند ، پس محلول باید در حال گردش باشد تا خون به خوبی تصفیه شود .

3- کلیه !!! دستگاه گران قیمت است . آیا فکر می کنید بهتر است برای تکمیل این اختراع سرمایه گذاری کرد یا همین سرمایه را صرف کارهای اساسی تر کرد ؟

البته صرف !!! این سرمایه برای پیشگیری بهتر است ولی هر دو مهم اند وباید هم در کار های اساسی و هم در تکمیل دستگاه های دیالیز سرمایه گذاری کرد .

4-تعداد دستگاه های کلیه ی !!! به اندازه ای نیست که هر !!! که به آن نیاز دارد ، بتواند به آسانی از آن استفاده کند . با در نظر گرفتن اینکه عدم استفاده از آن ممکن است باعث مرگ بیماران شود فکر می کنید چه !!! انی در استفاده از آن اولویت قرار دارند ؟

!!! انی که هردو کلیه آنها از بین رفته است ، !!! انی که فعالیت بدنی بیشتری دارند ، کودکان در حال رشد و !!! انی که پروتئین بیشتری مصرف می کنند .برچسب ها : چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟ - محلول ,دیالیز ,مواد ,سرمایه ,دستگاه ,استفاده ,باید دائماً ,محلول دیالیز ,گردش باشد ,سرمایه گذاری ,محلول باید ,جریان باشدو تعویض
چرا محلول دیالیز باید دائماً در جریان باشدو تعویض شود ؟
معمار دانایی ای معلم

پست ' معمار دانایی ای معلم ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معمار دانایی ای معلم ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معمار دانایی ای معلم

 

معمار دانایی ای معلم 

رساترین فریاد، فریاد توست که بر بام جان ها آواز می دهی و کام پروانه ها سرشار می شود از حقیقت و جام درختان سیراب از طراوت، و جان متعلمان، لبریز از تازگی بازی گوی و میدان و عاطفه و کتاب.

!!! تو مقدس ترین ترانه است در گوش پیچک های عاشق تا گرم و سبز و سیراب، از منبر صنوبر های استوار بالا روند تا جایی که با دستان خویش یک تکه آفتاب بردارند و برای همیشه نور در کوله بار نهند. و من تو را می بینم که با وسواس و دغدغه تمام این عبورِ سرشار را می پایی.

وقتی کشتی عمر انسانی از مسیر مدرسه عبور می کند دستان تو لبریز از فانوس می شوند و از امواج سهمگین ایام، عبورش می دهی و چون نسیمی که کشتی را به سمت ساحل سعادت و خجستگی هدایت می کند بر بلندای کلمه می ایستی و «دیدارآشنا» را مژده اش می دهی. 

هفته معلم  بر همه ی معلمان فرهیخته سرزمینم تهنیت بادبرچسب ها : معمار دانایی ای معلم - معمار دانایی
معمار دانایی ای معلم
نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی

پست ' نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی
در دوره خونریزی همه ی هورمونها ( شامل استروژن . پروژسترون . fsh . lh ) به حداقل رسیده اند.

در نیمه ی اول : همه ی هورمون ها به تدریج افزایش می یابند غیر از پروژسترون که منبع مولد آن یعنی جسم زرد وجود ندارد.

افزایش هورمون ها در نیمه ی اول با افزایش هورمون های آزاد کننده شروع می شود.

به دنبال افزایش هورمون های آزاد کننده   fsh . lh رو به افزایش می گذارند که به دنبال آن هورمون فولیکول یعنی استروژن زیاد می شود.

در روز چهاردهم : همه ی هورمونها به غیر از پروژسترون به بالاترین حد خود می رسند و گامت از فولیکول رسیده آزاد می شود.

در نیمه ی دوم: مقدار هورمون های تخمدان یعنی استروژن و به ویژه پروژسترون به علت تشکیل جسم زرد زیاد است

در نیمه ی دوم : مقدار   fsh . lh هیپوفیز پیشین که محرک تخمدان هستند و هورمون های آزاد کننده که    fsh . lh را کنترل می کنند کم هستند. 

در نیمه دوم :با افزایش مقدار استروژن و پروژسترون ترشح  fsh . lh با خود تنظیمی منفی مهار می شود.

  
 


برچسب ها : نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی - هورمون ,افزایش ,نیمه ,آزاد ,استروژن ,تخمدان ,افزایش هورمون ,یعنی استروژن ,آزاد کننده
نکات مرتبط با چرخه تخمدان و چرخه قاعدگی
متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی

پست ' متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی

من سوخته ام ...

من تشنه و پژمرده تو باران بهاری 

گل کن که در این ثانیه ها عشق بکاری 

آه ای که تو در هر چه دل تنگ نشاطی 

یک لحظه مرا باش درآ از در یاری 

من مانده ام و یاد شب آشوب نگاهت 

دیگر نه امیدی نه پناهی نه قراری 

گفتی نه و گفتی نه و عمری سپری شد 

یک بار پذیرای دلم باش که آری 

من سوخته ام کار من از کار گذشته است 

تا تازه شوم کاش بر این داغ بباری

ابراهیم اسماعیلی
این آهنگ یکی از زیباترین ها آهنگ هایی است که شنیدم متن زیبایی داره و  آهنگ آرامش بخشی داره اگه دوست دارید  از لینک زیر !!! ش کنید

!!! آهنگ

 برچسب ها : متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی - آهنگ , !!! آهنگ
متن ترانه و لینک !!! آهنگ یاد با صدای سالار عقیلی
تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه

پست ' تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه

 

 

1- حلقه های سالیانه : با برش عرضی ساقه ی گروهی از گیاهان، حلقه های

متحدالمرکزی دیده می شود که به آنها حلقه های رشد سالانه می گویند.

2- این حلقه ها،در واقع لایه های ضخیم چوب پسین هستند.

3- حلقه های سالانه، در واقع آوند های چوبی از کار افتاده ی مربوط به سال های

قبل اند.

4-  هر حلقه  نتیجه ی فعالیت یک سال کامبیوم است.

بقیه در ادامه مطلببرچسب ها : تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه - حلقه
تعیین سن درختان با کمک حلقه های سالیانه
مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه

پست ' مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه

تک لپه

!!! په

گندم، جو، برنج، ذرت، نیشکر، !!! ما

بلوط،پروانه واران،کلم ها، حبوبات و...

رویان دارای یک لپه

رویان دارای ۲ لپه

 ریشه افشان دارند

ریشه راست دارند.

برگ دراز و باریک و رگبرگ موازی دارند.

برگها اغلب پهن و رگبرگ ها منشعب

اجزی گل مضربی از 3 است.

اجزای گل مضربی از 2 یا 5 است

دسته جات آوندی به صورت پراکنده

دسته جات آوندی روی یک حلقه

 برچسب ها : مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه - دارند ,رویان دارای
مقایسه نهاندانگان !!! په با تک لپه
آیا ماهی نیز کلیه دارد؟

پست ' آیا ماهی نیز کلیه دارد؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا ماهی نیز کلیه دارد؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آیا ماهی نیز کلیه دارد؟
دستگاه ادراری کلیه ماهیان از پرونفروس ها و مزونفروس ها تکامل یافته است. عمل کلیه تنظیم اسمزی می باشد. در ماهیان آب شیرین، کلیه یون ها را حفظ و آب را دفع می  کند. در ماهیان آب شور، کلیه یون ها را دفع و آب را در بدن حفظ می کند.  اکثر ضایعات نیتروژنی از طریق آبشش ها دفع می شوند. کار دیگر کلیه خون سازی می باشد و بافت خون ساز در  درون کلیه قرار دارد. عمل اصلی خون سازی در  بخش قدامی کلیه انجام می گیرد اما در تمام کلیه این عمل صورت می پذیرد.برچسب ها : آیا ماهی نیز کلیه دارد؟ - کلیه ,ماهیان
آیا ماهی نیز کلیه دارد؟
سه عمل موثر در تولید ادرار

پست ' سه عمل موثر در تولید ادرار ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سه عمل موثر در تولید ادرار ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سه عمل موثر در تولید ادرار
 

 

 

 اول : تراوش:

مواد موجود در پلاسمای خون،  در درون کپسول بومن و  با کمک فشار خون

(  فشار تراوشی)  وارد  نفرون می شوند.

این مواد برای ورود از خون به کپسول بومن از 3 لایه می گذرند :

1-  بافت پوششی سنگفرشی ساده جدار گلومرول ( اولین شبکه مویرگی )

2- غشاهای پایه بهم چسبیده 2بافت پوششی گلومرول وکپسول بومن.

3-  بافت پوششی سنگفرشی ساده کپسول بومن.

توجه: تراوش پدیده ای غیرفعال بوده  و جهت حرکت مواد از خون به درون نفرون است.

 توجه :گلبول های قرمز و پروتئین های درشت تراوش نمی شوند.

 

  دوم : بازجذب:

 ۹۹% مواد تراوش شده دوباره ازنفرون به مویرگ های خونی شبکه ی دوم بر می گردند

بقیه در ادامه مطلببرچسب ها : سه عمل موثر در تولید ادرار - بومن ,تراوش ,مواد ,پوششی ,کپسول ,کپسول بومن ,سنگفرشی ساده , بافت پوششی ,پوششی سنگفرشی , بافت پوششی سنگفرشی
سه عمل موثر در تولید ادرار
!!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن

پست ' !!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست !!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

!!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن

         

                                      

  !!! !!! بهاری از دیدگاه پزشکی بیماری محسوب نمی شود .سستی و خواب آلودگی بهاری شایع و قابل کنترل است . برای رفع خواب آلودگی بهار !!! ما بخورید . . .

                                                       بقیه در ادامه ی مطلببرچسب ها : !!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن - بهاری ,خواب آلودگی
!!! !!! بهاری و روش های برطرف !!! آن
مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان

پست ' مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان

بازدانگان

نهاندانگان

دانه روی پولک م !!! وط ماده است

دانه درون میوه است

اندوخته n کروموزومی است

اندوخته n3 کروموزومی است

اندوخته قبل از لقاح تشکیل می­شود

اندوخته بعد از لقاح تشکیل می­شود

دانه بالدار است

دانه بدون بال است

گامتوفیت ماده، آندوسپرم است

گامتوفیت ماده، کیسه رویانی است

دانه گرده رسیده چهار سلول دارد

دانه گرده رسیده دو سلول دارد

دانه گرده نارس با دوبار میتوز به دانه گرده رسیده تبدیل می­شود

دانه گرده نارس با یکبار میتوز به دانه گرده رسیده تبدیل می­شود

در سال دوم یکی از سلول­های پارانشیم خورش تقسیم می­شود

در سال اول یکی از سلول­های پارانشیم خورش تقسیم می­شود.

کیسه گرده، زیر پولک م !!! وط نر است

کیسه گرده در ب !!! تشکیل می­شود

تخمک روی پولک م !!! وط ماده است

تخمک در تخمدان مادگی است

آرکگن تشکیل می­شود.

آرکگن تشکیل نمی­شود.

اندام زایشی م !!! وط است

اندام زایشی گل است

عنصر آوندی ندارد

عنصر آوندی دارد

بصورت درخت و درختچه­های چوبی است

بصورت علفی، درخت و درختچه­های چوبی است

۸۴۰ گونه دارد

۳۰۰ هزار گونه دارد

 برچسب ها : مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان - گرده ,تشکیل ,م !!! وط ,رسیده ,استاندوخته ,استدانه ,گرده رسیده ,پولک م !!! وط ,سلول­های پارانشیم ,رسیده تبدیل ,پارانشیم خورش ,گرده رسیده تبدیل
مقایسه چرخه زندگی بازدانگان و نهاندانگان
نقش کاتالاز در تهیه اسفنج

پست ' نقش کاتالاز در تهیه اسفنج ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نقش کاتالاز در تهیه اسفنج ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نقش کاتالاز در تهیه اسفنج
کاتالاز آنزیم درون سلولی است که با اثر بر پرا !!! یدهیدروژن جمع شده درون پرا !!! ی زوم در سلول و تبدیل آن به آب و ا !!! یژن از سمیت این ماده می کاهد.

از این خاصیت کاتالاز در صنعت برای ساختن اسفنج استفاده می‌کنند. بدین صورت که خمیر مربوط به اسفنج را در وان های پر از  آ ب ا !!! یژنه گذاشته و سپس آنزیم کاتالاز در وان می ریزند . این آنزیم باتجزیه پرا !!! ید هیدروژن وآزاد !!! ا !!! یژن گازی وعبور حباب های ا !!! یژن از خمیر به طرف بالاباعث حفره دارشدن خمیر می شود.

 برچسب ها : نقش کاتالاز در تهیه اسفنج - کاتالاز ,خمیر ,اسفنج ,ایژن ,آنزیم
نقش کاتالاز در تهیه اسفنج
فتوسنتز ( p !!! osynthesis )

پست ' فتوسنتز ( p !!! osynthesis ) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست فتوسنتز ( p !!! osynthesis ) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

فتوسنتز ( p !!! osynthesis )
اساس فتوسنتز:

فتوسنتز یک پدیده ذخیره انرژی است که در حضور نور در برگها و سایر بخشهای سبز گیاه روی می دهد. انرژی نورانی در ملکولهای قند ساده که از دی ا !!! یدکربن موجود در هوا و آب جذب شده به وسیله گیاه ساخته می شوند ذخیره می گردد. هنگامی که دی ا !!! ید کبن و آب با هم ترکیب شده و تشکیل یک مولکول قند ( c6h12o6 ) را در کلروپلاست میدهند، گاز ا !!! یژن به عنوان یک محصول فرعی آزاد و به درون اتمسفر رها می گردد. 

 

فتوسنتز 3 مرحله اساسی دارد :

مرحله 1 : انرژی نور خورشید به دام می افتد.

مرحله 2 : انرژی نوری به انرژی شیمیایی تبدیل می شود و به طور موقت در atp و nadph ذخیره می شود.

مرحله 3 : انرژی شیمیایی ذخیره شده در atp و nadph تشکیل ترکیب های آلی را از co2 ممکن می سازد.

مجموع مراحل 1 و 2 واکنشهای نوری و مرحله 3 واکنشهای تاریکی نام دارند.

فتوسنتز درون کلروپلاست رخ می دهد. لازمه این فرایند دی ا !!! ید کربن، آب، نور ومولکول کلروفیل می باشد.

شکل زیر ساختمان کلروپلاست را نشان می دهد.

واکنش های نوری

مرحله 1 :

چندین نوع ملکول کلروفیل وجود دارد و تمام آنها یک اتم منیزیم دارند. کلرفیل از نظر ساختمانی، به heme، هموگلوبین خیلی شبیه است. رنگدانه قرمز هموگلوبین دارای آهن است که ا !!! یژن را در خون انتقال می دهد. هر مولکول کلروفیل دارای یک دنباله لیپیدی است که آن را در لایه های لیپیدی غشای تیلاکوئیدی استوار می کند.

کلروپلاستهای بیشتر گیاهان در غشاهای تیلاکوئیدی دارای 2 نوع کلروفیل هستند: کلروفیل a به رنگ سبز متمایل به آبی بوده و فرمول آن c55h72mg n4 o5 می باشد. کلروفیل b دارای رنگ سبز متمایل به زرد با فرمول c55h70 mg n4 o است. وقتی ملکول کلروفیل b نور را جذب می کند، انرژی را به ملکول کلروفیل a انتقال می دهد. کلروفیل b به گیاه این امکان را می دهد تا از طیف نوری وسیعتری نسبت به ح !!! ی که کلروفیل a تنها وجود دارد، استفاده کرده و فتوسنتز نماید.

شکل زیر ساختمان کلروفیل را نشان می دهد. بنیان r در کلروفیل های a و  b تفاوت دارد.

 

 

دیگر رنگدانه های فتوسنتزی شامل کاروتنوئیدها ( رنگدانه های زرد تا نارنجی که در تمام گیاهان یافت می شوند)، فیکوبیلینها ( رنگدانه آبی یا قرمز موجود در باکتریهای سبز- آبی و جلبکهای قرمز ) و چند نوع دیگر کلروفیل می باشند. کلروفیلهای c و d و به ندرت e در بعضی از جلبکهای خاص به جای کلروفیل b وجود دارند و رنگدانه های فتوسنتزی دیگری در باکتریها دیده می شود. کلروفیلهای مختلف به هم نزدیک هستند لیکن در ساختمان مولکول آنها کمی اختلاف است.

در کلروپلاستها حدود 250 تا 400 مولکول رنگدانه !!! نموده و به صورت کمپل !!! محصول دهی نوری به نام یک واحد فتوسنتزی قرار دارند. در هر گرانوم تعداد بی شماری از این واحدها وجود دارند. دو نوع از این واحدهای فتوسنتزی در کلروپلاستهای گیاهان سبز با هم عمل نموده اولین مرحله فتوسنتز یعنی واکنشهای نوری را باعث می شوند.

همه جانداران فتوسنتز کننده، کلروفیل a دارند. وجود کلروفیل a در بدن جانداران فتوسنتز کننده، که یافته های تجربی نیز تایید کننده آن است، نشان می دهد که این رنگیزه مستقیما ً در تبدیل انرژی نوری به انرژی شیمیایی دخ !!! دارد.

نور مرئی معمولی مخلوطی از طول موجهای مختلفی است که در هنگام تجزیه به صورت رنگهای قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش پدیدار می شود. این امواج نوری، دارای مقادیر متفاوتی از انرژی هستند. نور قرمز، طولانی ترین موجی است که ما قادر به دیدنش نیستیم، و کمترین مقدار انرژی را دارد. در عوض، نور بنفش کوتاهترین طول موج است و محتوی بیشترین مقدار انرژی است.

 

 

وقتی که مخلوطی از طول موجها، چنان که در نور « سفید » معمولی وجود دارد به مولکول کلروفیل بتابد، این مولکول، طول موجهای قرمز و بنفش را به شدت و طول موجهای نارنجی، زرد و آبی را با شدتی کمتر جذب می کند. در مقابل، طول موج سبز اصلا ً جذب نمی شود، بلکه از کلروپلاست عبور داده یا از آن منع !!! می شود. به همین سبب برگ در روشنایی، سبز می نماید.

در این شکل طیف جذبی کلروفیل a را می بینید. دقت کنید که طول موج بنفش و قرمز بیشترین جذب و نارنجی، زرد و آب کمترین جذب را داراست.

 

 

چون کلروفیل همه طول موجهای نور، بجز طول موج سبز را جذب می کند. رنگیزه های موجود کمکی در تیلاکوئید، انرژی همه طول موجهایی را که کلروفیل جذب نکرده است به خود می گیرند و سپس این انرژی را مستقیما ً به کلروفیل انتقال می دهند. در واقع، این رنگیزه ها به عنوان گیرنده های تکمیلی نور محسوب می شوند و دامنه نور در دسترس برای استفاده در فتوسنتز را افزایش می دهند.

در شکل زیر طیف جذبی چند رنگیزه را مشاهده می کنید در این شکل طیف جذبی 3 رنگیزه کمکی نشان داده شده است.

 

جذب نور توسط کلروفیل سبب می شود که بعضی از الکترونهای آن چنان پر انرژی شوند که از مولکول فاصله بگیرند و تا حدی به سفینه ای شبیه شوند که به علت سرعت حرکت زیاد از مدار زمین خارج و به فضا پرتاب می شود. مولکول کلروفیل با از دست دادن الکترون یونیزه می شود و مولکول کلروفیل یونیزه شده هر الکترونی را که بتواند « به دام اندازد »، به آسانی می پذیرد. هنگامی که کلروفیل را در محلولی جدا کنند و به آن نور بتابانند، بیشتر الکترونهای خارج شده، مجددا ً جذب مولکولهای یونیزه شده کلروفیل خواهند شد. الکترونها در حین جذب مجدد به وسیله مولکول کلروفیل، انرژی اضافی خود را بیشتر به صورت نور قرمز ( کم انرژی )، پس می دهند و این پدیده که فلورسانس نامیده می شود، به آسانی قابل نمایش است. کلروفیل را می توان از برگهای سبز است !!! اج و در حلالهایی حل کرد. در این حال، رنگ محلول به سبب وجود کلروفیل محلول، سبز خواهد شد. اگر به محلول نوری شدید تابانده شود، رنگ آن به قرمزی می گراید. اما بیشتر الکترونهای جا به جا شده پر انرژی به عنوان اجزای متمم تیلاکوئید، مستقیما ً یا فورا ً جذب خود مولکولهای کلروفیل نمی شوند، بلکه به ناقلهای الکترون دیگری که در کلروپلاست حضور دارند منتقل می شوند. این الکترونها، نقشی حساس در فرایند فتوسنتز دارند.

 

مرحله 2 :

فتوسیستم ها

در بیشتر کلروپلاستها 2 نوع واحد فتوسیستم به نام های i و ii وجود دارد. هر واحد فتوسیستم i دارای بیش از 200 مولکول کلروفیل a، مقدار کمی کلروفیل b و رنگدانه کاروتنوئید با پروتئینهای متصل به آن، و یک مولکول عمل کننده مرکزی کلروفیل a بنام p700 می باشد. اگرچه همه رنگدانه ها در فتوسیستم قادر به جذب فوتون هستند ولی تنها، مولکول عمل کننده مرکزی کلروفیل می تواند، انرژی نوری را مورد استفاده قرار دهد. بقیه رنگدانه های فتوسیستم رنگدانه های آنتنی نامیده می شوند. زیرا با هم همانند یک آنتن عمل می کنند، نو را جمع آوری کرده و به مولکول عمل کننده مرکزی هدایت می کنند.

به علاوه پروتئینهای سولفور آهن وجود دارد که برای فتوسیستم i به عنوان گیرنده های الکترون اولیه عمل می کنند. به این معنی که این پروتئین ها ابتدا، الکترون را از p700 می گیرند.

یک واحد فتوسنتزی فتوسیستم ii شامل کلروفیل a، β- کارتن و پروتئینهای متصل به آن، مقدار کمی کلروفیل b و یک مولکول مخصوص عمل کننده مرکزی کلروفیل a بنام p680 می باشد. حرف p علامت پیگمان یا رنگدانه است. اعداد 700 و 680 مولکول عمل کننده مرکزی a به طول موجهای 700 و 680 نانومتر ازطیف نوری است که در آن کلروفیل بالاترین جذب را دارا می باشد. این نقاط اوج با نقاط اوج دیگر کلروفیلهای دیگر a موجود در واحد فتوسنتزی اندکی متفاوت دارند. همچنین در فتوسیستم ii یک گیرنده الکترون اولیه بنام فئوفیتین pheophytin)) یا « فئو » وجود دارد. 3 شیمی دان آلمانی در سال 1988 برای تحقیقات خود در مورد تعیین و تشخیص ساختمان اتمی مولکول عمل کننده مرکزی که مشخص شد بیش از 10000 اتم دارد، جایزه نوبل دریافت نمودند.

 برچسب ها : فتوسنتز ( p !!! osynthesis ) - کلروفیل ,انرژی ,مولکول ,فتوسنتز ,وجود ,نوری ,کننده مرکزی ,وجود دارد ,مولکول کلروفیل ,انرژی نوری ,انرژی شیمیایی ,کننده مرکزی کلروفیل
فتوسنتز ( p !!! osynthesis )
موانع

پست ' موانع ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست موانع ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

موانع
چیز که مانع ١٠ چیز دیگر است:

 

١. غرور، مانع یادگیری

٢. تعصب، مانع نوآورى

٣. کم رویی، مانع پیشرفت

٤. ترس، مانع ایستادن

٥. تخیل، مانع واقع بینی

٦. بدبینی، مانع شادی

٧. خودشیفتگی، مانع معا !!!

٨. شکایت، مانع تلاش گری

٩. خودبزرگ بینی، مانع محبوبیت

١٠. عادت !!! ، مانع تغییر.برچسب ها : موانع - مانع
موانع
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌

پست ' توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌

اهمیت حفظ بهداشت فردی و نوع تغذیه در دوران قاعدگی از مسائلی است که همواره مورد تاکید پزشکان بوده است. همیشه صحبت از این بوده که برخی مواد غذایی در این دوران خورده شود و از برخی دیگر پرهیز شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در مواردی این توصیه‌ها کاملا درست است مثلا پرهیز از مصرف حبوبات و مواد غذایی نفاخ و کاهش مصرف سبزی‌ها و میوه‌های خام. در این موارد به وضوح به مساله تغییراتی که در بدن به دلیل تغییرات هورمون‌ها ایجاد می‌شود، توجه شده است.

مطلب کامل در ادامه مطلب...برچسب ها : توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌ - دوران ,مواد غذایی
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی دوران قاعدگی‌
گریگور مندل

پست ' گریگور مندل ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست گریگور مندل ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

گریگور مندل

 

گریگوری مندل که او را پدر ژنتیک می دانند در روستای برنو که اکنون جزوی از کشور چک است در خانواده ای تنگ دست و آلمانی زبان متولد شد. پدر مندل، یک کشاورز بود که حداقل سه روز در هفته برای مالک زمین در شرایطی بسیار سخت و طاقت فرسا کار می کرد تا بالا !!! ه روزی مالک یک زمین زراعی شد.
مندل هم به پرورش درختان میوه علاقه زیادی داشت و باغ میوه کوچک خود را با پیوندهایی بهبود می بخشید که کشیش شهر، پدر «شریبر»، در اختیارش می گذاشت.
یوهان جوان که پس از راهب شدن گرگور مندل نام گرفت، .... 

مطلب کامل را در ادامه مطلب بخوانیدبرچسب ها : گریگور مندل - مندل
گریگور مندل
نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری

پست ' نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری

نیمکره های چپ و راست مغز

شاید تا بحال در مورد نیمکره های مغز مطالبی شنیده باشید. اما آیا می دایند نیمکره های چپ و راست میتوانند چه نقشی را در یادگیری داشته باشند؟ آیا تا بحال درست می آموختیم؟ و یا اینکه چطور می شود که بعضی ها مطالب را بخوبی یاد می گیرند و در زمان مناسب، آن مطالب را بخوبی به یاد می آورند که به اصطلاح می گوییم حضور ذهن خوبی دارند.

قبل از پاسخ به سوالات بالا بهتر است شناخت جزئی از نیمکره های مغز و نحوه عملکردشان داشته باشیم. بحث تقسیم بندی مغز به دو نیمکره چپ و راست، اولین بار توسط روانپزشک !!! یی راجر اسپری در او !!! دهه ۱۹۵۰ مطرح شد. بر این اساس، مغز ما دارای دو نیمکره چپ و راست میباشد  

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید ...برچسب ها : نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری - نیمکره
نیمکره های مغز و نقش آنها در یادگیری
جغد و خدا

پست ' جغد و خدا ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست جغد و خدا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

جغد و خدا

ﺟﻐﺪ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﮔﻔﺖ:

ﺁﺩﻡ ﻫﺎﯾﺖ ﻣﻦ ﻭ ﺁﻭﺍﺯﻫﺎﯾﻢ ﺭﺍ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ...

ﻭ ﺧﺪﺍ ﮔﻔﺖ: ﺁﻭﺍﺯﻫﺎﯼ ﺗﻮ ﺑﻮﯼ ﺩﻝ ﮐﻨﺪﻥ ﻣﯿﺪﻫﻨﺪ ﻭ ﺁﺩﻡ ﻫﺎ ﻋﺎﺷﻖ ﺩﻝ ﺑﺴﺘﻦ ﺍﻧﺪ...ﺩﻝ ﺑﺴﺘﻦ ﺑﻪ ﻫﺮ ﭼﯿﺰ ﮐﻮﭼﮏ ﻭ ﺑﺰﺭﮒ...

​ﺗﻮ ﻣﺮﻍ ﺗﻤﺎﺷﺎ ﻭ ﺍﻧﺪﯾﺸﻪ ﺍﯼ!!

ﻭ ﺁﻧﮑﻪ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﺪ ﻭ ﻣﯽ ﺍﻧﺪﯾﺸﺪ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰ ﺩﻝ ﻧمی بندد..

ﺩﻝ ﻧﺒﺴﺘﻦ ﺳﺨﺖ ﺗﺮﯾﻦ ﻭ ﻗﺸﻨﮓ ﺗﺮﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺩﻧﯿﺎﺳﺖ ..

ﺍﻣﺎ ﺗﻮ ﺑﺨﻮﺍﻥ ﻭ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﺨﻮﺍﻥ ﮐﻪ ﺁﻭﺍﺯ ﺗﻮ "ﺣﻘﯿﻘﺖ" ﺍﺳﺖ ﻭ ﻃﻌﻢ" ﺣﻘﯿﻘﺖ" ﺑﺴﯿﺎﺭ "ﺗﻠﺦ" 
برچسب ها : جغد و خدا
جغد و خدا
اولین انتقال خون

پست ' اولین انتقال خون ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اولین انتقال خون ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اولین انتقال خون

در سال 1818 در چنین روزی نخستین انتقال خون از یک فرد به فرد دیگر به جای استفاده از خون حیوان انجام شد.گفته می شود نخستین انتقال خون موفقیت آمیز، حدود سال 1630 میلادی توسط “ریچارد لور”، و بین دو “سگ” انجام شد. لور، یک کالبدشناس بود و هر دو حیوان زنده ماندند. نخستین انتقال خون ثبت شده به انسان را !!! ” ژان باپتیست دنیس” فرانسوی در سال 1667 انجام داد.  نخستین بیمار دنیس، پسر نوجوانی بود که با تب بسیار شدید به او  0/25 لیتر خون بره تزریق شد . او به طور معجزه  آسایی جان سالم به در برد اما بیمار بعدی این پزشک این قدر خوش شانس نبود.“آنتونی موروی”، خدمتکاری جوان بود که به خاطر درمان جنونش به او خون گوساله تزریق !!! د. نخستین انتقال خون برای آنتونی تاثیری مثبت داشت اما او بعد از دومین بار تب کرد و مرد. بیوه موروی، به اتهام سهل انگاری از دنیس شکایت کرد و دنیس هم او را به اتهام تهمت به دادگاه کشاند. به دنبال این ماجرا انتقال خون در بیشتر قسمت های اروپا ممنوع شد تا اینکه “کارل لنداشتاینر”اتریشی گروه های خونی اصلی را تشخیص داد.برچسب ها : اولین انتقال خون - انتقال ,نخستین ,انجام ,نخستین انتقال
اولین انتقال خون
زمانبندی صحیح آب خوردن

پست ' زمانبندی صحیح آب خوردن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زمانبندی صحیح آب خوردن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

زمانبندی صحیح آب خوردن

با زمانبندی صحیح آب خوردن اثر آن را در بدن خود بالا ببرید.

دو لیوان آب -- بعد از بیداری -- کمک می کند به فعال !!! ارگان های داخلی

یک لیوان آب -- 30 دقیقه قبل از غذا -- هضم راحت غذا

یک لیوان آب -- قبل از گرفتن !!! -- کمک می کند به کاهش فشار خون

یک لیوان آب -- قبل از خواب -- به منظور جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبیبرچسب ها : زمانبندی صحیح آب خوردن - لیوان ,زمانبندی صحیح
زمانبندی صحیح آب خوردن
ویژگی های اثر انگشت

پست ' ویژگی های اثر انگشت ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ویژگی های اثر انگشت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ویژگی های اثر انگشت
تحقیقات نشان می‌دهد:
حتی اثر انگشت دوقلوهای !!! ، متفاوت است!

دوقلوهای !!! از آنجایی که از تقسیم یک سلول واحد به وجود آمده‌اند، دی.ان.ای ی !!! انی دارند و از نظر ژنتیک با هم تفاوتی نمی‌کنند. شاید گمان کنید این دوقلوهای کاملا ی !!! ان که هیچ تفاوتی با هم ندارند، ممکن است در بسیاری از کارهای قانونی جای همدیگر قرار بگیرند اما اشتباه نکنید گرچه دوقلوها قیافه و دی.ان.ای ی !!! انی دارند اما اثرانگشت آنها با هم متفاوت است...

در هفته هشتم بارداری، اثرات انگشت جنین شروع به شکل گرفتن می‌کند. دقیقا زیر پوست هر انگشت به داخل شیارها، رشته‌های عصبی وجود دارد که ح !!! اثر انگشت را به وجود می‌آورند اما این اثرانگشت تا زمانی که جنین داخل رحم است قابل تغییر است. مکیدن انگشت یا لمس !!! آن با انگشتی دیگر می‌تواند در این زمان باعث بروز تغییراتی شود. حتی فشار خون جفت هم در این میان بی‌تاثیر نیست. بندناف دوقلوها از نظر بلندی و قطر با هم متفاوت است در نتیجه فشارخونی آنها نیز ی !!! ان نیست و همین امر سبب بروز تغییراتی در اثرات انگشت این دو نسبت به هم می‌شود.

اطلاعات کامل تر در ادامه مطلب...برچسب ها : ویژگی های اثر انگشت - انگشت ,وجود ,دوقلوهای ,متفاوت ,بروز تغییراتی ,اثرات انگشت ,یانی دارند
ویژگی های اثر انگشت
اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان

پست ' اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان

 

تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان ایرلندی نشان می‌دهد، باکتری روده که مشابه باکتری موجود در ماست است، بر شیمی مغز تأثیر گذاشته و به شکل‌گیری شخصیت انسان کمک کرده است. باکتری روده بر شیمی مغز اثر می‌گذارد و این بدان معناست که خوردن ماست می‌تواند به شادتر شدن افراد کمک کند. این باکتری همچنین به شکل‌گیری شخصیت انسان کمک کرده و بخش کلیدی در توسعه شخصیت اولیه انسان محسوب می‌شود. محققان !!! کورک در خصوص نحوه دقیق اثرگذاری این باکتری بر مغز تردید دارند، اما این ایده مطرح شده است که عصب واگ – عامل ارتباط معده و مغز- در این فرآیند دخ !!! دارد.
 به گفته محققان، باکتری روده به تعامل بیشتر انسان‌های اولیه با یکدیگر کمک کرده و این مسئله شانس تکثیر باکتری را افزایش داد. در این مطالعه، موش‌هایی که مقادیر مشخصی محصولات پروبیوتیک مصرف !!! د، با کاهش نشانه‌های اوتیسم و سطح اضطراب مواجه شدند. محصولات پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک به ازدیاد باکتری روده منجر شده و به همین علت، یک ابر ماده‌غذایی با قابلیت برطرف !!! مشکلات روده از جمله کولیت، اسهال و تقویت سیستم ایمنی بدن شناخته می‌شود.  برچسب ها : اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان - باکتری ,روده ,انسان ,شخصیت ,ماست ,پروبیوتیک ,شخصیت انسان ,باکتری روده ,محصولات پروبیوتیک ,شکل‌گیری شخصیت ,شکل‌گیری شخصیت انسان
اثرات ماست بر شکل گیری شخصیت انسان
آزمایشگاه مجازی زیست شناسی

پست ' آزمایشگاه مجازی زیست شناسی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آزمایشگاه مجازی زیست شناسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آزمایشگاه مجازی زیست شناسی

آزمایشگاه مجازی زیست شناسی

 ۱- تشریح قورباغه
 ۲- بزرگنمایی
 ۳- رنگ آمیزی باکتری ها
 ۴- جدا !!! رنگدانه های موجود در برگ اسفناج
 ۵- کشت میکروب ها(قارچ ها و باکتری ها)
 ۶- کلید شناسایی درختان سوزنی
 ۷- برش گیری
 ۹- تهیه محیط کشت میکروب ها
 ۱۰- برش گیری


برچسب ها : آزمایشگاه مجازی زیست شناسی - مجازی زیست ,آزمایشگاه مجازی
آزمایشگاه مجازی زیست شناسی
رازهای آرامش درون

پست ' رازهای آرامش درون ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست رازهای آرامش درون ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

رازهای آرامش درون

       

1. راز آرامش درون خویشنداری است. انرژیهای خود را پراکنده نکن. آنها را تحت نظر داشته باش و به طرزمفیدی هدایت کن.

2.  راز آرامش درون در این است که هرکاری را با حواس جمع و علاقه انجام دهی.

3.  راز آرامش درون در زمان حال زندگی !!! است گذشته و آینده را در چرخه ذهنی ابدیت رها کن.

4. راز آرامش درون در آسایش درون است. آسایش جسمانی ،‌عاطفی ،‌ذهنی و سپس معنوی است.

5.  راز آرامش درون در دل نبستن است. این را بدان که در حقیقت هیچ چیز و هیچ !!! به تو تعلق ندارد.برچسب ها : رازهای آرامش درون - آرامش ,آرامش درون , راز آرامش
رازهای آرامش درون
اصل نگهداری در نبوغ زندگی

پست ' اصل نگهداری در نبوغ زندگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اصل نگهداری در نبوغ زندگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اصل نگهداری در نبوغ زندگی
بعضی آدمها تو تصمیماتی که میگیرند اهل “خزیدن” هستند ، خیلی آروم و محافظه کارانه پیش میروند

بعضی ها  از خزیدن به “ گام برداشتن ” رسیده اند ، برنامه ریزی و مشخص قدم به قدم پیش رفتن

بعضی ها از گام زدن به “دویدن” رسیده اند و

بعضی ها از دویدن به “پرواز”

مراقب باش با !!! ی که میخزد حرفهایی را نزنی که موقع “پرواز” فهمیده ای ؛

اصل نگهداری در نبوغ زندگی یعنی که حرفهایت را فقط به !!! انی بزنی که در رده خودت هستند

http://pic.p !!! o-aks.com/post-image/post1/small/best-fly-wallpapers.jpgبرچسب ها : اصل نگهداری در نبوغ زندگی - نبوغ زندگی
اصل نگهداری در نبوغ زندگی
وقتی ازت استفاده نمیشه

پست ' وقتی ازت استفاده نمیشه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست وقتی ازت استفاده نمیشه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

وقتی ازت استفاده نمیشه
  http://cms.jamejamonline.ir/media/image/1392/06/26/635150555736949658.jpg

 

درخت یا از ریشه توسعه پیدامی کند یااز شاخه و میوه و برگ ...  

 وقتی احساس می کنی شاخ و برگ و میوه ات را نمی بینند و ازت استفاده نمی شه ...ریشه هات را قوی کن ...ریشه هات را عمیق کن...نق نزن...شکایت نکن ...این را فرصتی برای عمیق شدن بدان .درختی که ریشه قدرتمند داشته باشه بالا !!! ه یک روز طالب پیدا می کنه بشرطی که برگهای سایه دار و میوه های خوشمزه ای بده ...خوش بحال !!! ی که مثل درخت می مونه ...هم ریشه هاش را قوی می کنه ...هم تلاش می کنه تا تجلی کند و دیده بشه ...این طوری چگالی جان افزایش می یابد و وجود توسعه می یابد .هیچ لذتی بهتر از - توسعه وجود- انسان را شاد نمی کند ... 

پس شاکر باشیم ...برچسب ها : وقتی ازت استفاده نمیشه - ریشه ,میوه ,توسعه
وقتی ازت استفاده نمیشه
بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی

پست ' بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی

 

از یک قهرمان وزنه برداری پرسیده بودند: بالاترین وزنه چندکیلو هست  که یه نفر بزند به او بگویند پهلوان؟

درجواب گفتند: بالاترین وزنه یک پتوی 400یا500 گرمی است که صبح باید بلند کنیم تا !!! صبح یا !!! شب را بخوانیم هر !!! بتواند اآن وزنه رابلند کند به او میگویندپهلوان... 

 

رسول گرامی ما فرموده قوی ترین شما !!! ی است که بر نفس خود مسلط باشد...برچسب ها : بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی - وزنه , بالاترین وزنه
بالاترین وزنه برای یک پهلوان واقعی
واتسون و کریک

پست ' واتسون و کریک ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست واتسون و کریک ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

واتسون و کریک
 

http://www.achievement.org/achievers/wat0/large/wat0-013.jpg

در روزهاى پایانى سال 1951، جیمز واتسون (زیست‌شناس) و فرانسیس کریک (فیزیکدان) با هدف تعیین ساختمان مولکولى dna ، همکارى خویش را آغاز !!! د. آنان می‌دانستند، مولکول dna از تعداد زیادى نوکلئوتید تشکیل شده است که به صورت خطى و با کمک اتصال‌هاى فسفودى استرى کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. از سوى دیگر، در همین سال، پاولینگ ما !!! یچ آلفا را به عنوان مهم‌ترین رکن ساختمان سه بعدى پروتئین‌ها معرف کرده بود. از این رو، نخستین طرح فرضى براى dna ، در ذهن این زوج علمى شکل گرفت:

داستان این اکتشاف بزرگ را در ادامه مطلب دنبال کنید...برچسب ها : واتسون و کریک
واتسون و کریک
روزالین فرانکلین

پست ' روزالین فرانکلین ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روزالین فرانکلین ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روزالین فرانکلین

                                              http://franklin.imascientist.org.uk/files/2011/11/rosalind-franklin.jpg

روزالین فرانکلین در سال 1951 به همراه یکی از دانشجویان به نام رایموند گوسلینگ، مجموعه‌ای از تصویرهای پراش پرتوی ای !!! با کیفیت بالا، از بلور dna تهیه کرد. او با استفاده از این تصویرها توانست، ابعاد dna را محاسبه کند و به درستی نتیجه گرفت که گروه‌های فسفات در بیرون مولکول dna قرار دارند. به علاوه تشخیص داد، dna به دو شکل a و b وجود دارد و شکل راستین dna ، همان شکل b است. تصویری که او از بلور شکل b تهیه کرد، در روشن شدن ساختمان سه بعدی dna نقش به سزایی داشت. آن تصویر را موریس ویکلینز (با اجازه یا بدون اجازه‌ی فرانکلین) در اختیار واتسون و کریک قرار داده بود.(واتسون در کتاب خود، که با نام ما !!! یچ مضاعف در ایران منتشر شده است، به این حقیقت اشاره کرده است.)
فرانکلین در سال 1958 در اثر سرطان درگذشت. به نظر می‌رسد، کار بیش از اندازه با پرتو ای !!! در ابتلای او به سرطان مؤثر بوده است.

 

          http://www.weston.org/schools/ms/biologyweb/heredity/images/franklin.jpgبرچسب ها : روزالین فرانکلین
روزالین فرانکلین
وداع حضرت آدم با خدا

پست ' وداع حضرت آدم با خدا ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست وداع حضرت آدم با خدا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

وداع حضرت آدم با خدا
ﺣﻀﺮﺕ آﺩﻡ ﻭﻗﺘﯽ که ﺩﺍﺷﺖ ﺍﺯ ﺑﻬﺸﺖ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﻣﯿﺮﻓﺖ:

ﺧﺪﺍ بهش ﮔﻔﺖ: ﻧﺎﺯﻧﯿﻨﻢ ﺁﺩﻡ ، ﺑﺎ ﺗﻮ ﺭﺍﺯﯼ ﺩﺍﺭﻡ ...

ﺍﻧﺪﮐﯽ ﭘﯿﺸﺘﺮ ﺁﯼ ....

ﺁﺩﻡ ﺁﺭﺍم و ﻧﺠﯿﺐ ﺁﻣﺪ ﭘﯿﺶ !!!...

ﺯﯾﺮ ﭼﺸﻤﯽ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﻣﯿﻨﮕﺮﯾﺴﺖ ..

ﻣﺤﻮ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﻏﻢ ﺁﻟﻮﺩ ﺧﺪﺍ ، ﺩﻝ ﺍﻧﮕﺎﺭ ﮔﺮﯾﺴﺖ !!...

ﮔﻔﺖ: ﻧﺎﺯﻧﯿﻨﻢ ﺁﺩﻡ ، ﻗﻄﺮﻩ ﺍﯼ ﺍﺷﮏ ﺯﭼﺸﻤﺎﻥ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﭼﮑﯿﺪ ...

ﯾﺎﺩﻣﻦ ﺑﺎﺵ ﮐﻪ ﺑﺲ ﺗﻨﻬﺎﯾﻢ ... ﺑﻐﺾ ﺁﺩﻡ ﺗﺮﮐﯿﺪ ... 

ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎﯾﺶ ﻟﺮﺯﯾﺪ ...

ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﮔﻔﺖ: ﻣﻦ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯼ ﮔﻞ ﻫﺎﯼ ﺑﻬﺸﺖ ... 

ﻣﻦ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯼ ﻋﺮﺵ ... 

ﻧﻪ ... ﻧﻪ ... ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯼ

ﺗﻨﻬﺎﯾﯿﺖ ﺍﯼ ﻫﺴﺘﯽ ﻣﻦ ، ﺩﻭﺳﺘﺖ ﺩﺍﺭﻡ !!!....

ﺁﺩﻡ ﮐﻮﻟﻪ ﺍﺵ ﺭﺍ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ....

ﺧﺴﺘﻪ ﻭ ﺳﺨﺖ ﻗﺪﻡ ﺑﺮﻣﯿﺪﺍﺷﺖ .. ﺭﺍﻫﯽ ﻇﻠﻤﺖ ﭘﺮﺷﻮﺭ ﺯﻣﯿﻦ ....

ﺯﯾﺮ ﻟﺒﻬﺎﯼ ﺧﺪﺍ ﺑﺎﺯ ﺷﻨﯿﺪ ... ﻧﺎﺯﻧﯿﻨﻢ ﺁﺩﻡ ....

ﻧﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯼ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻣﻦ .... 

ﻧﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯼ ﮔﻠﻬﺎﯼ ﺑﻬﺸﺖ .... ﮐﻪ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﯾﮏ ﺩﺍﻧﻪ ﯼ ﮔﻨﺪﻡ....

ﺗﻮ ﻓﻘﻂ ﯾﺎﺩﻡ ﺑﺎﺵ ..... . .برچسب ها : وداع حضرت آدم با خدا - ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ,ﻧﺎﺯﻧﯿﻨﻢ ,ﺑﻬﺸﺖ
وداع حضرت آدم با خدا
زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است

پست ' زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است

 

زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است
یک !!! ی وسط صحن مسلمان شده است

مهــــربان تر ز پدر هستی و اطـــرافِ ضـــریح
کودک گمشده چندیست فراوان شده است

من از این بوسه زدن های به در فهمیدم
در چوبی حرم مصحف قرآن شده است

خلق در فکر طوافند بگو سِرَّش چیست
دور تا دور حریمت پُــرِ میدان شده است

می رسد کارِ گـــدایِ تـــو به آنجـــایی که
همه ی شهر بفهمند سلیمان شده است

اصلا آقا چه !!! ی گفته که اسم تو رضـــاست
تو علی هستی و مشهد نجف اشرف ماست

زائــرت حضــرت موسا و حریمت طــور است
آسمان، صحن تو و خادم صحنت نور است

 

شهادت هشتمین ماه تابناک !!! ت و ولایت تسلیت باد.برچسب ها : زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است - بـــاز پــریشـــان ,تــو بـــاز ,تــو بـــاز پــریشـــان
زنــگِ نقـــاره ی تــو بـــاز پــریشـــان شده است
"الا یا اهل العالم،انا المهدی"

پست ' "الا یا اهل العالم،انا المهدی" ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست "الا یا اهل العالم،انا المهدی" ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

"الا یا اهل العالم،انا المهدی"

 

تصور میکنم
روزی را که تکیه میزنید به کعبه
و ندا سر میدهید
"الا یا اهل العالم،انا المهدی"
میخواهم از خودم بپرسم
در آن لحظه اگر زنده باشم و آنجا
چه میکنم؟؟؟؟؟؟
چه میگویم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با خودم فکر میکنم
شاید بگویم:
"یا لیتنی کنت ترابا"
ای کاش خاک بودم
از سر خج !!! ....

اللهم عجل لولیک الفرج 

حلول ماه ربیع بر همه ی شما دوستان عزیز مبارک 

خیر و خوشی را برایتان آرزومندمبرچسب ها : "الا یا اهل العالم،انا المهدی" - العالم،انا المهدی
"الا یا اهل العالم،انا المهدی"
پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4

پست ' پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4 ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4 ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4

1- پیچ وتاب خوردن لوله ی گوارش موجب افزایش سطح لوله و در نتیجه افزایش گوارش وجذب می شود. اگر این لوله مستقیم بود مسافتی که غذا طی می کرد کوتاه می شد و گوارش و جذب به خوبی انجام نمی گرفت .
2- الف ) پتیالین موجود در بزاق نشاسته را به م !!! وز تبدیل می کند طعم م !!! وز شیرین است ب ) زبان کوچک هنگام بلع راه حفرات بینی را می بندد .
3- با از بین رفتن چین خوردگی های درون روده سطح جذب کاهش می یابد میزان جذب مواد غذایی کم می شود ودر نتیجه غذای کافی برای انجام فعالیت ها به بدن جانور نمی رسد و او از ذخایر بدن خود استفاده می کند و لاغر می شود.
4- در سه لوله ی آزمایش یک سانتی متر مکعب محلول نشاسته 5/0 درصد می ریزیم . پس از شستن دهان مقداری بزاق تهیه می کنیم و در لوله ی آزمایش دیگر می ریزیم . سپس با جویدن یک نوار لاستیکی مقداری بزاق تهیه نموده در لوله ی آزمایش پنجم می ریزیم . به یکی از لوله ها ی محتوی نشاسته یک سانتی متر مکعب بزاق قبل از جویدن و به دیگری یک سانتی متر مکعب بزاق پس از جویدن اضافه می کنیم. پس از هم زدن لوله ها  ده دقیقه صبر می کنیم . سپس به هر سه لوله یک قطره لوگل اضافه می کنیم . می بینیم رنگ محلول شاهد که فقط حاوی نشاسته بوده – بسته به نوع نشاسته – آبی تا قهوه ای می شود . رنگ ایجاد شده در لوله ی محتوی نشاسته و بزاق قبل از جویدن از لوله ی شاهد کم تر اما از لوله سوم بیش تر است و رنگ لوله ی سوم که حاوی بزاق بعد از جویدن است از بقیه لوله ها روشن تر است که نشانه ی هضم بیشتر نشاسته و در نتیجه وجود آنزیم بیش تر در بزاق پس از جویدن است.برچسب ها : پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4 - لوله ,بزاق ,نشاسته ,جویدن ,کنیم ,ریزیم ,مکعب بزاق ,محتوی نشاسته ,بزاق تهیه ,مقداری بزاق
پاسخ پرسش و تحقیق فصل 4
مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟

پست ' مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟

  

شیخ رجبعلی خیاط به همراه شیخ حسن تزودی در !!! زاده صالح تهران نشسته بودند که جناب شیخ می گوید : 

【« یالَیتَنی کُنتُ مَعَکَ فَاَفوُزُ مَعَکَ فَوزاً عَظیما» ؛】  

حسین جان،ای کاش روز عاشورا در کربلا بودم
و در رکاب شما به شهادت می رسیدم 

وقتی اینگونه آرزو می کند، می بینند هوا ابری شد ویک تکه ابر بالای سر آنهاقرارگرفت و شروع کرد به با !!! تگرگ

شیخ رجبعلی خیاط فرار می کند و به !!! زاده پناه می برد.
وقتی بارش تگرگ تمام می شود، شیخ از !!! زاده بیرون می آید و برایش مکاشفه زیبایی رخ می دهد.
او !!! حسین ع را زیارت می کند و حضرت به او می فرمایند: 


شیخ رجبعلی ! 


روز عاشورا مثل این تگرگ تیر به جانب من و یارانم می بارید؛ ولی هیچ کدام جا خالی ن !!! د ...  


و در برابر تیرها مقاوم و راست قامت ایستادند،دیدی که چگونه از دست این تگرگ ها فرار کردی.
 

مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟

 کتاب طوبای کربلا ... صفحه 141 برچسب ها : مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟ - تگرگ , !!! زاده ,رجبعلی ,هر !!! ی ادعای ,رجبعلی خیاط
مگر می شود هر !!! ی ادعای عشق والا را داشته باشد؟
شگفت انگیزترین ماهی ایران

پست ' شگفت انگیزترین ماهی ایران ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شگفت انگیزترین ماهی ایران ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شگفت انگیزترین ماهی ایران
در !!! ایستگاه تنگ هفت لرستان اثری طبیعی و ملی به نام غار ماهی کور در پایه کوهی جای گرفته است. این غار محل زندگی یکی از کمیاب ترین ماهی‌های جهان به نام ماهی کور ایرانی است.

"ماهی کور" یکی از گونه های کمیاب و اندمیک ایران است که در دنیا گونه ای منحصر بفرد محسوب شده که در غاری واقع در استان لرستان زندگی می کند و اولین "غارماهی" حقیقی جهان است  که اولین بار ژئولوژیست دانمارکی در سال 1937 ضمن مسافرتی که به ایران داشت کشف و مطالعاتی بر روی این گونه انجام داد.

 

اطلاعات تکمیلی در ادامه مطلب ...برچسب ها : شگفت انگیزترین ماهی ایران - ماهی ,گونه
شگفت انگیزترین ماهی ایران
باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن

پست ' باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن
سر بزرگ نشان عقل و کیاست است.

– پیشانى بلند علامت !!! ت است.
– ریش !!! ه و چشم زاغ نشانه بدجنسى است.
– قد بلند نشانه حماقت است.
– قد کوتاه نشان زیرکى و دانائى و زرنگى است.

– ناخن گرفته شده را اگر زیر دست و پا بریزند فقر مى‌آورد بلکه آن را باید در پاشنهٔ در گذاشت تا روزى که دجال ظهور مى‌کند مانند خار روئیده نگذارد اهل خانه خارج بشوند.

– موى سر را اگر سر راه بریزند گنجشک برده و با آن لانه مى‌سازد و صاحب مو سرگیجه مى‌گیرد.
– دندان افتاده را باید سه بار کر داد و سپس دفن کرده در سوراخ دیوار گذاشت.
– سر بینى که سفت بشود علامت سن بلوغ است.
– سر بینى بخارد به مهمانى خواهند رفت.
– کف پا که بخارد راه دور مى‌روند.
– کف دست راست که بخارد باید آن را روى سر پسر اول مالید تا پول گیر آنها بیاید.
– کف دست چپ که بخارد !!! ج زیاد مى‌کنند.
– یک عطسه صبر است در جوابش مى‌گویند: عافیت باشد و براى ش !!! تن صبر هفت صلوات باید فرستاد. دو عطسه علامت جخد (جهد) است باید تعجیل کرد. چه سالم و چه ناخوش هر !!! عطسه !!! د مسلماً تا سه روز زنده خواهد بود.
پلک چشم چپ بپرد خوشحالى مى‌آورد.
– پلک چشم راست بپرد غم و اندوه مى‌آورد.
برچسب ها : باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن - بخارد ,عطسه ,مى‌آورد ,علامت
باورهای بعضا !!! افی ایرانیان در مورد اعضای بدن
شگفت انگیزترین گل دنیا

پست ' شگفت انگیزترین گل دنیا ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شگفت انگیزترین گل دنیا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شگفت انگیزترین گل دنیا
diphylleia grayi" یکی از شگفت انگیزترین گیاهان دنیاست که می توان در آن قدرت بی کران خداوند را مشاهده کرد. این گل سفید رنگ است و به نظر ساده است اما زمانی که باران می بارد گلبرگ های آن کریستالی و شفاف می شود.

این گل به "گل اسکلتی" هم معروف شده است و در زمان های بارانی بسیار دیدنی می شوند. ارتفاع این گل ها 0.4 متر است و تنها در سرزمین های کوهستانی و سرد رشد می کند. منطقه اصلی رویش این گل چین و ژاپن اعلام شده است.

گلبرگ های این گل طوری هستند که آب را گرفته و شفاف می شوند سپس با خشک شدن دوباره رنگ سفید خود را پس می گیرند. نظر شما در مورد این گل بی نظیر چیست؟برچسب ها : شگفت انگیزترین گل دنیا - شگفت انگیزترین
شگفت انگیزترین گل دنیا
آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟

پست ' آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟

  

غلظت چند جزء مهم مایع مغزی نخاعی دقیقا با غلظت آنها در مایع خارج سلولی سایر قسمت‌های بدن ی !!! ان نیست. به علاوه، بسیاری از مولکول‌های درشت به مقدار ناچیزی از خون وارد مایع مغزی نخاعی یا مایعات میان بافتی مغز می‌شوند، در حالیکه همین مواد به آسانی وارد مایعات معمول میان بافتی بدن می‌گردند؛ بنابراین گفته می‌شود که سدهایی به نام سد خونی-مایع مغزی نخاعی(blood–cerebrospinal fluid barrier) و سد خونی-مغزی(blood-brain barrier)به ترتیب بین خون و مایع مغزی نخاعی، و خون و مایع مغزی وجود دارد. 

به طور کلی سدهای خونی-مایع مغزی نخاعی و خونی-مغزی نفوذپذیری زیادی نسبت به آب، دی ا !!! ید کربن، ا !!! یژن و بیشتر مواد محلول در چربی نظیر الکل و هوشبرها(anesthetics) دارند؛ نسبت به الکترولیت‌هایی نظیر سدیم، کلر و پتاسیم مختصری نفوذپذیرند؛ و نسبت به پروتئین‌های پلاسما و بیشتر مولکول‌های آلی و درشت نامحلول در چربی تقریبا به کلی نفوذناپذیرند.

بنابراین سدهای خونی-مایع مغزی نخاعی و خونی-مغزی اغلب حصول غلظت‌های موثر داروهایی نظیر آنتی بادی‌های پروتئینی و داروهای نامحلول در چربی را در مایع مغزی نخاعی یا پارانشیم مغز ناممکن می‌سازند. علت نفوذپذیری کم سدهای خونی-مایع مغزی نخاعی و خونی-مغزی، نحوهٔ اتصال سلول‌های اندوتلیال مویرگ‌های بافت مغز به یکدیگر است. آنها بوسیلهٔ اتصالات محکم به هم متصلند. به عبارت دیگر غشاهای سلول‌های اندوتلیال مجاور بر خلاف بیشتر مویرگ‌های دیگر بدن که منافذ شکافی بازی بین خود دارند، محکم به یکدیگر متصل شده‌اند.

سد خونی-مغزی(bbb) مسئول نگهداری از مایع مغزی-نخاعی و سیال مغزی بوده و اجازه عبور محدود سدیم، کلر و پتاسیم را می‌دهد اما اجازه عبور هیچ پروتئین پلاسما و مولکول آلی را نمی‌دهد. دسترسی بسیاری از مواد موجود در پلاسمای خون (مانند داروها، رنگ‌ها و آنتی بیوتیک‌ها) به سیستم عصبی مرکزی غیر ممکن است. بعد از تزریق این مواد به داخل خون، به دلیل وجود سد خونی-مغزی آنها نمی‌توانند به نورون‌های سیستم عصبی مرکزی دسترسی پیدا کنند. این سد توسط سلول‌های اندوتلیال مویرگ‌های مغز ساخته می‌شود که با به وجود آوردن اتصالات پی در پی و محکم، مانع و سدی در برابر نفوذ ماکرومولکول‌ها و بسیاری ترکیبات دیگر ایجاد می‌نماید. تمامی مواد وارد شده به مایع مغزی-نخاعی بایستی از طریق سلول‌های اندوتلیال مویرگی و آستروسیت‌ها گذشته و توسط آنها پالایش و !!! شوند. اغلب در نتیجه تروما، ادم مغزی و هیپو !!! می مغزی، سد خونی-مغزی تغییر می‌کند که باید در انتخاب دارو و درمان اختلالات سیستم اعصاب مرکزی در نظر گرفته شود.برچسب ها : آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟ - مغزی ,خونی ,مایع ,نخاعی ,مواد ,سلول‌های ,مایع مغزی ,مغزی نخاعی ,خونی مغزی ,سلول‌های اندوتلیال ,خونی مایع ,سلول‌های اندوتلیال مویرگ‌های
آیا سد خونی مغزی در نخاع هم یافت می شود؟
مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په

پست ' مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په

الف) برش عرضی ساقه ی گیاهان تک لپه و !!! په:

 

 

 

در ساقه ی گیاهان تک لپه ای:
 
۱- تعداد دسته های آوندی  فراوان تر است
 
۲- دسته های آوندی روی دوایر تقریبا" هم مرکز قرار دارند،
 
۳- پوست نازک و گاهی مرز آن با استوانه ی مرکزی نامشخص است .
 
 
در ساقه ی گیاهان دو  لپه ای:
 
۱- تعداد دسته های آوندی کم تر و روی یک دایره قرار گرفته اند .
 
۲- پوست مشخص تراست
 
 
ب) برش ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په:
 
 
 
در ریشه ی گیاهان !!! په ای :
 
 ۱- معمولا" تعداد دسته ها ی آوندی کمتر است.
 
۲- دسته های آوندی در کنار هم قرار گرفته اند و شکل ضربدر را می سازند
 
۳- اغلب بافت پارانشیم مغزی وجود ندارد
 
 
 
در ریشه ی گیاهان تک لپه ای :
 
۱- آوند ها به صورت یک در میان ( یک دسته اوند چوبی یک دسته اوند آبکش ) قرار دارند
 
۲- در  بین آوندها بافت پارانشیم مغزی ادامه می یابد و اشعه ی مغزی را می سازد
 

3-بخش مرکزی ریشه در تک لپه ای ها معمولا از جنس پارانشیم مغزی  است در حالی که مغز ریشه در !!! په ای ها از جنس سلول های آوند های چوبی است.

 برچسب ها : مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په - دسته ,ریشه , !!! په ,گیاهان ,آوندی ,مغزی ,تعداد دسته ,دسته اوند ,پارانشیم مغزی ,بافت پارانشیم ,قرار گرفته
مقایسه برش عرضی ساقه و ریشه ی گیاهان تک لپه و !!! په
نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک )

پست ' نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک ) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک ) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک )

1- عامل اصلی بیماری !!! پهلو نوعی باکتری است به نام است !!! تو کو !!! نومونیا (است !!! تو یعنی ساختار های رشته مانند بوجود می آورند و کو !!! هم به معنای آن است که این باکتری کروی شکل است)

2- باکتری ها از نظر شکل دیواره سلولی در سه گروه قرار می گیرند: کو !!! ها که کروی هستند ، باسیل ها که میله ای هستند ، اسپریل ها که ما !!! یچی هستند.

3-  باکتری است !!! تو کو !!! نومونیا (سویه کپسول دار) کپسولی از جنس پلی !!! ارید دارد که باعث حفاظت باکتری در برابر دستگاه دفاعی بدن می شود و بیماری زا است در حالی که باکتری بدون کپسول بیماری زا نیست.

بقیه نکات در ادامه مطلب .....برچسب ها : نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک ) - باکتری ,است !!! تو ,بیماری ,است !!! تو ومونیا
نکات کلیدی مرتبط با فصل 5 ( ماده ژنتیک )
ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین

پست ' ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین
رابطه هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین، رابطه عصبی است.

ا !!! ون نورونهای هیپوتالاموس تا هیپوفیز پسین امتداد یافته و در واقع جسم سلولی این نورونها در هیپوتالاموس و انتهای ا !!! ون آنها در هیپوفیز پسین است.

جسم سلولی این نورونها در هیپوتالاموس محل ساخته شدن هورمونهای ا !!! ی توسین و ضد ادراری است که از طریق ا !!! ون به هیپوفیز پسین می رسند و در آن جا ذخیره می شوند و در مواقع لازم از هیپوفیز پسین به خون ترشح می شوند.

 

هیپوتالاموس از جنس ماده خا !!! تری عصبی و هیپوفیز پسین از نوع ماده سفید عصبی است.

 هیپوفیز پیشین، ساختار عصبی ندارد.

رابطه هیپوتالاموس و هیپوفیز پیشین از طریق خون برقرار می شود.  یک سر !!! گ کوچک به هیپوتالاموس وارد شده و در آن جا به شبکه مویرگی تبدیل می شود.

  این شبکه مویرگی، درهنگام !!! وج از  هیپوتالاموس به رگ هایی تبدیل می شود؛ که تا هیپوفیز پیشین امتداد می یابد و در آن جا به مویرگ تبدیل می شود.

عملکرد ویژه این شبکه رگی که از هیپوتالاموس تا هیپوفیز پیشین امتداد دارد، این است که هورمونهای آزاد کننده و مهار کننده که از هیپوتالاموس ترشح می شوند، به این مویرگها وارد می شوند و بدون پخش شدن در گردش عمومی، مستقیما به بافت هدف خود، یعنی سلولهای هیپوفیز پیشین می رسند.

هیپوفیز پیشین، علاوه بر این شبکه مویرگی ، خود دارای سر !!! گ مستقلی نیز هست. همچنین، مشاهده می شود که هیپوفیز پسین، دارای سر !!! گ، شبکه مویرگی و سیاهرگ مستقل است و ارتباطی نیز بین مویرگهای آن با مویرگهای هیپوفیز پیشین وجود داردبرچسب ها : ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین - هیپوفیز ,هیپوتالاموس ,پسین ,شبکه ,پیشین ,عصبی ,هیپوفیز پسین ,هیپوفیز پیشین ,شبکه مویرگی ,پیشین امتداد ,هیپوفیز پسین، ,هیپوفیز پیشین امتداد
ارتباط هیپوتالاموس و هیپوفیز پسین
پیتلوس یا مارمولک شیشه ای

پست ' پیتلوس یا مارمولک شیشه ای ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پیتلوس یا مارمولک شیشه ای ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پیتلوس یا مارمولک شیشه ای

مطمئناً نام پیتلوس برای شما آشناست .با اینکه خودم از نزدیک این مار را ندیدم ولی مطالب عجیبی و گاهی ترسناک در مورد آن شنیدم و کنجکاو شدم در مورد آن اطلاعاتی به دست آورم. ماری طلایی رنگ که در حاشیه ی باغ ها و مزارع مازندران دیده می شود و اکثر افراد از آن اظهار ترس می کنند. ولی این مار بی آزار است و بیشتر از شیار طولی کنار بدنش که مثل زیپ باز می شود و !!! ات را به دام می اندازد ، تغذیه می کند . روایت هایی هم درباره ی گاز گرفتن پیتلوس شنیده ایم . این که اگر این مار گاز بگیرد رها !!! ش بسیار سخت است و برای این کار باید روغن سوخته روی سرش بریزید! . از آن جا که گزارشی رسمی راجع به آزار این ، در حقیقت مارمولکی از تیره انگوئیدائه و نایاب ، اعلام نشده است ، به نظر می رسد این روایت ها ناشی از ذهن افراد و علت آن ترس بی دلیل از این مار است . لذا بر آن شدیم اطلاعات اندکی از این مار در اختیار شما قرار دهیم .  

 برچسب ها : پیتلوس یا مارمولک شیشه ای
پیتلوس یا مارمولک شیشه ای
شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها

پست ' شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها
هسته در بیشتر سلول ها کروی یا بیضوی است. در سلول های پارانشیمی بالغ گیاهان عدسی شکل، در سلول های عضلانی مخطط جانوران و سلول های پروکامبیومی گیاهان استوانه‌ای شکل، در سلول های آبکش بالغ و سلول های انگل زده چند بخشی است. در عده‌ای از سلول ها هسته چند بخشی است، مثل گویچه‌های سفید خون چند هسته‌ای و یا سلول های استئوکلاست (استخوان خوار). در بیشتر سلول ها هسته در مرکز قرار دارد. در سلول های گیاهی به علت رشد واکو‌ئل ها، هسته در کنار غشا قرار می‌گیرد و در سلول های عضلانی مخطط هسته در بخش های کناری قرار دارد.

در جلبک استابولاریا هسته در بخش ریزوئیدی (ریشه نما) یا مجاور با آن قرار دارد. اغلب سلول ها دارای یک هسته هستند. با وجود این برخی جانداران ابت !!! و یا سلول های جانداران پیشرفته بیش از یک هسته دارند. برای مثال حدود ۲۰ درصد از سلول های کبدی و یا عده زیادی از سلول های ریسه قارچ ها دو هسته‌ای هستند. سلول های عضلانی مخطط ساختمان سنوسیتی(چند هسته ای) دارند، یعنی در یک سیتوپلاسم مشترک چندین هسته پراکنده است. این سلول ها ابتدا یک هسته‌ای بوده‌اند، که به دلیل تقسیمات مکرر هسته، بدون آنکه سیتوپلاسم تقسیم شود، به ح !!! سنوسیتی در آمده‌اند.برچسب ها : شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها - سلول ,هسته ,هسته‌ای ,مخطط ,شکل، ,عضلانی ,قرار دارد ,عضلانی مخطط ,بیشتر سلول
شکل، محل و تعداد هسته در سلول ها
اللهم عجل لولیک الفرج

پست ' اللهم عجل لولیک الفرج ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اللهم عجل لولیک الفرج ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اللهم عجل لولیک الفرجهر شب یتیم توست دل جمکرانی ام


جانم به لب رسیده بیا یار جانی ام


از باد ها نشانی تان را گرفته ام


عمری است عاجزانه پی آن نشانی ام


طی شد جوانی من و رؤیت نشد رخت


" شرمنده جوانی از این زندگانیم"


با من بگو که خیمه کجا می کنی به پا


آ !!! چرا به خاک سیه می نشانی ام


در این دهه اگر چه صدایت گرفته است


یک شب بخوان به صوت خوش آسمانی ام


در روضه احتمال حضورت قوی تر است


شاید به عشق نام عمویت بخوانی ام


هم پیر قد خمیدگی زینب توام 


هم داغدار آن دو لب خیزرانی ام


این روزها که حال مرا درک می کنی


بگذار دست بر دل آتشفشانی ام


در به دری برای غلام تو خوب نیست


تأیید کن که نوکر صاحب زمانی امبرچسب ها : اللهم عجل لولیک الفرج - امدر
اللهم عجل لولیک الفرج
یک پیوند گیاهی عجیب !!

پست ' یک پیوند گیاهی عجیب !! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست یک پیوند گیاهی عجیب !! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

یک پیوند گیاهی عجیب !!
تا به حال مشاهده کرده اید که دو میوه را به هم پیوند می زنند تا یکی میوه جدید بدست آید و البته این موضوع همیشه به جای خوبی نمی رسد. این بار به سراغ عجیب ترین پیوند سال خواهیم رفت.

به تازگی در انگلستان یک گیاه جدید بدست آمده است که می تواند در بالای خاک گوجه فرنگی کشت کند وقسمت زیرخاکی آن سیب زمینی می دهد. هر کدام از این گیاهان می توانند 500 گوجه کوچک در بالا بدهند و نزدیک 20 سیب زمینی هم در دل خاک پرورش می دهند.این گیاه 100 درصد طبیعی است و برای اولین بار است که به صورت رسمی کشت می شود. این گاه شاید در نگاه اول بسیار عجیب باشد اما به تازگی توانسته طرفداران بسیاری را در دنیا برای خود پیداکند.
برچسب ها : یک پیوند گیاهی عجیب !! - عجیب ,پیوند ,جدید بدست
یک پیوند گیاهی عجیب !!
پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع)

پست ' پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع)

شخصی از !!! علی (ع) پرسید: «عددی را به دست من بده که قابل قسمت بر ۲و ۳و ۴و ۵و ۶و ۷و ۸و ۹و ۱۰ باشد بی آنکه باقی بیاورد.»

!!! علی علیه السلام بی درنگ به او فرمود: «اضرب ایام اسبوعک فی ایام سنتک»
یعنی: «روزهای هفته را بر روزهای یک سال خودت ضرب کن»

سوال کننده هفت را در ۳۶۰ ضرب کرد. حاصل آن یعنی ۲۵۲۰ بر تمام آن اعداد قابل قسمت بود بی آنکه باقی مانده بیاورد.برچسب ها : پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع) - آنکه باقی ,قابل قسمت
پاسخ یک سوال ریاضی از زبان مولا علی(ع)
سلول های مژک دار در گوش داخلی

پست ' سلول های مژک دار در گوش داخلی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سلول های مژک دار در گوش داخلی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سلول های مژک دار در گوش داخلی
سلول های مژک دار در گوش داخلی سلول های اپیتلیالی(پوششی) هستند که در جنین مهره داران از سطح اکتودرم منشا می گیرند نه از لوله عصبی که تشکیل سیستم عصبی مرکزی را می دهند. مرفولوژی سلول های مژک دار مشابه شکل زیر است.

آن ها همانند سایر سلول های اپیتلیالی فاقد دندریت و آ !!! ون بوده و در عوض این سلول های مژکی با تارهای عصبی سیناپس تشکیل می دهند و به ترتیب عصب هشتم مغزی را تشکیل می دهند.

لذا می توان این طور استنباط کرد که این گیرنده بخشی از نورون حسی نیست اما نوعی سلول اپیتلیال ویژه ست که با نورون حسی از طریق انتقال دهنده سیناپس دارد. 

سلول مژک دار در گوش داخلیبرچسب ها : سلول های مژک دار در گوش داخلی - سلول ,تشکیل ,عصبی
سلول های مژک دار در گوش داخلی
تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه

پست ' تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه
1-  مرز بین پوست و استوانه مرکزی در ریشه کاملا مشخص است در حالیکه در ساقه اینطور نیست . 

 2 – بیشتر حجم یا قطر ریشه را پوست تشکیل می دهد در صورتیکه در ساقه بیشتر حجم را استوانه مرکزی تشکیل می دهد . 

 3 – در ریشه آوند ها به صورت یک در میان ( یک دسته اوند چوبی یک دسته اوند آبکش ) قرار دارند در حالیکه در ساقه دستجات آوندی بر هم نهاده هستند بطوریکه دستجات آوند آبکش رو به طرف خارج ( پوست ) و دستجات آوند چوبی رو به طرف مغز ( مرکز ) قرار دارند . 

 4 –  م !!! ن دستجات آوندی در برش عرضی ساقه کامبیوم آوند ساز قابل مشاهده است.برچسب ها : تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه - ساقه ,آوند ,ریشه ,دستجات ,پوست ,دستجات آوند ,دستجات آوندی ,قرار دارند ,دسته اوند ,استوانه مرکزی
تفاوت ظاهری برش عرضی ساختار ریشه و ساقه
قدر روزای زندگیت را بدان!

پست ' قدر روزای زندگیت را بدان! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست قدر روزای زندگیت را بدان! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

قدر روزای زندگیت را بدان!

بدووووو!با همه ی توانت...

یکی رفت سراغ گردو فروشی و بهش گفت:

 

"می شه همه گردوهات رو مجانی بدی به من؟!"

 

گردو فروش با تعجب به اون نگاه کرد و جو !!! نداد.

 

دوباره پرسید: "می شه یک کیلوش رو مجانی بدی؟"

 

و باز با سکوت مواجه شد.

 

پس خواهش کرد که دست کم یه دونه گردو رو مجانی بهم بده.

 

تا بالا !!! ه گردو رو گرفت و ادامه داد:

 

"یکی که ارزش نداره، می شه یه دونه دیگه هم بدی؟!"

 

و با اصرار یکی دیگه هم گرفت و درخواست کرد گردوی سوم رو

 

هم مجانی بگیره.

 

گردو فروش که عصبانی شده بود، گفت:

 

"زرنگی؟! این جوری می خوای یکی یکی همش رو بگیری؟!"

 

مشتری سمج گفت:

 

"راستش می خواستم درسی بهت بدم!

 

آخه عمر ما هم همین جوره!

 

اگه بهت بگم همه عمرت رو به من بفروش،

 

به هیچ قیمتی این کار رو نمی کنی.

 

ولی روزای زندگیت رو یکی یکی بی توجه از دست می دی

 

و تا به خودت بیای همه عمرت از کف رفته!"برچسب ها : قدر روزای زندگیت را بدان! - مجانی ,گردو ,روزای زندگیت , گردو فروش
قدر روزای زندگیت را بدان!
نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)

پست ' نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)
1 -dna نوترکیب , نوعی dnaست که از اتصال دو مولکول dnaمتعلق به دو گونه مختلف در خارج از بدن موجود زنده بدست می آید.

2-مهمترین هدف در !!! ی ژنتیک تولید انبوه ژن یا فراورده های آن می باشد.

3-آنزیم های محدود کننده ,آنزیم های باکتریایی هستند که در مواقع دفاعی تولید می شوند و با گسستن پیوند های فسفو دی استر در داخل مولکول dnaباکتریوفاژ از فعالیت آلوده کنندگی بعدی جلوگیری می کنند.

4-آنزیم های محدود کننده مولکول dnaرا در موضع هایی به بام جایگاه تشخیص می شناسند. 

نکات دیگر در ادامه مطلب ...برچسب ها : نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) - آنزیم ,مولکول ,محدود کننده
نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)
گیرنده های حسی

پست ' گیرنده های حسی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست گیرنده های حسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

گیرنده های حسی

گیرنده های حسی بدن را به 5 دسته تقسیم بندی می کنند که عبارتند از:

 

1) گیرنده های مکانیکی مثل حس های لمسی و پوستی، اجسام مایسنر، اجسام کروز، اجسام پاچینی، گیرنده های صوتی ح !!! ونی در گوش، گیرنده های دهلیزی برا ی تعادل، گیرنده  ای فشاری در آئورت و...
2) گیرنده های حرارتی مثل گیرنده های سرما، گیرنده های گرما،
3) گیرنده های درد مثل گیرنده های درد
4) گیرنده های الکترومغناطیسی مثل گیرنده های بینایی
5) گیرنده های شیمیایی مثل گیرنده های شیمیایی، بویایی و...

 برچسب ها : گیرنده های حسی - گیرنده , گیرنده ,اجسام
گیرنده های حسی
اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟

پست ' اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟

اریترومایسین اصولاً متوقف کننده ی رشد باکتری ها است. در غلظت های زیاد، یا در مقابل ارگانیسم های بسیار حساس ممکن است باکتری کُش نیز باشد.اریترومایسین از غشای باکتری به درون آن نفوذ کرده و  به صـورت برگـشت پذیری به زیر واحد کوچکریـبوزوم پـروکاریوتی ( نزدیک به جایگـاه  50s می چسبد و در نتیجه از پیوندtrna  به جایگاه p جلوگیری نموده و  نمی گذارد عمل ترجمه ادامه یابد.

 این دارو تنها بر باکتری هایی موثر است که فعالانه در حال تکثیر وتزاید هستند.

 برچسب ها : اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟ - باکتری
اریتارومایسین چگونه از پروتئین سازی در سلول های باکتری جلوگیری می کند؟
نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول)

پست ' نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول)
۱.غشا، ریبوزوم و ناحیه ی نوکلئوئیدی در همه ی باکتری ها وجود دارد، دیواره در بسیاری از آن ها وجود دارد و کپسول، پیلی ، تاژک، اندوسپور و پلازمید در بعضی از باکتری ها وجود دارد.
2.نگاره(
ن+گ
اره)
1-
ن
گاره:تصویر 3 بعدی از سطح نمونه
2-
گ
ذاره:مطالعه ساختار درونی سلول(در قوی ترین میکروسکوپ های الکترونی مدرن با قدرت تفکیک 0.2 نانومتر)
3.تصاویر حاصل از میکروسکوپ های الکترونی، سیاه و سفید هستند.
4.بزرگ ترین سلول، سلول تخمک پرندگان و کوچک ترین سلول ، باکتری ها هستند...
5.دراز ترین سلول ها، سلول های عصبی و ماهیچه ای هستند.

بقیه در ادامه مطلب ...
 برچسب ها : نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول) - سلول ,وجود ,باکتری ,ترین سلول ,وجود دارد
نکات فصل دوم زیست شناسی و آز 1 (سفری به درون سلول)
جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول)

پست ' جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول)
صحیح یا غلط بودن جملات زیر را با ذکر دلیل مشخص کنید.(حداکثر مدت پاسخگویی:15 دقیقه)

1. بین سلول های تریکودینا تقسیم کار صورت گرفته است.

2.همه ی سلول های زنده، غشای پلاسمایی دارند.

3.مشاهده ی برخی سلول ها و اندامک های آن ها، بدون میکروسکوپ ممکن است.

4.توانایی هر ابزار نوری به بزرگنمایی آن بستگی دارد.برچسب ها : جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول) - سلول
جملات صحیح یا غلط (سفری به درون سلول)
نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)

پست ' نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)
1 -نوترکیب , نوعی dnaست که از اتصال دو مولکول dnaمتعلق به دو گونه مختلف در خارج از بدن موجود زنده بدست می آید.

2-مهمترین هدف در !!! ی ژنتیک تولید انبوه ژن یا فراورده های آن می باشد.

3-آنزیم های محدود کننده ,آنزیم های باکتریایی هستند که در مواقع دفاعی تولید می شوند و با گسستن پیوند های فسفو دی استر در داخل مولکول dnaباکتریوفاژ از فعالیت آلوده کنندگی بعدی جلوگیری می کنند.

4-آنزیم های محدود کننده مولکول dnaرا در موضع هایی به بام جایگاه تشخیص می شناسند. 

نکات دیگر در ادامه مطلب ...برچسب ها : نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی) - آنزیم ,مولکول ,محدود کننده
نکات فصل 2 زیست پیش (تکنولوژی زیستی)
کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن

پست ' کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن
تفنگ ژنی (gene gun) چیست و چه کاربردی دارد؟

تفنگ ژنی در سال 1979 توسط john stanford در !!! cornell ساخته شد و روش جدیدی برای آسانتر نمودن انتقال ژن به سلولهای گیاهی که آن زمان از ویروس ها و یا اگروباکتریوم(پلازمید ‏‏ti) استفاده می شد، مطرح ساخت.

این وسیله پیشرفته مشکلات انتقال ژن از عرض دیواره سلولی را حل کرده است. 

این وسیله به ویژه برای انتقال ژن خارجی به کلروپلاست این روش بسیار مفید به نظر می رسد. برچسب ها : کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن - انتقال
کاربرد تفنگ ژنی در انتقال ژن
آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد

پست ' آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد

   

گر نخیزی تو زجا ، کار حسین سخت تر است

نگران حرمم ، آبرویم در خطر است

قامت خم شده را هر که ببیند گوید

بی علمدار شده ، دست حسین بر کمر است 

  

آنچه در سوگ تو ای پاک‏تر از پاک گذشت
نتوان گفت که هر لحظه، چه غمناک گذشت

چشم تاریخ در آن حادثه تلخ چه دید
که زمان، مویه‌کنان از گذر خاک گذشت

سر خورشید بر آن نیزه خونین می‏گفت
که چه‏ها بر سر آن پیکر صد چاک گذشت

جلوه روح خدا در افق خون تو دید
آنکه با پای دل از قبله ادراک گذشت

مرگ هرگز به حریم حرمت راه نیافت
هر کجا دید نشانی ز تو چالاک گذشت

حرّ آزاده شد از چشمه مهرت سیراب
که به میدان عطش پاک شد و پاک گذشت

آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد
که چرا تشنه از او این همه بی‏باک گذشت

بر تو بستند اگر آب، سواران عرب
دشت دریا شد و آب از سر افلاک گذشت

با حدیثی که ملائک ز ازل آوردند
سخن از قصه عشق تو ز لولاک گذشت
  

نصرالله مردانیبرچسب ها : آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد - گذشت ,علمدار ,ایثار علمدار ,شرمنده ایثار ,شرمنده ایثار علمدار
آب، شرمنده ایثار علمدار تو شد
تشخیص چشم چپ و راست !!!

پست ' تشخیص چشم چپ و راست !!! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تشخیص چشم چپ و راست !!! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تشخیص چشم چپ و راست !!!

برخی از راه های تشخیص چشم چپ و راست هنگام تشریح چشم !!!

شناسایی چشم راست وچپ !!! : اگر چشمی را که در دست دارید. دارای غده اشکی وبافت های چربی باشد تشخیص چپ و راست بودن آن را براحتی صورت می گیرد زیرا:

الف:غده اشکی همواره در بالا ومتمایل به سمت خارج چشم است

ب:بقایای پلک سوم به صورت !!! نسبتاً بزرگی به سمت داخل وکمی متمایل به پایین قرار گرفته است

ج:در قرنیه چشم !!! که تخم مرغی شکل است همواره جهتی که دارای زاویه کمتر است به سمت خارج وجهت دیگر که دارای زاویه بزرگتری است به سمت داخل قرار دارد .

حال اگر کلیه ضمایم خارجی چشم مانند غدد اشکی، باقیمانده پلک سوم ، بافت چربی وماهیچه های حرکت دهنده کره چشم کاملاً از روی آن پاک شده باشند می توان چشم چپ یا راست را به طریق زیر تشخیص داد:

الف: عصب بینایی همیشه از پایین قطر جلویی – عقبی چشم خارج می شود.بنابراین اگر قطر کره چشم در بالای عصب بینایی باشد چشم در ح !!! معمولی قرار دارد.

ب: در قرنیه چشم !!! همیشه جهتی که زاویه کوچکتردارد به سمت خارج وجهتی که زاویه بزرگتر دارد به سمت داخل(بطرف بینی)است


برچسب ها : تشخیص چشم چپ و راست !!! - راست ,تشخیص ,زاویه ,دارای ,داخل ,قرار دارد ,دارای زاویه
تشخیص چشم چپ و راست !!!
پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول

پست ' پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
فصل اول
پاسخ خود آزمایی های فصل اول
- خودآزمایی 1 -1 ، صفحه ی 10

1 نوتروفیل ها و ماکروفاژها با عمل فاگوسیتوز ، عوامل بیماری زا را می بلعند و آن ها را از بین می برند. -
2 پروتئین های مکمل با ایجاد منفذ موجب از بین رفتن میکروب می شوند؛ ولی اینتر فرون ها بر سلول -
های سالم تأثیر می کنند، سپس این سلول ها آنزیم هایی تولید کرده، از تکثیر ویروس جلوگیری می
کنند و به عبارتی فعالیت ویروس را متوقف می کنند.
3 پلک ها، مژه ها و عرق حاصل از غدد مولد عرق مژه ها از چشم محافظت می کنند و لیزوزیم موجود -
در اشک میکروب ها را از بین می برد

در ادامه مطلب دنبال کنید...برچسب ها : پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول

پست ' پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
فصل اول
پاسخ خود آزمایی های فصل اول
- خودآزمایی 1 -1 ، صفحه ی 10

1 نوتروفیل ها و ماکروفاژها با عمل فاگوسیتوز ، عوامل بیماری زا را می بلعند و آن ها را از بین می برند. -
2 پروتئین های مکمل با ایجاد منفذ موجب از بین رفتن میکروب می شوند؛ ولی اینتر فرون ها بر سلول -
های سالم تأثیر می کنند، سپس این سلول ها آنزیم هایی تولید کرده، از تکثیر ویروس جلوگیری می
کنند و به عبارتی فعالیت ویروس را متوقف می کنند.
3 پلک ها، مژه ها و عرق حاصل از غدد مولد عرق مژه ها از چشم محافظت می کنند و لیزوزیم موجود -
در اشک میکروب ها را از بین می برد

در ادامه مطلب دنبال کنید...برچسب ها : پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
پاسخ خودآزمایی ها فعالیت های فصل اول
هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند

پست ' هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند


هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند

هر که سرمست تو شد مهر تو شیداش کند

گر گ !!! کند عالم ز همین خانه بس است
هر گدا را کرم دست تو آقاش کند

هر مریضی به شفاخانۀ تو روی آرد
یک نگاه تو طبیبانه مداواش کند

چه نیازی است که عیسی به زمین برگردد
مرده را ذکر اباالفضل تو احیاش کند

روز م !!! به خداوند قسم مادر تو
در پی گریه کن توست که پیداش کند

هر !!! ی گریه کند بهر غم ات روز جزا
برکت اشک تو همسایۀ زهراش کند

باز هنگام محرم شده ای شاه غریب
پرچم ات را بده جبریل که ب !!! اش کند

جنت حضرت حق خود به خودش زیبا نیست
روضه های تو قرار است که زیباش کند...


مهدی صفی یاریبرچسب ها : هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند - قطره بُوَد
هر !!! ی قطره بُوَد ذکر تو دریاش کند
تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو

پست ' تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو

به طور کلی سیناپس های شرکت کننده در انعکاس زردپی زیر زانو عبارتند از :

الف) نورون حسی ماهیچه جلوی ران (چهار سر ران) با نورون حرکتی آن : سیناپس فعال کننده

ب)نورون حسی ماهیچه جلوی ران با نورون رابط : سیناپس فعال کننده

ج) نورون حرکتی ماهیچه جلوی ران با ماهیچه جلوی ران : سیناپس فعال کننده

د) نورون رابط با نورون حرکتی ماهیچه عقب ران (دوسر ران):سیناپس بازدارنده

توجه داشته باشید که :بین نورون حرکتی ماهیچه عقب ران و خود ماهیچه عقب ران اگر چه سیناپس وجود دارد اما این سیناپس در انعکاس زردپی زیر زانو هیچ دخ !!! ی ندارد زیرا در این جا از انتهای نورون حرکتی ماهیچه عقب ران هیچ انتقال دهنده ای آزاد نمی شود .(سیناپس غیرفعال)

 

 برچسب ها : تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو - سیناپس ,نورون ,ماهیچه ,حرکتی ,جلوی ,کننده ,نورون حرکتی ,حرکتی ماهیچه ,فعال کننده ,سیناپس فعال ,ماهیچه جلوی ,نورون حرکتی ماهیچه
تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو
کشف یک اشتباه در قرآن!

پست ' کشف یک اشتباه در قرآن! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کشف یک اشتباه در قرآن! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کشف یک اشتباه در قرآن!

تعدادی از دانشمندان جمع شدند تا با تحقیق در متن قرآن ؛ خطا و اشتباهی در آن بیابند و به این ترتیب قرآن را رد کنند!!!!لذا بسیار در متن قرآن و کلمات آن دقت !!! د تا اینکه به این آیه رسیدند که در مورد داستان حضرت سلیمان است که وقتی مورچه ای 
لشکر حضرت سلیمان را میبیند به سایر مورچه ها میگوید :پناه بگیرید تا لشکر سلیمان شما را !!! د نکنند (لایحطمنکم) 
در حالی که: 
این کلمه در زبان عربی فقط در مورد !!! د شدن شیشه به کار میرود اما مورچه ها آن را درباره ی خود بکار برده اند.!!! 
پس این اشکالی است که میتوان به متن قرآن گرفت !!!!بعد از آن یک دانشمند استرالیایی در تحقیقات علمی خود کشف کرد که:بیش از ۷۵ درصد از غشای خارجی بدن مورچه ها را شیشه تشکیل میدهد 
و با کشف این معجزه ی قرآن بلافاصله به !!! ایمان آورد و مسلمان شدنش را اعلام نمود. برچسب ها : کشف یک اشتباه در قرآن! - قرآن ,مورچه ,سلیمان ,حضرت سلیمان
کشف یک اشتباه در قرآن!
انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک

پست ' انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک
میتوز و میوز کلیک کنید
همانند سازی کلیک کنید
تقسیم میوز کلیک کنید
تقسیم میتوز کلیک کنید
همانند سازی dna یوکاریوتی کلیک کنید 215kb
همانند سازی dna پروکاریوتی کلیک کنید 391kb
رونویسی و ترجمه یوکاریوتی و پروکاریوت کلیک کنید 147kb
رونویسی کلیک کنید 97kb
رونویسی و ترجمه کلیک کنید 179kb
اپران لک کلیک کنید 669kb
نوعی جهش کروموزومی کلیک کنید 408kb
ژن های گسسته یوکاریوتی کلیک کنید 142kb
فرایند ترجمه کلیک کنید 144kb
چگونگی تبدیل mrna اولیه به بالغ کلیک کنید 500kb
مراحل !!! ی ژنتیک کلیک کنید 415kb
نحوه عمل آنزیم محدود کننده کلیک کنید 633kb
تفنگ ژنی کلیک کنید 68kb
الکتروفورز با ژل آگاروز کلیک کنید 62kb
!!! ی ژنتیک کلیک کنید 620kb
کلون !!! ژن ها کلیک کنید 667kb

تصویر متحرک از رونویسی dnaبرچسب ها : انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک - کلیک ,ژنتیک ,ترجمه , !!! ی ,یوکاریوتی ,همانند ,کلیک کنید , !!! ی ژنتیک ,همانند سازی ,ژنتیک کلیک ,ترجمه کلیک
انیمیشن های مرتبط با ماده ژنتیک و !!! ی ژنتیک
تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو

پست ' تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو

به طور کلی سیناپس های شرکت کننده در انعکاس زردپی زیر زانو عبارتند از :

الف) نورون حسی ماهیچه جلوی ران (چهار سر ران) با نورون حرکتی آن : سیناپس فعال کننده

ب)نورون حسی ماهیچه جلوی ران با نورون رابط : سیناپس فعال کننده

ج) نورون حرکتی ماهیچه جلوی ران با ماهیچه جلوی ران : سیناپس فعال کننده

د) نورون رابط با نورون حرکتی ماهیچه عقب ران (دوسر ران):سیناپس بازدارنده توجه داشته باشید که :بین نورون حرکتی ماهیچه عقب ران و خود ماهیچه عقب ران اگر چه سیناپس وجود دارد اما این سیناپس در انعکاس زردپی زیر زانو هیچ دخ !!! ی ندارد زیرا در این جا از انتهای نورون حرکتی ماهیچه عقب ران هیچ انتقال دهنده ای آزاد نمی شود .برچسب ها : تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو - سیناپس ,نورون ,ماهیچه ,حرکتی ,جلوی ,کننده ,نورون حرکتی ,حرکتی ماهیچه ,فعال کننده ,سیناپس فعال ,ماهیچه جلوی ,نورون حرکتی ماهیچه
تعداد و نوع سیناپس ها در انعکاس زردپی زیر زانو
چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟

پست ' چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟
خیلی ها مشکل ترکیبی خوندن دارن از جمله در درس زیست و یا شیمی و.........

اول زیست ببینید اگه شما فصلی دارید میخونید اول لون فصل رو رو !!! مه وار بخونید و  کلا بفهمید منظور از خوندن این فصل چیه به شکل های فصل توجه کنید و........ اما بعد از این که فصل رو خونید و درک کلی از فصل دونستید شروع به خوندن مو به موی کلمات کتاب !!! ید مثلا اگه به کلمه بافت برخوردید سریع کتاب زیست دوم رو باز کنید قسمت بافت رو بخونید به این روال ادامه بدهید وقتی زیست میخونید هر سه کتاب کنارتون باشه و هر وقت به کلمه ایی برخورد که سال های قبل اونو خونید سویع به هم ربط بدید از درسنامه خیلی سبز غافل نشید اونم مطالبو خوب ارتباط داده همچنین به شکل های کتاب درسی از کتاب زیست تصویری استفاده کنید و در ا !!! از کتاب همایش خیلی خوب تمامی مطالب رو جمع بندی کرده و برای ترکیبی خوندن زیست خیلی خوبه

شیمی بهتر هست از پایه دوم شروع کنید چون مطالب شیمی به هم ارتباط داره به فصل 4 دوم خیلی توجه کنید اگه مدرسه میرید در کنار پیش دوم رو بخونید اگه تابستان دوم رو خوب خونید و بلد هستید پس شروع به خواندن سوم کنید بهترین منبع به شیمی کتاب مبتکران هست که حتی از معلم خصوصی هم خوبه تمامی درسنامه های مبتکران رو مو به مو بخونید در کل به شیمی هم مثل زیست خیلی توجه کنید چون واقعا سطح سوال های کنکور داره بالا میره

فیزیک و ریاضی اصلا از این دو درس غافل نشید اول جزوه معلمو بخونید بعدا کتاب درسی و بعدا شروع به زدن تست !!! ید از تست های ساده شروع کنید و رفته رفته سخت کار کنید به هیچ وجه از تست های کنکور غافل نشید مخصوصا در فیزیک خیلی تست های سال های قبل میتونه کمکتون کنه

برگرفته از وبلاگ پیش به سوی موفقیتبرچسب ها : چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ - کتاب ,زیست ,خیلی ,شیمی ,بخونید ,خوندن ,توجه کنید ,غافل نشید ,شروع کنید ,خیلی توجه ,زیست خیلی
چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟
چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟

پست ' چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟
خیلی ها مشکل ترکیبی خوندن دارن از جمله در درس زیست و یا شیمی و.........

اول زیست ببینید اگه شما فصلی دارید میخونید اول لون فصل رو رو !!! مه وار بخونید و  کلا بفهمید منظور از خوندن این فصل چیه به شکل های فصل توجه کنید و........ اما بعد از این که فصل رو خونید و درک کلی از فصل دونستید شروع به خوندن مو به موی کلمات کتاب !!! ید مثلا اگه به کلمه بافت برخوردید سریع کتاب زیست دوم رو باز کنید قسمت بافت رو بخونید به این روال ادامه بدهید وقتی زیست میخونید هر سه کتاب کنارتون باشه و هر وقت به کلمه ایی برخورد که سال های قبل اونو خونید سویع به هم ربط بدید از درسنامه خیلی سبز غافل نشید اونم مطالبو خوب ارتباط داده همچنین به شکل های کتاب درسی از کتاب زیست تصویری استفاده کنید و در ا !!! از کتاب همایش خیلی خوب تمامی مطالب رو جمع بندی کرده و برای ترکیبی خوندن زیست خیلی خوبه

شیمی بهتر هست از پایه دوم شروع کنید چون مطالب شیمی به هم ارتباط داره به فصل 4 دوم خیلی توجه کنید اگه مدرسه میرید در کنار پیش دوم رو بخونید اگه تابستان دوم رو خوب خونید و بلد هستید پس شروع به خواندن سوم کنید بهترین منبع به شیمی کتاب مبتکران هست که حتی از معلم خصوصی هم خوبه تمامی درسنامه های مبتکران رو مو به مو بخونید در کل به شیمی هم مثل زیست خیلی توجه کنید چون واقعا سطح سوال های کنکور داره بالا میره

فیزیک و ریاضی اصلا از این دو درس غافل نشید اول جزوه معلمو بخونید بعدا کتاب درسی و بعدا شروع به زدن تست !!! ید از تست های ساده شروع کنید و رفته رفته سخت کار کنید به هیچ وجه از تست های کنکور غافل نشید مخصوصا در فیزیک خیلی تست های سال های قبل میتونه کمکتون کنه

برگرفته از وبلاگ پیش به سوی موفقیتبرچسب ها : چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟ - کتاب ,زیست ,خیلی ,شیمی ,بخونید ,خوندن ,توجه کنید ,غافل نشید ,شروع کنید ,خیلی توجه ,زیست خیلی
چگونه درس ها را ترکیبی بخوانیم؟
نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی

پست ' نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی

فاگوسیتوز را تعریف کنید.  

فاگوسیتوز فرایندی است که طی آن ، ذرات خارجی و میکروب ها توسط غشای سلولی احاطه (۰/۲۵) و به صورت وزیکول وارد سلول می شوند (۰/۲۵) ، سپس در آنجا به کمک آنزیم های لیزوزومی هضم می شوند (۰/۲۵)

نحوه ی عمل سلول هایt  کشنده را توضیح دهید.  

به طور مستقیم به سلول های آلوده (به ویروس و سرطانی) حمله می کنند. (۰/۲۵) با تولید پروتئینی به نام پرفورین (۰/۲۵) منافذی در این سلول ها به وجود می آورند (۰/۲۵) و موجب مرگ آنها می شوند.

ترکیبات دفاعی که در گیاهان ساخته می شود را نام ببرید.

 

پرتئین ها و پپتید های کوچک غنی از گوگرد (۰/۵)برچسب ها : نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی - سلول ,شوند
نحوه بارم بندی سوالات امتحان نهایی
روش های تست زنی

پست ' روش های تست زنی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روش های تست زنی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روش های تست زنی
برای تست زدن تو خونه لازمه کنار تستها تون از یه سری علایم خاص استفاده کنید.

نیازی نیست خودتونو با علامتهای + - *  و.... گیج کنید!

کنار سوالاتی که غلط زدید "غ"بذارید.

حالا به هردلیل چه محاسباتی چه مشکل در یاد آوری و حتی عدد آ !!! !

کنار سوالات نزده "ن"

و کنار سوالاتی که به نظرتون قشنگند (خلاقیت طراح سوال یا سخت بودن سوال یا مفهومی بودن و...)یه *

در دور بعدی تست زنی (یا موقع جمع بندی بعد عید)از این سوالات برای مرور استفاده کنید.

نکته 1:حتی پاسخ تشریحی تستهایی که درست زدید رو هم باید کامل بخونید(شاید نکته ای داشته باشه و یا حتی شانسی درست زده باشید!!!)

حل تست :

لازم نیست بعد از خوندن یه فصل کتاب همه ی تستهای اون فصل رو بزنید.(در واقع اصلا فرصتشو ندارید...)

پس یه تعدادی از تستها رو حل میکنید(مثلا25 تا) و بقیه می مونه برای دور های بعدی و مرور.

برای تست زدن از تست1 شروع نمی کنید تا 25!سوالات رو به صورت مضربی پیش ببرید مثلا مضرب 3 یا مضرب 5.

پس میشه تستهای 1و5و10و15و...

اینطوری با یه مرتبه تست زدن از قسمتهای مختلفی تست زدین.چون سوالاتی که پشت سر هم قرار می گیرند اکثرا تو ی حدودن!

پیشنهاد:بهتره صفحه اول تستهای یه فصل بنویسید:

تاریخ .../93/7  شروع تستها از تست1 مضرب 5

بعد از تموم شدن هم درصدتونو بنویسید تا بعد موقع مرور بدونید این درسو تا چه حد بلدید.

ترجیحا تستهایی که می زنید زماندار باشه تا از همین حالا مهارت پیدا کنید!

اگه تست زماندار می زنید بد نیست از تکنیک خودکار2رنگ استفاده کنید.قدیمیه مطمئنم که همتون هم بلدید ولی بازم توضیح میدم.

اول با احتساب زمان با خودکار آبی شروع به حل تستها میکنید.پس از اتمام زمان دست از تست زدن بر نمیدارید فقط خودکارتونو تغییر میدید و به کارتون ادامه می دید.

پس از تموم شدن تستها رو تصحیح می کنیدو درصدتون رو محاسبه می کنید.

درصد1:محاسبه درصد برای تستهای با رنگ آبی.که شامل پاسخها در زمان استاندارد میشه و نشون دهنده توان تست زنی شما در واحد زمانه

درصد2:بار دیگه درصدتونو محاسبه می کنید ولی برای هردورنگ.که شامل پاسخها بدون در نظر گرفتن زمان میشه. و نشون دهنده  توانایی شما بدون در نظر گرفتن زمانه(در واقع قدرت یادگیری)

درصد1 در ابتدا ممکنه خیلی کم  باشه ولی نباید ناامید بشید!به مرور زمان درست میشه!

نکته2:قبل از تست زدن به هیچ وجه مطالب رو دوباره مرور نکنید!به ذهنتون اعتماد کنید و بهش اجازه بدید تا خودش مطالب رو به یاد بیاره.

نکته3:مسلما با یه بار درس خوندن نمیتونید100بزنیدپس کمال گرا نباشید...

میزان پیشرفت مهمه!هیچ کتاب و جزوه و یا هیچ روشی معجزه نمیکنه!پس منطقی فکر کنید و مدام وقتتون رو صرف تغییر کتاب و جستجوی کتابهای جدید نکنید.

نکته4:اینو بدونید که تست می زنید که اشتباه کنید!باید اشتباهات و اشکالاتتونو بفهمید.مهم اینه که سر کنکور اشتباه نکنید...

پس به جای دلسرد شدن به دنبال پیدا !!! اشتباهاتتون باشید!

نکته5:بعد از اتمام تست زنی و تصحیح سوالات اگه درصدتون خیلی کم بود و قصد مرور مطالب رو داشتیدفقط همون قسمت (مثلا همون پاراگراف) که تستشو اشتباه زدید رو مرور کنید.نه همه ی مطالب رو...

برگرفته از  وبلاگ ا !!! یر کنکوربرچسب ها : روش های تست زنی - مرور ,زمان ,تستها ,تستهای ,میشه ,مطالب ,استفاده کنید ,شامل پاسخها ,کنار سوالاتی
روش های تست زنی
بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا!

پست ' بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا!
یادم میاد سال کنکور مشاورمون همیشه می گفت:اگه همه ی تلاشتو کردی حتی اگه هدفت سوم شدن بود خدا اولت میکنه!و همون داستان بچه های آسمان و...

امروز تو مسیر اومدن به !!! بودم و داشتم فکرمی !!! چی بنویسم که به ناگاه!!به دو تا سوژه عالی برخوردم!

دو تا دانشجو اونم از نوع حقوقش!شروع کردیم به صحبت و منم از فرصت استفاده !!! و راجع به رشته ی انسانی ازشون سوال پرسیدم...

تا بحث به اینجا رسید که گفتم اصفهان  حقوق تا چه رتبه ای میگیره؟! گفتند اکثرا زیر100!

من: واقعا؟!پس حتما رتبه هاتون خیلی خوب بوده!

و در این لحظه بود که مشخص شد  رتبه هردو شون کمتر از 20 بوده!!

جالب تر از اون موقعی بود که می گفتن اصلا هدفشون حقوق نبوده!یکی قبلا رشته ریاضی بوده و اون یکی تجربی!سال اول کنکور شرکت میکنن و هیچکدوم تربیت معلم(که هدفشون بوده) رو نمیارن.تصمیم میگیرن کنکور انسانی شرکت کنن و از این طریق برن تربیت معلم!ولی به گفته ی خودشون بدشانسی میارن و تربیت معلم نمیگیرن امسال و مجبور!!!میشن برن حقوق!

بازم منمگه میشه؟؟؟؟

به فکر فرو رفتم و با خودم گفتم:مهم نیست هدفت چی باشه.مهم اینه که همه ی تلاشتو برای رسیدن به هدفت !!! ی!خیلی هاتون هستید که هدفهای خیلی مهم و بزرگی دارین ولی قدر خودتونو نمیدونید!به اندازه ی کافی تلاش نمی کنید.خودتونو باور ندارید.اگه هدفت برات مهمه پس بسم الله!همه ی تلاشتو !!! !حتی اگه مست !!! م  فقط روزی چند ساعت خو !!! دن باشه!زمان منتظر هیچ !!! نمی مونه!

انقدر ناامید نباشید مهم تلاشه!اگه هرچی از دستت برمی اومد انجام دادی نتیجه ای بهتر از اونی که میخوای به دست میاری!

بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا!

برگرفته از  وبلاگ ا !!! یر کنکوربرچسب ها : بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا! - کنکور ,بوده ,هدفت ,معلم ,تربیت ,رتبه ,تربیت معلم ,بجنگید لطفا ,بخاطر رویاهاتون ,رویاهاتون بجنگید ,بخاطر رویاهاتون بجنگید
بخاطر رویاهاتون...بجنگید لطفا!
آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن

پست ' آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن

میکروسکوپ چیست؟ میکروسکوپ یکی از وسایل آزمایشگاهی اصلی در آزمایشگاه گیاه شناسی، دامپزشکی، علوم زیستی و حتی مواد و متالوژی است. یک میکروسکپ از اجزای زیر تشکیل شده است:

پیچ تنظیم – وسیله ای که فاصله بین نمونه و عدسی شیئی را تغییر می‌دهد.

بازو – قسمتی از میکروسکپ است که آن را به پایه می‌چسبانند.

پایه – قسمت پایینی و مسطح میکروسکپ برای ثابت نگهداشتن آن.

کندانسور – یک لنز یا ترکیبی از لنزها که نور را در یک جهت خاص متمرکز می‌کند.

عدسی چشمی – آ !!! ین قسمتی که نور پس از عبور از آن به چشم بیننده می‌رسد.

عدسی شیئی – پایین ترین عدسی میکروسکوپ در نزدیک نمونه.

صفحه میکروسکپ – قسمت مسطح روی پایه که نمونه روی آن قرار می گیرد.

متن کامل در ادامه مطلببرچسب ها : آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن - عدسی ,میکروسکپ ,پایه ,نمونه ,عدسی شیئی
آشنایی با میکروسکوپ و اجزای آن
تلاش

پست ' تلاش ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تلاش ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تلاش

 

چند قورباغه از جنگلی عبور می !!! د که ناگهان  دو تا از آنها به داخل گودالی افتادند.بقیه قورباغه ها در کنار گودالها جمع شدند و وقتی دیدند که گودال چقدر عمیق است به دو قورباغه دیگر گفتندکه :

چاره ای نیست شما به زودی خواهید مرد!

دو قورباغه این حرفها را نادیده گرفتند و با تمام توانشان کوشیدند از گودال بیرون بپرند اما قورباغه های دیگر دائما به آنها می گفتند که دست از تلاش بردارید!شما خواهید مرد!!!

بالا !!! ه یکی از دو قورباغه دست از تلاش برداشت و بی درنگ دست از تلاش برداشت و مرد...

اما قورباغه دیگر با حداکثر توانش برای بیرون آمدن از گودال تلاش می کرد.

بقیه قورباغه ها فریاد میزدند که دست از تلاش بردار.

اما او با توان بیشتری تلاش می کرد و بالا !!! ه از گودال خارج شد!

وقتی از گودال بیرون آمد بقیه قورباغه ها از او پرسیدند:مگر تو حرفهای ما را نشنیدی؟؟؟

و معلوم شد که قورباغه ناشنواست و درواقع او تمام این مدت فکرمیکرده که دیگران او را تشویق می کنند!

ناشنوا باش!وقتی همه از محال بودن آرزوهایت سخن میگویند!برچسب ها : تلاش - قورباغه ,گودال ,بیرون ,بقیه ,بقیه قورباغه ,تلاش برداشت ,قورباغه دیگر ,گودال بیرون
تلاش
آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى

پست ' آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى

بیماری آلکاپتونوریا " نوعی بیماری ژنتیکی است که در اثر نارسایی در فرایند تجزیه‌ی اسیدآمینه‌های فنیل آلانین و تیروزین به وجود می‌آید. این بیماری پیامد کمبود آ نزیمی است که اسید هموجنتیسیک (آلکاپتون) را به اسید مالیل استواستیک تبدیل می‌‌کند. در اثر کمبود این آنزیم، که هموجنتیسیک اسید ا !!! یداز نام دارد، آلکاپتون در بدن بیمار انباشته می‌شود و از راه ادرار به بیرون راه می‌یابد . این نارسایی به بیماری خطرناکی نمی‌انجامد، اما وقتی ادرار در برخورد با هوا قرار می‌گیرد، آلکاپتون با ا !!! یژن واکنش می‌دهد که پیامد آن، تبدیل آلکاپتون به فراورده‌‌ای تیره رنگ است و این فراورده باعث تیره شدن رنگ ادرار می‌شود. از این رو، مردم عادی نوزادنی را که با این نارسایی به دنیا می‌آمدند، انسان‌هایی سیاه بخت و تیره روز می‌پنداشتند.

آرچیبلد گرود با پژوهش گسترده‌ای که روی این بیماری انجام داد، به این نتیجه رسید که این نارسایی، به علت یک عامل ژنی نادر (باتوارث مندلی) رخ می‌دهد و ازدواج بستگان درجه‌ی اول، زمینه‌ی بروز این صفت نهفته و نادر را آماده می‌سازد. برای این پژوهش بود که نظریه‌ی " یک ژن، یک آنزیم " ، با نام این پژوهشگر گره خورد. البته، همان‌طور که در ادامه می‌خوانید، وی با گردآوری و تفسیر داده‌های به دست آمده از پژوهش‌های دانشمندان دیگری، به این مفهوم پایه‌ای دست پیدا کرد.

 برچسب ها : آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى - بیماری ,آلکاپتون ,تیره ,ادرار ,اسید ,نارسایی
آلکاپتونوریا: بیماری سیاه بختى
زبان گرسنگی قیامت

پست ' زبان گرسنگی قیامت ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زبان گرسنگی قیامت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

زبان گرسنگی قیامت

لقمان حکیم رضى الله عنه پسر را گفت:


امروز طعام مخور و روزه دار، و هر چه بر زبان راندى، بنویس.

شبانگاه همه آنچه را که نوشتى، بر من بخوان؛

آنگاه روزه‏ات را بگشا و طعام خور.

شبانگاه، پسر هر چه نوشته بود، خواند.

دیروقت شد و طعام نتوانست خورد.

روز دوم نیز چنین شد و پسر هیچ طعام نخورد.

روز سوم باز هر چه گفته بود، نوشت و تا نوشته را بر خواند،

آفتاب روز چهارم طلوع کرد و او هیچ طعام نخورد.

روز چهارم، هیچ نگفت.

شب، پدر از او خواست که کاغذها بیاورد ونوشته‏ها بخواند.

پسر گفت: امروز هیچ نگفته‏ام تا برخوانم.

لقمان گفت: پس بیا و از این نان که بر سفره است بخور و بدان که روز قیامت،

آنان که کم گفته‏اند، چنان حال خوشى دارند که اکنون تو دارى .


برچسب ها : زبان گرسنگی قیامت - طعام ,طعام نخورد
زبان گرسنگی قیامت
نکات قیدی از فصل 1

پست ' نکات قیدی از فصل 1 ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نکات قیدی از فصل 1 ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نکات قیدی از فصل 1
. بسیاری از مولکول های زیستی نسبت به مولکول های غیر زیستی بسیار بزرگ اند و بنابراین درشت مولکول نامیده می شوند .
2 . بسیاری از درشت مولکول ها در سلول بصورت پلیمر ساخته می شوند .
3 . مولکولهای کوچک که در همه ی جانداران ی !!! انند بصورت درشت مولکول هایی درمی آیند که در افراد مختلف جانداران ، متفاوتند .
4 . پلی !!! اریدها بیشتر در ساختار سلول و استحکام آن نقش دارند .
5 . ساختار همه ی استروئیدها ی !!! ان و شبیه به مولکول کلسترول است .
6 . پروتئین ها باعث انجام همه ی کارهای درون سلول ها می شوند .
7 . بیشتر آنزیم ها پروتئینی اند .
8 . بیشتر آنزیم های بدن ما در دمای بالاتر از  45 درجه ی سانتی گراد غیر فعال می شوند .
9 . بیشتر آنزیم های بدن ما در محیط خنثی فعالند .
10  . برخی ویتامین ها و مواد معدنی اتصال آنزیم و پیش ماده را آسانتر می کنند .

11 . برخی سم ها مانند سیانید و آرسنیک جایگاه فعال آنزیم را !!! و از فعالیت آنها جلوگیری می کنند که اثر برخی دائمی وبرخی موقتی است .

12. بیشتر واکنش های متابولیسمی با کمک آنزیم ها انجام می گیرند .

13 . فروکتوز و گلوکز در بسیاری از میوه های خوراکی یافت می شوند .برچسب ها : نکات قیدی از فصل 1 - آنزیم ,مولکول ,بیشتر ,شوند ,برخی ,درشت ,بیشتر آنزیم ,درشت مولکول
نکات قیدی از فصل 1
گذشته بهترین معلم توست!

پست ' گذشته بهترین معلم توست! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست گذشته بهترین معلم توست! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

گذشته بهترین معلم توست!

بعد از خوردن غذا بیل گیتس 5 دلار به عنوان انعام به پیشخدمت داد

پیشخدمت ناراحت شدبیل گیتس متوجه ناراحتی پیشخدمت شد و

سوال کرد : چه اتفاقی افتاده؟


پیشخدمت  : من متعجب شدم بخاطر اینکه در میز کناری پسر شما 50

 دلار به من انعام داد درحالی که شما که پدر او هستید و پولدار ترین

 انسان روی زمین هستید فقط 5دلار انعام می دهید !


گیتس خندید و جواب معنا داری گفت :

او پسر پولدار ترین مرد روی زمینه و من پسر یک نجار ساده ام


(هیچ وقت گذشته ات را فراموش نکن . او بهترین معلم توست)برچسب ها : گذشته بهترین معلم توست! - انعام ,گیتس ,معلم توست ,بهترین معلم
گذشته بهترین معلم توست!
دو نکته از عنکبوت

پست ' دو نکته از عنکبوت ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دو نکته از عنکبوت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

دو نکته از عنکبوت

عنکبوت !!! ه نیست. عنکبوتیان خود رده ای جداگانه هستند.

چرا عنکبوت در تار خود به دام نمی افتد؟

دو علت برای پاسخ به این پرسش پیشنهاد کرده اند:

1-عنکبوت فقط روی رشته های خشک و غیرچسبنده حرکت می کند.

2-بدن عنکبوت چرب است. چربی، میزان چسبندگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.


برچسب ها : دو نکته از عنکبوت - عنکبوت
دو نکته از عنکبوت
آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟

پست ' آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟

لیپیدها مولکول های زیستی هستند که با خاصیت غیر محلول بودن در آب و محلول بودن در حلال های آلی مانند بنزن، کلروفرم و دی اتیل اتر مشخص می شوند. لیپیدها از نظر قطبی و غیرقطبی بودن در دو دسته جداگانه قرار می گیرند. تری اتیل گلیسرول ها و استرهای کلسترول در دسته لیپیدهای غیرقطبی قراردارند. لیپیدهای قطبی به علت داشتن بخش های هیدروفیل (آب دوست) و هیدروفوب( آب گریز) نامیده می شوند. فسفولیپیدها و اسفنگولیپدها در این دسته اند. لیپیدها می توانند با سایر د رشت مولکول ها ترکیبات پیچیده ای به نام گلیکولیپید و گلیکوپروتئین را بسازند. از نظر ساختاری لیپیدها، در مقایسه با سایر درشت مولکول ها، کوچک تر هستند و واحد ساختاری آن ها، اسید چرب نام دارد.  

img/daneshnameh_up/b/b6/l.3.jpgبرچسب ها : آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟ - دسته ,مولکول ,لیپیدها ,محلول بودن
آیا لیپیدها درشت مولکول اند؟
پاییــــــــــز در راه است . . .

پست ' پاییــــــــــز در راه است . . . ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پاییــــــــــز در راه است . . . ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پاییــــــــــز در راه است . . .

 

پاییــــــــــز در راه است . . .


فرامــــوش نکـن که


برگـــــــــ های پاییـــــــــزی سرشار از شعــور ِ درخت اند


و خاطـــــــــرات سه فصــل را بر دوش می کشند . .


آرام قـــدم بگذار بر چهــــــره ی تکیده ی آن ها


این برگـــــــــ ها حُرمـت دارند . .


درد ِ پاییـــــــــــز ؛ درد ِ "دانستــــن" استبرچسب ها : پاییــــــــــز در راه است . . .
پاییــــــــــز در راه است . . .
حواست هست

پست ' حواست هست ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست حواست هست ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

حواست هست

حواست هست

یک تابستان دیگر هم گذشت و هیچ معجزه ای نشد،

حالا باید دوباره دل خوش کنیم به آمدن پاییز،

یک پاییز خوشرنگ که زرد و نارنجی نباشد،

به پاییزی که دلت نگیرد و غروبش غم نداشته باشد
و
توی کوچه و پس کوچه هایش بغض نباشد،

پاییزی که مهر و آبان و آذرش تو را یاد هیچ خاطره خیسی نیاندازد
و
دل کندنش آسانتر از دل بستنش باشد،

یک پاییز دوست داشتنی که شاید مال !!! باشد،

میمانیم به امید پاییزی.که نه از فاصله خبری باشد

نه از. درد نه از زخم نه از جنگ نه از فقر،

به امید پاییزی که وقتی به آ !!! رسید

جوجه ای از جوجه هایمان کم نشده باشد.برچسب ها : حواست هست - پاییزی ,امید پاییزی
حواست هست
پیشگویی

پست ' پیشگویی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پیشگویی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پیشگویی

 

 روزی پیشگوی پادشاهی به او گفت که در روز و ساعت مشخصی بلای عظیمی برای پادشاه اتفاق خواهد افتاد.

پادشاه از شنیدن این پیشگویی خوشحال شد. چرا که می توانست پیش از وقوع حادثه کاری !!! د.

پادشاه به سرعت به بهترین معماران کشورش دستور داد هر چه زودتر محکم ترین قلعه را برایش بسازند. معماران بی درنگ بی آنکه هیچ سهل انگاری و معطلی نشان بدهند، دست به کار شدند.

 برچسب ها : پیشگویی - پادشاه
پیشگویی
به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است

پست ' به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است

ز دور عمر ، نکو روزگارِ تحصیل است
به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است
به از سپیدی صبح بط !!! است ای دل
سیاهیی که به !!! تار تحصیل است
هزار تیر بلا را به !!! بنشاند
!!! ی که عاشق روی نگار تحصیل است
خوش است !!! بحث علم آموزان
خوش آن ترانه که در مرغزار تحصیل است
خوشا کتاب انیس و خوشا کتاب جلیس
خوشا قلم که بدو اعتبار تحصیل است
تو قدر وقت نشناس و جوانی !!!
که لطف غیب ، مددکار کار تحصیل استبرچسب ها : به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است - تحصیل ,بهار ,بهار تحصیل ,بهار طبیعت ,تحصیل استبه
به از بهار طبیعت ، بهار تحصیل است
قدرت بخشش

پست ' قدرت بخشش ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست قدرت بخشش ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

قدرت بخشش
بانوى !!! دمندى در کوهستان سفر مى کرد که سنگ گران قیمتى را در جوى آبى پیدا کرد. روز بعد به مسافرى رسید که گرسنه بود. بانوى !!! دمند کیفش را باز کرد تا در غذایش با مسافر شریک شود. مسافر گرسنه، سنگ قیمتى را در کیف بانوى !!! دمند دید، از آن خوشش آمد و از او خواست که آن سنگ را به او بدهد. زن !!! دمند هم بى درنگ، سنگ را به او داد. مسافر بسیار شادمان شد و از این که شانس به او روى کرده بود، از خوشحالى سر از پا نمى شناخت. او مى دانست که جواهر به قدرى با ارزش است که تا آ !!! عمر، مى تواند راحت زندگى کند، ولى چند روز بعد، مرد مسافر به راه افتاد تا هرچه زودتر، بانوى !!! دمند را پیدا کند. بالا !!! ه هنگامى که او را یافت، سنگ را پس داد و گفت:خیلى فکر !!! . مى دانم این سنگ چقدر با ارزش است، اما آن را به تو پس مى دهم با این امید که چیزى ارزشمندتر از آن به من بدهى. اگر مى توانى، آن عشق و محبتى را به من بده که به تو قدرت داد این سنگ را به من ببخشى


برچسب ها : قدرت بخشش - مسافر , !!! دمند ,بانوى ,بانوى !!! دمند
قدرت بخشش
فرصت بودن

پست ' فرصت بودن ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست فرصت بودن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

فرصت بودن
زنـــدگی می کنم… 
بــرای رویاهایی که منــتظر حقیقی شدن به دست من هستند. 
من فــــرصتی برای بودن دارم… 
پـــــس !!! ت نمی نشیـــنم! 
می گذارم همه بدانند که من با تمــام توانایی ها و کاستی ها شاهـــکار زندگی خودم هستم. 
کافـــی است لحظات گذشته را رهـــا کنم… 
و بــــرای ثانیه های آینده زندگـــی کنم! 
چـــون رویاهایم آنجاست… 
و من، 
فقــط یک بار فــرصت زندگی !!! دارم.


برچسب ها : فرصت بودن
فرصت بودن
آزمون !!! فیل مک‌گرا

پست ' آزمون !!! فیل مک‌گرا ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آزمون !!! فیل مک‌گرا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آزمون !!! فیل مک‌گرا

این یک آزمون بسیار جالب است. خود !!! فیل مک‌گرا(روان‌شناس معروفی که مجری یک برنامه فوق‌العاده پرطرفدار تلویزیونی است) در این آزمون نمره 55 گرفته است. او این آزمون را روی اپرا وینفری، مجری معروف برنامه تلویزیونی، انجام داده که نمره 38 گرفته است.
به 10 سوال ساده زیر پاسخ دهید تا ببینید شما چه نمره‌ای در این آزمون به دست می‌آورید و تفسیر آن چیست.
تذکر مهم: به سوال‌ها براساس آنچه که امروز هستید پاسخ دهید، نه آنچه که در گذشته بوده‌اید.

برای شرکت در آزمون کلیک کنیدبرچسب ها : آزمون !!! فیل مک‌گرا - آزمون
آزمون !!! فیل مک‌گرا
تست قدرت تشخیص رنگ

پست ' تست قدرت تشخیص رنگ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تست قدرت تشخیص رنگ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تست قدرت تشخیص رنگ

یک تست بسیار عالی از بینایی شما و قدرت تشخیص رنگ و تمرکز ذهن شما ،

بازی تمرکز و تشخیص,  مربع غیر همرنگ کدام است؟

شرح :

در هر مرحله مربع غیر هم رنگ را در 1 دقیقه فرصت دارید پیدا کنید . 

نتیجه بدست امده بین 25 تا 30 نرمال است و امتیاز بالاتر عالیست !

اگر برای شروع تست آماده اید کلیک کنیدبرچسب ها : تست قدرت تشخیص رنگ - تشخیص ,قدرت تشخیص
تست قدرت تشخیص رنگ
تواضع و احترام

پست ' تواضع و احترام ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تواضع و احترام ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تواضع و احترام

 

ﻣﺮﺩﯼ ﺩﺭ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺗﻮﺯﯾﻊ ﮔﻮﺷﺖ ﮐﺎﺭ ﻣﯽﮐﺮﺩ. ﯾﮏ ﺭﻭﺯ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺮﮐﺸﯽ ﺑﻪ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﺩﺭ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﺑﺴﺘﻪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﻭ ﺩﺭﺩﺍﺧﻞ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﮔﯿﺮ ﺍﻓﺘﺎﺩ . ﺁﺧﺮ ﻭﻗﺖ ﮐﺎﺭﯼ ﺑﻮﺩ .

ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﻭ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﺟﯿﻎ ﺩﺍﺩﮐﺮﺩ ﺗﺎ ﺑﻠﮑﻪ ﮐﺴﯽ ﺻﺪﺍﯾﺶ ﺭﺍ ﺑﺸﻨﻮﺩ ﻭ ﻧﺠﺎﺗﺶ ﺑﺪﻫﺪ ﻭﻟﯽ ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﮔﯿﺮ ﺍﻓﺘﺎﺩﻧﺶ ﺩﺭ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﻧﺸﺪ . ﺑﻌﺪ ﺍﺯ 5 ﺳﺎﻋﺖ، ﻣﺮﺩﺩﺭ ﺣﺎﻝﻣﺮﮒ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺩﺭ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﺭﺍ ﺑﺎﺯ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﺮﺩ ﺭﺍﻧﺠﺎﺕﺩﺍﺩ .

ﺍﻭ ﺍﺯ ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﭘﺮﺳﯿﺪ ﮐﻪ ﭼﻄﻮﺭﺷﺪ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ﺳﺮﺯﻧﺪﻧﺪ .ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩ : « ﻣﻦ 35 ﺳﺎﻝ ﺍﺳﺖ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﯽﮐﻨﻢ ﻭ ﻫﺮﺭﻭﺯ ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﮐﺎﺭﮔﺮ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﻣﯽﺁﯾﻨﺪ ﻭ ﻣﯽﺭﻭﻧﺪ . ﻭﻟﯽ ﺗﻮﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻌﺪﻭﺩ
ﮐﺎﺭﮔﺮﻫﺎﯾﯽ ﻫﺴﺘﯽ ﮐﻪ ﻣﻮﻗﻊ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﺣﻮﺍﻟﭙﺮﺳﯽ ﻣﯽﮐﻨﯽ ﻭﻣﻮﻗﻊ ﺧﺮﻭﺝ ﺍﺯ ﻣﺎ ﺧﺪﺍﺣﺎﻓﻈﯽ ﻣﯽﮐﻨﯽ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽﺷﻮﯼ .ﺧﯿﻠﯽ ﺍﺯﮐﺎﺭﮔﺮﻫﺎ ﺑﺎ ﻣﺎ ﻃﻮﺭﯼ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻣﯽﮐﻨﻨد ﮐﻪ ﺍﻧﮕﺎﺭ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ . ﺍﻣﺮﻭﺯﻫﻢ ﻣﺎﻧﻨﺪﺭﻭﺯﻫﺎﯼ ﻗﺒﻞ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺳﻼﻡ ﮐﺮﺩﯼ ﻭﻟﯽ ﺧﺪﺍﺣﺎﻓﻈﯽ ﮐﺮﺩﻥ ﺗﻮ ﺭﺍ ﻧﺸﻨﯿﺪﻡ .ﺑﺮﺍﯼ ﻫﻤﯿﻦ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺘﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﺎﻓﺘﻦ ﺗﻮ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺳﺮﯼﺑﺰﻧﻢ . ﻣﻦ ﻣﻨﺘﻈﺮ ﺍﺣﻮﺍﻟﭙﺮﺳﯽ ﻫﺮ ﺭﻭﺯﻩ ﺗﻮ ﻫﺴﺘﻢ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﺗﻮﻣﻦ ﻫﻢ ﮐﺴﯽ ﻫﺴﺘﻢ ﻭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻡ .»


پس ﻣﺘﻮﺍﺿﻊ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﻭ ﺑﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻧﻤﺎﻥ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﻢ

 برچسب ها : تواضع و احترام - ﺳﺮﺩﺧﺎﻧﻪ ,ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ,ﻧﮕﻬﺒﺎﻥ ,ﺑﺮﺍﯼ
تواضع و احترام
حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش

پست ' حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش

حرکات به دو دسته تقسیم می گردد:
1- حرکات قطعه قطعه شدن که مهمترین حرکت روده کوچک است و به مفهوم انقباض موضعی روده در محلهایی که با غذا تماس دارند می باشند. و سبب مخلوط شدن کیم با شیره گوارشی می گردد. همچنین ذرات غذایی را در تماس با مخاط روده قرار می دهد ، تا جذب انجام گیرد. قطعه قطعه در نتیجه انقباض رشته های عضلانی حلقوی در یک قسمت از روده کوچک آغاز می شود که سبب قطعه قطعه شدن بخشی از روده می شود سپس رشته های عضلانی وسط هر قطعه به طور ثانویه منقبض شده و هر قطعه را به دو قطعه تقسیم می کند که به به دنبال آن رشته های انقباضی اولیه به حال استراحت در می آیند و هر قطعه کوچک به قطعه کوچک کناری خود پیوسته و به طور ثانویه قطعه بزرگتری را ایجاد می کند این امر سبب حرکت کیم به جلو و عقب می شود قطعه قطعه شدن به اتساع روده ای وابسته است که باعث شروع امواجی در سیستم عصبی مرکزی شده و امواج پاراسمپاتیکی باز گشته به روده سبب افزایش این حرکات می شود.
2- حرکت دودی : که سبب به جلو راندن کیم می شود و در روده کوچک در مقایسه با مری و معده بسیار ضعیف است . کیم در طول روده کوچک با سرعت 1 سانتی متر در دقیقه حرکت می کند . بنابراین برای مدت 3- 5 ساعت در روده باقی می ماند . حرکات دودی نیز بواسطه اتساع روده شروع شده و بوسیله سیستم عصبی خود مختار کنترل می گردد.برچسب ها : حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش - قطعه ,روده ,کوچک ,حرکات ,دودی ,گردد ,قطعه قطعه ,روده کوچک ,حرکات دودی ,سیستم عصبی ,قطعه کوچک
حرکات دودی و موضعی در لوله گوارش
قدرت بخشش

پست ' قدرت بخشش ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست قدرت بخشش ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

قدرت بخشش
بانوى !!! دمندى در کوهستان سفر مى کرد که سنگ گران قیمتى را در جوى آبى پیدا کرد. روز بعد به مسافرى رسید که گرسنه بود. بانوى !!! دمند کیفش را باز کرد تا در غذایش با مسافر شریک شود. مسافر گرسنه، سنگ قیمتى را در کیف بانوى !!! دمند دید، از آن خوشش آمد و از او خواست که آن سنگ را به او بدهد. زن !!! دمند هم بى درنگ، سنگ را به او داد. مسافر بسیار شادمان شد و از این که شانس به او روى کرده بود، از خوشحالى سر از پا نمى شناخت. او مى دانست که جواهر به قدرى با ارزش است که تا آ !!! عمر، مى تواند راحت زندگى کند، ولى چند روز بعد، مرد مسافر به راه افتاد تا هرچه زودتر، بانوى !!! دمند را پیدا کند. بالا !!! ه هنگامى که او را یافت، سنگ را پس داد و گفت:خیلى فکر !!! . مى دانم این سنگ چقدر با ارزش است، اما آن را به تو پس مى دهم با این امید که چیزى ارزشمندتر از آن به من بدهى. اگر مى توانى، آن عشق و محبتى را به من بده که به تو قدرت داد این سنگ را به من ببخشى


برچسب ها : قدرت بخشش - مسافر , !!! دمند ,بانوى ,بانوى !!! دمند
قدرت بخشش
دخترک و سنگریزه

پست ' دخترک و سنگریزه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دخترک و سنگریزه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

دخترک و سنگریزه
روزگاری یک کشاورز در روستایی زندگی می کرد که باید پول زیادی را که از یک پیرمرد قرض گرفته بود، پس می داد.
کشاورز دختر زیبایی داشت که خیلی ها آرزوی ازدواج با او را داشتند.

وقتی پیرمرد طمعکار متوجه شد کشاورز نمی تواند پول او را پس بدهد، پیشهاد یک معامله کرد و گفت اگر با دختر کشاورز ازدواج کند بدهی او را می بخشد. دخترش از شنیدن این حرف به وحشت افتاد و پیرمرد !!! برای اینکه حسن نیت خود را نشان بدهد گفت : اصلا یک کاری می کنیم، من یک سنگریزه سفید و یک سنگریزه سیاه در کیسه ای خالی می اندازم، دختر تو باید با چشمان بسته یکی از این دو را بیرون بیاورد. اگر سنگریزه سیاه را بیرون آورد باید همسر من بشود و بدهی بخشیده می شود و اگر سنگریزه سفید را بیرون آورد لازم نیست که با من ازدواج کند و بدهی نیز بخشیده می شود، اما اگر او حاضر به انجام این کار نشود باید پدر به زندان برود…

این گفت و گو در جلوی خانه کشاورز انجام شد و زمین آنجا پر از سنگریزه  بود. در همین حین پیرمرد خم شد و دو سنگریزه برداشت.

دختر که چشمان تیزبینی داشت متوجه شد او دو سنگریزه سیاه از زمین برداشت و داخل کیسه انداخت. ولی چیزی نگفت !

سپس پیرمرد از دخترک خواست که یکی از آنها را از کیسه بیرون بیاورد.

اگر خوب موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید می بینید که سه امکان وجود دارد :

۱٫ دختر جوان باید آن پیشنهاد را رد کند.
۲٫  هر دو سنگریزه را در بیاورد و نشان دهد که پیرمرد تقلب کرده است.
۳٫  یکی از آن سنگریزه های سیاه را بیرون بیاورد و با پیرمرد ازدواج کند تا پدرش به زندان نیفتد.

لحظه ای به این شرایط فکر کنید. هدف این حکایت ارزی !!! تفاوت بین تفکر منطقی و تفکری است که اصطلاحا جانبی نامیده می شود. معضل این دختر جوان را نمی توان با تفکر منطقی حل کرد…

به نتایج هر یک از این سه گزینه فکر کنید، اگر شما بودید چه کار می کردید ؟!

و این کاری است که آن دختر زیرک انجام داد :
دست خود را به داخل کیسه برد و یکی از آن دو سنگریزه را برداشت و به سرعت و با ناشی بازی، بدون اینکه سنگریزه دیده بشود، وانمود کرد که از دستش لغزیده و به زمین افتاده. پیدا !!! آن سنگریزه در بین انبوه سنگریزه های دیگر غیر ممکن بود !!!

در همین لحظه دخترک گفت : آه چقدر من دست و پا چلفتی هستم ! اما مهم نیست. اگر سنگریزه ای را که داخل کیسه است دربیاوریم معلوم می شود سنگریزه ای که از دست من افتاد چه رنگی بوده است …!

و چون سنگریزه ای که در کیسه بود سیاه بود، پس باید طبق قرار، آن سنگریزه سفید باشد. آن پیرمرد هم نتوانست به حیله گری خود اعتراف کند و شرطی را که گذاشته بود به اجبار پذیرفت و دختر نیز تظاهر کرد که از این نتیجه حیرت کرده است. نتیجه ای که ۱۰۰ درصد به نفع آنها بود.

۱٫     همیشه یک راه حل برای مشکلات پیچیده وجود دارد.
۲٫     این حقیقت دارد که ما همیشه از زاویه خوب به مسایل نگاه نمی کنیم.
۳٫     هفته شما می تواند سرشار از افکار و ایده های مثبت و تصمیم های عاقلانه باشد.

سخن روز : تپه‌ای وجود ندارد که دارای سراشیبی نباشد!


برچسب ها : دخترک و سنگریزه - سنگریزه ,دختر ,پیرمرد ,کیسه ,سیاه ,بیرون ,داخل کیسه ,سنگریزه سفید ,بیرون بیاورد ,سنگریزه سیاه ,تفکر منطقی
دخترک و سنگریزه
ارکیده های عجیب

پست ' ارکیده های عجیب ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ارکیده های عجیب ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ارکیده های عجیب

گل ها به عنوان اندام های تولیدمثلی گیاه با هدف اولیۀ جذب !!! ات و پرندگان گرده­ افشان به وجود آمده اند. این امر تابع تکامل شگفت ­انگیز رنگ­ و شکل ­های آن­ هاست به طوری که برخی از آن­ها شبیه گیاهان یا جانوران آشنا هستند.

رنگ­ های گل­ های ارکیده پرزرق و برق پیامی است به این مفهوم که این گل­ ها پر از شهد خوشمزه هستند. از طرفی دیگر، شکل آن­ها به گونه ­ای تکامل یافته است که باعث جذب برخی موجودات گرده­ افشان خاص می ­شود و انگل ­ها را از نزدیک ­شدن به آن ­ها منصرف می ­کند. برخی از گل­ ها تمایل بیشتری به زنبور­های عسل نشان می­ دهند و برخی، !!! ات دیگر یا پرندگان را می­ پسندند.

تنوع و رنگهای خیره کنندۀ این گل ها توجه ما انسان ها را نیز به خود جلب کرده است.

     ارکیده به شکل صورت میمون (dracula simia)

بقیۀ تصاویر را در ادامۀ مطلب ببینید: برچسب ها : ارکیده های عجیب - گرده­ افشان
ارکیده های عجیب
آشنایی با خواص عرق کاسنی

پست ' آشنایی با خواص عرق کاسنی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آشنایی با خواص عرق کاسنی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آشنایی با خواص عرق کاسنی

اگر حرارت و !!! هاب بدنتان زیاد شده است ، اگر احساس رخوت و سستی می کنید و اگر رنگ تان زردچوبه ای شده است ، به یقین کبدتان نیاز به دوستی مهربان همچون عرق کاسنی دارد.

 

 

در کشور ما ایران، از زمان های قدیم تا به امروز از قسمت های مختلف گیاه کاسنی و عرق آن به عنوان تصفیه کننده خون و شستشودهنده کبد بسیار استفاده می شود. کاسنی صحرایی یا وحشی در اوایل بهار در کنار جویبار یا در میان سبزه زار می روید. در گذشته مقداری عرق کاسنی را درون شربت سکنجبین می ریختند و به همراه کاهو میل می !!! د. این عرق بسیار خنک کننده، صفرابر، جلادهنده کبد و مسکن حرارت بدن است. اگرچه طعم تلخ و خوشایندی ندارد اما دوست خوب کبد است. کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد. تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، سم ز !!! ، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب ها، تنظیم هورمون ها، سوخت و ساز چربی ها، پروتئین ها و قندها، دفع اوره و ... از وظایف کبد است. در واقع هر چیزی که می خوریم، می آشامیم، تنفس می کنیم یا با پوستمان تماس می یابد سرانجام به کبدمان می رسد.حال اگر این عضو دچار مشکل شود، علائمی چون زردی پوست، خستگی مفرط، !!! هاب بدن، عطش، چربی خون بالا و... عارض می شود. بنابراین اگر می خواهید کبدتان را از تنبلی نجات دهید عرق کاسنی بنوشید.این عرق در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته ای دارد. چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر را خنثی و خون را تصفیه می کند. عرق کاسنی ملین و ادرارآور خوبی بوده و با !!! وج سموم از بدن !!! هاب بدن، تب های صفراوی، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع، کیسه صفرا، کلیه و مثانه را از سنگ پاک، !!! هاب معده را برطرف، اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد می کند. هر چه این عرق تلخ تر باشد خواص بیشتری داشته و در !!! یام امراض کبدی موثرتر است.برچسب ها : آشنایی با خواص عرق کاسنی - کاسنی , !!! هاب ,چربی ,مواد , !!! هاب بدن،
آشنایی با خواص عرق کاسنی
یاد من باشد ...

پست ' یاد من باشد ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست یاد من باشد ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

یاد من باشد ...

 


 یاد من باشد فردا دم صبح
جور دیگر باشم
بد نگویم به هوا،  آب ، زمین
مهربان باشم،  با مردم شهر
و فراموش کنم،  هر چه گذشت
خانه ی دل،  بتکانم ازغم
و به دستمالی از جنس گذشت ،
بزدایم دیگر،تار کدورت، از دل
مشت را باز کنم، تا که دستی گردد
و به لبخندی خوش
دست در دست زمان بگذارم

یاد من باشد فردا دم صبح
به نسیم از سر صدق، سلامی بدهم
و به انگشت نخی خواهم بست
تا فراموش، نگردد فردا
زندگی شیرین است، زندگی باید کرد
گرچه دیر است ولی
کاسه ای آب به پشت سر لبخند بریزم ،شاید
به سلامت ز سفر برگردد
بذر امید بکارم، در دل
لحظه را در یابمبرچسب ها : یاد من باشد ... - باشد فردا
یاد من باشد ...
!!!

پست ' !!! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست !!! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

!!!

ازدست دادن !!! ی که دوستش داریم خیلی دشواراست.

اما اکنون به این نتیجه رسیده ام که !!! ی !!! ی را از دست نمیدهد؛

 زیرا‎ ‎مالک آن نیست ، و‎ ‎این یعنی !!! ،

داشتن بهترینهای دنیا بدون آنکه صاحبشان باشی ...

                                                             !!! شریعتیبرچسب ها : !!!
!!!
آشنایی با خواص هندوانه

پست ' آشنایی با خواص هندوانه ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آشنایی با خواص هندوانه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آشنایی با خواص هندوانه

خبرگزاری آریا-دانشمندان می‌گویند برای حفظ خواص مغذی هندوانه بهتر است آن را درجه حرارت اتاق نگهداری و مصرف کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا ، پژوهشگران در یک بررسی به مقایسه میزان مواد آنتی‌ا !!! یدان اصلی در هندوانه‌هایی که برای دو هفته در یخچال یا درجه حرارت اتاق نگهداری شده بودند، پرداختند.
!!! پنه‌لوپه پرکینز-ویزس متخصص فیزیولوژی گیاهی از پژوهشگاه کشاورزی جنوب مرکزی !!! س !!! رست این تحقیق گفت:"ما از نتایجی که بدست آوردیم شگفت‌زده شدیم. میزان لیکوپن در هندوانه بریده نشده در دمای اتاق به طور متوسط 20 درصد افزایش یافته بود و میزان بتاکاروتن دو برابر شده بود."
گوشت قرمز هندوانه مانند گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی لیکوپن،رنگدانه‌ای آلی از خانواده مواد شبه‌کاروتنی است که رنگشان از زرد تا قزمز تیره متفاوت است. بتا کاروتن –یک ماده شبه کاروتنی دیگر- نیز به مقدار کمتر در هندوانه موجود است.
این مواد که جزء آنتی‌ا !!! یدان‌ها به حساب می‌آیند مولکول‌های فعالی به نام رادیکال‌های آزاد را که در واکنش‌های شیمیایی در بدن تولید می‌شوند و در ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان دخیلند خنثی میکنند.
این بررسی نشان داد که میزان لیکوپن در هندوانه به درجه حرارت نگهداری آن بستگی دارد. درهندوانه‌‌هایی که دو هفته در دمای اتاق نگهداری شده بودند میزان لیکوپن بسته به نوع هندوانه بین 11 تا 40 درصد افزایش یافته بود.
این هندوانه‌ها پوست نازکتری پیدا کرده بودند و رنگ گوشتشان تیره‌تر شده بود که نشان میداد رنگدانه‌‌های شبه‌کاروتنی در آنها بیشتر شده است. اما در هندوانه‌هایی که در درجه حرارت پایین نگهداری شده بودند این تغییرات رخ نداده بود.
البته !!! پرکینز می‌گوید:" منظور ما این نیست که مردم هندوانه را ببرند و بعد آن را در دمای اتاق به حال خود رها کنند تا بگندد. توصیه ما این است که اگر هندوانه را نبرده‌اید یکی دو روز آن را در دمای اتاق نگه‌دارید. اگر هندوانه سرد می‌پسندید اندکی قبل از خوردن هندوانه را در یخچال بگذارید؛ پس از ب !!! هندوانه هم مجبورید آن را در یخچال بگذارید."
کارشناسان می‌گویند بسیاری از میوه‌ها مثلا موز را می‌توان مدتی خارج از یخچال نگهداری کرد تا هم رسیده‌تر شوند و هم کیفیت مواد مغذی آنها بیشتر شود.برچسب ها : آشنایی با خواص هندوانه - هندوانه ,نگهداری ,اتاق ,میزان ,دمای ,حرارت ,دمای اتاق ,درجه حرارت ,اتاق نگهداری ,میزان لیکوپن ,آنها بیشتر ,درصد افزایش یافته
آشنایی با خواص هندوانه
چگونه زیست بخوانیم ؟

پست ' چگونه زیست بخوانیم ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چگونه زیست بخوانیم ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چگونه زیست بخوانیم ؟

بنده !!! سجاد تجربه کنکور های ۹۰ ۹۱ و ۹۲ را دارم. بالا !!! ه در ۹۲ نتیجه گرفتم و الان در !!! داروسازی تبریز درس میخوانم. هرچند رتبه مورد نیاز پزشکی را آوردم اما به دارو خیلی علاقه داشتم.

یک توضیح مختصر در رابطه با درس زیست شناسی میخواهم بدهم. یادمه زیاد بودن دانش آموزان هم دوره خودم که اکثرا داعی بالا زدن زیست را می !!! د. اما معمولا نمیتوانستند بزننند. واقعا گره کار کجاست؟ آیا برای این درس حتما باید از کلاس های آنچنانی استفاده کرد یا میشود که به کلاس کنکور نرفت و در زیست نتیجه گرفت؟ به مطالبی که میگویم به طور کامل دقت کنید: کلا برای مطالعه زیست شناسی کنکور شما باید سه اصل را رعایت کنید.

 

روش خواندن زیست

 برچسب ها : چگونه زیست بخوانیم ؟ - زیست ,کنکور ,زیست شناسی
چگونه زیست بخوانیم ؟
تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور

پست ' تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور

با اعلام نتایج اولیه کنکور امسال خیلی ها شوکه شدند چرا که با وجود درصدهای قابل قبولی که داشتند رتبه های خوبی !!! ب ن !!! د و در هنگام مقایسه با دیگر داوطلبان،تاثیر منفی معدل امتحانات نهایی بود که خودنمایی می کرد(البته برای !!! انی که کنکورشان خیلی بهتر از سوابق تحصیلیشان بود)،چیزی که از امسال اعمال شد چون سالهای قبل سوابق تحصیلی فقط تاثیر مثبت در رتبه داوطلب داشت،ولی امسال هم تاثیر مثبت و هم منفی داشت.

منصفانه بودن یا نبودن این مساله برعهده سازمان سنجش، ولی نکته اساسی برای کنکوریهای 94 و بعد از آن اینست که باید خودتان را با این شرایط وفق دهید تا شما روزی شوکه نشوید .به گزارش خبرگزاری فارس طبق مصوبه مجلس در ماده ۱۰ و از سال ۱۳۹۴ با اجرایی شدن این قانون، به تدریج وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری موظف به حذف کنکور و افزایش تاثیر سابقه تحصیلی در پذیرش دانشجو در !!! ‌ها خواهد شد.این یعنی شرایط از چیزی که هست سخت تر می شود.البته هنوز هم هستند افرادی که با وجود سوابق تحصیلی ضعیف رتبه های خوبی !!! ب کرده و موفق اند اما این مساله لازمه تسلط عالی بر مطالب و بدنبال آن بالابودن درصد دروس شان در کنکور است.پس باوجود سوابق تحصیلی ضعیف، قبولی در کنکور 94 نیازمند تلاشی مضاعف است چون به احتمال بسیار زیاد و با توجه به قانون حذف کنکور از سال 93 ، تاثیر سوابق تحصیلی امسال به 35% می رسد و این یعنی هشدار...

هشدار برای دانش آموزانی که هنوز سوابق تحصیلی خود را رقم نزده اند و می توانند با مطالعه عالی، امتحانات نهایی را با نمرات قابل قبول بگذرانند و هشدار به داوطلبان امسال آزمون سراسری برای موفقیت و !!! ب رتبه در کنکور 94 که با عزم جدی از کنکورشان نهایت استفاده را ببرند.امسال همچنین با توجه به کاهش چشمگیر ظرفیت رشته های پرطرفدار همچون پزشکی و اختصاص بخشی از ظرفیت به رشته های بین و الملل و پردیس،بنظر می رسد قبولی در اینگونه رشته ها سخت تر از گذشته شده.سخت اما ممکن...

منبع : http://www. !!! koori-esf. !!! /برچسب ها : تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور - تحصیلی ,کنکور ,سوابق ,امسال ,تاثیر ,رتبه ,سوابق تحصیلی ,تاثیر مثبت ,امتحانات نهایی
تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور
تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور

پست ' تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور

با اعلام نتایج اولیه کنکور امسال خیلی ها شوکه شدند چرا که با وجود درصدهای قابل قبولی که داشتند رتبه های خوبی !!! ب ن !!! د و در هنگام مقایسه با دیگر داوطلبان،تاثیر منفی معدل امتحانات نهایی بود که خودنمایی می کرد(البته برای !!! انی که کنکورشان خیلی بهتر از سوابق تحصیلیشان بود)،چیزی که از امسال اعمال شد چون سالهای قبل سوابق تحصیلی فقط تاثیر مثبت در رتبه داوطلب داشت،ولی امسال هم تاثیر مثبت و هم منفی داشت.

منصفانه بودن یا نبودن این مساله برعهده سازمان سنجش، ولی نکته اساسی برای کنکوریهای 94 و بعد از آن اینست که باید خودتان را با این شرایط وفق دهید تا شما روزی شوکه نشوید .به گزارش خبرگزاری فارس طبق مصوبه مجلس در ماده ۱۰ و از سال ۱۳۹۴ با اجرایی شدن این قانون، به تدریج وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری موظف به حذف کنکور و افزایش تاثیر سابقه تحصیلی در پذیرش دانشجو در !!! ‌ها خواهد شد.این یعنی شرایط از چیزی که هست سخت تر می شود.البته هنوز هم هستند افرادی که با وجود سوابق تحصیلی ضعیف رتبه های خوبی !!! ب کرده و موفق اند اما این مساله لازمه تسلط عالی بر مطالب و بدنبال آن بالابودن درصد دروس شان در کنکور است.پس باوجود سوابق تحصیلی ضعیف، قبولی در کنکور 94 نیازمند تلاشی مضاعف است چون به احتمال بسیار زیاد و با توجه به قانون حذف کنکور از سال 93 ، تاثیر سوابق تحصیلی امسال به 35% می رسد و این یعنی هشدار...

هشدار برای دانش آموزانی که هنوز سوابق تحصیلی خود را رقم نزده اند و می توانند با مطالعه عالی، امتحانات نهایی را با نمرات قابل قبول بگذرانند و هشدار به داوطلبان امسال آزمون سراسری برای موفقیت و !!! ب رتبه در کنکور 94 که با عزم جدی از کنکورشان نهایت استفاده را ببرند.امسال همچنین با توجه به کاهش چشمگیر ظرفیت رشته های پرطرفدار همچون پزشکی و اختصاص بخشی از ظرفیت به رشته های بین و الملل و پردیس،بنظر می رسد قبولی در اینگونه رشته ها سخت تر از گذشته شده.سخت اما ممکن...

منبع : http://www. !!! koori-esf. !!! /برچسب ها : تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور - تحصیلی ,کنکور ,سوابق ,امسال ,تاثیر ,رتبه ,سوابق تحصیلی ,تاثیر مثبت ,امتحانات نهایی
تاثیر پررنگ معدل و سوابق تحصیلی در کنکور
ما که هستیم؟

پست ' ما که هستیم؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ما که هستیم؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ما که هستیم؟

یک سخنران مشهور سمینارش را با در دست گرفتن بیست دلار اسکناس شروع کرد

او پرسید چه !!! ی این بیست دلار را می خواهد؟

دست ها بالا رفت.او گفت:من این بیست دلار را به یکی از شما می دهم

اما اول اجازه دهید کاری انجام دهم.

او اسکناسها را مچاله کرد و پرسید چه !!! ی هنوز این ها را می خواهد؟

باز هم دست ها بالا بودند.او جواب داد خوب. اگر این کار را کنم چه؟

او پول ها را روی زمین انداخت و با کفشهایش آنها را لگد کرد

بعد آنها را برداشت و گفت:

مچاله و کثیف هستند حالا چه !!! ی آنها را می خواهد؟

بازهم دستها بالا بودند

سپس گفت:

هیچ اهمیتی ندارد که من با پولها چه !!! شما هنوز هم آن ها را می خواستید

چون ارزشش کم نشد و هنوز هم بیست دلار می ارزید.

اوقات زیادی ما در زندگی رها می شویم، مچاله می شویم

و با تصمیم هایی که می گیریم و حوادثی که به سراغ ما می آیند آلوده می شویم .

و ما فکر می کنیم که بی ارزش شده ایم

اما هیچ اهمیتی ندارد که چه چیزی اتفاق افتاده یا چه چیزی اتفاق خواهد افتاد.

شما هرگز ارزش خود را از دست نمی دهید.

کثیف یا تمیز،مچاله یا چین دار

شما هنوز برای !!! انی که شما را دوست دارند بسیار ارزشمند هستید.

ارزش ما در کاری که انجام می دهیم یا !!! ی که می شناسیم نمی آید

ارزش ما در این جمله است که:

ما که هستیم؟

هیچ وقت فراموش نکنید که شما استثنایی هستیدبرچسب ها : ما که هستیم؟ - بیست ,دلار ,ارزش ,مچاله ,بیست دلار ,چیزی اتفاق ,اهمیتی ندارد
ما که هستیم؟
سوره عشق ...

پست ' سوره عشق ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سوره عشق ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سوره عشق ...

 

خدایا ...

نام سوره ای به نام عشق در قرآن خالی ست که این گونه آغاز شود، قسم به روزی که دلت را می شکنند وجز خدایت مرهمی نخواهی یافت...

                                                                                (  !!! شریعتی)برچسب ها : سوره عشق ...
سوره عشق ...
به خاطر بسپار ...

پست ' به خاطر بسپار ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست به خاطر بسپار ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

به خاطر بسپار ...

" به خاطر بسپار "

زندگی بدون چالش ؛ مزرعه بدون حاصل است.

تنها موجودی که با نشستن به موفقیت می رسد؛ مرغ است.

زندگی ما با " تولد" شروع نمی شود؛ با "تحول" آغاز میشود...

اگر قبل از رفتن !!! ی خوشبخت بودید ؛ بعد از رفتنش هم می توانید خوشبخت باشید...

باد با چراغ خاموش کاری ندارد ؛ اگر در سختی هستی بدان که روشنی...

ما فقط برای یک بار جوان هستیم ؛ولی با یک تفکر غلط می توانیم برای همیشه نابالغ ...

بخشش؛ گذشته را دگرگون نمی سازد؛ ولی سبب گشایش آینده می شود...

و در آ !!! :

ما نمی توانیم تعیین کنیم چند سال زنده خواهیم بود؛ اما می توانیم تعیین کنیم چقدر...

نمی توانیم تک تک اعضای صورتمان را انتخاب کنیم؛ اما می توانیم انتخاب کنیم که چهره مان چگونه به نظر برسد...

نمی توانیم پیش آمدن لحظات دشوار زندگی را متوقف کنیم؛ اما میتوانیم تصمیم بگیریم زندگی را کمتر سخت بگیریم..برچسب ها : به خاطر بسپار ... - توانیم ,زندگی ,کنیم ,تعیین کنیم ,توانیم تعیین ,خاطر بسپار
به خاطر بسپار ...
توکل یعنی ...

پست ' توکل یعنی ... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست توکل یعنی ... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

توکل یعنی ...

توکل یعنی اجازه دادن به خداوند...


که خودش تصمیم بگیرد...!


تو فقط بخواه و آرزو کن...


اما پیشاپیش شاد باش...!


و ایمان داشته باش که رویاهایت...


هم چون بارانی در حال فرو ریختنند...!


پیشاپیش شاد باش و شکر گذار...


چرا که خداوند نه به قدر رویاها...


بلکه به اندازه ایمان و اطمینان توست که می بخشد...!برچسب ها : توکل یعنی ... - توکل یعنی
توکل یعنی ...
متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور

پست ' متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور

باید درس بخونی، باید فرد موفقی بشی ، باید جوری زندگی کنیکه اول از همه خودت و بعد دیگران بهت افتخار کنن! !!! ی تو رو مجبور نمیکنه!اما تو میخوای زندگی خودت، خونوادت و همه ی !!! ایی که دوستشون داری و دوست دارن رو عوض کنی...دنیا لطف خدای بزرگه، اشباع پذیر نیست...هر !!! ی از هر جایگاهی شروع کنه به موفقیت میرسه...از هر جایی با هر وضعیتی که هستی یه یا علی بگو و شروع کن...منتظر نباش !!! ی بیاد و هلت بده ! این خود تو هستی که باید بخوای و همه موانع رو کنار بزنی...

!!! ی که میخواد!چون میخواد موفق شه ...چون میخواد آروم زندگی کنه ....چون میخواد به هدفاش برسه .....یه کم فکر کن...چون میخواد سرش بالا باشه و وقتی یه روز رتبه ی خوبی اورد و همه بلند شدن به افتخارش دست زدن ، به چهره ی پدر و مادرش نگاه کنه و بگه خدایا شکرت...

آدمایی که دوستشون داشتمو به ارزوشون رسوندم....برچسب ها : متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور - زندگی
متن انگیزشی از !!! ایمان سرو !!! ور
برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم)

پست ' برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم)
همانطورکه ذکر شد دفتر برنامه ریزی می تواند  عادت و انگیزه فکر !!! ، تصمیم گرفتن ، نوشتن تصمیم ، عملی !!! تصمیم ،عمل خود را تکرار !!!  ، اصلاح عادت های نادرست و  تداوم عادت های صحیح را در ما به وجود بیاورد.که حتی با تغییر و تحکیم آن می تواند در بازشناسی شخصیت شما تاثیرگذار باشد. اگر چنین تجربه ای را نداشته اید پیشنهاد می کنم این ایده را در تابستان که وقت و حوصله بیشتری دارید امتحان کنید.    

همه درسها را بخوانید ، هر درس هر تعداد کتاب که دارد را بخوانید .

اگر !!! ی از برنامه خود عقب مانده است بهتر است برای جبران از ایستگاههای جبرانی یا وقتهای مرده بیشتر استفاده کند .

در مطالعه دروس، درس اختصاصی که بیشترین ضریب را داراست (زیست شناسی و شیمی برای رشته تجربی)باید وقت بیشتری را در برنامه ریزی به خود اختصاص دهد و سپس تعادلی در مطالعه دروس عمومی و اختصاصی برقرار کنیم .

یکی از راههای خواندن دروس پایه ( دوم و سوم ) برای کنکوری ها خواندن بصورت زوج درسهاست .

زوج درس یعنی هر کدام از دو درس را در یک نیمسال برای خواندن انتخاب کنند که راحتتر باشند و انرژی خود را ذخیره کنند ،البته این یک راه است شاید بعضی این راه را انتخاب نکنند.برچسب ها : برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم) - برنامه ,خواندن ,برنامه ریزی
برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش دوم)
مراحل برنامه ریزی در تابستان

پست ' مراحل برنامه ریزی در تابستان ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مراحل برنامه ریزی در تابستان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مراحل برنامه ریزی در تابستان

خب همونطور که قبلا هم  اشاره کردیم توی تابستون باید با برنامه پیش برین.برنامه بلند مدت می تواند ترجیحا همون برنامه آزمونهای آزمایشیه که احتمالا ثبت نام کردین.واقعا حتی توی تابستون هم آزمون های آزمایشی لازم و واجبه!

طبق برنامه آزمون ها و بعد برنامه کوتاه مدتی که خودتون تنظیم میکنین و د !!! ست های قبلی در این باره توضیحات لازم رو دادیم،پیش میرین و دروسی که توی برنامه تون هست رو مطالعه میکنین.

لازمه باز هم یادآوری کنم که برای هر درس و هر مبحثی،ما چندین مرحله مطالعاتی داریم که همونطور که قبلا اشاره شد باید یه جایی به صورت کتبی،این مراحل رو یادداشت کنین تا بدونین که چطور دارین پیش میرین.

مراحل مختلف مطالعاتی رو اگه بخوام به صورت کاملا جزء به جزء بگم شامل اینها میشه:

اول از همه مطالعه خود کتاب درسیه!واقعا توی چندین سال اخیر مشاهده شده که علی رغم مفهومی بودن سوالات کنکور سراسری، باز ایده اصلی و اون نکته ای که مد نظر سواله، دقیقا برگرفته از فعالیت ها و تمرین های خود کتاب درسیه!و برای همین برای همه دروس چه درسهای حفظی و چه درسهای تمرینی خوندن خود کتاب درسی اکیدا توصیه میشه!

بقیه در ادامه مطلب ...برچسب ها : مراحل برنامه ریزی در تابستان - برنامه ,کتاب ,مراحل ,کتاب درسیه
مراحل برنامه ریزی در تابستان
امــروزت مهم است

پست ' امــروزت مهم است ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست امــروزت مهم است ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

امــروزت مهم است

تاریخ تولدت مهم نیست، تاریخ "تبلـــورت" مهم است ...!

اهل کجا بودنت مهم نیست ،"اهــل و بـجـا" بودنت مهم است ...!

منطقه زندگیت مهم نیست ، "منطــق زنـدگـیت" مهم است ...!

وگذشته ی زندگیت مهم نیست ؛

امــروزت مهم است که از چه گذشته ای وچه چیزی برای فرداهایت میسازی..برچسب ها : امــروزت مهم است
امــروزت مهم است
پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون)

پست ' پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون)

سید شایان پورمیربابایی از  آستانه اشرفیه رتبه 1 تجربی کشور

 

سید شایان پورمیربابایی  هستم از دوم دبیرستان به کانون آمدم و میانگین ترازم در آزمون های امسال  کانون  8464 بود.

 

من در سه سالی که در آزمون های کانون شرکت می !!! ، اصلا غیبت نداشتم.

 

 ( 63 آزمون بدون غیبت )

 

در مدرسه استعدادهای درخشان لنگرود درس خواندم.

 

شما اهل آستانه اشرفیه هستید . در مدرسه استعدادهای درخشان لنگرود درس می خو !!! د و در آزمون های کانون شهر لاهیجان شرکت داشتید. آیا دلیل خاصی وجود داشت؟

 

در آستانه مدرسه استعداد درخشان نداریم و به همین دلیل در آزمون ورودی استعداد درخشان لنگرود شرکت !!! و پذیرفته شدم. از طرفی بیشتر همکلاسی های من در مدرسه در نمایندگی لاهیجان در آزمون ها شرکت می !!! د. من هم برای حفظ رقابت نمایندگی لاهیجان را برای آزمون دادن انتخاب !!! .آقای سعید مفیدی آستانه رتبه 2 کشور رشته ریاضی سال 90 هم که اتفاقا همسایه ما هستند ، شرایطش مشابه من بود .

 

ساعت مطالعه تان چقدر بود ؟

 

به طور میانگین هفته ای 55 تا 60 ساعت مطالعه داشتم.

 

آیا مشاور خصوصی داشتید؟

 

خیر

 

پشتیبان شما در شهر شما چه !!! ی بود ؟

 

آقای زاهدی

 

و پشتیبان ویژه شما چه !!! ی بود ؟

 

پشتیبان ویژه ام آقای عقیل زربینی رتبه 5 منطقه 3 سال 92 بودند. هر دو مشاوره های خیلی خوبی به من دادند و از تجربیات آنها استفاده !!! .

 

آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

 

خیر از همان معلم های مدرسه استفاده می !!! .

 

با توجه به اینکه از شهر کوچکی بودید آیا احساس نمی کردید که امکانات کمتری نسبت به !!! ای بزرگ دارید؟

 

خیلی کم اما فکر می !!! اگر ضعفی وجود داشته باشد ، می توانم با پشتکار خودم آن را برطرف کنم.

 

آیا تا روز آ !!! به مدرسه می رفتید ؟

 

بله تا آ !!! ین روزها به مدرسه می رفتم.

 

آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

 

ادبیات فارسی – سعی !!! از تست بیشتر استفاده کنم و مطالب حفظی را چندین بار دوره کنم.

 

درصدهای کنکورتان را می گویید؟

 

ادبیات 89.4  عربی94.7   دینی 94.7    زبان89.4     زمین64     ریاضی 86.7      زیست100

 

فیزیک95.6    شیمی 97.2

 

مهم‌ترین نکته‌ای که باعث موفقیت شما شد، چه بود ؟

 

درجه اول لطف خداوند ، سپس پشتکار خودم و کمک های والدین و معلمان . تلاش و پشتکار فراوانی داشتم اگر هم ناامید می شدم با پدر و مادرم صحبت می !!! . مادرم مشاوره های خیلی خوبی به من دادند.

 

شغل پدر و مادرتان چیست ؟

 

هر دو معلم زبان انگلیسی هستند.

 

یک مقدار می توانید از مطالعه ی خود در طول دوران تحصیل خود بگویید زیرا ممکن است افرادی باشند که بخواهند بدانند چگونه می توان رتبه 1 شد؟

از دوران ابت !!! خوب درس خواندم و وارد مدرسه استعداد درخشان شدم. اول دبیرستان را خیلی جدی نگرفتم اما از سال دوم دبیرستان به طور جدی کارم را برای کنکور شروع !!! و سال سوم با قدرت بیشتری درس خواندمبرچسب ها : پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون) - مدرسه ,آزمون ,درخشان ,کانون ,رتبه , آیا ,درخشان لنگرود ,استعداد درخشان ,نمایندگی لاهیجان ,خیلی خوبی ,پشتکار خودم ,مدرسه استعداد درخشان ,استعداد
پرسش و پاسخ نفر برتر کنکور تجربی (به نقل از سایت کانون)
اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید

پست ' اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید


«إِن کُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَیْهَا حَافِظٌ»(الطارق:4)

«هر !!! ی در درون خود نیروی پشتیبانی دارد» 

 

«نَفس» : زندگی و خودآگاهی در پدیده زنده، و آنچه غرائز و احساسات و هستی خود را درک می‌کند و از خود بعنوان "من" یاد می‌کند. پدیده زنده با زنده بودن نَفس زنده است و با مردن نَفس می میرد و همینطور با مردن بدن نَفس نیز می میرد. نَفس فوت هم می کند و فوت وضعیت میان مرگ و زندگی است مانند خواب و بی هوشی . نفس در آیه مجاز است و بجای جسم آمده است. بعبارتی آیه می‌گوید: هر جسمی نیروی پشتیبانی دارد که نتیجه پشتیبانی از زندگی آن جسم می شود پشتیبانی از "زندگی نفس آن جسم".

« حافظ » : اسم فاعل از مصدر حفظ است. حفظ به معنی: چیزی را از درون یا در درون نگهبانی و نگهداری وپشتیبانی نمودن است، ("حراست"بمعنی: چیزی را از بیرون نگهبانی و پشتیبانی نمودن است). وحافظ: !!! ی یا چیزی است که چیزی را از درون آن یا در درون آن نگهبانی و نگهداری و پشتیبانی می‌کند). 

نکته آیه: 

هر !!! ی در درون خود نیروی پشتیبانی دارد: بدن هر انسانی یک سیستم حفاظتی دفاعی دارد. برخی از سلولهای آن در جای مخصوصی به انتظار وارد شدن غیر خودیها (باکتریها، ویروسها، میکروبها و مواد خطرناک) هستند و برخی با جـریان خـون در سـراسـر بدن گـشـت میزنند و هـنگام برخورد با دشـمـن با آن درگیر شده و آنرا از پا در می‌آورند. و به این ترتیب سلامتی بدن را در برابر بیماریها حفظ می‌کنند و بدن زنده می ماند و با زنده ماندن بدن نفس زنده می ماند. 

در مغز استخوان هـر دقـیقه مـیـلـیـونها سلول درست میشوند تا به بخشهای دیگر بدن صادر شوند. این سلولها بین یک صدم تا سه صدم میلیمتر قـطر دارند.


برچسب ها : اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید - پشتیبانی ,زنده ,نَفس ,زندگی ,چیزی ,نگهبانی ,نیروی پشتیبانی ,پشتیبانی دارد
اشاره قرآن به وجود گلبول های سفید
ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ:

پست ' ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ: ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ: ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ:
ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫم

 ﮐﻪ:ﺁﻧﻘﺪﺭ ﻗﻮﯼ ﺑﺎﺷﻢ ﮐﻪ ﻫﯿﭻ ﭼﯿﺰ ﻧﺘﻮﺍﻧﺪ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺫﻫﻨﻢ ﺭﺍ ﺑﺮﻫﻢ ﺯﻧﺪ.

ﻫﺮﮐﺴﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﻢ ﺑﺎ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺳﻼ‌ﻣﺖ ﻭ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﯽ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﻨﻢ

ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻢ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﮐﻨﻨﺪ ﮔﻮﻫﺮ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪﯼ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻥ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ

ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻫﺎ ﺑﯿﺎﻧﺪﯾﺸﻢ،

ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﺳﯿﺪﻥ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻫﺎ ﮐﺎﺭ ﮐﻨﻢ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ.

ﺩﺭﺳﺖ ﺑﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﮐﻪ ﻣﺸﺘﺎﻕ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﺧﻮﺩ ﻫﺴﺘﻢ، ﻣﺸﺘﺎﻕ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﺷﻢ.

ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﺎﺕ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﮐﻨﻢ ﻭ ﺗﻤﺮﮐﺰﻡ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﺩﺳﺘﺎﻭﺭﺩﻫﺎﯼ ﺑﺰﺭﮒ ﺁﯾﻨﺪﻩ ﺑﮕﺬﺍﺭﻡ.

ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺳﯿﻤﺎﯾﯽ ﺑﺸﺎﺵ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ ﻭ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺁﻓﺮﯾﺪﻩ ﯼ ﺯﻧﺪﻩ ﺍﯼ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﻢ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﺑﺒﺨﺸﻢ.

ﺁﻥ ﻗﺪﺭ ﺭﻭﯼ ﺭﺷﺪ ﺧﻮﺩ ﻭﻗﺖ ﺑﮕﺬﺍﺭﻡ ﮐﻪ ﺩﯾﮕﺮ ﻭﻗﺘﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻧﺘﻘﺎﺩ ﺍﺯ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ.

ﺁﻥ ﻗﺪﺭ ﺁﺯﺍﺩﻩ ﺑﺎﺷﻢ ﮐﻪ ﻓﺮﺻﺘﯽ ﺑﻪ ﻧﮕﺮﺍﻧﯽ،

ﺁﻥ ﻗﺪﺭﺑﻠﻨﺪ ﻧﻈﺮ ﮐﻪ ﻓﺮﺻﺘﯽ ﺑﻪ ﺧﺸﻢ

ﺁﻥ ﻗﺪﺭ ﻗﻮﯼ ﮐﻪ ﻓﺮﺻﺘﯽ ﺑﻪ ﺗﺮﺱ


ﻭ ﺁﻥ ﻗﺪﺭ ﺧﻮﺷﺒﺨﺖ ﮐﻪ ﻓﺮﺻﺘﯽ ﺑﻪ ﺑﺪﺑﺨﺘﯽ ﻧﺪﻫﻢ.

ﺗﺼﻮﺭﻡ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﻧﯿﮏ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﻬﺎﻥ ﺍﻋﻼ‌ﻡ ﮐﻨﻢ؛ ﻧﻪ ﺑﺎ ﺻﺪﺍﯼ ﺑﻠﻨﺪ، ﺑﻠﮑﻪ ﺑﺎ ﮐﺮﺩﺍﺭ ﻧﯿﮏ .

ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺍﻋﺘﻘﺎﺩ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﮐﻞ ﺟﻬﺎﻥ ﻃﺮﻑ ﻣﻦ ﺍﺳﺖ؛ ﻣﺎﺩﺍﻣﯿﮑﻪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺑﻬﺘﺮﯾﻨﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺟﻮﺩﻡ ﺍﺳﺖ، ﻭﻓﺎﺩﺍﺭ ﺑﻤﺎﻧﻢ .


ﮐﺮﯾﺴﺘﯿﻦ ﺩﯼ ﻻ‌ﺭﺳﻦبرچسب ها : ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ: - ﺑﺎﺷﻢ ,ﻓﺮﺻﺘﯽ ,ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ,ﻣﺸﺘﺎﻕ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ,ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻢ
ﺑﻪ ﺧﻮﺩﻡ ﻗﻮﻝ ﻣﯽ ﺩﻫﻢ ﮐﻪ:
خطا از من است، می دانم !

پست ' خطا از من است، می دانم ! ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خطا از من است، می دانم ! ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خطا از من است، می دانم !

خطا از من است، می دانم

از من که سالهاست گفته ام "ایاک نعبد"

اما

به دیگران هم دلس !!! ام...

از من که سالهاست گفته ام "ایاک نستعین"

اما

به دیگران هم تکیه کرده ام

اما

رهایم نکن، بیش از همیشه دلتنگم

به اندازه تمام روزهای نبودنم...

خداوندا

دل به تو س !!! ام مرا وامگذار....

برادران یوسف وقتی می خواستند یوسف را به چاه بیفکنند یوسف لبخندی زد!

یهودا پرسید: چرا خندیدی؟ این جا که جای خنده نیست!

یوسف گفت:روزی در این فکر بودم که چگونه !!! ی می تواند به من اظهار دشمنی کند

با وجود اینکه برادران نیرومندی چون شما دارم!

اینک خداوند همین برادران را بر من مسلط کرد تا بدانم که غیر از خدا تکیه گاهی نیست!

و این چاه نشینی امروز من تاوان تکیه دادن به خلق خداست!

و من یتوکل علی الله فهو حسبهبرچسب ها : خطا از من است، می دانم ! - یوسف ,برادران ,تکیه ,امابه دیگران ,سالهاست گفته
خطا از من است، می دانم !
عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی

پست ' عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی

جماعت! این فقط عید نیست؛ بهانه ای خالقانه است برای کرامت و بخشندگی؛ فرصتی است تکرار ناشدنی، برای اجابت همه نیازهایی که چشم به آستان رمضان دوخته بودند. پس درمی ی !!! م این شکوه مبارک را و با هم ترانه ممتدِّ عبودیت را بخوانیم؛ چرا که همگان معترفیم بر عطش وصل و مرتکبیم بر شور مسلمانی!

مبارک باد این عید بر همه عاشقان صبح!برچسب ها : عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی - برای کرامت
عید فطر،بهانه ای خالقانه برای کرامت و بخشندگی
عید فطر ،تولدی دیگر

پست ' عید فطر ،تولدی دیگر ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست عید فطر ،تولدی دیگر ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

عید فطر ،تولدی دیگر

یا اهل الکبریاء و العظمه!
اکنون که خورشید عید سر می زند، چشم انتظارم تا از جود و جبروت تو، خود را میان اهل رحمت و مغفرت بیابم که این شعف، از تصور بخشش توست؛ نه از تجسم اعمالم.
قصد آن دارم، چشم هایی را که در نهر رمضان تو شست وشو کرده ام، دیگربار به غبار گناه نیالایم.
به راستی، عید روزی ست که در آن معصیت تو نباشد. دستم را بگیر تا از همین نقطه، تولد دیگری را در خود شروع کنم.برچسب ها : عید فطر ،تولدی دیگر
عید فطر ،تولدی دیگر
درک شرایط

پست ' درک شرایط ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درک شرایط ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درک شرایط

              

جان دوست صمیمی جک در سر راه مسافرتشان به منهتن پس از سفارش صبحانه در رستوران به جک گفت:

یک لحظه منتظر باش می روم یک رو !!! مه ب !!! م.

پنج دقیقه بعد، جان با دست خالی برگشت.

در حالی که غرغر می کرد، با ناراحتی خودش را روی صندلی انداخت.

جک از او پرسید: چی شده؟

جان جواب داد: به رو !!! مه فروشی رو به رو رفتم. یک رو !!! مه صبح برداشتم و ده دلار به صاحب دکه دادم. منتظر بقیه پول بودم،

اما او به جای این که پولم را برگرداند، رو !!! مه را هم از بغلم در آورد.

به من گفت الان سرم خیلی شلوغ است و نمی توانم برای !!! ی پول !!! د کنم.

فکر کرد من به بهانه !!! یدن یک رو !!! مه می خواهم پولم را !!! د کنم.

واقعم عصبانی شدم. جان در تمام مدت خوردن صبحانه از صاحب رو !!! مه فروشی

شکایت می کرد و غر می زد که او مرد بی ادبی است.

جک در حالی که دوستش را دلداری می داد، حرفی نمی زد.

بعد از صبحانه به جان گفت که یک لحظه منتظر باشد و بعد خودش به همان رو !!! مه فروشی رفت …

وقتی به آنجا رسید، با لبخندی به صاحب رو !!! مه فروشی گفت: آقا، ببخشید، اگر ممکن است کمکی به من کنید. من اهل اینجا نیستم. می خواهم نیویورک تایمز ب !!! م اما پول !!! د ندارم. فقط یک ده دلاری دارم. معذرت می خواهم، می بینم که سرتان شلوغ است و وقتتان را می گیرم.

صاحب رو !!! مه فروشی در حالی که به کارش ادامه می داد یک رو !!! مه به جک داد و گفت: بیا، قابل نداره. هر وقت پول !!! د داشتی، پولش را به من بده.

وقتی که جک با غنیمت جنگی اش برگشت، جان در حالی که از تعجب شاخ در آورده بود پرسید: مگر یک نفر دیگر به جای صاحب رو !!! مه فروشی در آنجا بود ؟

جک خندید و به دوستش گفت: دوست عزیزم، اگر قبل از هر چیز دیگران را درک کنی، به آسانی می بینی که دیگران هم تو را درک خواهند کرد ولی اگر همیشه منتظر باشی که دیگران درکت کنند، خوب، دیگران همیشه به نظرت بی منطق می رسند. اگر با درک شرایط مردم از آنها تقاضایی !!! ی، به راحتی برآورده می شود.برچسب ها : درک شرایط - رو !!! مه ,فروشی ,صاحب ,دیگران ,حالی ,منتظر ,رو !!! مه فروشی ,صاحب رو !!! مه ,لحظه منتظر ,صاحب رو !!! مه فروشی
درک شرایط
درخت جـادویی

پست ' درخت جـادویی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درخت جـادویی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درخت جـادویی
مسافری خسته که از راهی دور می آمد ، به درختی رسید و تصمیم گرفت که در سایه آن قدری اسـتراحت کند غافـل از این که آن درخت جـادویی بود ، درختی که می توانست آن چه که بر دلش می گذرد برآورده سازد...!

 
وقتی مسافر روی زمین سخت نشست با خودش فکر کرد که چه خوب می شد اگـر تخت خواب نـرمی در آن جا بود و او می تـوانست قـدری روی آن بیارامد.
 فـوراً تختی که آرزویـش را کرده بود در کنـارش پدیـدار شـد !!!
 
مسافر با خود گفت : چقدر گـرسـنه هستم. کاش غذای لذیـذی داشتم...
 
ناگهان میـزی مملو از غذاهای رنگارنگ و دلپذیـر در برابرش آشـکار شد.
 پس مـرد با خوشحالی خورد و نوشید...

 
بعـد از سیر شدن ، کمی سـرش گیج رفت و پلـک هایش به خاطـر خستگی و غذایی که خورده بود سنگین شدند.  خودش را روی آن تخت رهـا کرد و در حالـی که به اتفـاق های شـگفت انگیـز آن روز عجیب فکـر می کرد با خودش گفت :


قدری میخوابم. ولی اگر یک ببر گرسنه از این جا بگـذرد چه؟
و ناگهان ببـری ظاهـر شـد و او را درید...


هر یک از ما در درون خود درختی جادویی داریم که منتظر سفارش هایی از جانب ماست.
 
ولی باید حواسـمان باشد ،  چون این درخت افکار منفی ، ترس ها ، و نگرانی ها را نیز تحقق می بخشد.
 
بنابر این مراقب آن چه که به آن می !!! شید باشید... .برچسب ها : درخت جـادویی - خودش ,درخت ,درختی ,درخت جـادویی
درخت جـادویی
برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول)

پست ' برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول)

در برنامه ریزی  هر !!! ی خودش به خودش می گوید چه کار کن ! بیشتر  بخوان!

اگر بدانیم هفته پیش چه کار کردیم ، حتما ً میل داریم که برای روز بعد بهتر شویم .

اگر برنامه ریزی صورت بگیرد ، ساعات مطالعه ، منظم و زیادتر می شود.

دفتر برنامه ریزی به دانش آموز کمک می کند ، فرد با خودش خلوت کند و خودش با خودش رقابت کند .

مهم نیست ، از چند ساعت مطالعه در روز شروع می کنیم ، مهم این است که حتما ً در دفتر برنامه ریزی ثبت کنیم و راه را ادامه دهیم تا عادت کنیم .

برنامه ها و میزان مطالعه روزانه و هفتگی هر درس را بطور دقیق در دفتر برنامه ریزی ثبت کنیم که نهایتا ً روزی 2 تا 3 دقیقه طول می کشد.

این ثبت !!! چندین فایده دارد :

درس خواندن با کمک دفتر برنامه ریزی بهترین نوع رقابت است ، چون رقابت با خود است نه با دیگری!!!!!!!!!!

اگر این ثبت !!! های روزانه و جمع زدنهای هفتگی ساعات هر درس صورت بگیرد نتیجه اش بعد از چند هفته عبارتست از اینکه اگر میبیند درسی را کمتر از بقیه یا بیشتر از حد لازم می خواند ، بطور متعادل تصحیحش می کند .

در این صورت اگر فرد بتواند ثبت میزان مطالعات را در دفتر برنامه ریزی برای مدت حداقل 2 تا 3 ماه ادامه دهد ، از مطالعه و مطالعه ی با برنامه ریزی لذت نیز می برد.برچسب ها : برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول) - برنامه ,ریزی ,دفتر ,مطالعه ,خودش ,کنیم ,برنامه ریزی ,دفتر برنامه ,صورت بگیرد
برنامه ریزی درس ها در ایام تابستان (بخش اول)
کلیات برنامه ریزی (بخش دوم)

پست ' کلیات برنامه ریزی (بخش دوم) ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست کلیات برنامه ریزی (بخش دوم) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

کلیات برنامه ریزی (بخش دوم)

- خواب کافی حدود ۸ ساعت لازم است
- فقط با یک موسسه و یک برنامه کار داشته باشید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.
- کلاسهای فوق‌العاده زیاد فقط هدر !!! وقت است.
- درسهای دبیرستان  اصل است.
- برنامه غذا همراه خانواده باشد.
- شام زودتر و سبک باشد.
- ورزش و نرمش مفید است صبح‌ها   در صورت امکان پیاده به دبیرستان بروید.
- شرکت در کنکورهای آزمایشی ترجیحاً با تعداد بیشتر داوطلبین مفید است بویژه کنکورهای جامع
- برای تفریح وقت به اندازه نیاز بگذارید از جمله تلویزیون و مهیمانی نباید حذف شود.
- اما کار اصلی شما درس خواندن است.
- دفتر برنامه‌ریزی و جمع‌بندی داشته باشید (دفتر برنامه‌ریزی به روش قلم چی می تواند مفید باشد)
- برنامه‌های انجام شده را بصورت روزانه یادداشت کنید.
- بصورت هفتگی جمع‌بندی و تحلیل و برای هفته بعد برنامه‌ریزی کنید.
- سعی کنید از مشاورین با تجربه در برنامه‌ریزی و کنترل و باز‌بینی آن استفاده مناسب ببرید
- هم چنین با ارزی !!! در کارنامه نتایج آزمون‌های آزمایشی برنامه‌ریزی ‌های خود را بازبینی و در صورت نیاز اصلاح نمایند در این مورد مشاوره‌های افراد با تجربه ضروری و بسیار مفید می‌باشد.

- مقید به اجرا و اتمام برنامه‌ریزی‌های هفتگی باشد و برنامه‌ریزی مطابق شرایط و توان شما باشد برنامه‌ریزی‌های غیر اجرایی و دور از دسترس و بلند پروازانه اکیداً خودداری نمائید.
- بر روی دروس خاصی که ضعیف هستید برنامه‌ریزی ویژه نمائید و مطمئن باشد با سعی و کوشش و حوصله دراز مدت مشکل رفع خواهد شد و پشتکار و حوصله شما در این مورد نقش اساسی دارد.
- برای دروس خاصی که ضعیف هستید از  دبیران بصورت فوق‌العاده و یا در جمع‌‌های چند نفری و خصوصی استفاده مناسب ببرید

روشهای برنامه‌ریزی
- چگونگی منابع و کتابهای شایسته
- چگونگی مطالعه و سرعت آن
- میزان تکرار دروس
- انعطاف پذیری برنامه در مقابل حوادث غیر مترقبه
- از هر مطلبی که می‌آموزید تصاویر یا شمایی در ذهن داشته باشید
- در مرور از همان منابع استفاده کنید تا در حافظه بینایی خود باقی بمانند و تکرار شفاهی در حافظه شنوایی شما نقش می‌بندند
- میزان از دست دادن مطالب در خواب کمتر از بیداری است، بعد از خواندن و مطالعه عملی سنگین حتماً استراحت کنید
- از مکالمه با دوستانی که شما را مضطرب می‌کنند خودداری کنید

تابستان

- اگر ضعف بخصوصی در درس خاصی دارید نیرو روی آن درس بگذارید درسی را که می‌خوانید حتماُ تمام کنید.
- ترجیحاً از مطالب درسی کلاس خود و از همه مهم تر کتاب درسی استفاده کنید و از معلم خصوصی استفاده نکنید.

- تابستان فرصت ارزشمندی است آن را از دست ندهید با برنامه‌ریزی و شرکت در کلاسهای مورد نیاز برنامه‌جدی خود را شروع کنید. سعی کنید درس های پایه (بخصوص عربی و دروس عمومی) را حداقل یک دور مرور کلی کنید.برچسب ها : کلیات برنامه ریزی (بخش دوم) - برنامه‌ریزی ,برنامه ,استفاده ,دروس ,مورد ,خاصی ,داشته باشید ,ضعیف هستید ,خصوصی استفاده ,دروس خاصی ,استفاده مناسب ,استفاده مناسب ببرید
کلیات برنامه ریزی (بخش دوم)
معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید

پست ' معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید

بنابه در خواست دوستان لیستی از بهترین کتابهای کنکوری رو توی این پست میذارم!البته تا حدی که بنده با کتابهای آشنا هستم و ممکنه کتاب خوب دیگه ای هم باشه که بنده ندیده باشم!پس به عنوان یه توصیه این کتابهارو بهتون معرفی میکنم:

ادبیات فارسی:در درجه اول کتاب محوری گاج،برای تاریخ ادبیات کلک معلم،برای قرابت معنایی نشر الگو،برای لغت و املا خان های خیلی سبز،برای زبان فارسی هم خیلی سبز،آرایه هم کلک معلم

عربی:فوت و فن عربی خیلی سبز،کتاب محوری گاج

دین و زندگی:کتاب طوسی گاج،معرفت اول،کم حجم خیلی سبز

زبان انگلیسی:جامع خیلی سبز،مبتکران،برای ریدینگ هم فقط اند ریدینگ خیلی سبز

زمین شناسی:فقط کم حجم و مقوی خیلی سبز

ریاضی:ریاضیات تجربی جامع مهر و ماه،خیلی سبز،گاج

زیست شناسی:در درجه اول خیلی سبز،8000گاج،تخته سیاه،برای ژنتیک تخته سیاه یا گربه(خانه زیست)

فیزیک:خیلی سبز،گاج

شیمی:مبتکران،مبتکران،مبتکران،مبتکران،مبتکران،خیلی سبز و دیگر هیچ!

منبع : وبلاگ ا !!! یر کنکوربرچسب ها : معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید - خیلی ,کتاب
معرفی کتاب های کمک آموزشی مفید
خدایا..........

پست ' خدایا.......... ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خدایا.......... ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خدایا..........

خدایا..........

به من توفیق تلاش در ش !!! ت

                             صبر در نومیدی

                                    رفتن بی همراه

                                             کار بی پاداش

                                                 فداکاری در سکوت

                                                               دین بی دنیا

                                                                      عظمت در نام

                                                                           خدمت بی نام

                                                                                   ایمان بی ریا

                                                                                         خوبی بی نمود

                                                                                                     عشق بی هوس

                                                                                                          تنهایی در انبوه جمعیت

                                          و دوست داشتن بدون آنکه دوست بداند

                                                             روزی کن!

!!! شریعتیبرچسب ها : خدایا..........
خدایا..........
بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور

پست ' بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور

سلام دوستان تجربی،توی کنکور شما  50 سوال از درس زیست شناسی مطرح می شود،و این  سوالات از 30 فصل کتاب های دوم،سوم و پیش طرح میشن.توی این درس هم چقدر خوندنش مهمه هم چه جوری خوندنش هم!چون واقعا فراره و انتظار نداشته باشین با یکی دوبار خوندن بتونین تسلط کامل روش پیدا کنین،همچنین نحوه خوندنش رو باید بلد باشین تا درصدتون بره بالا.

خیلی از دوستان زیست رو یه درس حفظی و تئوری میدونن درصورتی که اصلا اینطور نیست.علاوه بر قسمتهایی مثل ژنتیک که حل مساله اس بقیه قسمتها رو هم با طوطی وار حفظ !!! نمیشه پاسخ داد!

 از کتاب دوم شروع کنیم:

دو فصل اول زیست شناسی و آزمایشگاه1 که توی دوم دبیرستان میخونیمش یه جورایی مقدمه و پایه قسمتها و فصول بعدی هستن،پس گرچه شاید توی کنکورمستقیما از این فصول سوال مطرح نشه ولی واقعا باید به مطالبشون مسلط باشین!

فصل سوم زیست1 خیلی مهمه!از طرفی مثل فصول اول و دوم مفاهیم پایه ای در این فصل وجود داره و هم مستقیما ازش توی کنکور سوال میاد،اونهم چه سوالایی!!در این فصل معمولا یه سوال از بافت جانوری و یه سوال هم از بافت گیاهی پای ثابت سوالای کنکور هست!

فصل چهارم و پنجم به نسبت فصول آسان و قابل فهم هستن که بعضی سالها خیلی مهم میشن و ازشون سوالای جالبی طراحی میشه.پس باید جدی شون گرفت

فصل ششم سال دوم یکی از مهم ترین و پرسوال ترین فصول زیست هست که به گردش مواد میپردازه!معمولا سوالی از گردش خون در جانوران مختلف،سوالی از قسمت قلب،سوالی از قسمت رگها،خون و لنف و سوالی از گردش مواد گیاهان داریم!این فصل رو خیلی باید خوب بخونین

فصل هفتم و هشتم هم اهمیت کمی ندارن!دو فصل بسیار بسیار آسان و درصد بیار که هر !!! نخونه واقعا ضرر کرده!!چند سالی میشد که از شکل صفحه105 فصل هفتم سوالی توی کنکور بود!و مثلا توی کنکور90 سوالات بسیار آسونی از فصل8 مطرح شد.پس از این دو فصل هم غافل نباشین!برچسب ها : بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور - فصول ,کنکور ,زیست ,سوال ,خیلی ,سوالی ,زیست شناسی ,گردش مواد
بررسی 8 فصل زیست شناسی سال دوم در کنکور
آداب بندگی

پست ' آداب بندگی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آداب بندگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آداب بندگی

خدایا ! تو که خ !!! با همه عظمت و گرانی ات . چه آسان و ارزان به دست می آیی و ما که بنده ایم با هم ناچیزی و ارزانیمان چه سخت دل می دهیم و سر می سپاریم . چه دانا و مهربان خدا که تویی و چه نادان و نامهربان بنده که ماییم . ما را به آداب بندگی مؤدّب گردان .

"اللهم عجّل لولیّک الفرج و النّصر "برچسب ها : آداب بندگی - آداب بندگی
آداب بندگی
شیوه های جدید برنامه ریزی

پست ' شیوه های جدید برنامه ریزی ' به صورت خودکار از وبلاگ باشگاه زیست پژوهان دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شیوه های جدید برنامه ریزی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شیوه های جدید برنامه ریزی

برنامه ریزی رو به دوسته براتون تقسیم میکنم.دسته اول شیوه متداول و قدیمی هست که شما ها زیاد باهاشون مواجه بودید که در اونها ملاک درس خوندن زمان هست. بدین صورت که مثلا شما از ساعت 2 تا 4 ادبیات بخونید و... حالا تصور کنید اگر در اون ساعت نتونید به ادبیات برسید در اینصورت این قسمت رو در ساعت جبرانی مطالعه میکنید اما باز هم ممکنه در این دوساعت به تمام مطلب نرسید یا نتونید تست بزنید یا گاهی مبحث کم حجمی باشه و شما وقت زیاد بیارید و... این ها همه مشکلانی هستن که این شیوه برنامه ریزی داره و من اصلا اون رو پیشنهاد نمیکنم.اما شیوه ی دیگر برنامه ریزی که در اون ملاک درس خوندن  مباحث مطالعاتی به صورت فصل یا درس هست شیوه مناسب تر وجدید تری هست بدین صورت که شما  .....

لطفا به ادامه مطلب بروید ...برچسب ها : شیوه های جدید برنامه ریزی - شیوه ,ریزی ,برنامه ,ساعت ,صورت ,برنامه ریزی ,بدین صورت
شیوه های جدید برنامه ریزی
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وبلاگ 24 میباشد. همچنین تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد .
جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید.
All rights reserved. © WEBLOG24 2016