وبلاگ 24


گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی

ارشی مستمر

پست ' ارشی مستمر ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ارشی مستمر ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ارشی مستمر


دریافت

با سلام و احترام

به پیوست بارم بندی ارزشیب مستمر دروس فارسی ،نگارش و علوم و فنون ادبی جهت اطلاع همکاران و اطلاع رسانی به مدارس ارسال می گردد.برچسب ها : ارشی مستمر
ارشی مستمر
نسخه نهایی نظارت بالینی

پست ' نسخه نهایی نظارت بالینی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نسخه نهایی نظارت بالینی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نسخه نهایی نظارت بالینی

با سلام و احترام

به پیوست فرم نهایی نظارت بالینی جهت اطلاع و استفاده همکاران در بازدیدهای کلاسی ارسال می گردد. دریافتبرچسب ها : نسخه نهایی نظارت بالینی - نظارت بالینی ,نهایی نظارت ,نهایی نظارت بالینی
نسخه نهایی نظارت بالینی
فرم شاخص های ارزی مناطق

پست ' فرم شاخص های ارزی مناطق ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست فرم شاخص های ارزی مناطق ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

فرم شاخص های ارزی مناطق

با سلام و احترام

به پیوست دریافتفرم شاخص های ارزی مناطق جهت اطلاع و تهیه مستندات آن توسط سرگروه های محترم مناطق ارسال می گردد عزیران تا مورخه 96/08/28 موارد خواسته شده را به آدرس ایمیل گروه آموزشی استان ارسال فرمایند.برچسب ها : فرم شاخص های ارزی مناطق - مناطق ,ارزی مناطق
فرم شاخص های ارزی مناطق
نظارت بالینی

پست ' نظارت بالینی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نظارت بالینی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نظارت بالینی

با سلام و احترام کتابچه نظارت بالینی جهت استفاده سرگروهان محترم ودبیران ارجمند زبان و ادبیات فارسی دریافتبرچسب ها : نظارت بالینی - نظارت بالینی
نظارت بالینی
چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی

پست ' چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی

لطایف ادبی عبید زاکانی

شخصی ادعای خ می کرد، او را پیش خلیفه بردند.

خلیفه به او گفت: پارسال اینجا یکی ادعای پیغمبری می کرد، او را بکشتند.

گفت: نیک کرده اند که او را من نفرستاده بودم.

ادامه مطلب


برچسب ها : چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی - عبید زاکانی
چند لطیفه ادبی از عبید زاکانی
ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدن

پست ' ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدناشتباه نکنید منظوراز زاغ، همان پرنده شبیه کلاغ نیست. زاغ( زاج)نوعی نمک است که انواع گوناگون دارد:(سیاه،سبز، سفید و غیره)

زاغ سیاه بیشتر بمصرف رنگ نخ قالی، پارچه و چرم می رسداگرهنرمندی ببیند که نخ، پارچه یا چرم همکارش بهتر از مال خودش است، درنهان سراغ ظرف زاغ همکارش می رود و چوبی در آن می گرداند و با دیدن و بوییدن ،تلاش می کند دریابد در آن زاغ چه چیزی افزوده اند یا نوع ، اندازه و نسبت ترکیبش باآب یاچیزدیگر چگونه است.

این مثل وقتی به کار می رود که ی ی را می پاید و می خواهد ببیند او چه میکندو ازچیزهایی پنهان ورازهایی آگاه شود که برایش سودمند است .
برچسب ها : ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدن
ریشه ضرب المثل زاغ ی را چوب زدن
ریشه کنایه مچ ی را گرفتن

پست ' ریشه کنایه مچ ی را گرفتن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه کنایه مچ ی را گرفتن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه کنایه مچ ی را گرفتن


این ترکیب از بازی «گل یا پوچ» گرفته شده است. در این بازی که سابقاً در شب نشینی های خانوادگی خیلی رایج بوده، فردی که «اوسّا» (خفیف شده ی ) نامیده می شد مسئول پیدا «گل» بود. دیگران نیز به او مشاوره می دادند. اوسا که معمولاً فرد خِبره تری نسبت به سایرین بوده و کار بلد است به فراست و یا از روی رفتار های پراسترس و هراس آلود یکی از بازیکنان تیم روبرو می توانست حدس بزند که گل در دست اوست. از این رو ناگهان و بودن مقدمه مچ دست او را می چسبید و با تکان خفیفی می گفت:« گل اینجاست مگه نه؟!» فرد مذکور اگر کاربلد بود با آرامش می گفت:« نمی دونم! مردش هستی بگیر گل رو» اما اگر به خاطر داشتن گل، دچار هیجان شده بود، هول شده و یکهو مشت خود را باز می کرد. و چون اوسا نگفته بود «گل اینجاست» یا «گل رو بده» و او بی جهت گل را نشان داده بود، بازنده بازی می شدند و گل به تیم روبرو می رسید. در این حال می گفتند:« مچش رو خوب گرفتی ها!»

برچسب ها : ریشه کنایه مچ ی را گرفتن - بازی
ریشه کنایه مچ ی را گرفتن
ریشه کنایه جیک و بیک

پست ' ریشه کنایه جیک و بیک ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه کنایه جیک و بیک ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه کنایه جیک و بیک


هرگاه دو یا چند نفر با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند و مهمات و مشکلات امور را با تشریک مساعی حل و فصل کنند در چنین مواردی گفته می شود جیک و بوکشان درست است و یا به اصطلاح دیگر می گویند جیک وبوکشان یکی است یعنی قبلا توافق د و می دانند چه می کنند. گاهی هم گفته می شود"جیک و پیک" که نادرست است.

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه کنایه جیک و بیک
ریشه کنایه جیک و بیک
آدرس کانال تلگرام

پست ' آدرس کانال تلگرام ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آدرس کانال تلگرام ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آدرس کانال تلگرام

به کانال تلگرامی ما به آدرس [email protected] بپیوندیدبرچسب ها : آدرس کانال تلگرام
آدرس کانال تلگرام
درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی

پست ' درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی

فن ماده تاریخ سازی و زیبایی های آن:

فن ماده تاریخ سازی و زیبایی های آن: نویسنده : بهمن بنی هاشمی

شاید شما تا به حال (عبارت ماده ) تاریخ را شنیده و یا با آن آشنایی کامل داشته باشید امّا اگر این لغت را در لغتنامۀ دهخدا جست وجو کنیم به این توضیحات برمیخوریم که : ” ماده تاریخ آنستکه مجموع حروف بیت یا مصراع یا عبارتی به حساب ابجد با تاریخ واقعه ای تطبیق کند “

واما ماده تاریخ یکی از صنایع شعری و همچنین یکی از نمونه های استفادۀ تاریخ از واژه ها برای ثبت تاریخ یک واقعه می باشد . ماده تاریخ نویسی را همانند نقاشی و موسیقی و… یکی از صنایع مستظرفه به حساب آورده اند. ماده تاریخ نویس و یا شاعر دانای این فن با استفاده از عدد وشمارۀ

ادامه مطلب


برچسب ها : درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی - تاریخ ,ماده ,ماده تاریخ ,تاریخ سازی
درباه ماده تاریخ و اهمیت آن در ادب فارسی
شعری زیبا از خیام

پست ' شعری زیبا از خیام ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شعری زیبا از خیام ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شعری زیبا از خیام

چون بلبل مست راه در بستان یافت

روی گل و جام باده را خندان یافت
آمد به زبان حال در گوشم گفت
دریاب که عمر رفته را نتوان یافت


برچسب ها : شعری زیبا از خیام - یافت
شعری زیبا از خیام
معنی روان درس شبنم عشق

پست ' معنی روان درس شبنم عشق ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معنی روان درس شبنم عشق ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معنی روان درس شبنم عشق

مجموعه ای می بایست... : مجموعه ای از روح و جان لازم است که در خود هم عشق و بندگی خداوند را به طور کامل داشته باشد و هم دانش و شناخت را، تا بتواند بار امانت الهی ( عشق ) را مردانه و عاشقانه با تمام وجودش حمل کند.

ادامه مطلب


برچسب ها : معنی روان درس شبنم عشق
معنی روان درس شبنم عشق
لف و نشر و انواع آن

پست ' لف و نشر و انواع آن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست لف و نشر و انواع آن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

لف و نشر و انواع آن

لف و نشر و انواع آن


«لف » در لغت به معنای پیچیدن و تا است و «نشر» به معنای باز و گستردن. در اصطلاح بدیع، لف و نشر عبارت از این است که یک یا چند واژه در قسمتی از سخن (عموماً مصراع، یا بیت) ذکر می شود و در قسمت بعدی (مصراع یا بیت بعدی) واژگان مربوط به آن ها آورده می شود، به نحوی که می توان دو به دو این واژه ها را به هم مربوط کرد. به کلماتی که ابتدا ذکر می شود لف، و کلماتی که به آن ها مربوط می شود، نشر می گویند؛ برای مثال:


فغان زجغد جنگل و مُرغوای او که تا ابد بریده باد نای او

بریده باد نای او تا ابد گسسته و ش ته، پروپای او

ادامه مطلب


برچسب ها : لف و نشر و انواع آن - مربوط
لف و نشر و انواع آن
چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟

پست ' چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟

«شاهنامه آ ش خوشه» از معروف ترین ضرب المثل های فارسی است. اما این سؤال پیش می آید که با وجود پایان تلخ و ش ت ایرانیان از اعراب در پایان «شاهنامه»، چرا این ضرب المثل در بین مردم رواج یافته است؟

ادامه مطلب


برچسب ها : چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟
چرا می گویند شاهنامه آ ش خوشه ؟
زحافات مهم عروضی

پست ' زحافات مهم عروضی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زحافات مهم عروضی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

زحافات مهم عروضیشرح ۱۰ اصطلاح مهم عروضی:

۱-مقبوض ۲-ا ب ۳-مطوی ۴-مکشوف ۵-مخبون ۶-مکفوف ۷-محذوف ۸-مشکول ۹-منحور۱۰- مجبوب

۱- مقبوض: تبدیل رکن مفاعیلن به مفاعلن(یعنی تبدیل هجای بلند سوم(هجای ماقبل آ ) به هجای کوتاه

ادامه مطلب


برچسب ها : زحافات مهم عروضی - هجای
زحافات مهم عروضی
ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختن

پست ' ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختنسابقا معتقد بودند که غذا و خوراک تمساح به وسیله اشک چشم تامین می شود.

بدین طریق که هنگام گرسنگی به ساحل می رود و

مانند جسد بی جانی ساعت ها متمادی بر روی شکم دراز می کشد.

در این موقع اشک ج و مسموم کننده ای از چشمانش خارج می شود

که حیوانات و ات هوایی به طمع تغذیه بر روی آن می نشینند.

پیداست که سموم اشک تمساح آنها را از پای در می آورد.

فرضا نیمه جان هم بشنود و قصد فرار کنند به علت ج بودن اشک تمساح نمی توانند

از آن دام گسترده نجات یابند. خلاصه هربار که مقدار کافی حیوان و ه در دام اشک تمساح افتند،

تمساح پوزه ای جنبانیده به یک حمله آنها را بلع می کند و مجددا برای شکار ط های دیگر اشک می ریزد.
برچسب ها : ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختن - تمساح
ریشه ی ضرب المثل اشک تمساح ریختن
اجزای جمله 1

پست ' اجزای جمله 1 ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اجزای جمله 1 ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اجزای جمله 1


جملات دوجزیی یا ناگذر

اساس این جملات بر این قرار گرفته است که در آن ها فعل ، غیر از نهاد به جزء دیگری نیازندارد و از این رو دو جزء در آنها به معنی آن است که آنها از نهاد و فعل تشکیل شده اند .


راه شناسایی جملات دوجزیی :

بهتری راه شناسایی این نوع جملات ، توجه به مصدر فعل است به این معنی که باید زمان فعل را کنار گذاشت و به مصدر توجه کرد ؛مثلا در جمله ، « حسن خو ده است » ظاهر جمله غلط انداز است و شخص نا آگاه می پندارد که خو ده مسند است وجمله گذرا به مسند . اما با اندکی دقت در می یب م که مصدر این جمله ، خو دن است و خو دن ناگذر است پس این جمله هم ناگذر یا دو جزیی خواهد بود


تعدای از افعال ناگذر یا دو جزیی ساز :

رفتن ، آمدن ، دویدن ، جهیدن ، خو ن ، نشستن ، پ ، گذشتن ( به معنی رد شدن ) ، ....
برچسب ها : اجزای جمله 1 - جمله ,جملات ,ناگذر ,مصدر ,جملات دوجزیی
اجزای جمله 1
غزلی زیبا از مولانا

پست ' غزلی زیبا از مولانا ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست غزلی زیبا از مولانا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

غزلی زیبا از مولانا


بازرسید آن بت زیبای من

می این دم و فردای من

در نظرش روشنی چشم من

در رخ او باغ و تماشای من

عاقبت امر به گوشش رسید

بانگ من و نعره و هیهای من

بر در من کیست که در می زند

جان و جهان است و تمنای من

گر نزند او در من درد من

ور نکند یاد من او وای من

دور مکن سایه خود از سرم

باز مکن سلسله از پای من

در چه خیالی هله ای روترش

رو بر حلوایی و حلوای من

هم بخور و هم کف حلوا بیار

تا که بیفزاید صفرای من

ریش تو را سخت گرفته ست غم

چیست زبونی تو بابای من

در زنخش کوب دو سه مشت سخت

ای نر و نرزاده و مولای من

مشک بدرید و بینداخت دلو

غرقه آب آمد سقای من

بانگ زدم کای کر سقا بیا

رفت و بنشنید علالای من

آن من است او و به هر جا رود

عاقبت آید سوی صحرای من

جوشش دریای معلق مگر

از لمع گوهر گویای من

گوید دریا که ز کشتی بجه

دررو در آب مصفای من

قطره به دریا چو رود در شود

قطره شود بحر به دریای من

ترک غزل گیر و نگر در ازل

کز ازل آمد غم و سودای من
برچسب ها : غزلی زیبا از مولانا
غزلی زیبا از مولانا
هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید

پست ' هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید

معنی « موسی و شبان »

1_ حضرت موسی ( ع ) چوپانی را در راه دید که او پیوسته خداوند را می خواند و می گفت : ای خدا و ای اله
2_ خداوندا تو کجا هستی تا من غلام تو شوم، کفشت را بدوزم و موهایت را شانه کنم ( از تو مراقبت کنم )
3_ دست دوست داشتنی تو را ببوسم و پای دوست داشتنی تو را بمالم و هنگام خو دن جایگاه تو را تمیز و مرتب کنم ( جارو کنم )
4_ خدایا همه ی بزهای من فدای تو شود و همه ی نواها و شور و غوغای من ( آوازهای چوپانی به دنبال ان ) به یاد توست.
5_ آن چوپان به این روش حرف های بیهوده ای می گفت. موسی گفت : « ای فلان با چه ی سخن می گویی ؟ »
6_ شبان گفت : « من با ی سخن می گویم که ما را آفریده و این آسمان و زمین را آفریده است »
7_ موسی گفت : « های چوپان ( آگاه باش ) که گستاخ شده ای و هنوز مسلمان نشده ای ( ایمان نیاورده ای ) کافر شده ای ( سخن کفر آمیز می گویی )
8_ این چه سخن کفر آمیزی است که می گویی ؟ ت باش و حرف نزن ( سکوت اختیار کن )
9_ چارق و پا پیچ لایق توست، این چیزها کی درخور آفتاب حقیقت ( خداوند ) است.
10_اگر ت نشوی، آتش خشم الهی همه چیز را خواهد سوزاند.
ادامه مطلب


برچسب ها : هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید - موسی ,گویی ,شبان ,دوست داشتنی
هر چه درباره درس موسی و شبان می خواهید
داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار

پست ' داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار

رابعه یگانه دختر کعب بلخ بود. چنان لطیف و زیبا بود که قرار از دلها می ربود و چشمان سیاه جادوگرش با تیر مژگان در دلها می نشست. جانها نثار لبان مرجانی و دندانهای مروارید گونش می گشت. جمال ظاهر و لطف ذوق به هم آمیخته و او را دلبری بی همتا ساخته بود. رابعه چنان خوش زبان بود که شعرش از شیرینی لب حکایت می کرد. پدر نیز چنان دل بدو بسته بود که آنی از خیالش منصرف نمی شد و فکر آیند دختر پیوسته رنجورش می داشت. چون مرگش فرار رسید, پسر خود حارث را پیش خواند و دلبند خویش را بدو سپرد و گفت: «چه شهریارانی که این درّ گرانمایه را از من خواستند و من هیچ را لایق او نشناختم, اما تو چون ی را شایستـ او یافتی خود دانی تا به هر راهی که می دانی روزگارش را م سازی.»

ادامه مطلب


برچسب ها : داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار - چنان
داستان زیبای ربعه بنت کعب از زبان عطار
رینولد نی ون و مثنوی مولانا

پست ' رینولد نی ون و مثنوی مولانا ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست رینولد نی ون و مثنوی مولانا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

رینولد نی ون و مثنوی مولانا
رینولد نیکلسون سال های طولانی از عمر گرانمایه خود را صرف تحقیق و تفحّص در متون کهن ی و عرفانی کرد ولی شا ار او در سالیان متمادی، ویرایش و تنقیح مثنوی مولانا بود که تا هم اکنون معتبرترین و متداول ترین نسخه مثنوی معنوی است.

گذشته از کار سترگ یاد شده، ترجمه مثنوی به زبان انگلیسی و شرح و تفسیر آن در 8جلد از دیگر کارهای ناب و ماندگار رینولد نیکلسون است.

ادامه مطلب


برچسب ها : رینولد نی ون و مثنوی مولانا - مثنوی ,رینولد ,مثنوی مولانا ,رینولد نیکلسون
رینولد نی ون و مثنوی مولانا
معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی

پست ' معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی

چشم دل باز کن که جان بینی آنچه نادیدنی است آن بینی

دستور) « آنچه نادیدنی است » نقش مفعولی دارد / آن دوم بدل یا تأکید است.

آرایه ) چشم دل : اضافه ی استعاری / مصراع دوم متناقض نما یا پارادو دارد.

معنی) با پرورش معنوی دل ، بصیرتی پیدا کن که بتوانی حقیقت روح و عالم غیب را درک کنی.

گر به اقلیم عشق روی آری همه آفاق گلستان بینی

لغت) اقلیم : سرزمین / آفاق : جمع افق ، افق ها و آسمان ها

دستور) گلستان : را امروز مسند می دانند و پیش از این آنرا تمیز می دانستند.

آرایه) اقلیم عشق : اضافه ی تشبیهی است.

ادامه مطلب


برچسب ها : معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی - اقلیم ,بینی ,آنچه نادیدنی
معنی درس 20 ادبیات سوم تجربی - ریاضی
آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟

پست ' آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟


یکی از درس های فارسی به شعری از نزار قبانی اختصاص یافته است . شعری با مضمون مقاومت در جنوب لبنان . اما این شعر بنا به دلایلی چند برای کتاب درسی مناسب نمی نماید :

1- شعر یک شاعر باید بازتاب افکار و شخصیت او باشد و اگر ی نزار قبانی را نشناسد ، گمان می کند که با یک چهره انقل دو آتشه روبرو است اما هنگامی که به زندگی نامه او مراجعه کند و دریابد که زن و دو عنصر اساسی شعر اویند ، در فکر خود دچار تردید می شود .

شاید بگوییم این شعر مربوط به دوره تحول شخصیتی او پس از ش ت اعراب از اسراییل است اما به نظر نمی رسد شایسته باشد شعری را که به یک دوره محدود از زندگی او مربوط است به کل زندگی او تسری دهیم .

2- شعر ، شعر دشوار و دو پهلویی است آمیختگی جنوب لبنان با موسی صدر ، درک عمومی شعر را برای دانش آموز و حتی معلمان دشوار ساخته است . اشارات متنوع او به تاریخ جنوب لبنام و خاستگاه موسی صدر ، درک شعر را بدون توجه به واقعیات تاریخی بسیار دشوار می سازد

شاید بهتر بود نمونه مناسب تری از ادب مقاومت برای این بخش انتخاب می شد .برچسب ها : آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟ - زندگی ,دشوار ,جنوب ,قبانی ,نزار ,شعری ,نزار قبانی , موسی ,درسی مناسب ,برای کتاب ,جنوب لبنان
آیا درس نزار قبانی برای کتاب درسی مناسب است ؟
ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی

پست ' ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی
ظاهراً مرموزترین مقطع زندگی مولانا چیستان دیدار او با شمس است. براستی در این دیدار چه جذب و انجذ رفت و چه رُقیه و فسونی ساخته و پرداخته شد که زندگی مولانا ی ره سان و سیرتی دگر یافت؟ یکی از اصلی ترین اسباب پوشیدگی این راز، خود مولاناست. از آن رو که در این باره چیزی نگفته مگر به رمز و استعاره. چنانکه وقتی حسام الدین به اصرار از او درخواست می کند که شمّه ای از شمیم آن احوال بازگوید، مولانا، هم می گوید و هم نمی گوید! چون در پاسخ اظهار می دارد که سخن اهل محو را اهل صحو نتوانند شنود. و این نحوه از بیان به مخاطب القا می کند که راز این دیدار ورای عقول عادی بشری است. و چون حسام الدین توضیح بیشتری طلب می کند تا با این توضیحات، زمین و آسمان خندان و شکفته شوند باز مولانا رندانه از پاسخ صریح می گریزد و او را به دریافت این احوال به نهج رمز و کنایه احاله می دهد و شرح اسرار دلبران را در حدیث دیگران خوش تر و بهتر می شمارد.۱ سؤال حسام الدین از مولانا نشان می دهد که حتی یاران خاص و اصحاب گُزین او نیز از حقیقت این دیدار، بیدار و آگاه نبوده اند تا چه رسد به دیگران!
ادامه مطلب


برچسب ها : ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی - مولانا ,می کند ,حسام الدین ,زندگی مولانا
ماجرای ملاقات مولانا و شمس تبریزی
زندگی نامه محمد بهمن بیگی

پست ' زندگی نامه محمد بهمن بیگی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست زندگی نامه محمد بهمن بیگی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

زندگی نامه محمد بهمن بیگی
محمد بهمن بیگی که از او به عنوان پدر آموزش عشایر یاد می شود، در سال ۱۲۹۹ در ایل قشقایی در خانوادهٔ محمودخان کلانتر تیره بهمن بیگلو از طایفهٔ عملهٔ قشقایی به هنگام کوچ دیده به جهان گشود

هشت ساله که شد، پدر یک استخدام کرد و به خانه آورد که هم به محمد درس بدهد و هم برای او نامه بنویسد. محمد دو سال نزد آن درس خواند و الفبای سواد را آموخت. ده ساله بود که در راستای سیاست تضعیف عشایر و تخته قاپوی اجباری، پدرش را به تبعید به تهران محکوم د و شش روز پس از تبعید پدر، مادرش را نیز به گناه فراهم آذوقه برای عشایر مخالف ت، به تبعیدگاه همسرش فرستادند. بنابراین، محمد همراه مادر تبعیدی از کوه دشت به تهران آمد و در مدرسهٔ علمیهٔ تهران مشغول تحصیل شد.

ادامه مطلب


برچسب ها : زندگی نامه محمد بهمن بیگی - محمد ,تهران ,عشایر
زندگی نامه محمد بهمن بیگی
تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی

پست ' تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی
مأخذ این قصه که درقرن ششم شهرت داشت و خاقانی درتحفه العراقین بدان اشاره کرده و گفته است : ( به نقل از کتاب احادیث و قصص مثنوی )

حکایت ذیل است :
در روزگار سلیمان علیه السلام شخصی دربازار مرغکی ید که او را هزار دستان گویند . اگر او را در نواهزار دستان است تو را در هوا هزار دستان بیش است . او را در نوا و تو ار در بی- نوایی . آن مرغک را به خانه برد و آنچه شرط او بود از قفس و جای و آب و علف بساخت . و به آواز او مستأنس می بود . یک روز ، مرغکی بیامد هم از جنس او بر قفس نشست و چیزی به قفس او فروگفت . آن مرغک نیز بانگ نکرد ومرد آن قفس برگرفت و پیش سلیمان آورد و گفت ای رسول الله این مرغک ضعیف را به بهای گران ب یدم . و به آنچه شرط اول است از جای و آب و علف ، قیام نمودم تا برای من بانگ کند روزی چند بانگ کرد و مرغکی بیامد و چیزی به قفس او فرو گفت ، این مرغک گنگ شد . از او بپرس تا چرا اول بانگ کرد و اکنون نمی کند ؟
و آن مرغک را گفت چرا بانگ نمی کنی ؟ مرغک گفت یا رسول الله من مرغکی بودم هرگز دام و دانة صیّاد نادیده . و صیّادی بیامد و در گذر من دامی بگسترد . و دانة چند در آن دام فشاند من چشم حرص باز ، دانه بدیدم . چشم عیرت باز ن تا دام بدیدمی به طمع دانه دردام شدم . به دانه نارسیده در دام افتادم . پایم به دام بسته شد و دانه به دست نیامد . چنین باشد ( پروانه به طمع نور در نارافتاد ، چون مرغ به طمع دانه در دام آید ) صیاد مرا بگرفت و از جفت و بچه جدا کرد و به بازار آورد . این مرد مرا ب ید و در زندان قفس بازداشت من از سوز درد فرقت نالیدن گرفتم . او از سرغفلت و سماع می کرد . و از درد من غافل و بی خبر :
از درد دلِ محب حبیب آگه نیست
می نالد بیمار و طبیب آگه نیست
ادامه مطلب


برچسب ها : تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی - مرغک ,بانگ ,دانه ,مرغکی ,بیامد ,دستان ,رسول الله ,مرغکی بیامد ,هزار دستان
تحلیل و ریشه ی داستان طوطی و بازرگان مثنوی معنوی
آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟

پست ' آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟

به طور مسلم، معلوم نیست که داستان رستم از چه زمانی وارد زبان فارسی شده است. محققان و مورخان حدسهایی بسیار زده اند. در اوستا، کتاب دینی زرتشت، نامی از رستم و زال نیامده است و درست هم همین است؛

زیرا که رستم دین بهی را نپذیرفت و دعوت اسفندیار هم برای ورود او به این دین مؤثر نیفتاد و تا آ در آیین مهری باقی ماند البته، باید گفت که همه ی این حدسها فرضیه ای بیش نیست. در متن پهلوی بندهشن، هم چنین در کتاب «درخت آسوریک» از رستم نام برده شده است. بدون تردید، داستان رستم یک داستان حماسی ملی است که در مقابل روایات دینی عصر گشتاسب و اسفندیار.

بعضی گفته اند: «رستم همان گرشاسب است؛»

زیرا تمام صفات این دو نفر بسیار به هم دارند و محققان، داستان زال و رستم را با داستان گرشاسب از هم جدا نمی دانند و ریشه ی داستان او را در فرهنگ ملی و محلی مردم سیستان یا زرنگ یا نیمروز جست و جو می کنند و آن را بازمانده ی زمانی می دانند که سیستان در تصرف اقوام سکایی بوده است.

ادامه مطلب


برچسب ها : آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟ - رستم ,داستان ,داستان رستم
آیا داستان رستم واقعیت دارد ؟
ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن )

پست ' ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن ) ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن ) ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن )


این اصطلاح را هم بسیار شنیده اید که می گویند فلانی قِسِر در رفت. این ترکیب از اصطلاحات دامپروری است. در گویشهای محلی «قَسَر » هم گفته می شود و در معنی به ماده ای اطلاق شده که جفت نخورده و باردار نشده است و یا دیگر توان باروری ندارد. مانند میشهای پیر. در فرهنگ دهخدا آمده است :« به یا ماده ای که در طول یک دوره ی پرواربندی از زیر یا نری در برود و باردار نشود، می گویند «قِسِر »! و به این یا می گویند که قِسِر در رفته است!


حال وقتی ی از بلایی که فرد دیگری می خواسته به سرش در بیاورد گریخته و یا از بلایی طبیعی جان سالم بدر برده باشد می گویند « فلانی هم قسر در رفت» یا « فلانی از دست بهمانی قسر در رفت ها!»
برچسب ها : ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن ) - ,فلانی ,می گویند , ماده ای
ریشه ی کنایات ( قسر در رفتن )
اسم مصدر و انواع آن

پست ' اسم مصدر و انواع آن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اسم مصدر و انواع آن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اسم مصدر و انواع آن


علاوه بر مصدر، اسمهایی نیز در فارسی هستند که با اینکه نشانه های مصدری ندارند، ولی حاصل معنی و مفهوم مصدر را می رسانند؛ مانند دانش، ستایش، دیدار، خنده، ،

دانش ← دانستن

ستایش ← ستودن

دیدار ← دیدن و...

این گونه واژه ها را اسم مصدر یا حاصل مصدر می نامند.

ادامه مطلب


برچسب ها : اسم مصدر و انواع آن - مصدر
اسم مصدر و انواع آن
ریشه ی چندواژه

پست ' ریشه ی چندواژه ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی چندواژه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی چندواژه


بلبل:از عربی آمده، از ریشه سامی bl به معنای غلغل ، صدا برآوردن

بلبل الابریق: لوله کوزه

در فارسی هم بلبله به معنای کوزه لوله دار و کوزه است.


پاییز: برگ ریزان، خزان، یکی از فصول چهارگانه

فارسی میانه: padez

ایرانی باستان: (زمستان) pati- zaya (نزدیک زمستان)


پرتقال :برگرفته از نام کشور پرتغال. اولین بار پرتغالی ها نهال درخت پرتقال را از چین به اروپا بردند. و به دستیاری آنان این میوه در اروپا، امریکا و ایران شناخته شد.
برچسب ها : ریشه ی چندواژه - کوزه
ریشه ی چندواژه
درباره یک بیت داستان خیر و شر

پست ' درباره یک بیت داستان خیر و شر ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درباره یک بیت داستان خیر و شر ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درباره یک بیت داستان خیر و شر


در داستان خیر و شر نظامی بیتی وجود دارد که پرداختن به آن خالی از لطف نیست .

تم چون خدا پناهی داد

اینکم تاج و تخت شاهی داد

ادامه مطلب


برچسب ها : درباره یک بیت داستان خیر و شر
درباره یک بیت داستان خیر و شر
ریشه ی کلمات

پست ' ریشه ی کلمات ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی کلمات ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی کلماتریشه واژه «جوراب»


«جِر» در زبان فارسی ریشه ایست که «قرینه بودن» و «جوربودن» را می رساند که در ابتدا «گِر» تلفظ و بعدا به «جِر» تغییرصامت داده است. «جوراب» یا «گوراب» یعنی پوشش دارای جور یا قرینه که درابتدا به معنی پاپوش مانع نفوذ آب استفاده می شده است.

به واژگان دیگری که ازبن واژه ی “جر” درست شده است توجه فرمایید:

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه ی کلمات - ریشه
ریشه ی کلمات
بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی

پست ' بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی

بدین ترتیب یکی از اهم مسائلی که در قصة موش و گربه آمده است مبارزه با ریاکاری و مذهب تردید است . عبید در این قصیده توجهی جدی به عقلانیت و علم و دانش افزایی و هوشمندی نموده است و قبل از آغاز قصه, عاقلان و عالمان و هوشمندان را که قدرت عبور از ظاهر کلمات و نظر در معنی دارند, مخاطب ساخته و می گوید:

ادامه مطلب


برچسب ها : بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی
بررسی انتقادی موش و گربه عبید زاکانی
ریشه ی امثال « حرف مفت زدن»

پست ' ریشه ی امثال « حرف مفت زدن» ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی امثال « حرف مفت زدن» ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی امثال « حرف مفت زدن»در سال ١۲۷۴ هجری قمری و در زمان ناصر الدین شاه قاجار، میرزا ملکم خان ناظم ال ه نخستین خط تلگراف را بین قصر گلستان و باغ لاله زار کشید. پس از آن، با بستن قرارداد با شرکت های خارجی،

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه ی امثال « حرف مفت زدن»
ریشه ی امثال « حرف مفت زدن»
ریشه ی چند کلمه

پست ' ریشه ی چند کلمه ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ی چند کلمه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ی چند کلمهریشه واژه «چمدان»


چمدان همان «جامه دان» فارسی است که به زبان روسی وارد شده است پس از تغییر درلهجه زبان فارسی دوباره به زبان فارسی وبه صورت «چمدان» برگشته است.

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه ی چند کلمه - زبان ,فارسی ,زبان فارسی
ریشه ی چند کلمه
10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث

پست ' 10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست 10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث


#نیما_مه ویا

در جغرافیایی بزرگ شده ام که نه بهار داشت، نه پاییز و نه زمستان. تابستانِ سرد داشت و تابستان گرم؛

ادامه مطلب


برچسب ها : 10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث
10 اسفند سالروز تولد اخوان ثالث
معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی

پست ' معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی


طلوع می کند آن آفتاب پنهانی

ز سمت مشرق جغرافیای عرفانی


آرایه ) آفتاب پنهانی : استعاره از زمان / جغرافیای عرفانی : استعاره از مکه / طلوع آفتاب و مشرق : تناسب دارند

ادامه مطلب


برچسب ها : معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی - آفتاب ,پنهانی ,آفتاب پنهانی ,جغرافیای عرفانی
معنی درس آفتاب پنهانی - درس 16 ادبیات 3 تجربی
داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی

پست ' داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی


در سرا زال کنیزی بود که بعد از مدتی باردار شد و پسری بدنیا آورد که نامش را شغاد نهادند . ستاره شناسان او را بداختر یافتند و به زال گفتند که وقتی بزرگ شود نژاد سام را تباه می کند و سیستان از او پر وش میشود . زال غمناک شد و وقتی پسرک شیرخوارگی را پشت سر گذاشت زال او را نزد شاه کابل فرستاد . مدتی گذشت و او بزرگ شد و شاه کابل او را بسیار دوست داشت و به او دختر داد . وقتی شغاد داماد شاه کابل شد او فکر کرد که دادن باج به رستم را قطع کند . در زمان مقرر از طرف رستم آمدند و باج درخواست د . شغاد از این موضوع عصبانی شد و به شاه کابل گفت : برادرم از من شرم نمی کند . باید او را به دام اندازیم . شاه کابل هم پذیرفت . شغاد گفت : مهمانی بده و بزرگان را دعوت کن و در میانه مهمانی با من بدرفتاری کن و من با ناراحتی به زابل میروم

ادامه مطلب


برچسب ها : داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی - شغاد ,کابل ,رستم
داستان شغاد و رستم از شاهنامه فردوسی
نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی

پست ' نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی

نماد شناسی مرغان «منطق الطیر»

آناهید خزیر: در این درس گفتار مطرح شد که سیمرغ، مرغی بزرگ و افسانه ای در اساطیر ایران باستان و ادب فارسی است که سخنگو و چاره ش است و بر فراز کوه البرز زندگی می کند و عطار در منطق الطیر از بُعد عرفانی بدان پرداخته و سیمرغ را وجود ناپیدا و کامل دانسته است. در این درس گفتار، این پرنده در اساطیر و تاریخ ادبیات فارسی و بیان تمثیلی آن از زبان عرفا و حکما و هنرمندان تشریح و تبیین می شود.

ادامه مطلب


برچسب ها : نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی
نماد گرایی پرندگان منطق الطیر از دیدگاه کزازی
شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات

پست ' شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات


… یادم آمد ، هان
داشتم می گفتم آنشب نیز
.سورت سرمای دی بیدادها می کرد

ادامه مطلب


برچسب ها : شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات
شعر کامل خوان هشتم اخوان ثالث = معنی برخی لغات
اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد

پست ' اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد


احتراما با استحضار می رساند از مجموع 14 اثر واصل شده مربوط به درس آزاد به این وسیله نتیجه داوری اعلام می گردد :

نفر اول آقای ابوبکری از سردشت

نفر دوم خانم جراحیان از مهاباد

نفر سوم خانم زلفی از شاهین دژ

نفر چهارم آقای مقدور از پیرانشهر

از این همکاران گرامی با اهدای لوح تقدیر استانی تقدیر به عمل خواهد آمد .

در ضمن کلیه آثار واصل شده به تدریج در کانال استانی خدمت همکاران عرضه خواهد شد .
برچسب ها : اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد
اعلام نتایج جشنواره طراحی درس آزاد
ریشه مثل سروگوش را آب دادن

پست ' ریشه مثل سروگوش را آب دادن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه مثل سروگوش را آب دادن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه مثل سروگوش را آب دادنعبارت بالا اصطلاحی است که در میان طبقات از وضیع و شریف رایج و معمول است و هر گاه که پای تجسس و تحصیل ‏اطلاع از امری پیش آید آن را به کار می برند.‏

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه مثل سروگوش را آب دادن
ریشه مثل سروگوش را آب دادن
درباره داستان سلامان و آبسال

پست ' درباره داستان سلامان و آبسال ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درباره داستان سلامان و آبسال ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درباره داستان سلامان و آبسال


قصه سلامان و ابسال، یک قصه رمزی و تمثیلی است که ریشه ای یونانی دارد. این قصه در حدود قرن 3 و 4 ه.ق برای نخستین بار به وسیله «حنین بن اسحق»، حکیم، طبیب و مترجم از یونانی به عربی ترجمه شد.

ادامه مطلب


برچسب ها : درباره داستان سلامان و آبسال
درباره داستان سلامان و آبسال
تصحیح یک باور غلط

پست ' تصحیح یک باور غلط ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تصحیح یک باور غلط ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تصحیح یک باور غلط

تصحیح یک باور غلط

آیا فرقی بین تناسب و مراعات نظیر وجود دارد ؟

علیرغم آن که گاهی باور های غلطی در این باره مطرح شده است که اگر دو مورد باشد تناسب است در غیر این صورت مراعات نظیر و ...... باید دانست که این دو عنوان ، نام یک آرایه هستند و هیچ فرقی با هم ندارند .
برچسب ها : تصحیح یک باور غلط - باور ,مراعات نظیر
تصحیح یک باور غلط
ریشه ضرب المثل سر کیسه

پست ' ریشه ضرب المثل سر کیسه ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ضرب المثل سر کیسه ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ضرب المثل سر کیسه


امروزه این اصطلاح در محیط خانه و بازی بیشتر مصطلح است و به افرادی که تمام موجودی را باخته باشند اصطلاحا می گویند:" فلانی را سر کیسه د. البته در مورد افراد ساده لوح هم که بر اثر زبان بازی اشخاص دغلباز و فریبکار همه چیز را از دست بدهند این ضرب المثل از باب استشهاد و تمثیل به کار برده می شود.

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه ضرب المثل سر کیسه
ریشه ضرب المثل سر کیسه
شاخص های دوماهه بهمن و اسفند

پست ' شاخص های دوماهه بهمن و اسفند ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست شاخص های دوماهه بهمن و اسفند ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

شاخص های دوماهه بهمن و اسفند


1- مسابقه وبلاگ نویسی با موضوع فارسی دهم بین دانش آموزان

2- تحلیل نتایج داد شهرستان با توجه به میانگین استانی و کشوری و ارایه راه حل

3- بازدید

4- کارگاه

5- تهیه بانک سوالات نوبت اول شهرستانبرچسب ها : شاخص های دوماهه بهمن و اسفند
شاخص های دوماهه بهمن و اسفند
حماسه های معروف اروپا

پست ' حماسه های معروف اروپا ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست حماسه های معروف اروپا ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

حماسه های معروف اروپا


سرود رولان: یک حماسه معروف فرانسوی است که در اوا قرن یازدهم نوشته شد. این اثر شرح پهلوانی های یک قهرمان فرانسوی به نام رولان و داستان خیانت و پهلوانی است.

ادامه مطلب


برچسب ها : حماسه های معروف اروپا
حماسه های معروف اروپا
خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی

پست ' خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی


داستان با توصیف زیبایی از شهر کرمانشاه در یک بعد از ظهر زمستان سال ۱۳۱۳ شروع می شود . سید میران شخصیت اصلی داستان است . او یک نانوای با هیبت و در عین حال با روزه و است . آهوخانم ـ زن زحمتکش و بردبار ـ نمونۀ واقعی زن ایرانی است:

ادامه مطلب


برچسب ها : خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی
خلاصه رمان شوهر آهو خانم علی محمد افغانی
ریشه کنایه آب زیر کاه بودن

پست ' ریشه کنایه آب زیر کاه بودن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه کنایه آب زیر کاه بودن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه کنایه آب زیر کاه بودن


آب زیرکاه از ابتکارات قبایل و جوامعی بود که به علت ضعف و ناتوانی جز از طریق مکر و حیله یارای مبارزه و مقابله با دشمن را نداشتند.

ادامه مطلب


برچسب ها : ریشه کنایه آب زیر کاه بودن
ریشه کنایه آب زیر کاه بودن
خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد

پست ' خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد

ادبیات چهارم انسانی

خلاصه داستان مدیر مدرسه

جلال آل احمد 1337 (جیبی، 170 صفحه)

معلمی د ده از تدریس، مدیر مدرسه تازه سازی در حومه شهر میشود. در چند فصل کوتاه و فشرده با موقعیت مدرسه، ناظم و آموزگاران، وضع کلی شاگردان و اولیای اطفال آشنا میشویم. معلم کلاس چهار هیکل مدیر کلی دارد و پر سر و صداست. معلم کلاس سوم افکار دارد. معلم کلاس اول قیافه میرزا بنویسها را دارد. معلم کلاس پنجم ژیگولوست. ناظم همه کاره مدرسه است. بچهها بیشترشان از خانواده باغبان و میراب هستند. در ضمن اشاراتی در لفافهها را به هوای سال و روزگار حدیث، رهنمون میشود. بهر حال، مدیر ترجیح میدهد از قضایا کنار بماند و اختیار کار را به دست ناظم بسپارد که «هم مرد عمل است و هم هدفی دارد.» اما مجبور است که در چند مورد راساً دخ کند. مثلاً تماس با انجمن محلی برای «گ کفش و کلاه برای بچههای مردم». این چنین است که مدیر شاهد ت وقایع است اما در دلش جنگی ب است. او پیوسته درباره خودش قضاوت میکند، و وسوسه استعفاء رهایش نمیکند. وقتی معلم کلاس سوم را میگیرند مدیر از خود میپرسد که چه کاری از دستش بر میآید. روزی که معلم خوش هیکل کلاس چهارم زیر ماشین میرود، مدیر در بیمارستان بالای هیکل درهم ش ته او، برای نخستین بار اختیار از کف مینهد و چشمهای از منش عصبی خود را نشان میدهد، به راستی آقا مدیر چه کاره است؟ در واقع او کارهایی جزیی صورت داده است: تنبیه بدنی را غدغن کرده، معلم زن به مدرسه «عزب اغلیها» راه نداده، یا اختیار انجمن خانه و مدرسه را به دست ناظم س تا به کمک تدریس خصوصی بتواند کمک هزینهای به دست آورد.

ادامه مطلب


برچسب ها : خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد - مدیر ,معلم ,مدرسه ,کلاس ,ناظم ,اختیار ,معلم کلاس ,مدیر مدرسه ,دارد معلم ,مدرسه جلال
خلاصه کتاب مدیر مدرسه جلال آل احمد
فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو

پست ' فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو


1- مبالغه:

آن است که گوینده چیزی را ادعا می کند که هم از دیدگاه عقل و د ممکن و شدنی است هم عادتاً در آزمونهای زندگی نمونه هایی دارد، مثلا ی به یار و دوست عزیزش بگوید : من ان قدر به تو انس دارم به طوری که دیگر ی را دوست ندارم و از دیدن خلق جهان ملول و بیزارم.

ادامه مطلب


برچسب ها : فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو
فرق بین مبالغه ، اغراق و غلو
انواع ترکیب در زبان فارسی

پست ' انواع ترکیب در زبان فارسی ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست انواع ترکیب در زبان فارسی ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

انواع ترکیب در زبان فارسی

انواع ترکیب در زبان فارسی


1-ترکیب وصفی

تر کیب و صفی از یک هسته و یک صفت تشکیل می شود و این صفت می تواند صفت پیشین باشد مانند کدام خانه ، هیچ ، سه نفر و ....و یا صفت بیانی پسین باشد مانند خانه بزرگ ، کتاب مفید ، منظره زیبا و ....


2- ترکیب اضافی

آن است که مرکب از هسته ، نقش نمای اضافه و یک غیر صفت تشکیل شده باشد به عبارت دیگر مهم آن است که کلمه بعد از نقش نمای اضافه، صفت نباشد و هرچه باشد ترکیب اضافی خواهد بود مانند کتابِ احمد ، کیف ِ من ، راه پیروزی .
برچسب ها : انواع ترکیب در زبان فارسی - ترکیب ,باشد مانند ,انواع ترکیب
انواع ترکیب در زبان فارسی
ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار

پست ' ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار


آش شله قلمکار

آش شله قلمکار است!توضیح:این مثل داستانی دارد؛ می گویند ناصرالدین شاه قاجار، نذر داشت که سالی یک روز- آن هم در فصل بهار- به شهرستانک یا سرخه حصار (از نواحی خوش آب وهوای اطراف تهران) برود؛ در این روز خاص، به دستور او، دوازده دیگ آش بار می گذاشتند. مواد این آش، شامل چهارده رأس و مقدار زیادی حبوبات،سبزی ها و ادویه های مختلف بود. هنگام پختن این آش، نزدیکان شاه به اتفاق اهل خانواده خود، تلاش بسیاری می د که در تهیه مقدمات این آش نذری، از دیگران جلو بزنند و نهایت خدمت و ارادت خود را به این وسیله به شاه نشان دهند. مخارج و تدارکات تهیه آش و ریخت و پاش های مالی و جشن و سرور پخت این آش، معروف بوده است. اما مراسم پختن این آش، آنقدر شلوغ و بی نظم بوده که بعدها برای بی نظمی و ش گی، ضرب المثل شده است. کاربرد: هر کاری که بدون نظم و ترتیب انجام شود و آغاز و پایان آن معلوم نباشد، تشبیه می شود به: آش شله قلمکار. این مثل، نشان از هرج و مرج و ریخت و پاش آن کار دارد
برچسب ها : ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار - قلمکار
ریشه ضرب المثل آش شله قلمکار
درباره مکتب واسوخت

پست ' درباره مکتب واسوخت ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست درباره مکتب واسوخت ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

درباره مکتب واسوخت


در قرن دهم دو جریان شعری در ادبیات ایران رواج می یابد. نخست همان شیوه لطیف و فصیح سخنورانی همانند بابافغانی (متوفی ۹۲۵ ق ) که معانی و ظرافت کلام حافظ و اوج سبک عراقی را به خاطر می آورد و دیگر نوعی خاص از سخن گویی که خود معلول چاره شی های برخی از شاعران این دوره جهت تغییر شیوه و رهایی از تقلید در سبک عراقی بود. به اعتقاد این گروه سبک عراقی و مضامین عاشقانه آن بیش از حد جنبة ذهنی و تخیلی یافته بود. پس آنان به ساده گویی و بیان واقعیت در کلام توجهی خاص نشان می دهند. از این رو ماجرای میان دو قهرمان اصلی مضامین عاشقانه ـ عاشق و معشوق ـ را با زبانی ساده ، واقعی و به دور از هر گونه تکّلف ـ مکتب وقوع ـ بیان می دارند، اما این بی پیرایگی و صراحت بیان چنان که گاه عاشق بر خلاف سنت معمول در ادبیات عاشقانه با خشونت با معشوق خود رفتار می کند و ضمن انتقاد از عملکرد او حتی وی را به قطع ارتباط تهدید می کند. واسوخت مکتب وقوع شیوه ای در سخنوری به ویژه غزل سرایی است که با سادگی فوق العاده زبانی و عاری بودن از اغراق های شاعرانه و پیرایه های کلامی و معنوی متمایز و مشخص است . در اوایل قرن دهم بسیاری از شاعران این شیوه را به کار می گرفتند که تفاوت کلی با طرز سخنگویی شاعران قرون پیش از آن داشت . از جمله مهم ترین وجوه تمایز این مکتب عبارت بود از: ۱ ـ بیان واقعی عوالم عاشقانه : شاعران زبان حال احساسات خود را آنچنان که واقعیت داشت و خود احساس می د، بدون هیچگونه پوشی و پنهان کاری ، به تصویر می کشیدند.
برچسب ها : درباره مکتب واسوخت - این ,مکتب ,شاعران ,عراقی ,سبک ,شیوه ,سبک عراقی ,مکتب وقوع
درباره مکتب واسوخت
ویژگی های بدل

پست ' ویژگی های بدل ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ویژگی های بدل ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ویژگی های بدل

ویژگی های بدل


ویژگی های بدل که ما آنها را با عنوان « راه های تشخیص بدل » می شناسیم عبارت اند از :


۱ – بدل و اسم قبل از آن باید در جمله ، یک نقش داشته باشند.


2 – بدل و اسم قبل از آن باید یک چیز یا یک شخص باشند و دو چیز یا دو مستقل از هم نباشند .


3 – بدل از جمله قابل حذف شدن باشد ؛بدون این که به معنی جمله آسیبی برسد .


4 – اسم قبل از بدل نباید ره داشته باشد .


5 – بدل بین دو ویرگول قرار می گیرد .
برچسب ها : ویژگی های بدل - جمله ,ویژگی
ویژگی های بدل
ریشه ضرب المثل جیم شدن

پست ' ریشه ضرب المثل جیم شدن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ضرب المثل جیم شدن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ضرب المثل جیم شدن


جیم شدن

چند تن از اصحاب صادق (ع) به علت علاقه و ارادت به آن حضرت قرار گرفتند و هارون با روشهای مختلف می خواست آنها را از بین ببرد. این عده از حضرت ب تکلیف د جعفر صادق (ع) جواب آنها را با یکی از حروف الفبایی دادند و آن حرف ج بود یعنی به طور رمز و سر بسته پیام دادند که: جیم شوید. سوال کنندگان مجاز نبودند، بیش از این از حضرت توضیح بخواهند زیرا جاسوسان خلیفه مراقب بودند لذا پیام اختصاری حضرت را با همان اختصار که دریافت کرده بودند به اطلاع علاقه مندانش در بغداد رسانیدند .هر کدام از آنان پیام صادق (ع) را به زعم خویش تعبیر کرده و بدان وسیله از دست هارون نجات یافتند. بعضی ها حرف ج را جلاء وطن دانسته عراق را ترک گفتند. عده ای منظور حضرت را جبل استنباط کرده و به کوهستان ها پناه بردند ولی بعضی حرف ج را به جنون تعبیر کرده بر اسب چوبین سوار شده خود را به دیوانگی زدند.
برچسب ها : ریشه ضرب المثل جیم شدن - حضرت ,کرده ,پیام , ,صادق ,تعبیر کرده , صادق
ریشه ضرب المثل جیم شدن
ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن

پست ' ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن

ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن

میگویند در ایام قدیم دختری تندخو و بد اخلاق وجود داشته که هیج حاضر به ازدواج با او نبوده است.

پس از چندی پسری از اهالی شهامت به ج می دهد و تصمیم می گیرد که با وی ازدواج کند.

بر خلاف نظر همه ، او میگوید که میتواند دخترک را رام کند.

خلاصه پس از مراسم عروسی ، عروس و داماد وارد حجله میشوند و ....چند دقیقه از که میگذرد پسرک احساس تشنگی میکند .

گربه ای در اتاق وجود داشته از او میخواهد که آب بیاورد.

چند بار تکرار میکند که ای گربه برو و برای من آب بیاور.

گربه بیچاره که از همه جا بی خبر بوده از جایش تکان نمی خورد تا اینکه مرد جوان چاقویش را از غلاف بیرون می کشد و سر از تن گربه جدا میکند.

سپس رو یه دختر میکند و میگوید برو آب بیار....

خب معلومه دختر از ترس سریع میره اب میاره

واین است که این ضرب المثل رایج شد.
برچسب ها : ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن - گربه ,میکند ,حجله ,المثل ,وجود داشته ,المثل گربه
ریشه ضرب المثل گربه را دم حجله کشتن
تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم

پست ' تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم
احمد عابدینی معاون شورای عالی آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص نحوه محاسبه نمرات امتحانی دانش آموزان در نظام جدید اظهار داشت: بر اساس آیین نامه آموزشی که امسال برای دوره دوم متوسطه در نظر گرفته شده تغییراتی در ضرایب دروس ارزشی شده اعمال می شود.
ادامه مطلب


برچسب ها : تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم
تغییر شیوه ارزشی نمرات پایه دهم
داستان ضرب المثل قوز بالای قوز

پست ' داستان ضرب المثل قوز بالای قوز ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست داستان ضرب المثل قوز بالای قوز ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

داستان ضرب المثل قوز بالای قوز

داستان ضرب المثل قوز بالا قوز

قوز بالا قوز

هنگامی که یک نفر گرفتار مصیبتی شده

و روی ندانم کاری مصیبت تازه ای هم برای خودش فراهم می کند این مثل را می گویند.

ادامه مطلب


برچسب ها : داستان ضرب المثل قوز بالای قوز
داستان ضرب المثل قوز بالای قوز
امتیازات دو ماهه دوم مناطق

پست ' امتیازات دو ماهه دوم مناطق ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست امتیازات دو ماهه دوم مناطق ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

امتیازات دو ماهه دوم مناطق

ب واحترام امتیازات تخصیصی دوماهه دوم آذر ودی ماه تا ساعت 11 مورخه 28 دیماه جهت اطلاع ارسال می گردد.دریافتبرچسب ها : امتیازات دو ماهه دوم مناطق
امتیازات دو ماهه دوم مناطق
مشک چیست ؟

پست ' مشک چیست ؟ ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست مشک چیست ؟ ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

مشک چیست ؟

مشک چیست ؟

مُشک ماده خوشبویی است که معمولا از نافه جنس نر آهوی ختن گرفته می شود. کیسه ای در زیر شکم این آهو وجود دارد که در آن ماده ای ج و شکلاتی رنگ وجود دارد که در فصل بهار آهو آن را در اثر خارش به سنگ می کشد.

ادامه مطلب


برچسب ها : مشک چیست ؟ - وجود دارد
مشک چیست ؟
تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر

پست ' تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر ' به صورت خودکار از وبلاگ گروه آموزشی ادبیات متوسطه دوره دوم استان آذربایجان غربی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده شده است همچنین مسولیت مطالب آن بر عهده نگارنده آن میباشد و وبلاگ 24 هیچ گونه مسولیتی در قبال محتوای پست تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر ندارد.

درخواست حذف وبلاگ

تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر

تلمیحات در ادب فارسی - آیینه اسکندری

چون ترافیک و تردد کشتیها در بندر اسکندریه پر حجم و پر تراکم شد ، کشتیها می بایست در شب نیز وارد بندر میشدند و پهلو میگرفتند و یا اینکه از بندر خارج و بادبان میکشیدند. برای این منظور یک تأسیسات روشنایی قوی در برج ایجاد شد که در آن صمغ درخت و روغن سوزانیده میشد. چوب ، گران بود و باید وارد میشد و فقط برای ساخت خانه و کشتی از آن استفاده میشد. این تأسیسات روشنایی ، نخستین تأسیسات هدایت نوری در تاریخ کشتیرانی و دریانوردی بود. بنابراین برج اسکندریه به معنای واقعی نخستین « برج روشنایی » بود که پدید آمد.نور ایجاد شده را آینه ی مقعری باز می تاباند. گفته میشود این نور آنقدر قوی بوده است که انسان میتوانست آن را مثلاً « تا انتهای جهان! » ببیند. این نورافکن قوی نیز به همراه ساختمان عظیم برج ، یکی از دلایلی بوده است که فانوس دریایی را بلافاصله پس از اتمام ساختمان آن در سال 279 پیش از میلاد ، جزو عجایب هفتگانه ی جهان قرار داده است.

ادامه مطلب


برچسب ها : تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر - میشد ,روشنایی ,تأسیسات ,بندر ,تأسیسات روشنایی ,فارسی آیینه
تلمیح در ادب فارسی - آیینه اسکندر
Facebook Twitter Google Plus Digg Share This RSS
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به وبلاگ 24 میباشد. همچنین تمامی اطلاعات، خبرها و مقالات بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت و با ذکر منبع نمایش داده می شوند و وبلاگ 24 هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای آنها ندارد .
جهت حذف وبلاگهای با محتوای نا مناسب شما میتوانید بر روی گزینه "درخواست حذف" در همان صفحه وبلاگ کلیک نمائید.
All rights reserved. © WEBLOG24 2016