وبلاگ 24


الهم عجل لولیک الفرج

سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان

پست ' سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان


  سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان  


 

کُنیه اش ابوسابغه، از تابعین و رؤسای قبیلۀ هَوازِن و از تیره ضِباب بن کلاب بود و ازاین رو، او را کل یاد کرده اند. در مورد تاریخ ولادت شمر اطلا درستی در دست نیست. وی را مردی ابرص و زشت روی توصیف کرده اند.

حسین(ع) در روز عاشورا به شمر گفت :
«رسول خدا (ع) راست گفت که گویا سگ سیاه و سفیدی را می بینم که خون اهل بیتم را می آشامد».

پدرش ذوالجوشن به خواسته اکرم(ص) برای پذیرش اهمیتی نداد، اما پس از فتح مکه، چون مسلمانان بر مشرکان پیروز شدند، آورد.

درباره مادر شمر نیز اطلاع چندانی در دسترس نیست.

در واقعه کربلا، حسین(ع) پس از اهانت شمر، وی را پسر زن بُزچران خطاب کرده است.

در زیارت عاشورا از شمر با لعن و نفرین یاد شده است.

شمر در زمان علی(ع) :
شمر بن ذی الجوشن در ابتدا از یاران المؤمنین علی(ع) بود. وی در جنگ صفّین، آن حضرت(ع) را یاری کرد و در مبارزه با اَدهم بن مُحرِز از ناحیه صورت به شدت مجروح گشت.

اما بعدها از علی(ع) روی گرداند و جزء خوارج شد واز دشمنان پر کینۀ علی(ع) و خاندانش گشت.

شمر در زمان حسن(ع) :
شمر از مخالفین شدید حسن(ع) بود و در کوفه آشوب به راه انداخت و مردم را علیه حسن(ع) شوراند و از جمله انی بود که صلح را بر (ع) تحمیل کرد و سپس به معاویه پیوست.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان - ,زمان ,علیه ,زمان , حسین ,لعنةالله علیه
سرنوشت شمر (لعنةالله علیه) در گذر زمان
روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا

پست ' روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا


روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا


 
از جمله ماجراهایی که با آن برخورد می کنیم، ملاقات گروهی از ملائک و اجنه با حسین(ع) برای مبارزه با دشمنان حضرت است که در هر بار (ع) به آن ها اذن ورود نداد.


به عنوان نمونه صادق(ع) طی روایتی فرمود: زمانی که اجنه درخواست یاری حسین(ع) را به حضرت عرضه داشتند، (ع) فرمود:«به خدا قسم ما باین کار از شما تواناتریم» و بعد استشهاد به آیه42 انفال د و فرمودند: «وَ لَکِنْ‏ لِیَهْلِکَ مَنْ هَلَکَ عَنْ بَیِّنَةٍ وَ یَحْیى‏ مَنْ حَیَّ عَنْ بَیِّنَةٍ؛ لکن مرحله‎‏اى است آزمایشى تا راه براى هر که هلاک شود و یا زندگى جاوید یابد، روشن و نمایان شود.» (هدایةالکبری، ص206 و لهوف(ترجمه قهری)، ص67)

ماجرا به اینجا ختم نشد و خداوند مجدداً در کربلا صحنه ای خلق کرد.

 

در این باره از صادق علیه السلام نقل شده فرمود: «از پدرم شنیدم مى ‏فرمود: هنگامى که حسین علیه السلام با عمر سعد روبرو شد و آتش جنگ شعله ‏ور شد، خداوند امداد غیبى پیروزى را بر فراز سر حسین علیه السلام فرو فرستاد، به طورى که بال هاى خود را بر بالاى سر حسین علیه السلام گشودند، سپس همان امدادها، حسین علیه السلام را بین دو چیز- پیروزى بر دشمن و لقاى خدا- مخیّر د، حسین علیه السّلام لقاى خدا (شهادت قهرمانانه) را برگزید؛ لَمَّا الْتَقَى الْحُسَیْنُ ع وَ عُمَرُ بْنُ سَعْدٍ لَعَنَهُ اللَّهُ وَ قَامَتِ الْحَرْبُ أَنْزَلَ اللَّهُ تَعَالَى‏ النَّصْرَ حَتَّى رَفْرَفَ عَلَى رَأْسِ الْحُسَیْنِ ع ثُمَّ خُیِّرَ بَیْنَ النَّصْرِ عَلَى أَعْدَائِهِ وَ بَیْنَ لِقَاءِ اللَّهِ فَاخْتَارَ لِقَاءَ اللَّه‏.» بنابراین حسین(ع) برای رسیدن و رساندن اصحابشان به لقای خداوند از تمام هستی خود گذشت و این مسیر را برای سایر شیعیانشان تا پایان دنیا هموار کرد.

منبع: afkarnews.irبرچسب ها : روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا - ,حسین ,علیه السلام ,صادق ,خداوند ,فرمود , حسین ,حسین علیه السلام , صادق ,درباره ,روایتی شنیدنی
روایتی شنیدنی از صادق(ع) درباره حسین(ع) روز عاشورا
مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی

پست ' مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی


مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی


 

روزی عالمی سنی به علامه ﺍﻣﯿﻨﯽ که گفت:

ﺷﻤﺎ ﺷﯿﻌﻪ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻋﻠﯽ علیه السلام ﻏﻠﻮ می کنید ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﯾﺪﺍﻟﻠﻪ می گویید

ﺑﻼﻓﺎﺻﻠﻪ ﻋﻼﻣﻪ ﺍﻣﯿﻨﯽ پاسخ داد:

ﺍﮔﺮ ﻋﻤﺮ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﻗﺒﻮﻝ می کنی؟

عالم سنی ﮔﻔﺖ:

ﺳﺨﻦ ﻋُﻤﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺎ ﺣﺠﺖ ﺍﺳﺖ.برچسب ها : مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی - عالمی ,علامه ,علامه امینی
مناظره ای زیبا از علامه امینی (ره)و عالمی سنی
اهانت در شکل حمایت

پست ' اهانت در شکل حمایت ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اهانت در شکل حمایت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اهانت در شکل حمایت


اهانت در شکل حمایت

 

شهید مطهرى:
از همه عجیب تر این است که عده اى به نام حمایت از ملیت ایرانى و نژاد ایرانى بزرگترین توهینها را به ملت ایران مى کنند.

گاهى مى گویند:

«ملت ایران با کمال جدیت مى خواست از حکومت و رژیم و آیین خودش دفاع کند ولى با آنهمه شوکت و قدرت و جمعیت صد و چهل میلیونى و وسعت سرزمین، در مقابل یک عده پنجاه شصت هزار نفرى عرب ش ت خورد».

اگر راست است، پس چه ننگ بزرگى!.

 گاهى مى گویند:

«ایرانیان از ترس، کیش و عقیده و ایمان خویش را عوض د».

واقعاً اگر چنین باشد، ایرانیان از پست ترین ملل جهان خواهد بود ...

ملتى که نتواند عقیده قلبى خود را در مقابل یک قوم فاتح حفظ کند، شایسته نام انسانیت نیست.

گاهى مى گویند:

«ایرانیان چهارده قرن است که زیر یوغ عرب هستند؛ یعنى با آنکه سیادت نظامى عرب یکصد سال بیشتر طول نکشید، هنوز پشت ایرانیان از ضربتى که در چهارده قرن پیش خورده، راست نشده است».

زهى ضعف و ناتوانى و بى لیاقتى و بى عرضگى!
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : اهانت در شکل حمایت - مى گویند ,مى گویند «ایرانیان ,گاهى مى گویند
اهانت در شکل حمایت
۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین

پست ' ۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین


  ۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین


 

رفتار نیکو با همراهان، کم گویی، فراوان به یاد خدا بودن، صلوات فرستادن، کمک به نیازمندان در سفر، از جمله مواردی است که صادق(ع) در آداب پیاده روی اربعین بیان فرموده است.


پیاده روی در مراسم اربعین یک توفیق عظیم و وصف ناپذیر است که برای بهره وری بیشتر از این سفر معنوی لازم است تا زائرین آد را رعایت کنند.
 
 توفیق رفتن به زیارت سید و سالار شهیدان در مراسم اربعین آن هم با پای پیاده، شامل عاشقان شوریده حالی می شود که با شی خاص خود این سفر عشق را در می نوردند تا نهایتا کام تشنه خویش را با وصال به معشوق سیراب کنند. این سفر عشق را آد نورانی است که صادق(ع) در ضمن حدیثی به آنها اشاره می فرماید که در ادامه می خوانیم:
 
1. رفتار نیکو با همراهان
  «حُسْنُ الصَّحَابَةِ لِمَنْ یَصْحَبُک»؛‏ خوش رفتاری با همراهان.
 
توجه به ارزش هاى اخلاقىِ در سفر زیارتی، این مسافرت معنوی را بسیار شیرین و جاذبه دار می کند. یکی از این ارزش های اخلاقی که رعایت آن پسندیده است؛ رفتار نیکو با همراهان است. انسان باید به هم سفر خویش به دید زائر نگاه کند و نهایت احترام، ادب، مهربانی، خوش خلقی، و تواضع را داشته باشد و اگر احیانا در طول سفر بر اثر محدودیت امکانات، ازدحام جمعیت، خستگی راه یا بیماری، با بدخلقی او مواجه شد، با سعه صدر و مدارا آن را مدیریت کند.
   

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : ۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین - اربعین , ,پیاده روی ,صادق ,نیکو ,رفتار , صادق ,رفتار نیکو ,پیاده روی اربعین ,مراسم اربعین ,برای پیاده روی ,برای پیاده روی اربعین
۱۳ توصیه صادق(ع) برای پیاده روی اربعین
آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟

پست ' آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟ ندارد.


آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟


آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟

زائر حسین علیه السلام در زمره انى است که خداوند با نظر رحمت به آنها مى نگرد

 

هر با ترس به زیارت قبر حسین (ع) بیاید، خداوند او را از ترس و وحشت ، در روزى که مردم براى پس دادن حساب به خداوند جهانیان برمى خیزند، در امان نگه مى دارد .

 زیارت کربلا
امسال با وجود بحرانی بودن وضعیت امنیتی عراق شاهد اشتیاق بیشتر مومنین برای حضور در عظیم اربعین حسینی هستیم.این امر فرهنگ نیوز را بر آن داشت تا در این رابطه از کتاب شریف خصائص الحسینة نوشته شیخ جعفر شوشتری مطالب و روایاتی را جمع آوری و به اختصار خدمت مخاطبین گرامی ارائه نماید.هر عملى با وجود خوف و ترس ، وجوب یا استحباب آن ساقط مى شود، اما درباره زیارت حسین علیه السلام روایاتى نقل شده است که خلاف آن را نشان مى دهد.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟ - زیارت ,خداوند ,حسین ,علیه السلام ,حسین علیه ,جایز است؟ ,زیارت کربلا
آیا زیارت کربلا در حال خوف و ترس جایز است؟
زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید

پست ' زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید ندارد.


زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنیدزیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید


 


معاویة بن وهب از قول صادق (علیه السلام) میگوید که به من فرمودند: اى معاویة به خاطر ترس و خوف زیارت حسین (علیه السلام) را ترک مکن ،

زیرا ى که آن را ترک کند چنان حسرتى بخورد که آرزو کند قبر آن حضرت نزدش باشد و بتواند زیاد به زی برود

آیا دوست دارى که خدا تو را در زمره انى ببیند که حضرت رسول (ص) و حضرات على و فاطمه و ائمّه (علیهم السلام ) در حقشان دعاء فرموده اند؟!

آیا دوست دارى از انى باشى که به واسطه آمرزش لغزشهاى گذشته طومار اعم تغییر یابد و گناهان هفتاد سال از تو آمرزیده شود؟!

آیا دوست دارى از انى باشى که از دنیا رفته بدون اینکه گناه قابل مؤاخذه داشته باشى ؟!

آیا دوست دارى از انى باشى که رسول خدا (ص) با آنها مصافحه مى فرمایند؟!(6)برچسب ها : زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید - ,دارى , انى ,باشى ,دوست ,السلام ,دوست دارى ,زیارت , حسین , انى باشى ,علیه السلام
زیارت حسین ع را به خاطر ترس و خوف ترک نکنید
دانشمندی که در کام زمین فرو رفت

پست ' دانشمندی که در کام زمین فرو رفت ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دانشمندی که در کام زمین فرو رفت ندارد.


دانشمندی که در کام زمین فرو رفت


  دانشمندی که در کام زمین فرو رفت 


 

یکی از مورخین و تاریخ نگاران بزرگ بشریت، پروردگار عالم و کتاب مقدس قرآن کریم است که با بیان روایت های مختلف، تاریخ را ورق می زند.

 قارون با ثروت های کلان و مرکب های راهوار از خانه بیرون می آمد و بر اثر جنون نمایش ثروت، اموال خود را به رخ مردم می کشید. حتی بعضی نوشته اند: «قارون با یک جمعیت ۴۰ هزار نفری در میان بنی اسراییل رژه رفته است، درحالی که ۴ هزار نفر براسب های گران قیمت با پوشش های سرخ سوار بودند و نیز کنیزان سپید روی با خود آوردکه بر زین های طلایی که بر استر های سفید رنگ قرار داشت سوار بودند، لباسهایشان سرخ بوده و همه غرق در زینت آلات طلا جلوه می د، و مطابق گفته بعضی، تعداد آنان ۷۰ هزار نفر بود.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : دانشمندی که در کام زمین فرو رفت - هزار
دانشمندی که در کام زمین فرو رفت
اعمال شب و روز اربعین حسینی

پست ' اعمال شب و روز اربعین حسینی ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اعمال شب و روز اربعین حسینی ندارد.


اعمال شب و روز اربعین حسینی


  اعمال شب و روز اربعین حسینی 


 

همزمان با اربعین و پیاده روی محبان عصمت و طهارت (ع)، شما می توانید اعمال و آداب روز اربعین را در اینجا بخوانید.

 نشانه مومن پنج چیز است و یکی از آنها زیارت اربعین و قبر سیدال (ع) است. از این روی در آستانه اربعین حسینی، هرساله عاشقان زیادی اعم از عرب، عجم، ی، یهود و ... پای در مسیر عشق می گذارند و راهی کربلای معلی می شوند.

پیاده روی اربعین ضمن آداب و نکاتی که به همراه دارد، روز اربعین نیز، دارای اعمال و آد است که از زیارت قبور ی کربلا، زیارت اربعین آغاز و دیگر اعمال این روز است.

یکی از این آداب سفر به حرم سیدال (ع) و 72 شهید کربلاست که روایات بسیاری نیز درباره زیارت قبور بیان شده است.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : اعمال شب و روز اربعین حسینی - اربعین ,اعمال ,زیارت ,آداب ,زیارت قبور ,زیارت اربعین ,اینجا بخوانید
اعمال شب و روز اربعین حسینی
آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟

پست ' آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟ ندارد.


آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟


  آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟ 


 

 اصل وجود انسان همان روح است و احساسات انسانی از جمله عشق، دلتنگی و غیره همه حالات روحی است که توسط بعد مادی انسان به منصه ظهور می رسد و بعد از مرگ، جسم انسان از بین می رود و روح باقی می ماند، پس بدیهی است که احساساتی از جمله «دلتنگی» نیز باقی خواهند ماند.

پس از مرگ و ج روح از شدیدترین متعلقش که همان بدن است، شناخت ها و علایق و ارتباطات هم چنان باقی می ماند، البته با این تفاوت که پس از مرگ، اراده و اختیار از آدمی سلب می گردد؛ مردگان، صدای ما را (باذن الله) می شنوند، حتی حرف نیز می زنند، منتهی چون آنها دیگر ابزار مادی زبان را ندارند و ما نیز تا در دنیا هستیم، از راه اعضای بدن صداها را می شنویم و درک می کنیم، حرف یا پاسخ آنها را نمی شنویم. چنان چه در اخبار وارده و احادیث تصریح شده که شخص رسول الله (ص)، با مردگان حرف می زدند.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟ - باقی ,انسان ,باقی می ماند،
آیا اموات هم دلتنگ می شوند؟
برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟

پست ' برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟ ندارد.


برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟


برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟


حسادت
 
با مطالعه تاریخ و توجهی به قرآن کریم، به راحتی و وضوح به جریان هایی بر میخوریم که ریشه در این رذیله اخلاقی دارند؛ رذیله ی اخلاقی که ریشه ی بسیار ی از ناهنجاری ها و جنایات بزرگ است ...


یکى از ریشه هاى اصلى تمام بدى ها، رذیله حسادت است؛ رَأْسُ الرَّذَائِلِ الْحَسَدُ; سرچشمه صفات رذیله حسد است.» و از دام هاى بسیار خطرناک به حساب می آید، همان دامى که در نخستین روزهاى آفرینش بشر کار خود را کرد و فرزند آدم (علیه السلام) «ق ل» را به کام خود فرو کشید و دستش را به خون برادرش «ه ل» آلوده کرد و اولین جنایت تاریخ زندگی انسان اتفاق افتاد: طَوَّعَتْ لَهُ نَفْسُهُ قَتْلَ اَخِیهِ فَقَتَلَهُ فَاَصْبَحَ مِنَ الْخَاسِرِینَ: نفس سرکش او، وى را مصمّم به کشتن برادر کرد و او را کشت و از زیانکاران شد.

مؤمنان (علیه السلام) می فرمایند: «صحّة الجسد من قلّة الحسد» حسد تشخیص انسان را دچار خطا می سازد و عبادت های انسان را اب می کند، فضایل اخلاقی را نابود ساخته و عمر انسان را کوتاه می کند.

جنایت بعدی مربوط به داستان حضرت یوسف (علیه السلام) است آنگاه که برادران او از روی حسد تصمیم به قتل او گرفتند و او را در چاهی افکندند. (به خاطر بیاور) هنگامى را که یوسف به پدرش گفت: «پدرم! من در خواب دیدم که یازده ستاره و خورشید و ماه در برابرم سجده مى کنند».
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]


برچسب ها : برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟ - رذیله ,انسان ,السلام ,علیه ,اخلاقی ,ریشه ,علیه السلام ,باید کرد؟ ,بیماری حسادت ,برای رهایی
برای رهایی از بیماری حسادت چه باید کرد؟
بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟

پست ' بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟ ندارد.


بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟


بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟

 
خواب بین الطلوعین

یکی از اوقات بسیار شریف و گرانبها، بین  الطلوعین (از زمان اذان صبح تا طلوع خورشید) است و اخبار زیادی از اهل بیت علیهم السلام در فضیلت این وقت و در ارتباط با عبادت و ذکر و تسبیح خداوند در این مدت وارد شده است .

باقر علیه السلام فرمود: «خواب صبح، شوم و نامیمون است، روزی را دور می سازد، رنگ صورت را زرد و متغیر می کند، خداوند متعال روزی را بین الطلوعین تقسیم می کند، از خواب در این زمان بپر د.» ( هذیب ج2 ص139)

طبق نقل دیگر فرمودند: « روزی خداوند در بین الطلوعین تقسیم می شود و من ناپسند می دانم که انسان در آن ساعت خواب باشد » (الفقیه ج1 ص501)

ی از صادق علیه السلام سوال کرد که من صبح را می خوانم سپس مشغول ذکر خدا می شوم و پس از آن قبل از طلوع خورشید می خواهم بخوابم اما نگرانم که این خوابم ناپسند باشد.

علیه السلام پاسخ دادند: « بر تو حرج و مانعی نیست ، در صورتی که پس از صبح مشغول ذکر خدا می شوی می توانی بخو .) ( هذیب ج2 ص321)

رضا علیه السلام نیز فرمود: «فرشتگان ارزاق بنی آدم را م ن طلوع فجر ( ابتدای زمان صبح ) تا طلوع خورشید تقسیم می کنند، هر در این ساعات خواب باشد، از رزقش محروم می شود.» (وسائل_الشیعه ج6 ص497)

گرامی فرمود: «زمین از سه چیز به نزد خداوند شدیدا شکایت می کند ، از خون حرامی که بر روی او ریخته شود ، و غسل   از و خو دن قبل طلوع خورشید.» (الخصال ج1 ص141)

البته در برخی روایات آمده است که اگر انسان مقداری پس از صبح مشغول به ذکر و دعا شود و پس از آن بخوابد اشکالی ندارد و کراهت خواب بین الطلوعین برطرف می شود .

ی از صادق علیه السلام سوال کرد که من صبح را می خوانم سپس مشغول ذکر خدا می شوم و پس از آن قبل از طلوع خورشید می خواهم بخوابم اما نگرانم که این خوابم ناپسند باشد.

علیه السلام پاسخ دادند: « بر تو حرج و مانعی نیست ، در صورتی که پس از صبح مشغول ذکر خدا می شوی می توانی بخو .) ( هذیب ج2 ص321)

در روایت دیگری رضا علیه السلام خطاب به یکی از یاران فرمود: «فردا پس از طلوع خورشید به نزد من بیا زیرا من پس از صبح ( و مشغول شدن به ذکر خدا ) می خوابم.» (الاستبصار ج1 ص350) 


منبع:
کانال تلگرام پرسمان اعتقادی

 برچسب ها : بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟ - السلام , ,علیه ,طلوع , ,مشغول ,علیه السلام ,طلوع خورشید ,السلام پاسخ ,پاسخ دادند , علیه ,توانی بخو هذیب
بیدار بودن بین الطلوعین چه فایده ای دارد؟
شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان

پست ' شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان ندارد.


شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان


شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان


 

اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ                            ای خدا در این روز بهره مرا از برکاتش وافر گردان

وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ                                  و به سوی خیراتش، مسیرم را سهل و آسان ساز 

وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ                                   و از حسنات مقبول آن، مرا محروم مساز،

یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین                                     ای راهنمای به سوی دین حق آشکار .

دعا با صدای رضا عرب
یکی از برکاتی که در این روز می توان از آن بهره مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد

اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ

« وفّر » به معنی « زیاد کن » خدایا روزی من کن تا از برکات ماه مبارک رمضان حظ و بهره فراوان ببرم، و برکات ماه رمضان همان قرآن خواندن و دعای ابو حمزه خواندن است و گریه بر سختی مرگ و آنچه پس از مرگ در پیش رو داریم.

 

نمونه ای از حظ و بهره ای که از برکات این روز می تواند باشد :

توبه نمودن و پذیرفته شدن آن

یکی از برکاتی که در این روز می توان از آن بهره مند شد، توبه به درگاه خداوند است آن هم توبه نصوح که دیگر بازگشت به گناه وجود نداشته باشد. چرا که خداوند توبه کنندگان را دوست دارد : ”إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ َّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ ” (بقره ،222) یعنی ”خداوند توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد” و توبه آنان را در صورت اصرار نورزیدن بر گناه می آمرزد...

 یتیم نوازی

مؤمنان حضرت علی علیه السلام یکی از اسوه های بزرگ در یتیم نوازی و رسیدگی به امور آنان بود چنانچه در حدیثی فرمودند: ”من افضل البر برالایتام" ؛ ”از برترین نیکی ها، نیکی به یتیمان است” ...

خواندن قرآن کفاره گناهان و پوششی از آتش (دوزخ) و ایمنی از عذاب است

خیرات و حسنات

خداوند عزوجل در قرآن خطاب به بندگان خویش می فرماید: ”فاستقبوا الخیرات” ؛ ”پس در کارهای خیر (از یکدیگر) سبقت بگیرید” چرا که انسان در لحظه ای از عمر خود ممکن است تصمیم کار خیری را بگیرد و در لحظه ای دیگر از آن منصرف گردد و یا اینکه عمر او کفاف ندهد تا آن کار خیر را انجام دهد لذا خداوند انسان ها را به سبقت گرفتن در کار خیر امر می فرماید و ما نیز این را باید در نظر داشته باشیم که ممکن است که ماه رمضان سال آتی از عمر ما نباشد که بتوانیم کار خیری را انجام دهیم، پس امروز که از عمر ماست و هم اکنون در این ماه قرار داریم بهتر است که از این فرصت ها استفاده نماییم... 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان - توبه ,خداوند ,رمضان ,قرآن ,خواندن ,برکات ,توبه کنندگان ,وجود نداشته ,نداشته باشد ,خداوند توبه ,گناه وجود ,وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی ,اللَّهُمَّ وَفّ
شرح دعای روز نوزدهم ماه رمضان
آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه

پست ' آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه ندارد.


آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه


آمدم با کوله باری ازگناه  روسیاهم روسیاهم روسیاه


 
آمدم با کوله باری ازگناه

روسیاهم روسیاهم روسیاه

آمدم بی توشه اما با امید

وای اگرسازی گدارا نا امید

نفس چشمان دلم را کور کرد

بس بساط معصیت را جور کرد

قبل از این حال دعایی داشتم

نفس غارت کرد هرچه کاشتم

سوء حال از پا درآورده مرا

بی نشاط ومضطرب کرده مرا

ای خدا این بنده را رسوا مکن

با گن اران به قهرت تا مکن

حرفی ازجرم و خطای ما مزن

از اعمال ما بالا نزن

آه،حسرت های مارا رو مکن

دستهای بنده ات را رو مکن

عمر سر شدکی خ میشوم؟

کی به راه تو ف میشوم؟

با غضب ره برمن رسوا مده

وعده ی شبهای دیگر را مده

آبرو داری کن ای با آبرو

بگذر از این بنده ی بی چشم و رو

در ضیافت خانه ات راهم بده

نزد عفو خویش مأوایم بده

هرچه بودم هرچه هستم آمدم

بازهم توبه ش تم آمدم

الهی العفو

دوستان در این شبهای عزیز قدر ماس دعا


الهم بحق محمد(ص)وآل محمد(ص) عجل لولیک الفرج:آمین


 برچسب ها : آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه - روسیاهم ,بنده ,باری ,کوله ,آمدم ,کوله باری ,روسیاهم روسیاه ,روسیاهم روسیاهم ,روسیاهم روسیاهم روسیاه
آمدم با کوله باری ازگناه روسیاهم روسیاهم روسیاه
شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه

پست ' شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه ندارد.


شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه


  شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه 


سال 40 هجری قمری: ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام در مسجد کوفه.
عبدالرحمن بن ملجم مرادی، از گروه خوارج و از آن سه نفری بود که در مکه معظمه با هم پیمان بسته و هم سوگند شدند، که سه شخصیت مؤثر در جامعه ی، یعنی علی بن طالب علیه السلام، معاویه بن سفیان و عمرو بن عاص را در یک شب واحد ترور کرده و آن ها را به قتل رسانند.


هر کدام به سوی ای محل مأموریت خویش رهسپار شدند و عبدالرحمن بن ملجم مرادی به سوی کوفه رفت و در بیستم شعبان سال 40 قمری وارد این شهر بزرگ شد.
وی به همراهی شبیب بن بجره اشجعی، که از همفکران وی بود و هر دوی آن ها از سوی "قطام بنت علقمه" تحریک و تحریص شده بودند، در سحرگاه شب نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 40 قمری در مسجد اعظم کوفه کمین کرده و منتظر ورود مؤمنان علی بن طالب علیه السلام شدند.(1) هم چنین قطام، شخصی به نام "وردان بن مجالد" را که از افراد طایفه اش بود، به یاری آن دو نفر فرستاد.(2)

أشعث بن قیس کندی که از ناراضیان علی علیه السلام و از دو چهرگان و منافقان واقعی آن دوران بود، آنان را راهنمایی، پشتیبانی و تقویت روحی می نمود.(3)


حضرت علی علیه السلام در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، مهمان دخترش ام کلثوم(س) بود و در آن شب ح عجیبی داشت و دخترش را به شگفتی درآورد. روایت شد که آن حضرت در آن شب بیدار بود و بسیار از اتاق بیرون می رفت و به آسمان نظر می کرد و می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم و به من دروغ گفته نشده است. این است آن شبی که به من وعده شهادت دادند.(4)

 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه - علیه ,نوزدهم ,مسجد ,السلام ,کوفه ,قمری ,علیه السلام ,طالب علیه ,مسجد کوفه ,رمضان سال40 ,سال40 هجری
شب نوزدهم ماه رمضان سال40 هجری در مسجد کوفه
شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان

پست ' شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان ندارد.


شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان


شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان


 

اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال                        ای خدا! مرا در این روز به اعمال صالحه راهنمایی کن

و اقض لی فیه الحوائج و الامال                        حاجت ها و آرزوهایم را برآورده ساز

یا من لا یحتاج الی ّفسیر و السّؤال               ای ی که نیازمند شرح و سوال بندگان نیستی،

یا عالماً بما فی صدور العالمین                           ای خ که ناگفته به حاجات و به اسرار خلق آگاهی

صلّ علی محمدٍ و آل الطّاهرین                           بر محمد و آل اطهار او درود فرست

 

شرح فرازهای دعا

«اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال»

خدایا من را راهنمایی کن تا اعمال صالح انجام دهم.

انسان، صاحب اختیار است می تواند رفتار خوب داشته باشد و «صالح» شود یا به ع طالح باشد و جز «شر» از او صادر نشود.

آنچه در عمل ی، ارزش آفرین است، زمینه های عمل، انگیزه ها و نیت آن است نه منافع آن. آن چه امروزه رفتار برخی انسان ها را از عمل صالح دور می کند بی توجهی به همین نکته ارزشمند است

از خدای خود می خواهیم راهنمای ما برای رسیدن به اعمال شایسته باشد راه ی به عرصه «اعمال صالح» توفیق بزرگی است. صالحات ، همان کارهای خوب و شایسته است اعمالی که فرد و اجتماع را برای رسیدن به سعادت» ـ که حد اعلا و هدف اصلی آدمی در زندگی است ـ آماده و نزدیک کند.

اعمال صالح نشان ها و ویژگی های خاص دارد: از ایمان جدا نیست (یعنی فقط مؤمن عمل صالح می تواند انجام دهد)، از روی شعور و ادراک است، به قصد قرب الهی انجام می گیرد (یعنی خالصانه است)، لغو و بیهوده نیست و نتیجه بخش است، به موقع و شایسته است و در خدمت اجتماع است و دور از خود محوری و خودخواهی.

آنچه در عمل ی، ارزش آفرین است، زمینه های عمل، انگیزه ها و نیت آن است نه منافع آن. آن چه امروزه رفتار برخی انسان ها را از عمل صالح دور می کند بی توجهی به همین نکته ارزشمند است. از خدا می خواهیم ضمیر ما را آگاه و پاک قرار دهد و نیت های ما را با عمل خداپسندانه، در خدمت به خلق و در راستای رضا و قرب خویش همراه کند.  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان - صالح ,است، ,اعمال ,شایسته ,انجام ,رفتار ,برخی انسان ها ,رفتار برخی ,می کند بی توجهی ,همین نکته ,برای رسیدن ,آن چه امروزه رفتار
شرح دعای روز هفدهم ماه رمضان
بزرگترین واجب

پست ' بزرگترین واجب ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بزرگترین واجب ندارد.


بزرگترین واجب


بزرگترین واجب


 
والدین
در آموزه های دینی ما نیکی به  والدین اهمیت زیادی دارد و بلکه از مهمترین مسائل اخلاقی است که خداوند متعال بلافاصله بعد از مسأله توحید به آن سفارش فراوان کرده است. تا جاییکه در سوره لقمان آیه 14 می خوانیم: مرا و پدر و مادرت را شکر کن. یعنی شکرگزاری در برابر پدر و مادر در قرآن مجید در ردیف شکرگزاری در برابر نعمتهای خدا قرار داده شده است. و این اهمیت جایگاه پدر و مادر را نشان می دهد که بسیار والاست.

ما در این نوشتار با بیان دو داستان کوتاه اجمالا به بیان اهمیت این موضوع می پردازیم:
فوائد نیکی به والدین

در عیون اخبارالرضا از بزنطی نقل می کند که گفت از حضرت رضا علیه السلام شنیدم فرمود مردی از بنی یکی از بستگان خود را کشت و کشته او را بر سر راه مردی از بهترین بازماندگان یعقوب (اسباط بنی ) گذاشت بعد مطالبه خون او را کرد. حضرت موسی علیه السلام گفت ی بیاورید تا کشف حقیقت کنم حضرت رضا علیه السلام فرمود هر نوع ی می آوردند کافی در اطاعت و پیروی امر بود ولی سخت گفتند چون توضیح خواستند خداوند هم بر آنها سخت گرفت پرسیدند چگونه ی باشد؟ گفت: (بقرة لافارض ولابکر عوان بین ذلک ) نه کوچک و نه بزرگ بلکه ما بین این دو باشد. باز پرسیدند چه رنگ داشته باشد؟
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]


برچسب ها : بزرگترین واجب - ی ,السلام ,علیه ,حضرت ,اهمیت ,علیه السلام ,بزرگترین واجب
بزرگترین واجب
اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان

پست ' اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان ندارد.


اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان


  اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان 


 

آن چند امر است:
اول: افطار است و مستحب است که بعد از شام افطار کند مگر آنکه ضعف بر او غلبه کرده باشد یا جمعى منتظر و باشند.


دوم: آنکه افطار کند با چیز پاکیزه از حرام  و شبهات و بهتر آن است که به ماى حلال افطار کند تا ثواب ش چهار صد برابر گردد و به ما و آب و به رطب و به لبن و به حلوا و به نبات و به آب گرم به هر کدام که افطار کند نیز خوب است .


سوم: آنکه در وقت افطار دعاهاى وارده آن را بخواند از جمله آنکه بگوید:


اللَّهُمَّ لَکَ صُمْتُ وَ عَلَى رِزْقِکَ أَفْطَرْتُ وَ عَلَیْکَ تَوَکَّلْتُ تا خدا عطا کند به و ثواب هر ى را که در این روز روزه داشته و اگر دعاى اللَّهُمَّ رَبَّ النُّورِ الْعَظِیمِ را که سید و کفعمى روایت کرده ‏اند خواند فضیلت بسیار یابد و روایت شده که: حضرت المؤمنین علیه السلام هر گاه مى ‏خواست افطار کند مى‏ گفت:


ِبسْمِ اللَّهِ اللَّهُمَّ لَکَ صُمْنَا وَ عَلَى رِزْقِکَ أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْ [فَتَقَبَّلْهُ‏] مِنَّا إِنَّکَ أَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ

 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان - افطار ,آنکه ,اللَّهُمَّ ,عَلَى رِزْقِکَ ,اللَّهُمَّ لَکَ ,دعاهای روزهای
اعمال و دعاهای روزهای ماه رمضان
شرح دعای روز ششم ماه رمضان

پست ' شرح دعای روز ششم ماه رمضان ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شرح دعای روز ششم ماه رمضان ندارد.


شرح دعای روز ششم ماه رمضان


شرح دعای روز ششم ماه رمضان 


 

اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ

                                      خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز

وَلاتَضْرِبْنی بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ

                                      و تازیانه های عذابت را بر من مزن

وَزَحْزِحْنی فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ

                                      و از موجبات خشمت دورم بدار

بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ یا مُنْتَهی رَغْبَةِ الرّاغِبینَ

                                      با منت و بخششت بر من ببخشای ای نهایت آرزوی آرزومندان

دعا باصدای رضا عرب 

جمله ذرات زمین و آسمان لشگر حق اند گاه امتحان

برخی از گناهان خدا را به غضب می آورد و خدا قسم می خورد که دیگر آن شخص گنا ار را نیامرزد.

شرح فرازهای دعا

ماه رمضان

«اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنی فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ»

هر انسانی هنگامی که معصیت پروردگار خویش را می نماید یقیناً با اصرار بر آن معصیت، روزی، خوار و ذلیل خواهد شد چرا که معصیت نمودن ذات اقدس الهی، به جنگ برخاستن با اوست. به طوری که خداوند امر به عملی می نماید و در مقابل بنده ای از آن س یچی می نماید که در آن هنگام است که آن بنده در مقابل قدرت پروردگار عالمیان خوار و ذلیل خواهد شد. اما آن رئوفیت و رحمانیت خداوند است که از بندگان خویش به سرعت راضی گشته و آن ها را عفو می نماید به طوری که در دعای ابوحمزه ثمالی می خوانیم که ”انت الهی وسع فضلا و اعظم حلما من ان تقایسنی بفعلی و خطیئتی و فالعفو، العفو، العفو” (1) ”(خدایا) تویی معبود من، فضل تو گسترده تر و حلم تو بزرگ تر از آن است که مرا با عمل و خطایم بسنجی پس (از تو طلب عفو و بخشش دارم) مرا ببخش، مرا ببخش، مرا ببخش” پس در این روز ما هم از خداوند می خواهیم که ما را به واسطه گناهانی که در هر لحظه از عمرمان انجام می دهیم خوار و ذلیلمان ننماید و گناهان ما را بیامرزد.”

اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالی رتبه ی هم داشته باشد و لباس های فا به تن کند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را باعث می شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی در دل دیگران باشد.

: قرآن می گوید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا» یعنی هر که ایمان بیاورد و عمل صالح د، ما هم دوستی اش را در دل مردم می افکنیم. مردم اهل عمل را دوست دارند.

   

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : شرح دعای روز ششم ماه رمضان - خوار ,می نماید ,خداوند ,فیهِ ,دعای ,ذلیل خواهد ,فیهِ لِتَعَرُّضِ ,تَخْذُلْنی فیهِ
شرح دعای روز ششم ماه رمضان
دفع 70 بیماری با این ذکر

پست ' دفع 70 بیماری با این ذکر ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دفع 70 بیماری با این ذکر ندارد.


دفع 70 بیماری با این ذکر


دفع 70 بیماری با این ذکر 

 

هر کلمه از کلمات ما معنایی دارد، میوه ها هر یک خاصیتی دارند، آیات قرآن هم همین طور دعاها از جمله لا اله الا الله، الحمدالله، سبحان الله، الله اکبر، هر یک از اذکار تأثیر خاص خود را دارند قرآن کریم و ائمه اطهار(علیهم السلام) حرز و دعایی را برای رفع مشکلات، گرفتاری ها، امراض، فقر و دفع دشمن، توصیه کرده اند.

یکی از حقایقی که باید به آن توجه داشت این است که بدانیم حقیقت ذکر وجود مقدس نبی اکرم است و راهش هم این است که وارد بیت حضرت شویم؛ «فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّـهُ أَن تُرْ فَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ» (نور/ 36) وقتی وارد بیت النور حضرت در این عالم شدیم، در حقیقت وارد عالم ذکر شده ایم. بعد می شویم جزء انی که دائم الذکر اند: «رِ جَالٌ لَّا تُلْهِیهِمْ تِجَارَ ةٌ وَلَا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَّـهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِیتَاءِ ا َّکَاةِ» (نور/ 37) و وقتی دائم الذکر شدیم، در واقع دائم الصلوة هستیم.

صادق علیه السلام فرمودند؛ اگر ی دوام ذکر داشت؛ ایستاده نشسته خو ده این دائما در صلوة است؛ «الَّذِینَ یَذْکُرُ ونَ اللَّـهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ» (آل عمران/ 191)

وقتی ی وارد خانه و بیت ذکر شود، قاعدتاً سیر و حرکتش در وادی ذکر شروع می شود تا برسد به سرچشمه ی ذکر که مقام نورانیت نبی اکرم و حقیقت ذکر است که در ایشان محقق است.

برای رسیدن به اصل ذکر، مقدماتی لازم است.  یکی از مقدماتی که در رسیدن به این مقام ذکر و ورود به وادی ولایت نبی اکرم و اهل بیت راه یافتن به آستان بسیار کمک می کند، همین اذکار زبانی و قلبی است که در قرآن و نیز در روایات اهل بیت علیهم السلام فراوان است.
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : دفع 70 بیماری با این ذکر - دائم ,اکرم ,حقیقت ,السلام ,قرآن ,دائم الذکر ,علیهم السلام
دفع 70 بیماری با این ذکر
رمضان جاده بهشت و رضوان الهی

پست ' رمضان جاده بهشت و رضوان الهی ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست رمضان جاده بهشت و رضوان الهی ندارد.


رمضان جاده بهشت و رضوان الهی


رمضان جاده بهشت و رضوان الهی


 
ماه رمضان، ماه مهمانی خدا، ماهی که اولیای الهی همواره در تمنای روئیت آن، روز شماری کرده و خود را مهیای آن می کنند. این استقبال عاشقانه برگرفته از معارف الهی است که باری تعالی به آنان ارزانی داشته است.


ماه رمضان، رمضان، میهمانی خدا
دست ی به جایگاه و معرفت این ماه خدا به آسانی و برای هر انسانی قابل دست ی نیست، به همین جهت نیاز است برای دست ی به جایگاه و منزلت این ماه، خوشه چین من معرفت و معارف انسان هایی شویم که در معرفت الهی ذوب شده اند، صحیفه سجادیه سفره ای است که فرصت آشنایی با این ماه را در اختیار همگان قرار می دهد، البته اگر به خوبی همراه و ه ن دعای استقبال ماه رمضان در صحیفه سجادیه شویم.


1-رمضان جاده بهشت و رضوان الهی
زین العابدین(علیه السلام) در فرازهای ابت دعای 44 صحیفه سجادیه بعد از حمد و ستایش الهی و ابراز خضوع و خشوع در برابر باری تعالی رمضان را راهی به سوی رضوان الهی معرفی کرده و آن را ماه خدا و دری از درهای رحمت الهی معرفی می فرماید. حضرت در این خصوص می فرماید: «وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ‏ الَّذى حَبانا بِدینِهِ، وَاخْتَصَّنا بِمِلَّتِهِ، وَ سَبَّلَنا فى سُبُلِ اِحْسانِهِ، لِنَسْلُکَها بِمَنِّهِ اِلى‏ رِضْوانِهِ..؛ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ‏الَّذى جَعَلَ مِنْ تِلْکَ السُّبُلِ شَهْرَهُ شَهْرَ رَمَضانَ، شَهْرَ الصِّیامِ، وَ شَهْرَ الِاْسْلامِ، وَ شَهْرَ الطَّهُورِ، وَ شَهْرَ َّمْحیصِ، وَ شَهْرَ الْقِیامِ، الَّذى اَنْزَلَ فیهِ الْقُرْانَ،(الصحیفة السجادیة، ص186، نیایش 44) سپاس خداى را که دینش را به ما عنایت فرمود، و ما را به آئین خود اختصاص داد،... و سپاس خداى را که از جمله آن راه ها، ماه خود، ماه رمضان را قرار داد، ماه روزه، ماه ، ماه طهارت، ماه آزمایش، ماه قیام، ماهى که قرآن را در آن نازل کرد.» 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : رمضان جاده بهشت و رضوان الهی - الهی ,رمضان ,شَهْرَ ,رضوان ,صحیفه ,سجادیه ,صحیفه سجادیه ,رمضان جاده ,رضوان الهی ,جاده بهشت ,سپاس خداى
رمضان جاده بهشت و رضوان الهی
دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن

پست ' دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن ندارد.


دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن


دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن


 

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَ َّنْبِیهَ                                  خدایا در این روز مرا هوش و بیداری نصیب فرما  

وَ بَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ َّمْوِیهِ                              و از سفاهت و جه و کار باطل دور گردان

وَ اجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ                           و از هر خیری که در این روز نازل می فرمایی مرا نصیب بخش

بِجُودِکَ یَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِین                                                 به حق جود و کرمت ای جود و بخشش دارترین عالم.

 


شرح فرازهای دعا

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَ َّنْبِیهَ وَ بَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ َّمْوِیهِ

خدایا در این ماه رمضان روزی کن که من هوشیار بشوم و حافظه پیدا کنم و از خواب غفلت بیدار بشوم ! انسان اگر بیدار بشود خیلی لذت می برد، نوع انسان ها در غفلت هستند لذا در ماه رمضان از خدا درخواست کنید که از خواب غفلت بیدار شویم .

 

علت ضعیفی حافظه

یکی از نعمت های بزرگ خدا ذهن است در این دعا از خدا درخواست ذهن و حافظه می کنیم، اگر می بینید حافظه ضعیف است و حافظه درست و حس نداریم علت آن گناه است ؛ به نامحرم که نگاه کنی حافظه می رود .

شخصی به دانشمندی مراجعه می کند و می گوید ؛ من حافظه ندارم آن دانشمند گفت: گناه نکن و علت آن را هم ذکر کرد و گفت : علم یک نوع فضیلت و برتری است و خدا این برتری را به شخص گنه کار نمی دهد لذا ی که اهل گناه است مجتهد و ملا  نمی شود و اگر بخواهد ملا بشود و به درد مردم بخورد باید حافظه داشته باشد و لازمه آن ترک گناه است

مرحوم آیت الله بروجردی گاهی در درس شعرهای سیوطی می خواندند ؛ با این که حدود هفتاد الی هشتاد سال از زمانی که سیوطی می خواندند و مجتهد شده بودند فاصله بود، ولی به علت دوری از گناه از حافظه بسیاری قوی برخوردار بودند. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن - حافظه ,گناه ,فِیهِ ,رمضان ,غفلت ,بیدار ,خواب غفلت ,غفلت بیدار ,سیوطی می خواندند ,مِنَ السَّفَاهَةِ ,فِیهِ مِنَ ,ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ
دعای روز دوم ماه مبارک رمضان و شرح آن
تا کوچه ‏های کاظمین

پست ' تا کوچه ‏های کاظمین ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تا کوچه ‏های کاظمین ندارد.


تا کوچه ‏های کاظمین

 


تا کوچه ‏های کاظمین


 

تقویم، روی سیاه ‏ترین برگه‏ های خود ورق می‏ خورد و به هزار و چهار صد سال پیش بر می‏ گردد؛ به شبی که غم، به شب‏ نشینی کوچه‏ های تاریک کاظمین آمده است.


شب، خج زده از لابلای انگشتان سیاهی، در خاک‏ها فرو می‏چکید. خورشید، خودش را پشت غروب‏ ها و کوه‏ ها پنهان کرده است؛ گویی این که در خیابان‏ ها مرگ پاشیده باشند!


مرگ در قالب تعارف ما تقدیم موسی کاظم علیه ‏السلام می‏شود .


یک لقمه دیگر از این ما و ریحان میل کن، اگرچه به زهر آغشته شده باشد!


... و چقدر هارون به دست‏ های سیاه و جنایت وحشیانه خودش افتخار می‏کرد!


افتخار به ش تن حریم حرمت ائمه!


افتخار به خانه‏ نشین عد و زمین گیر ساقه‏ های پیچک‏ های عاشق!


ای کاش طاق‏ های آسمان می‏ش ت و باران بلا بر زمین نازل می‏شد و این اتفاق ناگوار نمی‏ افتاد!


چشم‏ هایت که به گنبد طلایش می‏افتد، بی ‏اختیار اشک به شب‏ نشینی چشم‏ هایت می‏ آید!
«السلام علیک یا عَلَم الدین و ّقوی


السلام علیک یا خازن علم النبیین


السلام علیک یا نائب الاوصیاء السابقین


السلام علیک یا مولی موسی بن جعفر و رحمة‏اللّه و برکاته»


خداحافظ ای دست‏های پاک عبادت!


خداحافظ ای پیشانی پینه بسته از تهجد شبانه!


خداحافظ ای نور خدا در تاریکی‏ های زمین!


خداحافظ ای درهای رحمت الهی، از دست‏های شما جاری بر روی خاک!


خداحافظ ای معدن انوار علم و وارث سکینه نیاکان پاک!


خداحافظ ای کوچه ‏های غریبه کاظمین!


خداحافظ ای سال‏ها زندان، سال‏ها غل و زنجیر!


خداحافظ ای سال‏ها انتظار!


بگذار و بگذر؛ خشت خشت دیوارهای تاریک زندان را و لحظه لحظه تنهایی‏ ات را!


بگذار و بگذر؛ تمام دلتنگی‏ ها و بی‏ ی‏ هایت را!


بگذر از این شهر که مردم قدر تو را نمی‏ دانند و خورشید عالم تاب را بر بالای سرشان نمی‏ بینند!


منبع:sibtayn.com

 برچسب ها : تا کوچه ‏های کاظمین - خداحافظ ,علیک ,کاظمین ,سال‏ها ,السلام ,هایت ,کوچه ‏های ,السلام علیک ,‏های کاظمین ,چشم‏ هایت
تا کوچه ‏های کاظمین
شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد

پست ' شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد ندارد.


شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد


  شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد


 

بیست و پنجم رجب سالروز شهادت موسی کاظم(علیه السلام)، هفتم شیعیان جهان در سال 183 هجری است.

 

درباره حبس موسی (ع) به دست هارون الرشید شیخ مفید در ارشاد روایت می کند که علت گرفتاری و زندانی شدن ، یحیی بن خالد بن بر مک بوده است زیرا هارون فرزند خود امین را به یکی از مقربان خود به جعفربن محمد ابن اشعث که مدتی هم والی اسان بوده است س بود و یحیی بن خالد بیم آن را داشت که اگر خلافت به امین برسد جعفربن محمد را همه کاره دستگاه خلافت سازد و یحیی و بر مکیان از مقام خود بیفتند.

 

جعفر بن محمد بن اشعث شیعه بود و قایل به ت موسی (ع) و یحیی این معنی را به هارون اعلام می داشت. سرانجام یحیی پسر برادر را به نام علی بن اسماعیل بن جعفر از مدینه خواست تا به وسیله او از و جعفر نزد هارون بدگویی کند. گویند هنگام حرکت علی بن اسماعیل از مدینه او را احضار کرد و از او خواست که از این سفر منصرف شود. و اگر ناچار می خواهد برود از او سعایت نکند. علی قبول نکرد و نزد یحیی رفت و بوسیله او پیش هارون بار یافت و گفت از شرق و غرب ممالک ی مال به او می دهند تا آنجا که ملکی را توانست به هزار دینار ب د. هارون در آن سال به حج رفت و در مدینه و جمعی از اشراف به استقبال او رفتند. اما هارون در قبر حضرت رسول (ص) گفت یا رسول الله از تو پوزش می خواهم که می خواهم موسی بن جعفر را به زندان افکنم زیرا او می خواهد امت ترا برهم زند و خونشان بریزد. آنگاه دستور داد تا را از مسجد بیرون بردند و او را پوشیده به بصره نزدوالی آن عیسی بن جعفربن منصور بردند.

  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد - ,هارون ,یحیی ,موسی ,محمد ,مدینه , موسی ,علیه السلام ,شهادت ,کاظم علیه ,موسی کاظم ,علیه السلام تسلیت
شهادت موسی کاظم(علیه السلام) تسلیت باد
ولادت حسین (علیه السلام)

پست ' ولادت حسین (علیه السلام) ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ولادت حسین (علیه السلام) ندارد.


ولادت حسین (علیه السلام)

ولادت حسین (علیه السلام)


 

حسین(ع) در سوم شعبان سال چهارم هجرت در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگوار ایشان المؤمنین على(علیه السلام) و مادر ایشان حضرت فاطمه(علیها السلام) سید ن اهل عالم است. پس از آن که عالم وجود به وجود ذى وجود ایشان منوّر شد اکرم به على(علیه السلام) فرمود: چه نامى بر این فرزندم نهادى. ایشان عرض کرد ما در نام گذارى این فرزند بر شما پیشى نمى گیریم. فرمود: من نیز در این نام گذارى بر خداوند سبقت نمى گیرم. پس از مدتى جبرئیل بر نازل شد و عرضه داشت یا رسول الله خداوند به تو سلام مى رساند و مى فرماید نسبت على به تو بمانند نسبت هارون به موسى است پس فرزندت را به نام فرزند هارون بنام. فرمود نام فرزند هارون چه بود جبرئیل عرض کرد «شبیر» فرمود: زبان ما عربى است او را به عربى چه بنامم و جبرئیل گفت او را حسین بنام.

رسول خدا علاقه بسیارى نسبت به  حسین(ع)  و برادر عزیزشان حسن(علیه السلام) داشت به طورى که محبت خویش را به صورت علنى نسبت به آنان ابراز مى نمود بدین صورت که گاه از منبر به زیر آمده آنان را بوسیده و مجدداً از منبر بالا مى رفت و گاه آن دو را به دوش مى گرفت و با آنها به بازى مى پرداخت و گاه بدین صورت مى شد که حضرت در بین اصحاب نشسته بود و حسین(علیه السلام) وارد مى شد آنگاه حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه وآله)کلام خود را قطع مى نمود برمى خاست و از او استقبال مى کرد. وى را به دوش گرفته و در دامان خود مى نشاند و مى فرمود: انه مهجة قلبى
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : ولادت حسین (علیه السلام) - السلام ,علیه ,حسین ,فرمود , , ,علیه السلام , حسین , فرمود ,حسین علیه ,بدین صورت
ولادت حسین (علیه السلام)
اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع)

پست ' اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع) ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع) ندارد.


اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع)


اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع)

 

شکفتن «ماه»


زمین مدینه، با نیم­نگاه خورشید، روشنایی می­گرفت و تابش طلایی آفتاب، ،چهارمین روز شعبان سال 26 هجری را نوری دیگر می­بخشید. بلور دل­های شیفتگان المؤمنین علی(ع)، لبریز از شور و عشق می­شد و کوچه­های بنی­هاشم، آغوش خود را به روی زائران خانه حضرت می­گشود. چهره علاقه مندانِ اهل بیت را شبنم شادی فراگرفته بود و برای دیدار نورسیده مولای خویش، بر یکدیگر پیشی می گرفتند. «ماه» تازه در مدینه طلوع کرده بود. شور و هلهله، خانه علی(ع) و فاطمه کل ه را فراگرفته بود. ام­البنین، قنداقه عزیز خود را تقدیم علی(ع) کرد. ، فرزند دلبند خود را به چسبانید. بُهت و حیرت، نگاه اطرافیان را ربود و همگان از پیوند «مهر» و «ماه»، لب به تبریک گشودند.

چون نسیم اذان و اقامه بر روان پاک و سپید طفل فرونشست، (ع) با واژه­ای مهرآفرین و روح­افزا، نام فرزند خود را بیان فرمود: «عباس»؛ یعنی شیر بیشه شجاعت و قهرمان میدان نبرد.[111] 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع) - حضرت ,حضرت عباس ,بابرکت حضرت ,زندگانی بابرکت
اشاراتی از زندگانی بابرکت حضرت عباس (ع)
ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد

پست ' ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد ندارد.


ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد


ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد


 
ولادت

چهارم شعبان، سال روز ولادت پرچم دار بزرگ کربلا، حضرت عباس بن علی علیه السلام است. عباس بن علی علیه السلام در سال 26 هجری قمری، در مدینه، دیده به جهان گشود. وی در دامان المؤمنین علی علیه السلام و مادر گرامی اش به گونه ای پرورش یافت که به مظهر غیرت، ایثار و شجاعت، بدل گشت. عباس بن علی علیه السلام در طول حیات خویش از محضر پدر و برادرانش، بیشترین بهره را برد و جامع فضایل نیکو گردید. آن بزرگوار آن چه را از محضر آن سه معصوم آموخته بود، در کربلا آشکار ساخت و حماسه ساز نام آور عاشورای حسینی شد.
طلوع ماه در مدینه

عباس علیه السلام فرزند المؤمنین علی علیه السلام در چهارمین روز از شعبان سال 26 هجری قمری، دیده به جهان گشود. میلاد عباس، نوری دیگر به این هستی بخشید و دل های شیفتگان المؤمنین علی علیه السلام از شور و عشق، لبریز گشت. چهره ی علاقه مندان اهل بیت علیهم السلام را شبنم شادی فراگرفته بود و هریک برای دیدار نورسیده ی مولای خویش بر یکدیگر، پیشی می گرفتند. هنگامی که نسیم اذان و اقامه بر روان پاک و سپید این طفل نیک بخت فرو نشست، علی علیه السلام با واژه ای مهرآفرین، نام فرزند خود را عباس نهاد. عباس یعنی شیر بیشه ی شجاعت و قهرمان میدان نبرد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]


برچسب ها : ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد - السلام ,علیه ,عباس , المؤمنین ,پرچم ,ولادت ,علیه السلام ,ولادت پرچم ,جهان گشود ,هجری قمری، ,کربلا،حضرت عباس
ولادت پرچم دار بزرگ کربلا،حضرت عباس بن علی ع مبارکباد
ولادت بابرکت سجاد علیه السلام

پست ' ولادت بابرکت سجاد علیه السلام ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ولادت بابرکت سجاد علیه السلام ندارد.


ولادت بابرکت سجاد علیه السلام


ولادت بابرکت سجاد علیه السلام 


 

چهارمین اخترفروزان آسمان ت و ولایت، حضرت علی بن الحسین علیه السلام معروف به سجاد، نمادی از کمالات و ارزش های انسانی، زینت بندگان پاک سیرت و پیام آور کربلا بود. ابرمردی که شاهد تلخ ترین حوادث روزگار بود، ولی چون کوهی استوار در برابر همه توفان های بلا و دشواری ها ایستادگی و در جبهه های گوناگون با آنها مبارزه کرد. معصومی که هدایتگری های خویش را در عصر خفقان و سیاهی، در قالب دعا و مناجات با خدا به امت ی ارزانی داشت و توانست در سایه سار دانش خود، بزرگان و شمندانی گران قدر را در دامان خود بپروراند.

 

میلاد نور

پری چهرگان آسمانی در میلاد نور، زیارتگر سرای حسینی گردیدند تا نغمه خوان سروش هدایت و تهنیت گوی مولودی باشند که طلایه دار نور و سرسلسله آفتاب بود. مولودی پاک که بر پیشانی بلندش، مُهر بندگی حق نقش بسته بود. در دامان پرمهر سالار شهیدان، نغمه حیات سر داد تا پدر برای او نامی نیکو گزیند و حسین بن علی علیه السلام که در عشق به پدر، عاشقی شیفته و شی دل سوخته بود، فرزند پاکش را به یُمن شمیم دل انگیز و روح افزای مؤمنان علی علیه السلام ، بدین نام نهاد تا احیاگر خاطرات خوب پدر و مهربانی های زلال او باشد.

 

خورشید ت

پس از شهادت حسین علیه السلام ، ت و جانشینی آن حضرت به فرزندش حضرت سجاد علیه السلام رسید. در تاریخ آمده است که وقتی حسین علیه السلام راهی عراق بود، نوشته ها و وصیت نامه ای را به عنوان امانت به اُمّ سَلَمه، یکی از همسران والامقام اعظم صلی الله علیه و آله وسلم سپرد و فرمود: «هر که اینها را از تو بخواهد، ت، شایسته اوست.» وقتی حضرت سجاد علیه السلام به مدینه بازگشت، آنها را از ام سلمه طلبید. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : ولادت بابرکت سجاد علیه السلام - علیه ,السلام , ,سجاد ,حضرت ,حسین ,علیه السلام ,سجاد علیه ,حسین علیه ,حضرت سجاد , حسین
ولادت بابرکت سجاد علیه السلام
بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟

پست ' بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟ ندارد.


بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟


بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟


 

 

شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب به حضرت سید انبیاء صلى الله علیه و آله می باشد، آن حضرت  ماه شعبان را روزه می گرفتند  و به ماه رمضان‏ وصل مى‏ د.

آگاه باش که شعبان ماه بسیار شریفى است، و به سید انبیاء صلى اللّه علیه و آله انتساب دارد، و آن حضرت همه این ماه را روزه مى گرفت، و روزه آن را به ماه رمضان وصل مى کرد، و مى فرمود: شعبان ماه من است، هرکه یک روز از این ماه را روزه بدارد، بهشت بر او واجب میشود.


از صادق علیه السّلام روایت شده: چون ماه شعبان مى رسید حضرت زین العابدین علیه السّلام اصحاب خود را جمع میکرد و می فرمود: اى اصحاب من، می دانید این چه ماهى است؟ این ماه شعبان است، و حضرت رسول صلى اللّه علیه و آله می فرمود شعبان ماه من است، پس در این ماه براى جلب محبّت خود، و براى تقرّب به سوى پروردگار خویش، روزه بدارید، به خدایى که جان على بن الحسین علیهما السّلام به دست قدرت اوست، سوگند یاد می کنم از پدرم حسین بن على علیهما السّلام شندیم که فرمود: از المؤمنین علیه السّلام شندیم: هرکه شعبان را براى محبّت ، و تقرّب جستن به سوى خدا روزه دارد، خدا او را دوست بدارد، و در روز قیامت به کرامتش نزدیک و بهشت را بر او واجب گرداند.

 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟ - شعبان ,علیه ,روزه ,السّلام ,حضرت ,فرمود ,علیه السّلام ,علیهما السّلام ,السّلام شندیم ,فرمود شعبان ,بسیار شریفى
بهترین عمل و ذکر در ماه شعبان چیست؟
زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع)

پست ' زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع) ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع) ندارد.


زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع)


زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع)


 

حضرت علی اکبر (ع) فرزند عبدالله الحسین(ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان،(1)سال43 قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

پدر گرامی اش حسین بن علی بن طالب (ع) و مادر محترمه اش لیلی بنت مرّه بن عروه بن مسعود ثقفی است.(2)

او از طایفه خوش نام و شریف بنی هاشم بود . و به بزرگانی چون (ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، مؤمنان علی بن طالب(ع) و حسین (ع) نسبت دارد .

ابوالفرج اصفهانی از مغیره روایت کرد: روزی معاویه بن سفیان به اطرافیان و هم نشینان خود گفت: به نظر شما سزاوارترین و شایسته ترین فرد امت به امر خلافت کیست؟ اطرافیان گفتند: جز تو ی را سزاوارتر به امر خلافت نمی شناسیم! معاویه گفت: این چنین نیست.

بلکه سزاوارترین فرد برای خلافت، علی بن الحسین(ع)است که جدّش رسول خدا(ص) می باشد و در وی شجاعت و دلیری بنی هاشم، سخاوت بنی امیه و ف و فخامت ثفیف تبلور یافته   است. (3)
 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع) - حضرت ,اکبر , حسین ,نامه حضرت ,زندگی نامه
زندگی نامه حضرت علی اکبر (ع)
نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج)

پست ' نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج) ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج) ندارد.


نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج)


نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج)


 

ولادت و زندگی مهدی موعود(عج), از رخدادهای مهم است و ریشه در باور دینی مسلمانان دارد. اعتقاد به تولد, حیات طولانی, ظهور و ت آن حضرت, مسأله ای است اساسی که نقش سرنوشت ساز و جهت بخشی را به زندگی و رفتاردین باوران, بویژه شیعیان داده است.احادیث فراوانی از (ص) و ان معصوم(ع) از طریق سنّی و شیعه رسیده که بیانگر ویژگیهای شخصی زمان(عج) است: از خاندان رس , از فرزندان فاطمه(ع), نهمین فرزند حسین(ع), دوازدهمین پیشوای شیعیان و...1

گزارشگران تاریخ نیز, چه آنان که پیش از ولادت وی می زیسته اند و چه آنان که در زمان ولادت و پس از آن بوده اند, از این ولادت پر برکت خبر داده اند و برخی از آنان که توفیق دیدار و مشاهده مهدی(عج) را داشته اند از شمایل و اوصاف آن سخن گفته اند.2

با وجود این شواهد و قراین, که در درستی آنها تردیدی نیست, هنوز درباره زندگی و شخص آن حضرت, مسایل و مطالبی مطرح است که بحث و بررسی بیشتر و دقیق تری را می طلبد.

در این نوشتار, بر آنیم که ضمن اشاره گذرا به سیر طبیعی زندگی عصر(عج), از آغاز تولد تا عصر ظهور, به اندازه توان و مجال, به برخی از پرسشها پاسخ بدهیم.

 

چگونگی ولادت

 

حضرت مهدی(عج), ولادت استثنایی داشته و این,برای بسیاری سؤال انگیز بوده و هست.

از این روی ,ترسیم و تصویر و شرح مقدمات ولادت و برخورد مخالفان و دشمنان اهل بیت(ع), در برابر این پدیده, ضرور می نماد.جریان ت پیشوایان معصوم(ع), پس از رسول خدا(ص) فراز و فرودهای گوناگونی پیدا کرد. ان(ع), با حفظ استراتژی کلی و خطوط اساسی ت, در رابطه با حفظ مکتب و ارزشهای آن, تاکتیکها و روشهای گونه گونی را در برابر ستم پیشگان, در پیش گرفتند.

این فراز و نشیبها, تا زمان ت علی بن موسی الرضا(ع), استمرار داشت و ان اهل بیت, هر یک به تناسب زمان و مکان و ارزی شرایط و اوضاع و اجتماعی, موضعی خاص انتخاب می د.

پس از رضا(ع), جریان ت شکل دیگری یافت. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج) - ,ولادت ,زندگی ,زمان , ت ,تولد ,زندگی , زمان ,جریان ت
نگاهی به تولد و زندگی زمان(عج)
فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی

پست ' فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی ' به صورت خودکار از وبلاگ الهم عجل لولیک الفرج دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی ندارد.


فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی


فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی


 

باور به مهدی موعود, از زمان حیات , میان مسلمانان رواج داشته است و رسول اللّه او را از اهل بیت و فرزندان فاطمه معرفی می کرد1. تواتر این اخبار, در حدّی است که هیچ یک از شیعه و اهل سنّت, وجود مهدی را انکار نکرده اند. با این تفاوت که برای عموم اهل سنّت, مهدی پیام آور (آ ا ّمان) است ولی شیعه, حکمت وجودی خود را با فلسفه غیبت و ضرورت انتظار مهدی, گره زده و با اتّـکای به همین اعتقاد, دید غیب گرایانه خود را توانمند کرده و با ایمان به آن, توانسته سده های پرمخاطره ای را پشت سر بگذراند و با خودیاری اجتماعی, در فساد محیط, حل نشود, جامعه خود را تهذیب کند و با دیدی روشن بینانه و امیدوارانه, به آینده بنگرد و به قول عروضی سمرقندی (به غایت متمسّک باشد)2 خود را باز یابد و با بهره گیری از این اعتقاد, از خدمت به دستگاههای ستم دوری جوید و ابزار حاکمان زور مدار و زر سالار و تزویر گر واقع نشود.

هر وجی جز به تایید او و نایبان او را باطل بداند و بر خلاف مظلومیت, اقلیت و عوامل فراوان بازدارنده, از تنگناهای ویران ساز تاریخ, سرافراز بیرون آید و هر حاکمیتی جز حکومت را نفی کند و از این راه, شه خود را بُعدی جهانی ببخشد, و مدعی گردد, این مهدی (صاحب السّیف) است که در نهایی ترین مصاف حامیان و حاملان داد و بیداد, همه مظاهر ستم را با قیام دادگرانه خود, در سطح جهانی از میان برخواهد داشت و همه طاغوتها را سرکوب خواهد کرد و بر تمام مظاهر و نمودهای کفر و شرک و نفاق و تعارضهای باطل چیره می شود, خاوران و باختران را می گشاید و حکومت واحد جهانی را چونان پرنیانی برگستره کره خاکی می گستراند و میان همه انسانها به داد حکم می راند و دین را چون ماه از محاق بدعتها درآورد و به آن عزّت اللّه و حقایق مکتوم جهان را ظاهر گرداند.

پس در یک کلمه, (مهدی), در ضمیر تشیّع, انسان کاملی است که به جامعه آرمانی جامه عمل می پوشاند و از این راه, به همه آرمانهای مردان خدا تحققّ می بخشد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]برچسب ها : فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی - مهدی ,جهانی ,میان , ,فلسفه ,غیبت ,فلسفه غیبت ,کلام شیعی ,منابع کلام
فلسفه غیبت در منابع کلام شیعی
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وبلاگ 24 میباشد. همچنین تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد .
جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید.
All rights reserved. © WEBLOG24 2016